Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Onix Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#199
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postallah2, on 06 martie 2016 - 12:17, said:

Sigur ca da Posted Image Te-ai gandit cumva ca exista posibilitatea ca acel muncitor pur si simplu sa nu fi fost atent cateva secunde si a cazut in gol?
Cu ce sunt de vina dezvoltatorii pt asta?

De fiecare data cand intru pe acest topic citesc, ma minunez si iu astfel ddin vina ta s-ae posturi sunt cumva platiti pt a o face (probabil de la alte complexe rezidentiale), sau chiar exista potentiali cumparatori care depasesc orice soacra in a critica fara sens Posted Image)



Ramane valabil ce am scris, inca astept un raspuns... probabil voi astepta mult si bine Posted Image
Pentru accidente de munca sunt responsabili angajatorii muncitorului, superiorii lui pe linie de protectia muncii. Dezvolatatorii probabil sunt de vina ca angajeaza firme sau persoane care nu au calificare suficienta. Crede-ma ca nu ai vrea sa ai vreodata un angajat ranit intruna accident de munca, te poate distruge ca firma.

#200
GicuContra

GicuContra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.04.2016
Bune observatiile lui Bogdannorm. O sa mai vin cu detalii in plus. Cat e organizare de santier se fura apa si curent inclusiv pt clinica de Dializa. Puteti intra in blocul 2 la 202 H (ca nu s-au obosit sa puna nici interfon de banii aia) si vedeti ca "taxa de management"  este vreo 2-300 RON  per apartament  !!  . Daca nu se face asociatie va ramane vesnic pe organziare de santier. Vestea proasta este ca furtul de apa nu se poate opri nici cu asociatie intrucat blocurile nu sunt bransate separat la apa, e un soi de hub care trece pe la acesti simpatici dezvoltatori. Oricum asociatie trebuie neaparat ca ar mai reduce din celelalte furturi. La targul imobiliar de anul asta erau prezentate 4 blocuri in complexul nou si mai era vorba de parculet/magazine....din acel parculet si magazine a mai rasarit un bloc la 5 cm distanta de celelalte.

#201
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 18.06.2007
Am trecut ieri prin zona. Dezastru. Abia am reusit sa ma strecor cu masina iar blocurile sunt la 5cm distanta unul de celălalt. Chiar si saphir residence s-a dus pe copca datorita blocurilor onix (si încă nu sunt locuite.....)

#202
GicuContra

GicuContra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.04.2016
Dupa parerea mea aceste furturi nu pot fi stopate decat daca cei furati (cred ca se strang incet-incet in jur de 200 de apartemente ) dau in judecata pe cei care jefuiesc. Daca 1-2 caraie nu cred ca se misca ceva, dar la cifre mari s-ar putea sa se schimbe ceva. Pana si boschetarii care stau in casuta de langa drum fura curent de la "teava" pe unde fura si asa-zisii dezvoltatori.
Din pacate distanta dintre blocuri nu se mai poate schimba ...o sa fie haos si mai mare cand se populeaza desi nu cred ca au ei chiar asa grad de ocupare cum se lauda.

In alta ordine de idei cineva era ingrijorat ca e CET-ul Grozavesti aproape. Da, in unele zile de iarna se simte un miros ciudat...dar relativ rar, este o problema minora fata de furturile de curent, apa si fata de mizeria si galagia de care "beneficiezi" mult mai aproape!

#203
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006

View PostGicuContra, on 18 aprilie 2016 - 10:59, said:

Puteti intra in blocul 2 la 202 H (ca nu s-au obosit sa puna nici interfon de banii aia) si vedeti ca "taxa de management"  este vreo 2-300 RON  per apartament  !!

Ca de obicei, aici se vorbesc foarte multe prostii, exagerari si aberatii.

Locuiesc in Onix si pentru apartamentul meu de 2 camere taxa de management a fost pe ultima luna de fix 109 lei.

Vad ca toti care posteaza mereu contra au doar 1-2 posturi... conturi create special pentru asta, chiar nu credeam ca agentii de vanzari a altor complexe rezidentiale au timp de asa ceva...

View Postallah2, on 19 februarie 2016 - 19:26, said:

Pentru cei care critica, spuneti voi un ansamblu rezidential cu preturi nu mai mari ca aici, pozitionat cel putin la fel de bine. Sa aiba si impartirea suprafetelor camerelor ok, fara solutii gen living + bucatarie in aceeasi camera.
Eu am tot cautat, n-am gasit.

View Postallah2, on 06 martie 2016 - 12:17, said:

Ramane valabil ce am scris, inca astept un raspuns... probabil voi astepta mult si bine Posted Image

Si apropo, de pe 19 februarie tot astept vreun raspuns Posted Image

Edited by allah2, 23 May 2016 - 18:53.


#204
GicuContra

GicuContra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.04.2016
Pai tocmai, ca n-au timp...scriu cei afectati sau cei care studiaza situatia ca sa ia o decizie.  Subtire replica angajatului Onyx sau Saphir sau cum s-o chema dar cel mai bine este ca cei ce doresc sa se convinga sa nu ma creada nici pe mine nici pe "allah2" ci sa se uite pe listele de intretinere de la Bl. 2 si sa mearga in spate/ jos sa vada cablul prin care se fura curent si sa stabileasca singur care e adevarul !
In alta ordine de idei, nu stiu cum sunt alte complexe rezidentiale ca nu sunt in domeniu ( am mai auzit horror-story-uri; unele rezolvate prin organizarea unei asociatii ) . Eu va relatam unele probleme evidente de aici.
Succes in cautari

Edited by GicuContra, 24 May 2016 - 08:56.


#205
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Tăiați cablul!

#206
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006

View PostGicuContra, on 24 mai 2016 - 08:54, said:

Pai tocmai, ca n-au timp...scriu cei afectati sau cei care studiaza situatia ca sa ia o decizie.  Subtire replica angajatului Onyx sau Saphir sau cum s-o chema dar cel mai bine este ca cei ce doresc sa se convinga sa nu ma creada nici pe mine nici pe "allah2" ci sa se uite pe listele de intretinere de la Bl. 2 si sa mearga in spate/ jos sa vada cablul prin care se fura curent si sa stabileasca singur care e adevarul !
In alta ordine de idei, nu stiu cum sunt alte complexe rezidentiale ca nu sunt in domeniu ( am mai auzit horror-story-uri; unele rezolvate prin organizarea unei asociatii ) . Eu va relatam unele probleme evidente de aici.
Succes in cautari

Intra oricand la B2 scara A si ai sa vezi. Am platit 110 lei pentru taxa de management, apartament Red 2 camere, la fel ca ceilalti vecini ai mei cu acest tip de apartament. Am chitanta in mana, m-am uitat si acum pentru verificare.

Eu sunt un locatar, n-am nicio treaba cu Saphir/Onix decat ca stau in acest complex. Poti sa te uiti in urma la posturile mele cand intrebam daca ar fi ok sau nu acest complex.

EDIT: uite poza de la intretinere, afisata jos. Cine minte? Posted Image

Eu cand v-am zis ca aici se abereaza si exagereaza mult prea mult...

Attached File  13087524_10154194078668184_7494886903625342462_n.jpg   86.66K   197 downloads

Edited by allah2, 24 May 2016 - 17:49.


#207
10rov

10rov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.05.2010
Buna ziua,
Tocmai am achizitionat un apartament de 3 camere in B5.
Singurul lucru pe care l-am cerut sa fie modificat a fost pozitia usii de la baie, pe care o vreau mai spre living astfel incat sa fie mai mult spatiu (cam 30-40 cm ceea ce pentru un dulap este destul de important) pe peretele dintre baia matrimoniala si dormitor.
Cei cu care am vazut apartamentul (unul deja gata in B4 cred) au spus ca nu este nicio problema, cei care ati cumparat si ati cerut modificari minore, cum ati procedat ? Ati avut acces pe perioada constructiei, sau cand s-au montat peretii de rigips ?
Multumesc.

#208
RaSuc

RaSuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.08.2015

View Post10rov, on 04 august 2016 - 14:52, said:

Buna ziua,
Tocmai am achizitionat un apartament de 3 camere in B5.
Singurul lucru pe care l-am cerut sa fie modificat a fost pozitia usii de la baie, pe care o vreau mai spre living astfel incat sa fie mai mult spatiu (cam 30-40 cm ceea ce pentru un dulap este destul de important) pe peretele dintre baia matrimoniala si dormitor.
Cei cu care am vazut apartamentul (unul deja gata in B4 cred) au spus ca nu este nicio problema, cei care ati cumparat si ati cerut modificari minore, cum ati procedat ? Ati avut acces pe perioada constructiei, sau cand s-au montat peretii de rigips ?
Multumesc.

Si noi am cerut renuntarea la o parte din peretele dintre sufragerie si bucatarie. Ni s-a spus ca e ok si apoi, dupa ceva timp, ni s-a spus ca nu se mai aproba schimbari, in conditiile in care facusera deja peretele

#209
GicuContra

GicuContra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.04.2016
S-a facut asociatie si la B2, asta e foarte bine...succes si celor din celelalte blocuri cu problema asta. In rest o mizerie de nedescris si, la cum s-au afundat niste drumuri de acces datorita betonierelor vor colapsa in curand- daca cei care se pricep sustin ca aici e un raport pret -calitate (locatie ?) foarte bun inseamna ca peisajul "imobliar" din Bucuresti este extrem de trist.  Tot Bucurestiul e o troaca, santiere la tot pasul, daca n-ati gasit ceva mai bun luati-va aici, de preferat insa apartament in bloc cu asociatie.

#210
gigi20lic

gigi20lic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 16.05.2018
Buna seara,

Au trecut cativa ani si sunt interesat de cateva aspecte, isi continua aventura imobiliara incepand alt complex si doresc sa aflu chestii ce m-ar putea influenta.

1. Cum decurge relatia cu dezvoltatorul, ce probleme legate de constructie sau structura au aparut in ultimii ani? Gen crapaturi in pereti, grinzi, etc, chestii mai grave, nu crapaturi superficiale in BCA/rigips. De exemplu inteleg ca intr-un bloc exista probleme constante cu inundatia parcarii subterane la ploi torentiale sau topirea zapezii si asociatia ar dori sa-l dea in judecata.

2. S-a tinut de cuvant in ceea ce priveste amenajarea si/sau peisagistica ansamblului, sau legat de infrastructura adiacenta ce-i revenea lui?
Ce inteleg eu prin asta ar fi ceva de gen: a plantat niste copaci sau verdeata pe langa (adica daca erau prevazuti in plan, machete, brosuri la  vanzare/semnare)? A refacut strazile din interiorul complexului? A finalizat accesul, zone pietonale, iluminat parti comune exterioare?

3. Au existat situatii in care s-a invocat garantia si, daca da, cum s-a desfasurat procesul?

4. Ce minciuni evidente au fost folosite? Ma refer la chestii ce pot fi dovedite, eventual contractuale sau chestii importante prezentate in pliante la care s-a renuntat complet, nu promisiuni de vanzari verbale nerespectate, receptia cu ochii inchisi sau masurat distanta dintre imbinarile plintei cu sublerul.

Adica sunt constient ca exista anumite lucruri ce nu-i pot fi imputate sau nu in totalitate, ma intereseaza lucruri de baza, gen calitatea constructiei (nu neaparat a finisajelor), sau alte chestii ce nu pot fi rezolvate decat de un dezvoltator si/sau sunt foarte costisitor de rezolvat de asociatii sau individual ulterior receptiei intregului complex.

Edited by gigi20lic, 29 June 2018 - 21:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate