Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Fost depresiv-acum om fericit -cititi povestea mea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1
Andrew26

Andrew26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2014
Salut! revin pe forum dupa circa 6 luni de absenta.Asta este povestea mea si o voi posta pe toate forumurile de specialitate. Am 26 de ani si acum 6 luni credeam ca viata mea nu mai are sens. Simptome: lipsa apetit,lipsa libidou,somnolenta excesiva, somn neodihnitor, stari de voma dupa mese, intr-un cuvant-scarba de viata si depresie. Am ajuns pana acolo unde preferam sa imi iau viata decat sa merg mai departe . Ma afecta orice ( manele de la vecini, nunti de tigani, colegi retardati- asa ii vedeam atunci, lipsa unei satisfactii profesionale). Episoadele au inceput din liceu si nu durau mai mult de 2 saptamani cand le tratam cu mult sport.De obicei erau sezoniere (primavara si toamna). Cand am inceput munca la terminarea facultatii simptomele s-au inmultit.Am inceput sa imi pierd capacitatea de concentrare, memorare, atentia.M-am speriat cumplit si am inceput si cu atacuri de panica. Eram foarte reticent fata de medicina conventionala si nu credeam ca am o problema de ordin psihic. Asta pana mi-am facut toate analizele posibile care lasau de inteles ca o sa traiesc o mie de ani fara reparatii. Mai toti medicii generalisti imi spuneau ca este o simpla astenie si ca va trece.Nimeni nu mi-a recomandat un psihiatru caci vezi doamne eram prea tanar si nu am motive sa vad viata asa si pe dincolo.Am inceput sa ma documentez in limita energiei extrem de limitate.Intr-un final am obtinut raspunsul de la tatal meu care inca de la debutul simptomelor imi spunea ca sufar de depresie la fel ca el.(deci de ordin genetic).Am inceput sa ma gandesc de cand ma simt trist si care ar fi cauza.Mi-am dat seama ca am fost asa de mic copil. Numai bautele din liceu ma faceau sa ma simt bine si probabil ca alcoolul a si agravat aceasta conditie + conditiile sociale pe care le traim cu totii.Obiectiv analizand nu aveam motive de tristete, aveam tot ce si-ar putea dori un tanar de varsta mea: loc de munca binisor platit cu sanse de promovare, o fata care ma iubea si era mereu langa mine,masina si tot ce mai presupune viata materiala.Am mers la un psihiatru care mi-a dat un tratament.Primul a agravat starile mele si ma facea zombi.Al doilea insa si-a facut efectul din prima zi.De fapt am inceput sa ma automedichez pe principiul: ce merge pentru tata trebuie sa mearga si pentru mine. Am luat Venlafaxina 75 mg una pe zi dimineata.La inceput oboseala,greata, lipsa libidou, nimic diferit de ce simteam inainte asa ca am continuat. Dupa circa doua saptamani am horarat sa abandonez dar la rugamintile celor apropiati am reluat dupa 2 zile de pauza. Pastila de dupa cele 2 sap si 2 zile si-a facut efectul(cum si de ce atunci nu pot sa-mi explic). S-a ridicat presiunea de pe creier si parca toata supararea mea s-a disipat.Deja a doua si am inceput sa mananc mai mult si sa ma simt mult mai bine.In timp, cu miscare, studiu,mese sanatoase si multe fructe mi-am revenit. De fapt de ce sa zic ca mi-am revenit cand de fapt ma simt ca un nou nascut cu pofta de viata si foarte placut la vorba. Dar a durat sase luni.Sfatul meu este sa faci toate analizele de sange,tomografie craniana(sa nu fie o tumora), exudate din gura, nas , analize ORL daca ai probleme cu respiratia si doar dupa sa apelezi la un psihiatru. Foarte multi te vor indopa cu pastile ceea ce nu cred ca ar fi de recomandat.Incearca pe rand un singur medicament si vezi ce te ajuta.Drumul este lung si anevoios dar la capatul lui vei vedea lumina.Te asigur ca iti vei reveni si vei fi cel mai activ si fericit elev/student/lucrator din mediul tau. Nu garantez ca ceea ce a mers pentru mine va merge si pentru tine asa ca ai rabdare si experimenteaza. Eu iau si acum o pastiluta pe zi de Venla si cu Bilobil pentru o mai buna oxigenare a creierului( pana la urma cred ca depresia este mai mult o problema de irigare proasta a neuronilor). Mult curaj si nu astepta sa se inrautateasca simptomele.Medicatia este foarte ieftina iar analizele le poti face gratuit la un spital bun. Multa bafta tuturor care sufera de aceasta boala de toata jena!

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,508
  • Înscris: 19.04.2009
ce nume ai avut inainte pe forum?

#3
Martorul_lui_Iehova

Martorul_lui_Iehova

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.01.2012
Ai avut ulcer si ti-a trecut. Mare chestie, nici nu stii ce-ai avut si te lauzi.

#4
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013
Vrajeala, reclama mascata la pastile de depresivi.

#5
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
Eu nu am inteles, pana la urma a fost la psihiatru sau doar a furat pastilele de la taica-sau?

#6
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,515
  • Înscris: 06.01.2012
A descoperit Xanaxul .
Fericire intr-o pastila .
La propriu .

#7
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010

 Shahara, on 01 februarie 2014 - 17:33, said:

Eu nu am inteles, pana la urma a fost la psihiatru sau doar a furat pastilele de la taica-sau?


furat pastile, ca doctorul nu stia ce sa-i faca.

#8
mihaiionut

mihaiionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.01.2014
Ia pastile de capul ca-ti fac un mare BINEEEE

#9
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
self medicated..
ntz ntz

Cat credeti ca va mai imprastia in jur zambete si fericire pana cade`n obscur ?

#10
heroes3

heroes3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.09.2012

 Andrew26, on 01 februarie 2014 - 16:50, said:

Am luat Venlafaxina 75 mg una pe zi dimineata.La inceput oboseala,greata, lipsa libidou, nimic diferit de ce simteam inainte asa ca am continuat. Dupa circa doua saptamani am horarat sa abandonez dar la rugamintile celor apropiati am reluat dupa 2 zile de pauza. Pastila de dupa cele 2 sap si 2 zile si-a facut efectul(cum si de ce atunci nu pot sa-mi explic).
de ce nu spui si de efectele secundare?
mama mea a fost medic psihiatru o viata. asa ca stiu ce vorbesc.
de ce nu spui nimic de problemele pe care le ai la ficat, fiere, stomac, duoden, colon pe care le dau medicamentele?
de ce nu spui nimic de tulburarile de tensiune si aritmii pe care le dau anti-depresivele la inima?
O sa vezi si tu astea...mai tarziu...pe pielea ta.
Antidepresivele rezolva efectul, nu cauza !
acum depresia se trateaza cat mai natural. sport, psiholog (nu psihiatru), activitate (colectiv). la psihitru te duci doar pentru depresie severa, si doar pe perioada limitata.
nu mai faceti reclame ...

Edited by heroes3, 01 February 2014 - 17:46.


#11
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Ce jegosi au ajuns unii oameni pt bani frate,reclame mascate de cea mai joasa speta,comapniile farmaceutice cele mai mari jeguri ale omenirii..javre.
Oamenii chiar merita sa dispara de pe pamant.

#12
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 jeffy86able, on 01 februarie 2014 - 17:34, said:

A descoperit Xanaxul .
Fericire intr-o pastila .
La propriu .

Xanax am in buzunar nonstop , nu este o fericire . E cel mai slab antidepresiv din punctul meu de vedere . Am luat altele muuult mai rele si nu este nicio fericire nici acolo ... dupa 2 luni am renuntat ca nu ma reparau ...
Nasol ca ajungi sa faci reclama la pastillePosted Image  , eu credeam ca citesc ceva experienta pentru inlocuirea pastilelor ...Posted Image

Edited by superm, 01 February 2014 - 18:24.


#13
Andrew26

Andrew26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2014
Ma tem ca sunteti cu totii niste ignoranti. Am apelat la aceste forumuri cand aveam nevoie de ajutor si nimeni nu s-a sinchisit sa imi raspunda. Acum cand incerc sa ajut alte persoane primesc comentarii ironice. Daca aveti puterea sa faceti bascalie inseamna ca nu aveti ce cauta pe acest forum sau cel putin nu aveti de ce sa discutati despre acest subiect. Pentru cei care au impresia ca am ceva de castigat din aceasta postare le recomand sa ne intalnim personal si sa vedem daca am o problema la cap asa cum spun sau daca lucrez pentru o companie farmaceutica.Sunteti doar niste frustrati care simt nevoia sa foloseasca forumurile pentru a face glume. Eu unul nu am timp sa postez pentru ca am o viata destul de activa nu ca a celor crescuti in soba care incearca sa ma jigneasca.Daca ati fi citit cu atentie am precizat ca nu garantez acelasi efect pentru toata lumea. Poate inteligentii care au raspuns in batjocura ar dori sa vina cu niste solutii viabile la boala care va deveni curand numarul 1 in lume ca factor de deces al celor mai multi oameni de pe planeta. Numai cineva care a lucrat in conditii de stres cunoaste efectele acestuia ce poate conduce la depresie. Voua celor care nu aveti alta ocupatie decat batutul la tastatura le recomand sa si-o bage fix in c.r.Eu chiar speram sa pot ajuta oamenii cu probleme. Si da, am fost si la psihiatru Shahara dar tu nu ai invatat inca sa citesti sau ai probleme cu limba romana. Am luat acelasi tratament dupa consultarea medicului psihiatru. Repet , nu fac reclama la nimic. Faceti sport si bagati bani in psihologi (in jur de 1 mil consultatia) daca asta va ajuta.Pentru restul geniilor le recomand sa se mai documenteze si sa afe cate persoane au luat tratament pe termen scurt/mediu si s-au facut bine. In clipa in care nu voi mai avea nevoie de pastile ma voi lasa cu cea mai mare bucurie. Am toate analizele la zi,sunt foarte sanatos,practic lupte libere in timpul liber asa ca factorul sport sau afectiunile altor organe ies din discutie.Ma astept la alte comentarii rautacioase ale unor labagii asa ca ma voi dezabona pana nu imi voi umple mailul de anunturi inutile.Multa bafta si sa muriti la fel de prosti ca pana acum.

Apropo nu stiu daca veti mai gasi postarea mea disperata de acum sase luni dar este pe forum pe Sfatul Medicului. Daca aveti impresia ca am avut timp sa ma angajez de atunci la firma ce produce Venlafaxina ca manager pe vanzari va inselati amarnic.Si paranoicilor care cred ca fiecare firma producatoare de medicamente are cate in spion pe forumurile medicale le spun sa se impuste pentru ca oricum nu au sanse in viata asta.Sanatate!

#14
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
wow,la cum vorbesti e clar ca pastilele nu si-au facut efectul,sau cel putin schimba psihologul,autocontrolul iti lispeste cu desavarsire...

Edited by adycoke2, 01 February 2014 - 18:48.


#15
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 adycoke2, on 01 februarie 2014 - 18:48, said:

wow,la cum vorbesti e clar ca pastilele nu si-au facut efectul,sau cel putin schimba psihologul,autocontrolul iti lispeste cu desavarsire...

Se enerveaza cam repede pentru un om fericit si sub tratament Posted Image , deci nu este o solutie nici pentru el pastila minune ...

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pastilele erau  mici, ovale si de culoare albastra?

#17
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 myshyk, on 01 februarie 2014 - 19:09, said:

Pastilele erau  mici, ovale si de culoare albastra?

Recomand MARI ,ovale si albastre ... ZMAPosted Image

#18
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 Andrew26, on 01 februarie 2014 - 19:16, said:

Din pacate acele pastile le-a luat tatal tau in seara in care te-a conceput . Daca nu le lua nu ar mai fi fost in stare sa ridice mortaciunea cu care te-a creat. Banuiesc ca esti facut la batranete sau de catre un tanar foarte beat. Te-am pupat!

Doar dupa cateva raspunsuri si ai sarit calu' .Poate nu au fost raspunsurile la care te asteptai dar in viata de aia ajungi la depresie , ca ai parte de neasteptat ,surprise , stres sau cum s-or mai numi conditiile propice de instalare a depresiei .Aici puteai sa pui postul tau si sa vezi daca rezisti ... un test .Nu l-ai trecut !Poate ai spus adevarul Posted Image in poveste dar in cateva minute ai avut raspunsuri pe langa , deci ceea ce ai scris era "fabricat" nu ai scris "online"
Daca vrei sa ajuti trebuie sa stii ceva , nu sa dai doua vooorbe (vezi Parazitii) si o denumire de pastila si sa te astepti la felicitari si pacienti depresivi salvati .Depresia este treaba serioasa si cred ca stii de ea din auzite , nu iti doresc depresie adevarata nici tie , nici dusmanilor mei ...Posted Image

Stai linistit ca esti bine daca poti sa injuri ... in depresie serioasa doar pe tine te injuri ...Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate