Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4591
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006

 cumparator, on 04 septembrie 2017 - 18:11, said:

Am avut un pui de bufnita, un pui de cioara, vrabiutele si-au facut cuib la mansarda, sobolani, soareci si acum un liliac.Posted Image Ce e drept, au trecut 3 ani si ceva..
Si sa nu uitam de viespi. Sper ca nu te confund...

Edited by Nukem, 04 September 2017 - 21:51.


#4592
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,684
  • Înscris: 11.03.2006
Asa este, alea cu constructia facuta de mantuiala. Dar macar erau in exteriorul casei.Posted Image

#4593
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,684
  • Înscris: 11.03.2006
A montat cineva tuneluri de percolare? http://www.termice-d...renaj-graf.html
Vad ca e un fel de rezervor care poate stoca 300 l de apa cu multe fante prin care aceasta se scurge in pamant. Din cate inteleg nu mai trebuie pietris si geotextil, ci numai o mare sapatura. Un tunel din asta, zic ei, substituie 36 m de dren.
Cum la mine e o problema cu spatiul si cu distanta pana la put, parca m-as baga, daca e asa cum zic ei. Un modul din asta costa vreo 250 lei si cantareste 11 kg.
Planul meu pentru fosa si dren este ca in prima figura.
Cu tunel de percolare as pune o teava mai lunga de la fosa la tunel, sa il departez de put. Ai as monta 2 module (desi ajunge si unu). E vreo alta smecherie?

Attached Files

  • Attached File  Fosa.jpg   464.41K   56 downloads

Edited by cumparator, 05 September 2017 - 19:11.


#4594
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Eu am luat fosa de la p...n. Daca vrei iti dau numele pe pm ca nu fac reclama (nu am niciun interes). Am luat fosa de adancime mare (1,5 m adancime: pamant peste) cu tunel/camera de percolare. Nu arata ca aia pe care ai postat-o tu, e din fibra de sticla, cu fante laterale taiate, de 3m lungime (2 module). Dar...ca exista un dar: am pus geotextil (unul mai scump din ler..., nu ala di dede, pe care, apropo l-am liat pentru niste drenaje la rigola portilor si pentru copaci si am pus piatra spalata, nu pietris, cat cuprinde. Daca vrei iti dau pe pm detalii + poze cand ajung la calculator (in general folosesc telefonul, il urasc - sunt fan calc...)
In concluzie: camera/tunelul de percolare reduca spatiul folosit pentru drenarea apelor uzate rezultate din fosa, dar solul trebuie sa fie capabil sa preia cantitatea de apa rezultata. La capatul tunelului este necesara o aerisire, la fel ca la tubul de percolare.

#4595
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
pererea mea:
"smecheria" ar fi sa faci un test de percolatie (https://www.scribd.c...filtrare-in-sol) la adancimea la care vrei sa instalezi tunelul respectiv
nu vreau sa iti tai avantul, dar in zona asta, de pe la 2m adancime incepe un strat de argila care ajunge (cel putin) pana la 3-3,5m (am urmarit recent o sapatura pentru un sant de drenaj...)
din pacate, un astfel de sol este foarte putin permeabil, iar apa nu se infiltreaza
solutia data de producatorii foselor pentru astfel de soluri este un put de drenaj care sa treaca de stratul de argila, dar nu prea este ok dpdv al mediului
iar amenzile, din cate am aflat, incep de la 15000 lei....(da, cu 3 de zero....)
o ala solutie ar fi un sant de drenaj cat mai "incapator" care sa poata disipa mai multa, cu sanse de infiltrare in timp (functioneaza, dar nu se stie pentru cat timp, iar in perioadele foarte ploioase, cum a fost la inceputul lui iulie, se inunda complet tot sistemul...)
alta solutie ar fi o fosa de acumulare (hazna) dar si asta este cu dus si intors dpdv al exploatarii (costuri mari de vidanjare) si al mediului (nu cred ca mai este permisa constructia)

poate ai noroc si o fi un alt tip de sol la tine, dar ma indoiesc de asta, avand in vedere distanta de 3-4 km...

intereseaza-te foarte bine in aceasta privinta, inainte de a lua o decizie

Edited by draku, 05 September 2017 - 20:20.


#4596
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,684
  • Înscris: 11.03.2006

 Nukem, on 05 septembrie 2017 - 20:11, said:

Eu am luat fosa de la p...n. Daca vrei iti dau numele pe pm ca nu fac reclama (nu am niciun interes). Am luat fosa de adancime mare (1,5 m adancime: pamant peste) cu tunel/camera de percolare. Nu arata ca aia pe care ai postat-o tu, e din fibra de sticla, cu fante laterale taiate, de 3m lungime (2 module). Dar...ca exista un dar: am pus geotextil (unul mai scump din ler..., nu ala di dede, pe care, apropo l-am liat pentru niste drenaje la rigola portilor si pentru copaci si am pus piatra spalata, nu pietris, cat cuprinde. Daca vrei iti dau pe pm detalii + poze cand ajung la calculator (in general folosesc telefonul, il urasc - sunt fan calc...)
In concluzie: camera/tunelul de percolare reduca spatiul folosit pentru drenarea apelor uzate rezultate din fosa, dar solul trebuie sa fie capabil sa preia cantitatea de apa rezultata. La capatul tunelului este necesara o aerisire, la fel ca la tubul de percolare.

Te rog da-mi detalii despre ce fosa si tuneluri ai. Multumesc.
Sa inteleg ca ai pus pietris ca si la un dren, dedesupt si deasupra tunelurilor de percolare? Astia descriu ca pe un avantaj faptul ca nu mai trebuie sa pui piatra...

 draku, on 05 septembrie 2017 - 20:13, said:

pererea mea:
"smecheria" ar fi sa faci un test de percolatie (https://www.scribd.c...filtrare-in-sol) la adancimea la care vrei sa instalezi tunelul respectiv
nu vreau sa iti tai avantul, dar in zona asta, de pe la 2m adancime incepe un strat de argila care ajunge (cel putin) pana la 3-3,5m (am urmarit recent o sapatura pentru un sant de drenaj...)
din pacate, un astfel de sol este foarte putin permeabil, iar apa nu se infiltreaza
solutia data de producatorii foselor pentru astfel de soluri este un put de drenaj care sa treaca de stratul de argila, dar nu prea este ok dpdv al mediului
iar amenzile, din cate am aflat, incep de la 15000 lei....(da, cu 3 de zero....)
o ala solutie ar fi un sant de drenaj cat mai "incapator" care sa poata disipa mai multa, cu sanse de infiltrare in timp (functioneaza, dar nu se stie pentru cat timp, iar in perioadele foarte ploioase, cum a fost la inceputul lui iulie, se inunda complet tot sistemul...)
alta solutie ar fi o fosa de acumulare (hazna) dar si asta este cu dus si intors dpdv al exploatarii (costuri mari de vidanjare) si al mediului (nu cred ca mai este permisa constructia)

poate ai noroc si o fi un alt tip de sol la tine, dar ma indoiesc de asta, avand in vedere distanta de 3-4 km...

intereseaza-te foarte bine in aceasta privinta, inainte de a lua o decizie

In studiul geo scrie ca intre 0,3 si -5,5 m este argila brun cafenie , prafoasa, plasticvartoasa, tare, compacta, slab nisipoasa dupa cota -2,5m. Asta nu e buna? Totusi, cand ploua apa se scurge in sol destul de bine.
Multumesc, trebuie sa mai studiez. Oricum, e exclus sa aleg  solutie scumpa. Daca nu se poate cu tuneluri, fac dren si asta este.

#4597
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
nu stiu daca e buna sau rea, insa e bine daca apa se scurge in sol
argila in stare uscata este avida de apa, dar odata imbibata, devine impermeabila...
in zona noastra, de ex, apa balteste cateva zile dupa ploi abundente

#4598
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,684
  • Înscris: 11.03.2006
Daca stau sa ma gandesc, la vreun m adancime e un sol galben, cam impermeabil. Nu stiu ce zice omul ala cu studiul geo de argila brun cafenie.
Ca sa fac testul ala de percolare ar trebuie sa sap o groapa de 2 m si in ea sa forez cilindrul ala de 30cm...  Poate fac asta cand sap pentru fosa si hotarasc atunci la fata locului.

Edited by cumparator, 06 September 2017 - 12:59.


#4599
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 cumparator, on 05 septembrie 2017 - 19:09, said:

A montat cineva tuneluri de percolare? http://www.termice-d...renaj-graf.html
"...ce iese de la statia de epurare"  - cu fosa este o solutie ilegala, la statia de epurare poti sa dai apele uzate in put absorbant sau camera de percolare pentru ca sunt curatate peste 90%. La fosa procentul e in jur de 60%.

Treaba cu piatra explicata de Nukem ajuta DAR incele din urma tot in sol trebuie sa se scurga. Mai multa piatra  sau mai mare/spalata inseamna capacitate de inmagazinare mai mare pe termen scurt si colmatare mai putin probabila sau care apare mai tarziu.

Testul de percolare la adancimea potrivita este foarte important, studiul geo si sfatul unui geolog ajuta cu niste indicii despre adancimea la care vrei sa testezi dpdv absorbtie pentru ca ulterior sa montezi acolo drenul.

Vom  fi in aceeasi situatie ca tine pentru ca nu avem nici canalizare si nici spatiu foarte mare de manevra, solul este similar fiind destul de aproape ca localizare si in plus tot in fata casei si aproape de intrare trebuie sa pozitionam "fosa".
In acest moment ne gandim serios sa montam microstatie de epurare din mai multe motive:

1. Miros: oricat de bine ar functiona fosa tot o sa miroasa urat dupa o anumita perioada, mai ales ca trebuie curatata anual. Fiind langa intrare nu cred ca vrem asta...
2. Redundanta: daca pleci o saptamana de acasa mor bacteriile, trebuie sa ai grija asta mereu sa populezi cu bacterii, etc. Plus ca este ceva mai putin sensibila la substantele are ajung in apa evacuata.
3. Confort: in afara de treaba cu bacteriile (pct2) se goleste la cativa ani in mod normal adica mult mai rar.
4. Modul de absorbtie in sol: poate fi directionata catre un put absorbant (in mod legal!) iar acesta are o capacitate de absorbie mai controlabila pentru ca este mai usor de intervenit si curatat in caz de colmatare o data la cativa ani. Costa si putul vreo 3000 ron (la 8 m adancime) dar nici drenajul nu este gratis daca este facut corect si a adancimea potrivita. Plus ca decolmatarea drenaj este posibila doar daca sapi toata curtea :(.
5: Siguranta constructiei: probabil in cazul nostru trebuie sapat un sant la minim 2 m adancime  la o distanta de gen 2 m de casa...ma gandesc ca nu e recomandat dpdv tasare egala a terenului de sub structura. Nu cred ca se inclina casa dar parca nici nu vreau sa aflu.
6. Pe terenul unde ai fi avut santul de dren poti sa plantezi si ceva pomisori fara riscul de a perfora acel geotextil al canalului de percolare si astfel sa il ajuti sa se colmateze mai repede.
Dezavantaj: pret cu cateva sute eur mai mare, dependenta electricitate  si consum cam cat un frigider care se compenseaza insa cu pretul mai mic al vitanjei pentru ca se curata mai rar. Trebuie dimensionata corect capacitatea de absorbtie a putului absorbant, se cunoaste ca este mai mare capacitatea de absorbtie cu metoda cu percolarea in sant de dren daca acel dren este dimensionat corect, in stratul corect de pamant si nu este colmatat.


Sper sa te ajute cu ceva postul meu :)
P.S: poate vede DYI postul si intervine, foarte probabil ne-ar ajuta pe amandoi :)

#4600
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,684
  • Înscris: 11.03.2006
De fapt nu inteleg exact diferenta dintre dren si tunelul de percolare. Apa care intra in ambele este aceeasi. Este faptul ca drenul "imprastie" apa pe o suprafata mai mare, pe cand tunelul o varsa pe o suprafata de 1 mp si ceva? Pe de alta parte, am inteles ca primii metri din dren sunt activi, cel putin la inceput, deci si el deverseaza apa in sol tot pe o suprafata destul de mica.

E logic ce spui Catalijns, dar pentru mine statia de epurare e prea mult. In plus, sper ca in urmatorii ani sa ne oblige cumva UE (ca nu vad alta solutie) sa avem canalizare. De fapt in sat este trasa canalizarea pe strada principala de ani de zile, este facuta statia de epurare, dar mai e ceva obscur care nu lasa sa fie facuta treaba pana la capat. Eu tot trag speranta ca se va intra pe fagasul normal si n-as vrea sa investesc foarte mult si nici pentru un orizont de timp foarte mare.
In jurul meu toti au fose betonate. Cand vorbesti aici de fosa, asta se intelege. Nici nu stiu daca are cineva fosa de-a gata in sat.
Cred ca omul cu vidanja, care se tot duce de colo-colo toata ziua, e printre bogatii satului.Posted Image

Edited by cumparator, 06 September 2017 - 14:18.


#4601
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

 cumparator, on 03 septembrie 2017 - 10:47, said:

Liliacul ala a ajuns din greseala la mine, nu cred ca e cazul sa ne facem prea multe griji. M-as fi necajit rau daca il omora cainele, nu ar fi avut nici un rost.
Nu stiu daca voi pune cablul UPC in santul pentru gaze, pana la urma pare mai complicat decat sa sap alt sant pe partea cealalta a strazii.

Referitor la fosa, nu trebuie panta pentru dren, nu?
Foarte mica: 0,04%

 cumparator, on 03 septembrie 2017 - 22:29, said:

Multumesc. Chiar are pietris spalat omul din sat cu materialele.
Ideal ar fi piatra concasata.

O solotie de compromis intre dren clasic si put absorbant ar fi drenul vertical.

Eu am o fosa care se lauda (cu acte) 97,5% epurare. Posted Image

Edited by adinosh, 06 September 2017 - 16:28.


#4602
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003

 cumparator, on 06 septembrie 2017 - 14:14, said:

....
Cred ca omul cu vidanja, care se tot duce de colo-colo toata ziua, e printre bogatii satului.Posted Image


he he, nea Vasile cu vidanja din Gulia s-a boierit
de cand si-a schimbat scula, cu una "din Germania", a scumpit serviciile cu mai mult de 50 %....
da' nu-i bai, am gasit altul mai ieftin, consatean....

#4603
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 cumparator, on 06 septembrie 2017 - 14:14, said:

De fapt nu inteleg exact diferenta dintre dren si tunelul de percolare. Apa care intra in ambele este aceeasi. Este faptul ca drenul "imprastie" apa pe o suprafata mai mare, pe cand tunelul o varsa pe o suprafata de 1 mp si ceva? Pe de alta parte, am inteles ca primii metri din dren sunt activi, cel putin la inceput, deci si el deverseaza apa in sol tot pe o suprafata destul de mica.
Da, cred ca totusi ai inteles mai bine decat mine :), am crezut ca acest tunel este de fapt un semi-put absorbant dar de fapt este doar un dren local pe o suprafata mai mica. Cred ca poti sa drenezi cu el fosa in mod legal insa am niste dubii referitoare la eficienta lui. Pana la urma apa se dreneaza in sol iar daca acesta nu are capacitatea de absorbtie suficienta pe suprafata respectiva atunci acel 97.5% de care spune adinosh este doar pe hartie sau ma rog, apa ar putea sa iasa din fosa intr-un procent de 97.5% cu conditia sa ai unde sa o drenezi.
Cei din jurul tau de fapt au niste bazine colectoare, conform legii acestea trebuie sa fie etans insa ma indoiesc ca asa se intampla in realitate, stiu practica din domeniu... :(
In putul absorbant poti sa directionezi si pluvialele si eventual drenajele daca ai in plan. Daca tot il construiesti se poate utiliza multifunctional. Nu de alta dar daca pamantul este saturat de ploi in curte riscul sa nu  absoarba corect acel drenaj creste si la pachet cu o eventuala colmatare a drenului poti ajunge sa ai in curte ceva de vis...s-au vazut cazuri. Deh, asa e in partea asta de Africa supra-sahariana...fara utilitati..

#4604
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,684
  • Înscris: 11.03.2006
In concluzie, daca solul iti permite, pare mai simplu cu tunelul de percolare, nu trebuie sa te intinzi prin toata curtea cu drenul. Daca solul nu iti permite, poti sa ai probleme serioase. De aia spune Draku ceva mai sus ca e musai sa faci testul de percolare inainte sa montezi tunelul.
Ma mai gandesc cum sa fac.

Nu am drenuri sau pluviale. Nu am nici burlane, apa de pe casa se scurge pe lanturi in gropi cu pietris. De aceea, in afara de trotuarele perimetrale nu o sa am alte betoane turnate in curte.

Vecinii au fose de beton turnate fara vreo impermeabilizare, asa ca sigur in timp se infiltreaza in panza freatica. Macar ei au fose cu fund, in comparatie cu gaurile in pamant din sat, pe care oamenii le muta din loc in loc prin curte, la fiecare 10 ani.

Edited by cumparator, 07 September 2017 - 08:50.


#4605
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 21.01.2013
in multe cazuri fosele betonate NU au fund.

#4606
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,684
  • Înscris: 11.03.2006
Normal, sa se scurga "apa" in pamant.Posted Image
Astia de pe langa mine au fund la fose, dar nici nu stiu daca e important, dat fiind ca sate intregi nu au.

#4607
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

 cumparator, on 07 septembrie 2017 - 08:46, said:

Vecinii au fose de beton turnate fara vreo impermeabilizare, asa ca sigur in timp se infiltreaza in panza freatica. Macar ei au fose cu fund, in comparatie cu gaurile in pamant din sat, pe care oamenii le muta din loc in loc prin curte, la fiecare 10 ani.

In fose se deverseaza mult mai mult decat in wc-urile sapate in pamant, nu foloseam atatia detergenti ca astazi. Dar chiar si asa, parerea mea e ca atat timp cat e betonata, in timp se colmateaza peretii si nu mai trece nimic prin ei, deci tot continutul ajunge la statia de epurare. Cel putin asa am vazut la cele doua fose pe care le-am folosit, prima golire a fost la 5 ani iar apoi anual, Deci dupa prima umplere nu cred ca s-a mai scurs ceva prin pereti (fundul e betonat la ambele).
Daca faci drenuri, iti poluezi singur curtea si nu numai, si nu putini sunt chiar si aici care folosesc apa din panza freatica.

Edited by lapcat, 07 September 2017 - 12:08.


#4608
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,684
  • Înscris: 11.03.2006
Fosa a trebuit golita doar dupa 5 ani? Ati folosit-o asa de putin incat s-a umplu in 5 ani, sau ce era inauntru s-a scurs in pamant?
In afara de scurgerile astea, imi e teama ca s-ar putea infiltra apa de ploaie inauntru, asa cum patesc multi si ajungi sa o vidanjezi foarte des.
In plus nu costa mai putin ca fosa gata facuta, am socotit ca ar fi cam 1000 EUR.

Edited by cumparator, 07 September 2017 - 12:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate