Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4519
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 cumparator, on 28 iulie 2017 - 07:47, said:

Da, faptul ca am ridicat folia l-a distrus pe al meu.
La toamna il strangeti?
Cred ca da, trebuie sa fac curat in el si e incomod sa sapi pe margini.

#4520
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Eu am ridicat o parte pana la teava orizontala (~1m) si l-am ancorat (peste folie, pas de 0,7m aproximativ)) cu banda de irigat prin picurare recuperata de la un prieten. Din pacate aifonului meu i s-a stricat pt. a doua oara camera si nu pot pune poze.

#4521
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
- solariile se protejeaza la vant puternic (pe langa ingroparea/consolidarea bazala adecvata a stalpilor in faza de constructie) prin inchiderea capetelor si lateralelor si eventual ancorare suplimentara (in caz de furtuni/vanturi puternice)
- fie ca se fac din fier/otel, fie din lemn, sau chiar mixte (lemn+fier/pvc), structurile au nevoie de protectie la exterior: fierul se grunduieste si (eventual) se vopseste, in capatul tevii se pune dop ca sa nu intre apa, iar lemnul se baituieste si smacuieste (smoala) in partea care intra in pamant
- solarul nu se orienteaza dupa vant (mai ales ca directia din care bate vantul se poate schimba in orice moment), se orienteaza pe directia N-S, pentru a avea soare pe ambele parti laterale, in decursul zilei
- in functie de deschidere si lungime, la solarille/serele hobby, diametrul tevii se alege intre 25mm la cele mai mici si 32-40mm la cele mai maricele (deschiderea de 4m), fiind necesara si armare suplimentara (tevi de contravantuire) pentru cazul cand se acumuleaza zapada pe folie
- folia de regula se da jos de pe solar doar cand se schimba, dupa 3-5 ani, nu este necesara demontarea ei in fiecare iarna, in plus solarul poate servi ca rasadnita primavara devreme, cand se produc rasadurile, iar folia protejeaza de frig si grindina
- aerisirea solarului este ideal a se face total: pe coama, capete si laterale; pe soare puternic se recomanda si plasa de umbrire, eventual pe exterior, peste folie, sau pe interior, peste suportul de palisare (unde se poate rula pe un suport)
- pe langa lucrarile uzuale de intretinere, in solar se uda de regula cu picurare (cu banda/furtunul cu gaurile in sus); iarna se goleste de apa toata instalatia de picurare
Atasez si niste idei de solarii mai mici, poate ajuta pe careva Posted Image

P.S. Intre timp s-au copt si rosiile mele, numite generic 'de Sibiu', ca anul asta am pus din rasaduri cumparate si nu stiu ce soiuri sunt (am cerut in piata soiuri roze, galbene si negre sau rosii gigant si m-am trezit cu rosii micute si ceva inima de bou Posted Image ) ... gustul destul de bun...

Attached Files



#4522
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Am strans si eu vreo 2 kg ieri. Cel mai mult imi plac cele romanesti uriase, sunt dulci-acrisoare. Alea inima de bou nu prea imi plac, au coaja prea groasa. Cele cu dungi, desi moi, nu sunt bine coapte pe langa codita. Nu stiu de ce.

In ceea ce priveste solarul, din pacate nu am fost acolo sa il aerisesc, sa il deschi si inchid, asa ca a trebuit sa il las deschis tot timpul.
Ieri am montat si eu in sfarsit tevile de picurare si programatorul. Pana acum m-am descurcat udand la 3 zile. Cu caldurile astea si fara solar, am programat udarea in fiecare dimineata. Sper sa mearga.

Edited by cumparator, 03 August 2017 - 13:14.


#4523
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
niste poze cu uriasele romanesti ne arati? :P

#4524
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Spersa ajung maine sa le pozez. Sunt niste rosii mai mari, dar nu chiar "uriase".

#4525
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

 marco71, on 03 august 2017 - 12:38, said:

pe soare puternic se recomanda si plasa de umbrire, eventual pe exterior, peste folie, sau pe interior, peste suportul de palisare (unde se poate rula pe un suport).
Daca solarul (sera, in cazul meu) e orientat nord-sud si pun plasa de umbrire peste suportul de palisare, nu cred ca ajuta prea mult, pentru ca soarele vine dinspre sud, nu e niciodata deasupra. Eu ma gandeam sa pun plasa de umbrire pe capatul dinspre sud al serei, ca acolo arde soarele mai tare. Sau oare sa pun si peste suportii de palisare si pe peretele de sud?.

 cumparator, on 03 august 2017 - 13:11, said:

Am strans si eu vreo 2 kg ieri.
2 kg !!! Posted Image
La mine s-a copt o (una bucata) rosie! Posted Image Maine facem o comisie pentru recoltarea rosiei si o vom servi in cadru festiv. :P (asta daca nu o fura longface mai inainte)
Au inceput sa se mai coloreze si alte cateva, inclusiv una din cele plantate afara. Ma tem ca se vor coace toate odata, si neputand sa le mancam, va trebui sa le pun la bulion.


 cumparator, on 03 august 2017 - 13:11, said:

Ieri am montat si eu in sfarsit tevile de picurare si programatorul.
Programator pentru udat legumele?
Ma gandesc si eu sa incropesc ceva la anul, desi s-ar putea sa imi lipseasca momentul meu de relaxare cand ud rosiile seara. Uiti de toate nebuniile de peste zi vazand cum cresc plantele de la o zi la alta.Posted Image

#4526
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Acum cand e canicula merg din 2 in 2 zile sa ud suplimentar coniferele. Dar e bun un sistem automat pentru perioadele cand lipsesti de acasa.
L-am facut in 15 minute. Ii fac poze azi. Daca incalzesti cu bricheta teava de picurare inainte sa o pui pe fitinguri e chiar foarte usor.

#4527
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
aseara am taiat o rosie ceva mai maricica decat restul, un soi roz, pe care-am cules-o in ultima zi din iulie si am mai lasat-o sa se coaca in camara, pentru recoltat seminte (era sa uit de ea) Posted Image
a avut un gust deosebit de bun, peste cele mancate anterior, mai mici si inima de bou

 inu1711, on 03 august 2017 - 22:07, said:

Daca solarul (sera, in cazul meu) e orientat nord-sud si pun plasa de umbrire peste suportul de palisare, nu cred ca ajuta prea mult, pentru ca soarele vine dinspre sud, nu e niciodata deasupra. Eu ma gandeam sa pun plasa de umbrire pe capatul dinspre sud al serei, ca acolo arde soarele mai tare. Sau oare sa pun si peste suportii de palisare si pe peretele de sud?.
pe latura de Vest a serei (incepand de sus de la coama in jos) e cel mai bine de pus plasa de umbrire, pentru a proteja dupa-amiaza, cand arde soarele cel mai tare ... vara soarele e destul de sus, doar iarna e mai coborat spre orizont

Attached Files



#4528
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 marco71, on 04 august 2017 - 08:51, said:

aseara am taiat o rosie ceva mai maricica decat restul, un soi roz, pe care-am cules-o in ultima zi din iulie si am mai lasat-o sa se coaca in camara, pentru recoltat seminte (era sa uit de ea) Posted Image
a avut un gust deosebit de bun, peste cele mancate anterior, mai mici si inima de bou

Foarte frumoasa prezentarea! Posted Image Mai ca-mi venea sa ma autoinvit la masa.Posted Image

Attached Files



#4529
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
am omis sa pun telemeaua pe farfurie cand am facut poza :P
... a fost 'devorata' evident cu o portie de branza telemea proaspata ... ca rosiile cu telemea sunt favoritele mele intre aperitive ;)

#4530
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Azi am mancat si eu prima rosie coapta din gradina mea....... hmmmmm, nu se compara cu cele din comert.

#4531
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Frumoase poze; numai pe la ai mei mai vedeam asa rosii si ii si credeam ca-s naturel din gradina pt ca le culegeam eu cu mana mea plus ca ei nu folosesc 'prea multe' chimicale (ceva pt mana manufacturat de mama).

Abia astept sa trag o fuga pe la ei in weekend (pt ca la mine nu-s decat boscheti prin curte, momentan), s-o punem de-o salata de cruditati (rosii, ardei, castraveti,dovlecei, salate verzi).

Edited by manghels, 04 August 2017 - 10:17.


#4532
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 marco71, on 04 august 2017 - 09:40, said:

am omis sa pun telemeaua pe farfurie cand am facut poza Posted Image
... a fost 'devorata' evident cu o portie de branza telemea proaspata ... ca rosiile cu telemea sunt favoritele mele intre aperitive Posted Image

          Rosiile cu telemea sunt mancarea noastra preferata in mai-iunie-iulie; nu ne trebuie nimic altceva uneori. Exista o perioada in care nu-ti mai vine sa mananci nimic din cauza toropelii si a vremii, acest fel este rezolvarea a toate. :)

#4533
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Am facut un fel de umbrar urat pentru artarul japonez, pana trece canicula. Saracu e parlit tot.
Nu am mai pus regulator de presiune la 1 bar pentru picurare, in schimb am inchis la jumatate robinetul din caminul de put sa nu sara furtunul din fitinguri.

Attached Files


Edited by cumparator, 04 August 2017 - 15:50.


#4534
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Cainele meu a inghitit o minge, ceea ce mi-a ocupat ultima perioada si mi-a cam dat planurile peste cap, dat fiind ca extractia a costat cat extinderea de retea de gaze. Cum un necaz nu vine niciodata singur, am facut pneumonie.

Oricum, astazi am ajuns in sfarsit la casa. Din fericire irigatiile merg, gradina a supravietuit desi e cam ciufulita.
Am cules cateva kg de rosii. Astea chiar par bine coapte.

Attached Files



#4535
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Ai grija cu sanatatea!

Rosiile ce soi sunt?

#4536
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc.
Cele mai mari sunt Uriase Romanesti, cele micute dungate sunt Tigerella (Hornbach, rasaduri de la Arnia), mai am unele tuguiate Deva si o bucata ardei grasPosted Image. Mai sunt unele lunguiete pe care le am tot de la Hornbach, dar nu mai stiu ce nume au.
Nu mai pun Inima de bou. S-au facut numai cateva, sunt prea mari, au fost atacate de ceva insecte, asa ca nu m-am ales cu nimic.
Am avut un fir de castravete pe care l-am scos la un moment dat. M-am speriat putin pentru ca facuse un fel de dovleac mare si galben si cam atat. Dupa aia am aflat ca ala cica se foloseste pentru seminte. Mai incerc la anu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate