Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4663
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostDIY, on 07 octombrie 2017 - 19:08, said:

Depinde de put. Adica de cat te costa forajul. Eu ma tot scarpin in crestetul capului si nu stiu cum sa fac pace cu suma de 4500 EUR pe care mi-a prezentat-o o firma din domeniu ...

4500 am dat pentru 90 m adincime. Ai apa așa jos ?

#4664
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Astept sa-si termine lucrarile oamenii de la finisaje si sa vina cateva zile si la mine, astept sa vina aia cu gazele, astept sa-mi raspunda UPCul.
Celor gata sa cada in depresie din cauza asteptarii sau din alte cauze, le recomand Vadu, locul in care timpul sta in loc. Am pus si niste muraturi si mi-am revenit.Posted Image

Intrebarea este ce sa fac mai intai la mansarda? Am de pus gresie si faianta in baie (cablul de incalzire in pardoseala o sa-l fixez eu si inteleg ca peste el se intinde adezivul pentru gresie), de slefuit peretii, de dat 2 straturi de lavabila, de pus parchet in camere, praguri la usile catre exterior si 2 glafuri. Usile le montez ultimele.

Attached Files


Edited by cumparator, 28 October 2017 - 19:06.


#4665
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Longface si-a facut prietena?  :)
Eu as sa lavabila si apoi as pune parchetul, daca faci invers pierzi vremea sa il acoperi sa nu se stropeasca.
La baie nu cred ca conteaza, gresia si faianta se sterg mai usor, eu nu mai stiu cum am facut. Oricum la noi lavabila colorata au dat-o aia f prost, am pus tapet pe peretele colorat...
Dar slefuitul trebuie primul in dormitoare, mai scapi de praf inainte sa pui parchetul.

#4666
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc Dell.
Sunt prieteni de 9 ani.Posted Image

In principiu:
-slefuit pereti
-glafuri
-2 straturi de lavabila
-gresie
-faianta
-parchet
Nu stiu cat timp o sa lucreze la mine, probabil vreo 3 zile. Trebuie sa placheze cu granit si terasa de la intrare.

Vedeti ca maine e cod galben si portocaliu de vant in toata tara, Cei care aveti polistiren prin curte, priponiti-l si vorba lui Firea, asigurati-va ca nu zboara acoperisurile.Posted Image

Edited by cumparator, 28 October 2017 - 19:56.


#4667
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Vine frontul polar sau cum ii zice, ca vant puternic a fost si zilele trecute, ne-am obisnuit deja :(... Solarul e inca in picioare, sper sa ramana asa si dupa asta de maine. Sa fii cu ochii pe termometru sa iti golesti tevile de apa din curte, saptamana viit scoatem si noi apa din instalatia de irigat ca incep noptile cu temperaturi negative.

#4668
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Pentru ca s-a uscat pazia pe langa cos, a aparut o gaura prin care a intrat vantul si a desprins o tigla. In plus, pasarile isi fac cuiburi acolo si mi-e teama sa nu distruga folia.

Cum se pot astupa gaurile alea? Cu lemn, mortar, banda din aceea bituminoasa?...

In fiecare dimineata sun la firma de gaze, firma care mi-a pus termopanele, UPC pentru extindere retea, firma care a pus acoperisul, cei cu finisajele. Serviciile sunt mai mult decat groaznice. Toti sunt pe val, au multe lucrari si ii astepti o vesnicie.

Attached Files



#4669
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
n-ar incape un capat de tigla de aia intro-bagata acolo :)? poate lipita cu ceva?!

#4670
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
De fapt nu cred ca se poate, trebuie bagata sub cea care e deja acolo si nu incape. Imi trebuie ceva mai etans. Pe langa cos de asemenea trebuie astupat si impermeabilizat (cred).

#4671
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
nu sub...vine peste...si sub sortul ala de tabla..taiata frumos..in unghiul dat de cosul de fum..

PS: cam asa ceva..
Attached File  -cos IMG_2191 1.jpg   291.14K   63 downloads

Edited by manghels, 31 October 2017 - 13:03.


#4672
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Ar arata perfect, dar nu stiu daca se poate face asa ceva. Trebuie sa bage jumatati de tigla si sa ridice sortul de tabla.
Am gasit poza asta unde pare ce e mortar. Ce ar fi mai bun, mortar impermeabiizat sau adeziv de polistiren? Cu putin timp in urma si coamele ceramice se prindeau cu mortar.

Pana una-alta, ma chinui sa aduc macar un om de al ei sa vada care e treaba, dar cred ca va dura o vesnicie.

Attached Files


Edited by cumparator, 01 November 2017 - 17:14.


#4673
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Pana la urma, ca sa trag UPC va trebui sa platesc eu totul. Daca tot fac asta, este posibil (tehnic) sa trag de la stalp pana la mine fibra optica? Pe stalp este acum cablu din ala normal si o sa fie pus un amplificator (pe care tot eu il platesc).

#4674
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postcumparator, on 04 noiembrie 2017 - 15:12, said:

Pana la urma, ca sa trag UPC va trebui sa platesc eu totul. Daca tot fac asta, este posibil (tehnic) sa trag de la stalp pana la mine fibra optica? Pe stalp este acum cablu din ala normal si o sa fie pus un amplificator (pe care tot eu il platesc).
Putin probabil, media convertoarele de fibra sunt mai scumpe, aia trebuie sudata din siteul lor, nu cred ca au jonctiune la tine, sau cel putin la noi nu era. Oricum probabilitatea de a se rupe este aceeasi ca la cablu, poate viteza sa fie putin mai mare, dar upc tot capacitate best effort livreaza si pe cabul si pe fibra. Doar pe radio viteza si banda este garantata, orange are site in gulia, nu stiu daca ai vorbit si la ei, au ceva reclama la pachete internet si tv pe radio.

#4675
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc Dell. Pe radio, adica 4G?
Am intrebat la Orange de Home Pack prin satelit. Nu stiu insa cat este de bun. Ii mai sun o data.

Edited by cumparator, 04 November 2017 - 17:17.


#4676
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postcumparator, on 04 noiembrie 2017 - 17:13, said:

Multumesc Dell. Pe radio, adica 4G?
Am intrebat la Orange de Home Pack prin satelit. Nu stiu insa cat este de bun. Ii mai sun o data.
Cu antena , nu prin cablu, cum sunt si serviciile prin satelit, acum se folosesc antene de dimensiuni mici pt conectare, de ex cele folosite de voda sunt maj in diametru de aprox 30cm. Sau cum sunt cele de pe benzinarii, mai patrate, au tot in jur de 30cm latura.
Ar fi fost mai ieftin prin fibra dar nu au in zona infrastructura.

Edited by dell99, 04 November 2017 - 18:16.


#4677
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Ii sun maine sa ii mai intreb. Chestia este ca am un abonament de date de la ei si nu prea mai merge bine la Gulia in ultimul timp.

#4678
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

View Postcumparator, on 31 octombrie 2017 - 11:17, said:

Pentru ca s-a uscat pazia pe langa cos, a aparut o gaura prin care a intrat vantul si a desprins o tigla. In plus, pasarile isi fac cuiburi acolo si mi-e teama sa nu distruga folia.

Cum se pot astupa gaurile alea? Cu lemn, mortar, banda din aceea bituminoasa?...

In fiecare dimineata sun la firma de gaze, firma care mi-a pus termopanele, UPC pentru extindere retea, firma care a pus acoperisul, cei cu finisajele. Serviciile sunt mai mult decat groaznice. Toti sunt pe val, au multe lucrari si ii astepti o vesnicie.

View Postcumparator, on 04 noiembrie 2017 - 15:12, said:

Pana la urma, ca sa trag UPC va trebui sa platesc eu totul. Daca tot fac asta, este posibil (tehnic) sa trag de la stalp pana la mine fibra optica? Pe stalp este acum cablu din ala normal si o sa fie pus un amplificator (pe care tot eu il platesc).

Ce ma bucur ca exista retea RCS in cartier desi este la fel de in camp ca si la dumneavoastra. Cand am cerut servicii mi s-a spus ca este posibil sa nu fie loc pt. FO in nu stiu ce aparat; intr-adevar nu era. In 10 zile s-a schimbat si am fost "online".

Edited by adinosh, 05 November 2017 - 15:30.


#4679
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
DumneameaPosted Image a renuntat la UPC. Mai incerc la primavara. Sau astept 5G-ul.

#4680
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
cauta si oferte (firme gen Idilis) de LTE sau Wimax in zona (cu antena de exterior), viteza e cam intre 3G si 4G

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate