Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4573
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

View Postcumparator, on 31 august 2017 - 18:04, said:

Extinderea s-a amanat pentru mijlocul lui septembrie...
intereseaza-te din timp si de tipul de cablu pentru UPC, sa vezi daca-l poti baga in acelasi sant cu teava de gaz ... in mod sigur nu poti pune cablu UTP pe 120m (pentru internet), cat ai lungimea santului (peste 100m trebuie amplificat semnalul), dar merge coaxial, FO, etc.

#4574
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Cablul mi-l da UPCul, coaxial mai gros, de care pun pe stalpi, dar ei vor intai sa ingrop teava cu tragaci. Dupa aceea ne baga in baza de date - o chestie pe care o numesc mapare - si numai apoi trag cablul prin teava. Vor sa aiba "infrastructura". Bineinteles ca exista riscul sa ingrop teava si ei sa nu ne lege. O sa fie numai 80m, ultimul vecin nu se baga.

Edited by cumparator, 01 September 2017 - 17:46.


#4575
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Azi am avut parte de ceva special si anume un liliac in casa. Au fost multe urlete, cainele se catara efectiv pe pereti, chiar l-a prins de cateva ori dar nu a vrut sa il omoare, era mai degraba curios ce e. Am deschis geamurile, dar s-a rotit la nesfarsit intr-o camera de 14mp, pana a reusit sa iasa. Posted Image
A venit din pod (un baiat din sat mi-a carat tigla acolo), sau a intrat noaptea pe geamul care e deschis in permanenta.

Dupa ce rezolvam cu gazele as vrea sa montez fosa, pana vine iarna. Cred ca o fac cu cineva din sat. Trebuie sa recitesc tot si ma bazez pe voi sa ma lamuriti cu ceea ce e neclar.Posted Image

#4576
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Pff, eu liliac nu am vazut niciodata de aproape, era mititel ca un soarece? Sau vreo dihanie ca o cioara?

#4577
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Putin mai mare ca un soarece (ca am dat si de un soarece astazi cand faceam curat in curte) vreo 8 cm lungime avea corpul.

#4578
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postcumparator, on 02 septembrie 2017 - 18:14, said:

Putin mai mare ca un soarece (ca am dat si de un soarece astazi cand faceam curat in curte) vreo 8 cm lungime avea corpul.
Sa stii ca or sa inceapa sa vina din camp in perioada urmatoare soareci, la noi au fost anul trecut. Si la vecini.

#4579
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Anul trecut am avut ditamai sobolanii. Pe la mine pe camp sunt multe nevastuici, cred ca mai mananca din soareci.

Edited by cumparator, 02 September 2017 - 18:37.


#4580
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
2 pisici rezolba problema soarecior.......

#4581
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postdell99, on 02 septembrie 2017 - 18:04, said:

Pff, eu liliac nu am vazut niciodata de aproape, era mititel ca un soarece? Sau vreo dihanie ca o cioara?

Eu am vazut de vreo doua ori de aproape lilieci. O data pe la vreo 12-13 ani si o data ceva mai tarziu. Sunt de marimea soarecilor. Cel mai mult m-au impresionat aripile imense, stravezii si transparente, prin care se vedeau vinisoare si parca osutele. Aveam impresia ca se destrama ca la fluturi, daca puneai mana pe ele, atat erau de stravezii. Am avut indrazneala sa-i desfasor aripile in mainile mele, pentru a-l studia putin. Nu-ti venea sa crezi ca sunt atat de puternice incat sa reziste unui zbor sau unei fluturari de aripi, sau unui vant puternic. Banuiesc ca nu toti liliecii sunt la fel, dar nu stiu ce specie am vazut. Mi-a fost foarte greu sa-l ating, mai ales ca eu am oroare de serpi si aveam senzatia ca pun mana pe ceva la fel de rece si alunecos.

Edited by lenny13, 02 September 2017 - 23:02.


#4582
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Ma gandeam ca daca ma musca si trebuie sa fac antirabicul ar fi bomboana pe coliva verii asteia de 2 bani.
Ochii lor arata groaznic.

#4583
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Oare pisicile fac fata liliecilor? Catei se pare ca nu... :)
Cei de la Upc vin numai cu coaxial? Ar fi bine sa lasi un tragaci si pentru o viitoare fibra.

#4584
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Liliacul ala a ajuns din greseala la mine, nu cred ca e cazul sa ne facem prea multe griji. M-as fi necajit rau daca il omora cainele, nu ar fi avut nici un rost.
Nu stiu daca voi pune cablul UPC in santul pentru gaze, pana la urma pare mai complicat decat sa sap alt sant pe partea cealalta a strazii.

Referitor la fosa, nu trebuie panta pentru dren, nu?

Edited by cumparator, 03 September 2017 - 11:08.


#4585
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003

View Postcumparator, on 03 septembrie 2017 - 10:47, said:

...
Referitor la fosa, nu trebuie panta pentru dren, nu?


trebuie
de regula, panta se regleaza din pietrisul din santul drenului

fosa ar trebui sa vina cu intructiuni de instalare, vei vedea acolo exact

PS
pentru drenaj, incearca sa gasesti pietris spalat (cu adevarat, piatra curata, nu ce se vinde prin zona drept "pietris spalat")

Edited by draku, 03 September 2017 - 20:36.


#4586
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc. Chiar are pietris spalat omul din sat cu materialele.

#4587
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcumparator, on 03 septembrie 2017 - 10:47, said:

Liliacul ala a ajuns din greseala la mine, nu cred ca e cazul sa ne facem prea multe griji. M-as fi necajit rau daca il omora cainele, nu ar fi avut nici un rost.
Mie mi-a intrat in casa o bufnita exact dupa ce-am pus termopanele. Cand am ajuns acasa si am aprins un opaitz s-a speriat si se izbea de toate sticlele. Pana ce mi-am dat seama de la ce-s zgomotele mi s-a ridicat un pic parul pe spate.. Posted Image. I-am deschis  geamurile / usile si s-a dus in lumea ei..Posted Image

#4588
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
La mine, pana sa pun termopanele, un porumbel isi facea veacul prin mansarda/pod (nu am podirea facuta). Dupa ce am pus termopanele, intra pe geamurile deschise si nu mai gasea iesirea. Cand e intuneric bezna si auzi zgomote deasupra ta, e foarte placut....

#4589
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Am avut un pui de bufnita, un pui de cioara, vrabiutele si-au facut cuib la mansarda, sobolani, soareci si acum un liliac.Posted Image Ce e drept, au trecut 3 ani si ceva..

#4590
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Poti deschide o Zoo :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate