Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4483
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu esti zdravan...
Dar daca le pui palinca, se imbata, cade, isi rupe piciorul si moare de foame?

#4484
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015

View Postviotl, on 18 iulie 2017 - 18:31, said:

Dar daca le pui palinca, se imbata, cade, isi rupe piciorul si moare de foame?

Piciorul central. Na, ca nu m-am putut abtine.

#4485
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Mi-e sila si sa ii omor.

S-a implinit un an si o luna de cand am depus cererea de bransare la gaze.
Astazi am aflat ca primaria a emis AC pentru extinderea de retea. Chestia este ca pe tipul de la firma de gaze care face programarea lucrarilor l-am reclamat acum un an la cel mai inalt nivel al conducerii firmei, ceea ce a dus la un lant de sedinte si la verificarea tuturor contractelor din ultimul timp. Pe el ar trebui sa il sun si sa il rog sa grabeasca lucrarea, altfel au 180 de zile la dispozitie. Nasol...Posted Image

Edited by cumparator, 19 July 2017 - 22:13.


#4486
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Capu' sus! Care-i varianta cea mai nefavorabila? Cea cu 180 de zile. Daca e sa-ti poarte pica, cu sau fara telefon ...  tot aia. Daca, insa, e sa-ti stie de frica  ... poate castigi timp Posted Image

#4487
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcumparator, on 19 iulie 2017 - 22:12, said:

Mi-e sila si sa ii omor.

S-a implinit un an si o luna de cand am depus cererea de bransare la gaze.
Astazi am aflat ca primaria a emis AC pentru extinderea de retea. .......
Pina la AC , se scoate certificat de urbanism , se iau avize , asa ca un dosar dureaza . Intre timp dosarul mai trece si pe la furnizor sa dea ok , dupa obtinerea avizelor ....
Chestia cu reclamatul , e zero , ce importanta are ? Ce sa faca ala atita timp cit dosarul merge . daca pe mine ma reclami , ca exemplu , ce pot eu sa fac daca avizul nu iese de la compania respectiva?
Eu sint curios cit ai platit pt acte , daca au fost facute de firma .

#4488
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
La mine...la bransament curent..de ex..termenul era 4 luni (120 de zile Posted Image de la depunerea dosarului)..Si eu..ca prostu tot sunam la Eon sa-i intreb..cat mai dureaza..tanti... Si ele..calme..de parca erau la slujba...imi ziceau..Ce va grabiti atata..mai sunt xx zile pana la termen.Posted Image .si bineinteles ca au asteptat..pana au depasit chiar termenul ala..Posted Image

De ce ar fi altfel..si la bransamentul la gaz?..In ultima zi..de obicei..e cel mai bun termen sperat / asteptat..Posted Image

Edited by manghels, 20 July 2017 - 15:34.


#4489
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Actele au intrat in pretul total, nu pot spune cat au costat. Ei ar fi vrut sa ne ocupam noi de AC, asa era scris in draftul de contract. Pentru ca acum 2 ani eu am scos AC pentru extinderea de retea de electricitate si stiam ca mai bine imi trag un glont in picior decat sa mai fac asta inca o data, am negociat cu ei vreo luna si jumatate si pana la urma a ramas in sarcina lor.

Am semnat contractul in decembrie 2016, asa ca le-a luat 7 luni sa scoata AC, in conditiile in care am vorbit de cateva ori pe saptamana cu ei. Au luat toate avizele, inclusiv acordul de mediu care se obtine in 3 etape, dintre care una implica intrunirea unei comisii. Acum primaria a emis AC.
Pentru ca in contract scrie ca au 180 de zile de la data obtinerii AC pentru a executa lucrarea, s-ar putea intinde, legal, pana in decembrie. Dar noi vrem sa avem gaze acum, in toamna, deci depinde de omul ala sa ne programeze lucrarea mai repede. Asta e chestia. Deocamdata am vorbit cu cineva de la ei sa discute cu el.

@Inu, ai avut dreptate cu zmeurii, este acelasi parazit ca si la ai tai, dar ai mei sunt plini! De aia nu au avut fructe anul asta. Am taiat toate crengile infestate.
Am gasit mai multe rosii cu gauri, asa ca am dat cu insecticide bio.

Attached Files


Edited by cumparator, 20 July 2017 - 16:11.


#4490
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Sa arzi crengile alea afectate, sau sa le duci la gunoi.

Ce insecticid bio ai folosit?

#4491
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Le-am carat pana in oras si le-am aruncat la ghena.
Am dat cu Hunter si Boundary http://www.klastorf....1-Pesticide-BIO
si am pus si niste Cropmax.

#4492
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Sa ne spui daca au murit ganganiile.

Am o colega care a zis ca nu vrea sa dea cu chimicale pe rosii.
A citit pe net ca impotriva paduchilor poate da cu sapun/detergent de vase.
Si a dat.
Cu detergent de vase Amway.
Concentrat.
Si a ars varfurile plantelor in toata gradina. Posted Image

#4493
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postinu1711, on 21 iulie 2017 - 15:39, said:

.....

Am o colega care a zis ca nu vrea sa dea cu chimicale pe rosii.
A citit pe net ca impotriva paduchilor poate da cu sapun/detergent de vase.
.......
Eu am o stropitoare cu apa si sapun ( normal ) ...ca daca sint cu gazele , trebuie .
Intr-o zi am dat si pe niste lastari plini de muste , paduchi , ce naiba era acolo , si au decedat , Nu si lastarii ...

#4494
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Pai astea nu sunt si ele chimicale?

#4495
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Otetul este unul dintre produsele cele mai utile “anti-buruieni”. Poti scapa de buruieni in felul urmator: Se adauga o ceasca de sare, 2 linguri de detergent de vase si o lingura de suc de lamaie in 3 litri de otet alb 5%. Se amesteca bine si se toarna intr-o sticla cu pulverizator. Pulverizati toate buruienile din gradina.

Alunga insectele din gradina
Se amesteca o parte de otet, 3 parti de apa si o lingurita de agent de spalat vase intr-o sticla cu pulverizator. Se amesteca combinatia si se pulverizeaza gradina.

Daca observati ca plantele nu cresc bine sau au unele pete pe frunze si tulpini, acestea sunt , probabil, afectate de mucegai sau ciuperci. Otetul alb va rezolva aceasta problema si va proteja planta.

http://www.andreilas...st-leac-uimitor

Asta am citit acum. Poate e de folos.

Edited by lenny13, 21 July 2017 - 18:47.


#4496
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Probabil asta a citit si colega mea, doar ca a folosit un detergent prea concentrat.

Nu stiu despre alte sapunuri cum sunt, dar colega' zicea ca asta pe care l-a folosit ea e bio si e sigur, ca poate sa-l si manance (?!)
(La naiba, suna a reclama! :P)

#4497
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postviotl, on 18 iulie 2017 - 18:31, said:

Nu esti zdravan...
Dar daca le pui palinca, se imbata, cade, isi rupe piciorul si moare de foame?

Arată-mi mie unu care se apuca sa își facă casa si e zdravăn la cap ! Ori e inconștient si nu stie ce il așteaptă ori stie si este masochist ori este nebun cu acte in regula si ajunge sa ii mai si placa!
Mai radem si noi altfel ajungi sa îți musti Doreii sau sa fugărești Dirigintele prin santier.

#4498
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
...sau incepi sa ii zidesti pe post de umplutura...
Sapunul sau detergentul trebuie sa fie diluat, altfel nici planta nu mai respira. In functie de compozitia sapunului, poate avea efect de crema antisolara, ceea ce nu cred ca este benefic pentru plante.

#4499
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

View Postpicomouse, on 22 iulie 2017 - 06:12, said:

Arată-mi mie unu care se apuca sa își facă casa si e zdravăn la cap ! Ori e inconștient si nu stie ce il așteaptă ori stie si este masochist ori este nebun cu acte in regula si ajunge sa ii mai si placa!

Mai, eu nu m-as incadra in niciuna din categoriile tale. Ori, cel putin nu vreau asta. A fost o nebunie (o nebunie frumoasa, nu dintr-aia cu acte la psihiatrie :P) - sa ma apuc de casa. Mi-a fost un pic teama ce reactii voi intampina ca femeie singura, hotarata sa-si ridice o casa. Dar faptul ca am incercat mereu sa ma documentez si sa fiu cu un pas inaintea doreilor cu care am avut de-a face, mi-a usurat mult 'aventura'. Au fost momente in care m-am suparat, o (singura!) data chiar am plans de nervi si neputinta in lupta cu creativitatea doreilor, dar, una peste alta, a fost o aventura frumoasa, pe care as repeta-o daca ar fi nevoie. Sunt aproape de capatul aventurii, in 1-2 luni sper sa ne mutam, si privesc in urma cu nostalgie. Oriunde m-as uita in casa sau in curte vad o poveste pe care pot sa o spun zambind.
Nu dispera, nu mai ai mult pana ai sa ajungi si tu sa te amuzi pe seama povestilor din timpul santierului. Gandeste-te ca satisfactia pe care o ai cand stai seara, pe terasa si admiri tot ce ai realizat, merita toata nebunia prin care treci in timpul santierului.

#4500
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postinu1711, on 22 iulie 2017 - 12:24, said:



Mai, eu nu m-as incadra in niciuna din categoriile tale. Ori, cel putin nu vreau asta. A fost o nebunie (o nebunie frumoasa, nu dintr-aia cu acte la psihiatrie :P) - sa ma apuc de casa. Mi-a fost un pic teama ce reactii voi intampina ca femeie singura, hotarata sa-si ridice o casa. Dar faptul ca am incercat mereu sa ma documentez si sa fiu cu un pas inaintea doreilor cu care am avut de-a face, mi-a usurat mult 'aventura'. Au fost momente in care m-am suparat, o (singura!) data chiar am plans de nervi si neputinta in lupta cu creativitatea doreilor, dar, una peste alta, a fost o aventura frumoasa, pe care as repeta-o daca ar fi nevoie. Sunt aproape de capatul aventurii, in 1-2 luni sper sa ne mutam, si privesc in urma cu nostalgie. Oriunde m-as uita in casa sau in curte vad o poveste pe care pot sa o spun zambind.
Nu dispera, nu mai ai mult pana ai sa ajungi si tu sa te amuzi pe seama povestilor din timpul santierului. Gandeste-te ca satisfactia pe care o ai cand stai seara, pe terasa si admiri tot ce ai realizat, merita toata nebunia prin care treci in timpul santierului.

Nu o lua si tu ad literam. Nu am dunga roșie pe buletin ( adică chiar dacă sunt dus cu capul nu s-au prins ăștia pina acum ). Nu ma vait si sincer nu am avut chiar cel mai greu santier. Unii fac eforturi mult mai mari decit mine. De exemplu de la bloc la casa am 1,3 km (2 -3 minute cu mașina) ceea ce a fost un mare avantaj pentru mine. Dar ce vroiam sa spun musai este ca pentru 99% din oamenii normali santierul este o experiența traumatizantă. Atit prin problematica cit si prin relaționarea cu domeniu. Unde mai pui eforturile financiare si implicarea emoțională. Si eu mai am relativ puțin (100% terminat exteriorul si ceva finisaje si instalatii pe interior) dar neavând constrângeri de timp sunt ceva mai relaxat. Dar cum o dai cum o întorci preocuparea principala in ultimii 2 ani a fost santierul, deci o grija in plus ( corect fiind recunosc au fost si nervi si satisfacții)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate