Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#3565
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Daca te dai pe pegasus si iti iei 8 pachete si 3 pachete de tuburi(mai ieftine si la cantitate mai mare) si fumezi 20 de bucati pe zi ar trebui sa iti ajunga o luna intreaga si la bani o sa iesi la fel ca si cu vracul,e adevarat ca vracul iti ajunge ceva mai mult de banii aia,dar cu pegasusu ai calitate mai buna
Sau poti sa iei corona sunt si mai ieftine,cu 92 de lei iti iei un pachet de 450 de grame si iti ajunge aproape o luna cu 20 de tigari pe zi.
Ai site-u aici si poti sa iti faci singur calculele si vezi cum iesi mai ieftin
https://www.tuburiap...o/tigari-de-foi

Edited by I2O, 20 January 2017 - 00:10.


#3566
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,378
  • Înscris: 29.07.2013

 zidarugl, on 19 ianuarie 2017 - 23:46, said:

Folosesc tutun vrac, nu este cine stie ce, dar exista vreo reteta magica de a-l face mai putin "iute" ? Ca imi cam ramane pe gat. Nu imi permit tutun ambalat, de aceea daca aveti vreo idee buna in legatura cu cel vrac... as ramane dator. Multumesc !

Daca ai un aparat de fiert in aburi, baga tutunul in caserola pentru orez si da-i abur cam 20 minute. Il scoti, il acoperi cu o carpa si-l lasi sa se raceasca dar sa nu se usuce !!!
Dupa asta trebuie sa-l inchizi intrun recipient etans ca sa nu-si piarda umiditatea. Daca-l tii mai mult in cutie, baga o felie de cartof sau de mar acolo ca sa mentina umiditatea.
Supravegheaza sa nu apara mucegai !!!

Spor :)

#3567
zidarugl

zidarugl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.01.2017

 argonaut, on 20 ianuarie 2017 - 00:24, said:

Daca ai un aparat de fiert in aburi, baga tutunul in caserola pentru orez si da-i abur cam 20 minute. Il scoti, il acoperi cu o carpa si-l lasi sa se raceasca dar sa nu se usuce !!!
Dupa asta trebuie sa-l inchizi intrun recipient etans ca sa nu-si piarda umiditatea. Daca-l tii mai mult in cutie, baga o felie de cartof sau de mar acolo ca sa mentina umiditatea.
Supravegheaza sa nu apara mucegai !!!

Spor Posted Image
Am sa incerc. Am vazut pe net arome pentru tutun, arome-spray, cu diferite arome. Oare simti ceva? Nu am pretentii mari, sa fie fumabile.. cam ca Winston.


p/s multumesc i20, am sa vad despre ce e vorba.

Edited by zidarugl, 20 January 2017 - 00:32.


#3568
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 argonaut, on 20 ianuarie 2017 - 00:24, said:

Daca ai un aparat de fiert in aburi, baga tutunul in caserola pentru orez si da-i abur cam 20 minute. Il scoti, il acoperi cu o carpa si-l lasi sa se raceasca dar sa nu se usuce !!!
Dupa asta trebuie sa-l inchizi intrun recipient etans ca sa nu-si piarda umiditatea. Daca-l tii mai mult in cutie, baga o felie de cartof sau de mar acolo ca sa mentina umiditatea.
Supravegheaza sa nu apara mucegai !!!

Spor Posted Image

Si eu am vrut sa-i dau ideea dar m-am gandit ca poate ii mucegaieste la om si ma injura
Cel mai bine cred ca ar fi sa bage cantitati mici la "fiert",ca sa il consume inainte sa apar mucegaiu
Eu am incercat sa macerez pentru taica-meu dupa o reteta ce a lasat-o un nene de pe la asociatia cultivatorilor de tutun chiar pe topicu asta...si a aparut mucegai.

Edited by I2O, 20 January 2017 - 00:59.


#3569
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Vã salut cu stimã, Gentelmani pufãitori! ;)
Mi-a sosit ieri 1,5 kilograme de tabac din marca mea celebrã pe care am uitat sã o înregistrez la OSIM, și anume marca Ultimul Drum ©. :lol:
O parte l-am pus la depozitat într-un loc uscat și altã parte în sacoșica de unde îmi scot porția zilnicã pentru pufãialã.
Îmi iau pauzã de la cumpãrare vreo cel puțin 3 luni, am tabac pe îndelete acuș.
Sã fumați bine! :lol: dar nu uitați sã aveți grijã de plãmânii dumneavoastrã.

#3570
danyel61

danyel61

    Fumãtor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005

 I2O, on 20 ianuarie 2017 - 00:59, said:

Si eu am vrut sa-i dau ideea dar m-am gandit ca poate ii mucegaieste la om si ma injura
Cel mai bine cred ca ar fi sa bage cantitati mici la "fiert",ca sa il consume inainte sa apar mucegaiu
Eu am incercat sa macerez pentru taica-meu dupa o reteta ce a lasat-o un nene de pe la asociatia cultivatorilor de tutun chiar pe topicu asta...si a aparut mucegai.

Pe undeva prin pasii procesarii tutunului ar trebui sa fie un pas de tratare cu alcool, pentru a preveni mucegairea.

#3571
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 danyel61, on 20 ianuarie 2017 - 10:30, said:

Pe undeva prin pasii procesarii tutunului ar trebui sa fie un pas de tratare cu alcool, pentru a preveni mucegairea.

Prima data trebuia dat cu o emulsie de alcool si miere pentru a incepe fermantare si la sfarsitul procesului de fermentare trebuia stropit numai cu alcool simplu am impresia...dar nu am mai apucat sa ajung la faza aia ca a mucegait.

Edited by I2O, 20 January 2017 - 12:52.


#3572
wurtzeck

wurtzeck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 18.02.2011

 maryu5, on 19 ianuarie 2017 - 20:26, said:

https://www.tabak-ku...e/checkout/cart

pt ediezack - intri pe fiecare model de tigari unde iti zic cate tigari pot sa faci din fiecare cutie si aduni cartusele si apoi le imparti la costul total

xcit ai dreptate dar ce exemplu dai tu acela e tutun de PIPA..Asa gasesti si aici in Europa pe acelasi siteuri dar nu am Vazut deloc modelele pe care le ai zis tu. Am impresia ca acelea sunt numai in USA. in Europa sunt alte modele de tutun de pipa.Ai idee cate tigari ar iesi dintr-o cutie de tutun de pipa de 200grame?

pt eddiezack iese chiar 5.78 lei si am pus mai putine pachete decat scriu ei ca ies

Daca citeai cu 2-3- pagini in urma ai fi inteles ca din  Germania +coletaria iesi mai scump decat in Bucuresti  . Pueblo la 100gr  e peste 65 ron< gasesti cu 70 aici . Pall Mall ala de 150gr e 20 euro si la baieti e 90 ron . Credeti ca nemtii , belgienii si francezii din proximitatea Luxemburg sunt mai tampitei si fac cate 100 -150 km ca sa isi ia tutun ,bauturi si sa faca plinul ?

#3573
wurtzeck

wurtzeck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 18.02.2011

 I2O, on 20 ianuarie 2017 - 12:50, said:

Prima data trebuia dat cu o emulsie de alcool si miere pentru a incepe fermantare si la sfarsitul procesului de fermentare trebuia stropit numai cu alcool simplu am impresia...dar nu am mai apucat sa ajung la faza aia ca a mucegait.

De la miere .... Unul dintre parametrii masuratorilor la tutunul frunze (care apare pe balot si certificatul de calitate ) este cantitatea de zahar si trebuie sa fie sugar free .
Trebuie prelucrat asa cum e si deabea dupa a doua fermentare se adauga MELASA ,uneori parfumata ,Cei la care am vazut asta erau niste iordanieni care fabrica tutun de narghilea in DE .
Mi-au dat si mie niste mostre cu maclavais din ala dar eu nu suport nici macar tutunuri cu arome asa ca le-am facut cadou unui fin , care dupa ce a bagat 2 tigari in casa afost evacuat de nevasta ( continund in garaj pina la epuizarea stocului ) Asa NU .

#3574
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 wurtzeck, on 20 ianuarie 2017 - 18:46, said:


De la miere .... Unul dintre parametrii masuratorilor la tutunul frunze (care apare pe balot si certificatul de calitate ) este cantitatea de zahar si trebuie sa fie sugar free .
Trebuie prelucrat asa cum e si deabea dupa a doua fermentare se adauga MELASA ,uneori parfumata ,Cei la care am vazut asta erau niste iordanieni care fabrica tutun de narghilea in DE .
Mi-au dat si mie niste mostre cu maclavais din ala dar eu nu suport nici macar tutunuri cu arome asa ca le-am facut cadou unui fin , care dupa ce a bagat 2 tigari in casa afost evacuat de nevasta ( continund in garaj pina la epuizarea stocului ) Asa NU .

Pai si fermenteaza asa in sec fara sa-i adaugi nimic?

#3575
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015

 I2O, on 20 ianuarie 2017 - 00:59, said:

Si eu am vrut sa-i dau ideea dar m-am gandit ca poate ii mucegaieste la om si ma injura
Cel mai bine cred ca ar fi sa bage cantitati mici la "fiert",ca sa il consume inainte sa apar mucegaiu
Eu am incercat sa macerez pentru taica-meu dupa o reteta ce a lasat-o un nene de pe la asociatia cultivatorilor de tutun chiar pe topicu asta...si a aparut mucegai.
salut, am vazut ca ai folosit una din retetele  mele si iti multumesc.imediat dupa ce ai terminat cu tot procesul pune tutunul intr-o cutie de carton (gen cutie de pantofi) astfel eviti sa mucegaiasca.in fiecare dimineata iei ce se usuca la suprafata si faci tigarile,restul ramane in cutia de carton si astfel nu mucegaieste.poti tine asa tutunul ani de zile.zilele acestea o sa mai pun o reteta mult mai usor de realizat totul este sa ai cantitate de tutun taiata si sa deti un spatiu afara in curte pentru a nu face miros in casa.reteta se refera la o cantitate de peste 1kg si trebuie sa ai un dispozitiv cu flacara. orice tutun din lumea asta mare daca nu cobora umiditatea sub 10-8 % in timp va mucegai. ca un secret care trebuie sa-l stii: poti tine tutun si mai ud fara sa mucegaiasca daca ii adaugi un "condiment".acesta este propilglicol.mucegaiul nu mai apare in veci iar umiditatea tutunului poate fi si de 15%.eu personal nu recomand acest "condiment" deoarece este greu de dozat iar daca nu este bine folosit strica tigara.toti mari producatori il folosesc la final de proces dar ei stiu perfect cat sa puna si cat sa-l diluieze.altfel tigara arde prea repede,gustul este prea dulce iar fumul este inecacios.
sper ca te-am ajutat! stima

Edited by deloghi, 21 January 2017 - 08:06.


#3576
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 deloghi, on 21 ianuarie 2017 - 07:48, said:

salut, am vazut ca ai folosit una din retetele  mele si iti multumesc.imediat dupa ce ai terminat cu tot procesul pune tutunul intr-o cutie de carton (gen cutie de pantofi) astfel eviti sa mucegaiasca.in fiecare dimineata iei ce se usuca la suprafata si faci tigarile,restul ramane in cutia de carton si astfel nu mucegaieste.poti tine asa tutunul ani de zile.zilele acestea o sa mai pun o reteta mult mai usor de realizat totul este sa ai cantitate de tutun taiata si sa deti un spatiu afara in curte pentru a nu face miros in casa.reteta se refera la o cantitate de peste 1kg si trebuie sa ai un dispozitiv cu flacara. orice tutun din lumea asta mare daca nu cobora umiditatea sub 10-8 % in timp va mucegai. ca un secret care trebuie sa-l stii: poti tine tutun si mai ud fara sa mucegaiasca daca ii adaugi un "condiment".acesta este propilglicol.mucegaiul nu mai apare in veci iar umiditatea tutunului poate fi si de 15%.eu personal nu recomand acest "condiment" deoarece este greu de dozat iar daca nu este bine folosit strica tigara.toti mari producatori il folosesc la final de proces dar ei stiu perfect cat sa puna si cat sa-l diluieze.altfel tigara arde prea repede,gustul este prea dulce iar fumul este inecacios.
sper ca te-am ajutat! stima

Salut
Al meu a mucegait inainte sa se termine fermentarea....nu stiu de ce
Poate o sa mai incerc inca o data prin vara metoda,daca nici atunci nu imi iese ma las pagubas.
Cand ai timp sa bagi si reteta asta noua ca sunt curios.

#3577
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015

 I2O, on 21 ianuarie 2017 - 08:57, said:

Salut
Al meu a mucegait inainte sa se termine fermentarea....nu stiu de ce
Poate o sa mai incerc inca o data prin vara metoda,daca nici atunci nu imi iese ma las pagubas.
Cand ai timp sa bagi si reteta asta noua ca sunt curios.
excesul de apa adaugata sau nu l-ai intors zilnic.cel din lateral sa il bagi la mijloc iar mijlocul cum este logic va deveni lateral. astfel il omogenizezi pe tot si ii dai sanse sa se fermenteze omogen. mucegaiul apare atunci cand este umezit prea tare si nu este zilnic intors tutunul ca sa-si "traga sufletul". am la fermentat acum cand afara este zapada cat casa in jur de 10 kg. pe data de 3 ianuarie a fost pus iar azi 21 ianuarie este aproape gata. nu am pic de mucegai,il intorc zilnic si il aerisesc. nu are voie sa mucegaiasca daca ii pui cum trebuie ce am scris in reteta si daca respecti temperatura de 47-52 gr celsius. pe miercuri sapt.viiitoare il scot,il usuc si il aromatizez. este perfect.
stima

Edited by deloghi, 21 January 2017 - 10:13.


#3578
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 deloghi, on 21 ianuarie 2017 - 10:05, said:

excesul de apa adaugata sau nu l-ai intors zilnic.cel din lateral sa il bagi la mijloc iar mijlocul cum este logic va deveni lateral. astfel il omogenizezi pe tot si ii dai sanse sa se fermenteze omogen. mucegaiul apare atunci cand este umezit prea tare si nu este zilnic intors tutunul ca sa-si "traga sufletul". am la fermentat acum cand afara este zapada cat casa in jur de 10 kg. pe data de 3 ianuarie a fost pus iar azi 21 ianuarie este aproape gata. nu am pic de mucegai,il intorc zilnic si il aerisesc. nu are voie sa mucegaiasca daca ii pui cum trebuie ce am scris in reteta si daca respecti temperatura de 47-52 gr celsius. pe miercuri sapt.viiitoare il scot,il usuc si il aromatizez. este perfect.
stima

Poate sa fie si exces...doar ca am fost destul de prudent cand am umezit tutunu
Da,e posibil sa fi uitat o data sau de doua ori sa il intorc...
Asta e.....chestiile astea cred ca se invata doar daca le vad cu ochii mei nu din citite.

Edited by I2O, 21 January 2017 - 10:47.


#3579
maryu5

maryu5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.06.2008
xcit eu m-am apucat de fumat rulate de 6 luni si credema ca am avut rabdare sa citesc ABSOLUT toate paginile si nu am deranjat cu intrebari .Si am ascultat de la inceput unele opinii ale celor mai vechi si am luat un Powermatic de la inceput si tuburi am incercat cateva modele ( cred ca vreo  12 ),Am fost multumit de Pegasus si DB dar acum ma ustura pe gat si fac un fum de zici ca fumezi Carpati ( din alea proaste).Daca sti cumva un site care trimite din America in Romania e ok.Pune-l sa il vedem si noi daca nu te superi.Eu am un nepot in New York si a venit saptamina trecuta nevasta lui in tara si nu mi-a luat tutun desi i-am indicat 6 siteuri de tutun si a zis ca e prea periculos pt ea sa aduca tutun.
Eu incerc sa gasesc altceva ( caci in loc de 6 lei pe pachet dau 7-8 lei nu e o problema - dar nu dau 15 lei ca la magazin).Multumesc pt sfaturi . Eu am incercat sa ( cred) ii ajut si pe altii.Scuze pt deranj

#3580
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
astia trimit extern - inclusiv romania https://www.smokerso...tent=01.16.2017   sau  http://www.bnbtobacc... trebuie card visa sau mastercard restul vezi tu singur ce si cum. nu te arunca la mai mult de 1kg , sa nu scrie pe colet sau declaratie tutun. sa scrie diverse. vezi cum te intelegi cu ei. daca nu vor sa scrie diverse incearca sa cumperi sub 1kg si fa o relatie la vama la posta...intelegi de ce. stima

Edited by deloghi, 21 January 2017 - 11:12.


#3581
maryu5

maryu5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.06.2008
pt wurtzeck - nu te supara eu am trecut acolo la comanda valoarea si ei adauga transportul ( cu ce dracu trimit ei + e bagat inclusiv tva-ul lor).Asta am intrebat daca la aceste costuri de 64.30 euro se mai aduga ceva ( sper ca drumul nu caci e platit - si eventual tva la noi de 19% plus taxele vamale care stiu ca se platesc la valoarea declarata ). Si in mailul catre ei i-am rugat sa treaca o suma mai mica si sa nu apara ceva inscriptionat cu tutun si ei au fost de acord.Poate e o teapa si platesc mai mult dar incerc caci oricum nu ajung la pretul de 15 lei pe pachet. Si ma linistesc si astept prieteni sau cunostinte care peaca prin concedii si ii rog sa imi ia si mie.si imi zici si mie unde ai vazut in Bucuresti Pall mall de 150 g ( dar nu unguresc ) cu 90 de lei.Eu nu vreau Pueblo caci e prea scump.

Multumesc mult DELOGHI

#3582
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
sper sa nu fac reclama sau sa se interpreteze ca vand. pentru cei care vor acum sa-si puna singuri in curte cateva randuri de tutun , sa faca productie proprie asociatia producatorilor de tutun vinde samanta de calitate ( 85-87% rentabilitate ). soiurile sunt: oriental ( samson ) si englezesc. mai sunt si virginia sau burley dar nu recomand. semintele se planteaza in mici rasadnite sau in solar incepand cu luna aprilie iar in camp in luna mai. tutunul este foarte bun, soiurile sunt aclimatizate in romania. frunza este mijlocie de culoare galbui-maron. nu asimileaza nicotina in exces iar mirosul este placut fara deranjamente olfactive. am scris mai sus pentru cei care isi fac singuri productia de foi sau tocat. vad ca multa lume intreaba de unde pot procura ceva de calitate. multi cumpara aceste doua tipuri de tutun deoarece este de o calitate net superioara fata de burley sau virginia chiar daca productia este mai mica-frunzele sunt mai mici dar la gust nu se compara cu cele doua. toate informatiile suplimentare va rog numai prin p.m.
stima.

Edited by deloghi, 21 January 2017 - 12:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate