Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4555
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Si cine te tine ? Se poate .

#4556
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Cei de la gaze mi-au spus ca nici gand, trebuie 1 metru jumate sau cam asa ceva intre gaze si cablu, cica asa e legea.
Nu cred ca e vreun pericol, dar imi e teama sa nu ma prinda.

#4557
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Da si tu cu bere pe fundu' santului ca sa neutralizezi efectele nocive ale cablului asupra gazelor. La nevoie, poti pune niste bani pe la colturi, la fel ca la fundatia casei.... Totul este  sa te vada doreii cand executi actiunile sus-enuntate, chiar sa se implice in calitate de beneficiari... :)
Nu incurajam spaga, dar sprijinim traditiile seculare. :D

L.E. Cablul de la Upc este de fapt fibra? Ca nu vad ce se poate intampla cand trece fascicolul prin fibra aia la mai putin de 1,5 m de teava de gaze...

#4558
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Nu e fibra, din pacate. Oricum, nu prea are ce sa se intample,
O sa incerc sa discut cu ei.

#4559
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Exista oricand posibilitatea unui trasnet pe linia de net. Asta e cauza "regulilor"

#4560
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Am inteles. O sa sap pe partea cealalta a drumului si o sa ingrop cablul de net. Totusi, traseul se va intersecta la un moment dat cu cel de gaze, la intrarea in curte.

#4561
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
In cazul unui traznet pe linia de net, nu cred ca mai ramane ceva din cablul ala utp dupa 1 metru liniar. Se dezintegreaza... Si mai e si bagat in teava/camasa lui. E de inteles motivul, dar in cazul unei fisuri in teava de gaze, nu ai nevoie de traznet ci de o tigara aruncata: posibilitatea este mai mare!!!!
Deci, parere personala: aplica traditia seculara. Teava cablului de net va disparea subit in santul tevii de gaze. Altfel, suporti inca un sant sau apelezi la un 4G fix.

#4562
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
O sa vorbesc cu aia de la gaze si cu vecinii.

#4563
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostNukem, on 28 august 2017 - 16:38, said:

In cazul unui traznet pe linia de net, nu cred ca mai ramane ceva din cablul ala utp dupa 1 metru liniar. Se dezintegreaza... Si mai e si bagat in teava/camasa lui. E de inteles motivul, dar in cazul unei fisuri in teava de gaze, nu ai nevoie de traznet ci de o tigara aruncata: posibilitatea este mai mare!!!!
Deci, parere personala: aplica traditia seculara. Teava cablului de net va disparea subit in santul tevii de gaze. Altfel, suporti inca un sant sau apelezi la un 4G fix.

Știu ce scrie in I7 la distantele curenți slabi si alte instalatii. Cu toate astea nu văd de ce fizica ar spune ca un trăsnet s-ar scurge spre o țeava de plastic îngropată in pămînt la 0,5 m distanta. Eu știu ca prefera traseul cel mai scurt si de rezistenta electrică minima. Dacă țeava de gaz e de metal ok sant separat dacă e de plastic eu as pune in același sant. Retine, așa as face pentru mine.

#4564
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Totul este plastic (teava de gaz ca e ingropata si parca nu se pune metalica, teava prin care baga cablul de net, iar cablul de net are urme de cupru pe fir de aluminiu, daca nu ai o zodie castigatoare ... sau poate sa  fie din cupru integral daca se aliniaza astrele). Asa ca riscurile sunt minime, DAR normativele sunt facute sa te fereasca de posibilitatea   1/1.000.000. Intradevar, si eu as baga cablul ala in acelasi sant (noaptea, sub teava de gaze :) ).

#4565
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Aia e ingropata la vreun metru sub pamant. As prefera sa nu pun cablul atat de adanc si inaccesibil asa incat sa fie de unica utilizare.Posted Image

#4566
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Ai dreptate, am uitat ca e foarte lung. La o distanta mai mica se putea schimba usor cablul. Asa... ai nevoie de o gura de vizitare pe care o faci cand ai nevoie.
Mi-am adus aminte cum au ingropat cei de la erdeies cablul in santul facut pentru netcity: noaptea :)

#4567
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Extinderea s-a amanat pentru mijlocul lui septembrie.

Am bagat apa in instalatii acum vreo luna si vad ca, din fericire nu a curs pe nicaieri. Intrebarea este cum scot apa dintr-un calorifer care era montat. Imi trebuie compresor?

#4568
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postcumparator, on 31 august 2017 - 18:04, said:

Extinderea s-a amanat pentru mijlocul lui septembrie.

Am bagat apa in instalatii acum vreo luna si vad ca, din fericire nu a curs pe nicaieri. Intrebarea este cum scot apa dintr-un calorifer care era montat. Imi trebuie compresor?
Nu, nu-ti trebuie compresor. Inchizi robinetii de tur si retur, scoti caloriferul si-l golesti. Asta ar trebui sa stie instalatorul sa faca.

#4569
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Cum se goleste, pur si simplu se intoarce cu fundul in sus? Nu trebuie "suflat" in el?

#4570
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postcumparator, on 31 august 2017 - 19:17, said:

Cum se goleste, pur si simplu se intoarce cu fundul in sus? Nu trebuie "suflat" in el?
Nu se intoarce cu fundul in sus, se goleste pe la retur in virtutea gravitatiei.

#4571
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc Xjl. Inseamna ca instalatorul mi-a spus ca e greu de golit caloriferul ca sa renunt sa umplu instalatia cu apa. I se parea complicat, ca a trebuit sa puna dopuri peste tot. Nu ca le-a pus pe gratis...Posted Image

#4572
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
probabil instalatorul a ales varianta cea mai simpla: conectezi compresorul si sufla apa afara...deci nici o gram de munca pt el. Asa, inchide robinetii, desfa caloriferul..scoate apa..monteaza-l la loc..E de munca frate  Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate