Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

fujitsu-siemens V2040

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
lele

lele

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 08.12.2005
Hey,
Pana la urma mi-am luat un fujitsu-siemens V2040 ...Insa am o problema. Laptopul a venit cu cd-ul de Linux langa el. Am nstalat linux si am partitionat hardul(S-ATA) si atat. Cd-ul de WinXP nu imi vede hardul. Am observat ca Manowar a gasit o solutie ptr problema asta, dar nu a intrat in detalii.  Cum sa fac imaginea ptr cd-ul de XP si cum pun driverele in ea? Chiar nu ma pricep... trebuie sa existe o solutie pe care sa o pun  in aplicare pentru a putea instala WinXP-ul.:)
Multumesc frumos si pentru sfaturile anterioare.
:)

#2
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
Nu te pot ajuta cu treaba asta, dar daca tot l-ai luat sa-l folosesti cu folos si sa te tina. Vezi ca trebuie udat.
Si daca ... poti sa faci un review scurt pentru cei interesati? Tnks.

#3
sdragos

sdragos

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 06.12.2005

Vizualizare mesajlele, pe Dec 14 2005, 11:42, a scris:

Hey,
Pana la urma mi-am luat un fujitsu-siemens V2040 ...Insa am o problema. Laptopul a venit cu cd-ul de Linux langa el. Am nstalat linux si am partitionat hardul(S-ATA) si atat. Cd-ul de WinXP nu imi vede hardul. Am observat ca Manowar a gasit o solutie ptr problema asta, dar nu a intrat in detalii.  Cum sa fac imaginea ptr cd-ul de XP si cum pun driverele in ea? Chiar nu ma pricep... trebuie sa existe o solutie pe care sa o pun  in aplicare pentru a putea instala WinXP-ul.:)
Multumesc frumos si pentru sfaturile anterioare.
:)

Este o problema generala la FS si din cate am inteles eu tine de driver-ul pentru hard-disk (SATA) pe care win-xp nu-l are. Exista doua posibilitati de rezolvare dupa cum urmeaza:
1. daca ai flopy disk intern sau extern, trebuie sa faci o disketa cu driverul HD-ului si in timpul instalarii win-xp sa apesi pe F6 pentru ca win sa ia driver-ul de pe discheta.
2. sa-ti faci propria versiune butabila de win.xp care sa contina driverul (lucru posibil cu un program numit nlite - gratuit pe internet - care iti permite sa adaugi driver-ul in structura win-xp).
2. Sa comanzi un CD WIN-XP de la FS numai ca te va cam costa si din cate stiu eu ei practica Home Edition pentru majoritatea notebook-urilor.
Oricum sper sa te fi ajutat.Multa bafta!

#4
katarakta

katarakta

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 05.09.2007

Vizualizare mesajsdragos, pe Dec 15 2005, 18:24, a scris:

Este o problema generala la FS si din cate am inteles eu tine de driver-ul pentru hard-disk (SATA) pe care win-xp nu-l are. Exista doua posibilitati de rezolvare dupa cum urmeaza:
1. daca ai flopy disk intern sau extern, trebuie sa faci o disketa cu driverul HD-ului si in timpul instalarii win-xp sa apesi pe F6 pentru ca win sa ia driver-ul de pe discheta.
2. sa-ti faci propria versiune butabila de win.xp care sa contina driverul (lucru posibil cu un program numit nlite - gratuit pe internet - care iti permite sa adaugi driver-ul in structura win-xp).
2. Sa comanzi un CD WIN-XP de la FS numai ca te va cam costa si din cate stiu eu ei practica Home Edition pentru majoritatea notebook-urilor.
Oricum sper sa te fi ajutat.Multa bafta!


Am si eu un FS Esprimo v5545 si nu gasesc free drivere SATA. Ma puteti ajuta?
:worthy:

#5
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 843
  • Înscris: 08.11.2004

Vizualizare mesajkatarakta, pe Oct 10 2007, 09:22, a scris:

Am si eu un FS Esprimo v5545 si nu gasesc free drivere SATA. Ma puteti ajuta?
:worthy:


uita-te in bios vezi daca  ai vreo optiunde de genu "ahcpi" si zice ce windows in dreptul ei pune-o pe off parca si cred ca o sa-ti vada hardu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate