Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4609
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Prima fosa: o singura persoana, fosa de 10mc. Prima golire la 5 ani, apoi am fost 3 persoane si am golit-o ~anual. Banuiesc ca s-a scurs si in pamant pana la prima golire.

A doua fosa: doua persoane, fosa de ~10mc, prima golire dupa 2 ani, apoi anual. La fel, prima data mi s-a parut ca s-a umplut mai greu, deci sigur s-a scurs, apoi golire anuala desi nu s-a  schimbat numarul de utilizatori si nici utilizarea, de asta cred ca se colmateaza peretii in timp.

O sa pot verifica la un moment dat daca sunt scurgeri prin pereti, se anunta canalizare intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat si o sa sap pe langa ea si pot vedea exact cum se prezinta peretii pe exterior.

#4610
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Dar fosele astea de care vorbiti nu is cu mai multe camere? 'Grosul' se vindanjeaza, restul is apele care se duc in dren; bine se pot vidanja toate camerele..ca apoi sa o umpli iar cu apa ca la 'darea in folosinta', insa am inteles ca se pierd toate micro-organismele daca se 'spala' toate camerele. Pe de alta parte, e bine ca la x ani sa se faca si operatiunile astea..

Eu acu caut ceva bioactivatori sa bag in fosa. Am inceput sa folosesc fosa de vreo luna. Inca nu-s mirosuri deranjante 'in zona' insa trebuie sa fiu precaut..si sa le previn.
Ceva recomandari?

Edited by manghels, 07 September 2017 - 13:08.


#4611
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
O singura camera am eu. Mi-e greu sa cred ca mai traieste ceva cu atata detergent acolo (rufe, vase, sampoane, gel de dus etc).

#4612
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006

 lapcat, on 07 septembrie 2017 - 12:33, said:

Prima fosa: o singura persoana, fosa de 10mc. Prima golire la 5 ani, apoi am fost 3 persoane si am golit-o ~anual. Banuiesc ca s-a scurs si in pamant pana la prima golire.

A doua fosa: doua persoane, fosa de ~10mc, prima golire dupa 2 ani, apoi anual. La fel, prima data mi s-a parut ca s-a umplut mai greu, deci sigur s-a scurs, apoi golire anuala desi nu s-a  schimbat numarul de utilizatori si nici utilizarea, de asta cred ca se colmateaza peretii in timp.

O sa pot verifica la un moment dat daca sunt scurgeri prin pereti, se anunta canalizare intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat si o sa sap pe langa ea si pot vedea exact cum se prezinta peretii pe exterior.

Cu tot respectul Lapcat, dar cred ca intr-un an se duc in fosa mai mult de 10mc pentru 2 persoane. Eu zic ca tot se scurge de acolo.
Stie cineva cam care ar fi volumul/ persoana/luna-sau an?

 manghels, on 07 septembrie 2017 - 13:06, said:

Dar fosele astea de care vorbiti nu is cu mai multe camere? 'Grosul' se vindanjeaza, restul is apele care se duc in dren; bine se pot vidanja toate camerele..ca apoi sa o umpli iar cu apa ca la 'darea in folosinta', insa am inteles ca se pierd toate micro-organismele daca se 'spala' toate camerele. Pe de alta parte, e bine ca la x ani sa se faca si operatiunile astea..

Eu acu caut ceva bioactivatori sa bag in fosa. Am inceput sa folosesc fosa de vreo luna. Inca nu-s mirosuri deranjante 'in zona' insa trebuie sa fiu precaut..si sa le previn.
Ceva recomandari?

Pana acum nu ai pus bioactivatori? Merge si asa?

#4613
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Pana acu nu am pus..De ce sa nu mearga? Singura problema e ca in timp se depun 'chestii' pe tevi, in fosa, plus mirosurile. Am fost ieri prin magazine sa caut ceva..dar sunt atatea incat nu stiu ce sa iau.
Pareri bune/rele am auzit despre toate. O sa aleg unu si vad cum se prezinta treburile. Primele simptome ar fi ca dispar aproape spre zero mirosurile (cica) apoi, vietatile rontaie / descompun mai totul din fosa ceea ce ar duce la vidanjari mai rare.

Realitatea ..oi videa-o si eu dupa ce le testez o perioada.

Edited by manghels, 07 September 2017 - 14:05.


#4614
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
am eu fosa tricamerala, aprox 1,3 mc volum util, dren de 15 ml
la o folosire normala (pentru noi), 2 persoane, s-a umplut cam in 8 zile (am facut un test)
am folosit diversi bioactivatori, nu din gama scumpa
chiar functioneaza, cu toate chimicalele ajunse acolo, detergent, sapun, etc, nimic "bio"
la vidanjare se observa ca, in primul compartiment al fosei, cel de sedimentare, materiile solide s-au transformat intr-o "pasta" de culoare roscata, depusa pe fund (cam o treime din inaltime)
nu degaja decat foarte putin miros la vidanjare
desi producatorul se lauda ca modelul de fosa cumparat de mine, la folosire de catre 2 persoane, trebuie vidanjat la 1,5 ani sau chiar mai mult, dupa aproximativ 1 an a aparut un miros specific in zona fosei, ceea ce mi-a dat de inteles ca e timpul pentru vidanjare.
chiar si asa, pentru ca in zona noastra vidanjarea e relativ ieftina (50 lei) pentru fosele astea mici, e ok
dupa vidanjare, se umple cu apa la nivel si se adauga un plic de bioactivatori (unii recomanda sa nu se curete de tot fosa, ca sa se perpetueze populatia de bacterii)
la dedeman au o serie intreaga de produse destinate foselor, la preturi bune

#4615
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Sa zicem ca ati baga in fosa 5mc pe luna (ceea ce cred ca e putin), o fosa de 10mc de beton s-ar umple in 2 luni. Daca o golesti o data pe an, inseamna ca restul de 10 luni x 5 mc, 50 mc se duc in pamant. Cred ca totusi aleg fosa cu dren, macar ai siguranta ca ce ajunge in sol e mai curat.

Dat fiind ca toti au fose de beton in jur ma gandeam ca nu ar fi mare branza sa fac si eu, dar cum spuneam, nu e mai ieftina.

Edited by cumparator, 07 September 2017 - 15:27.


#4616
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

 draku, on 07 septembrie 2017 - 14:56, said:

2 persoane, s-a umplut cam in 8 zile (am facut un test)

s-a umplut cu apa...nu? sau la ce te referi? in ce-a constat testul ?

#4617
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 manghels, on 07 septembrie 2017 - 15:30, said:

s-a umplut cu apa...nu? sau la ce te referi? in ce-a constat testul ?
Asa functioneaza o fosa, plina cu apa tot timpul. Dupa golire pana se umple miroase putin..sau mai mult...pana se amorseaza din nou. Si din acest motiv prefer microstatia a.i. sa o goloesc mai rar si sa miroasa mai putin pe langa intrarea in casa..
@Cumparator: calculele tale cu volumul in mc al apei consumate sunt common sense, like! Evident ca lichidul se scurge undeva iar gravitatia e aproximativ aceeasi peste tot...deci ghici unde se scurge...:). Drenul pe suprafata mai mare are ca avantaj si faptul ca filtreaza mai bine lichidul din fosa pana ajunge la panza freatica, un volum x trece prin Y suprafata iar daca Y e mai mare atunci apa ajunge jos mai curata, e simplu. Daca o scurgi intr-un singur loc poluezi mult mai mult.
Ma repet: bazinele alea de ciment cu o camera NU sunt fose, ci bazine colectoare care dpdv legal trebuie sa fie impermeabilizate iar cand se umplu vidanjate. Ca nu se intampla asa dar ne plangem apoi de calitatea apei din panza freatica...educatie deficitara..ipocrizie...prostie...nationalism tampit de genul mancam mici si fluturam steaguri dar nu ne pasa de nimic din ceea ce inseamna "tara"...
In acest timp DSP are un singur scop si anume spagile lor...altfel ii doare la basca de ce se intampla de facto...Iar primariile care ar trebui sa extinda retelele de canalizare pun bete in roate celor care vor sa faca asta. O utopie generala din pacate...reala!

#4618
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Aproape 40% din locuinte au wc-ul in curte si presupun ca majoritatea sunt gauri in pamant, nici macar betonate. Nu cred ca se pot lua masuri, in afara de extinderea retelei de canalizare. Chiar si asa, multi nu au bani sa mute wc-ul in casa sau nu vor din principiu. Asteptam sa ne oblige cineva.

#4619
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007
Eu am o fosa de 2500 litri, am 2 linii paralele de dren fiecare de 12m (deci 24 m in total), are 2 in functiune, 2.5 persoane (suna ciudat...dar asa este) si nu am vidanjat-o inca. Ii pun cate un plic de activatori la fiecare 10 zile.
Si nici nu cred ca apuc...caci deja se lucreaza la canalizare in fata portii mele.

Edited by the_lion, 07 September 2017 - 21:19.


#4620
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003

 manghels, on 07 septembrie 2017 - 15:30, said:


s-a umplut cu apa...nu? sau la ce te referi? in ce-a constat testul ?

s-a umplut cu apa si alte "chestii".....
avand in vedere ca tocmai golisem fosa complet, "testul" a constat in determinarea timpului in care se umple pana la nivelul normal de functionare,la o folosire normala de catre 2 persoane

#4621
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 21.01.2013
eu am o fosa de 2200 litri, 2 persoane, dren de 25m, 3 ani de utilizare - nici o vidanjare. inca.

#4622
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Ieri, la 1 an si 4 luni de cand am facut cererea de bransare, a fost facuta extinderea de retea.
Au facut si bransamentul meu, comun cu cel al vecinului de langa mine, cat sa verifice etanseitatea instalatiei. Au lasat manomentrul montat un timp, dar nu peste noapte.
O sa vorbesc maine cu seful de echipa, care nu a fost acolo, sa vad ce zice despre asta.

Attached Files


Edited by cumparator, 12 September 2017 - 08:07.


#4623
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Mi-am adus aminte ca am un filtru in caminul de put. Cand se schimba cartusul ala? Arata cam murdar, nu a fost schimbat de mai bine de un an. Am consumat apa pentru irigatii, ceea ce nu e putin.

Attached Files



#4624
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Unele jucarii de astea pot fi spalate si pune inapoi..altele mai degraba le schimbi unu unele noi ca nu-s asa scumpe. Si eu ma  'prepar' sa schimb2 bucati in demisol..si n-am decat vreo 2 luni de folosire...insa imi mai aduce niste 'fire' de nisip din fantana.

#4625
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 cumparator, on 14 septembrie 2017 - 15:28, said:

Mi-am adus aminte ca am un filtru in caminul de put. Cand se schimba cartusul ala? Arata cam murdar, nu a fost schimbat de mai bine de un an. Am consumat apa pentru irigatii, ceea ce nu e putin.
Daca este doar ala il speli si il pui la loc, nu arata chiar asa rau.

#4626
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 cumparator, on 14 septembrie 2017 - 15:28, said:

Mi-am adus aminte ca am un filtru in caminul de put. Cand se schimba cartusul ala? Arata cam murdar, nu a fost schimbat de mai bine de un an. Am consumat apa pentru irigatii, ceea ce nu e putin.

Închizi robineții înainte si după filtru, desfaci borcanul si il speli cu spor. Din ce se vede in poza pare a fi din plastic si nu e superfin așa ca se poate spala.
Dacă nu se duce sau este colmatat rău schimba-l , mai rău face dacă stai cu el așa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate