Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4645
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,685
  • Înscris: 11.03.2006
Nu ai gaze in preajma?

#4646
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

nu....     Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

#4647
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Asa Vio, asa, fa-te mic :)
Lasa ca nu o fi un capat de tara....
@Cumparator, ai venit pe gard cu teava si trecerea gard/casa ai facut-o subteran? E diferenta de cost mare intre subteran si suprateran? Te intreb ca urmeaza si la mine, in viitorul apropiat/indepartat...:(

Eu la trotuar am lasat o portiune neturnata de 50 cm, lasand fiare de legatura in trotuar. Sper ca am facut alegerea buna.

#4648
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,685
  • Înscris: 11.03.2006

View PostNukem, on 02 octombrie 2017 - 19:49, said:

Asa Vio, asa, fa-te mic Posted Image
Lasa ca nu o fi un capat de tara....
@Cumparator, ai venit pe gard cu teava si trecerea gard/casa ai facut-o subteran? E diferenta de cost mare intre subteran si suprateran? Te intreb ca urmeaza si la mine, in viitorul apropiat/indepartat...Posted Image

Eu la trotuar am lasat o portiune neturnata de 50 cm, lasand fiare de legatura in trotuar. Sper ca am facut alegerea buna.

Da, teava de pe gard e metalica iar cea din pamant de polietilena. Suprateran e mai ieftin. Cu toate astea as fi pus totul in pamant, dar exact pe langa gard va veni drenul fosei, asa ca a trebuit sa intind teava pe gard.

#4649
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Cand o sa curga gazul? Posted Image

Eu am bagat totul in pamant..n-am nici un fir/teava pe nicaieri la suprafata..bine si situatia din teren mi-a permis asta.

Cand vine cineva la mine ma intreba prima data..cand ma bransez si eu la curent..sau daca am gaz..sau pe unde vine firul de la tv/net.

Edited by manghels, 03 October 2017 - 08:45.


#4650
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,685
  • Înscris: 11.03.2006
In bucatica aia de 18 m x 4,5 m trebuie sa am locul de parcare, apa, gazul si fosa impreuna cu tevile de canalizare si drenul.
La mine nu e prea important cand va curge gazul pentru ca e posibil sa nu reusesc sa finisez, sa montez toate caloriferele, centrala si dedurizatorul in iarna asta.
Problema e la vecini, trebuie sa ma lupt cu astia de la gaze sa faca lucrarea la toti cei implicati, in octombrie, in conditiile in care am observat ca incearca sa se fofileze, naiba sa-i ia!

Edited by cumparator, 03 October 2017 - 09:13.


#4651
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Banditi.....

#4652
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,685
  • Înscris: 11.03.2006
Daca o sa am dedurizator, ce filtre mai trebuie puse? Se monteaza inainte sau dupa dedurizator?

#4653
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Noi am luat pachetul asta http://www.watermag....-blue-20/p-356.
Dedurizatorul de monteaza inaintea lampii UV, din cate am inteles apa trebuie mai intai adusa la aprox 5 grade germane pt ca asta sa aiba efect.
Daca faci testul la apa si nu ies bacterii poate merge si fara ea.
Din pacate costa ceva consumabilele la toate astea, peste costul aparatelor, lipsa apei controlata de la retea e unul din marile dezavantaje de aici dupa mine....

#4654
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 07 octombrie 2017 - 16:21, said:

Daca o sa am dedurizator, ce filtre mai trebuie puse? Se monteaza inainte sau dupa dedurizator?

Ce fel de filtru dedurizator? Chimic? Ce chimicale contine? Electromagnetic?

Daca ar fi instalatia mea, eu as merge cu un filtru gravitational (i se mai spune si Y), urmat de un filtru grosier (approx 50 micorni) si de un filtru fin (approx. 20 microni) pe alimentarea centralei.
Dedurizatorul chimic l-as pune dupa centrala, pe circuitul de incalzire iar pe circuitul de apa potabila as pune UV si atat. Asta, desigur, daca producatorul centralei nu considera ca apa este prea dura pentru a mentine garantia. Si daca duritatea apei nu iti strica parul Posted Image
In caz ca este necesar dedurizator pe alimentarea centralei, il pui inainte  de centrala, imediat dupa filtrul fin. In acest caz, insa trebuie cautat un dedurizator electromagnetic.

Scuze, n-am citit de ceva timp oe forum, asa ca tu poate chiar ai spus ce tip de dedurizator pui ... numai ca eu nu am gasit, asa ca m-am bagat in discutie cam ... nepregatita Posted Image

Spor!

#4655
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,685
  • Înscris: 11.03.2006
Serios, consumabilele costa semnificativ? Ma gandeam ca iesi in avantaj cu apa din put, dat fiind ca nu platesti la mc apa din retea.

#4656
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Depinde de put. Adica de cat te costa forajul. Eu ma tot scarpin in crestetul capului si nu stiu cum sa fac pace cu suma de 4500 EUR pe care mi-a prezentat-o o firma din domeniu ... Posted Image Posted Image

#4657
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postcumparator, on 07 octombrie 2017 - 19:06, said:

Serios, consumabilele costa semnificativ? Ma gandeam ca iesi in avantaj cu apa din put, dat fiind ca nu platesti la mc apa din retea.
Un sac de sare e in jur de 35 lei, iti trebuie cam 3 sau 4 pe an, un filtru din cel mare este cam 85 90 lei, trebuie schimbat in jur de 2 ori pe an, iar rezerva la lampa aia e cam 250 lei si trebuie schimbata la 1 an. Si peste toate astea consuma si curent (mai putin filtrul :). Dar in rest dedurizatorul, pompa, hidroforul, etc.... mai ieftin nu iesi si e si destul de stresant, eu daca am vreo bubita sau ma scarpin de ceva imediat ma gandesc ca o fi de la apa?

#4658
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,685
  • Înscris: 11.03.2006
Adevarat, e ceva investitie. A costat 3000 lei putul, 1200 pompa, dedurizatorul si filtrele o sa fie 2500 lei (cred ca nu iau UV). Am mai zis, am copilarit la casa in Bucuresti, case inghesuite, fiecare cu put la prima panza si gaura in pamant drept fosa. Cel putin psihic nu am o problema cu asta.Posted Image   O sa fac analize de curiozitate si oricum o sa beau apa la sticla.

DIY, la tine e mai complicat decat la campie. Aici dai o gaura oriunde si iese apa. 4500 EUR e o suma mare, presupun ca oferta vine de la o firma serioasa. La ce adancime preconizeaza ca trebuie sapat pentru banii astia? Cei din zona ce puturi au?

Edited by cumparator, 07 October 2017 - 19:48.


#4659
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,685
  • Înscris: 11.03.2006
Pana vine iarna vreau sa plachez cu granit o terasa mica de la intrare. Chestia este ca granitul cu care am placat cealalta terasa si am facut glafurile, Peach Red, ala simplu si ieftin, a cam disparut. S-au inchis niste cariere prin China si e cam gata.
Am gasit la piatraonline, am facut comanda acum cateva zile, l-am platit si azi m-am dus sa il iau. Am stat acolo vreo 2 ore pentru ca au gresit factura si s-au chinuit la nesfarsit sa o refaca, dupa care m-au trimis sa incarc. Dupa ce au pus granitul in masina, seful lor a constatat ca de fapt era al altcuiva si altul nu mai aveau, asa ca l-au dat jos. Am mai stat vreo 2 ore sa imi dea banii inapoi si apoi mi-au spus bye-bye.Posted Image

Au niste chestii foarte frumoase acolo, dar in ceea ce priveste oamenii, "lumina e aprinsa dar nu e nimeni acasa".

#4660
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Si ce sediu au...si angajatele sunt de la Botezatu din club...cu IQ-ul pe masura.

#4661
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 07 octombrie 2017 - 19:38, said:

[...]

DIY, la tine e mai complicat decat la campie. Aici dai o gaura oriunde si iese apa. 4500 EUR e o suma mare, presupun ca oferta vine de la o firma serioasa. La ce adancime preconizeaza ca trebuie sapat pentru banii astia? Cei din zona ce puturi au?

Habar n-am daca e mai complicata, sau nu. Cert este ca nimeni nu s-a ostenit sa vina la fata locului. Toate ofertele le-am primit pe "date generale" si cu un minim de taxare; adica daca se gaseste apa buna, potabila, la 5 m adancime ... aia e. Eu tot platesc pentrui 40. Mai sus de mine este o fantana cu apa potabila. Eu am impresia ca, dinspre fantana apa se scurge, subteran, direct la mine. Numai ca nu am gasit pe nimeni dispus sa vina sa vada ce si cum. Inca nu mi-am pierdut speranta.

#4662
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,685
  • Înscris: 11.03.2006
E absurd sa platesti atatia bani indiferent de rezultat. Nu sunt oameni care sapa puturi in zona? De multe ori ei sunt de ajuns si cunosc situatia.
Oricum, sa nu suni la Apele Romane, aia habar nu au.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate