Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Incepator Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Nita94

Nita94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.01.2014
Sunt in clasa a XII-a si doresc sa urmez o facultate bazat in principal pe informatica. As vrea sa va rog, sa-mi recomandati o distributie de linux cat mai potrivita mie. Nu am mai avut Linux, pana acum, dar am cateva cunostinte de la telefonul meu cu Android. Stiu sa schimb custom rom-uri, sa modific softuri, etc deci sunt oarecum familiarizat cu cateva elemente de baza ale linuxului ( din cate stiu eu Android-ul, la baza, e tot un Linux). Nu vreau o versiune care sa imite Windows-ul la interfata. Doresc sa ma obisnuiesc cu linux-ul, deoarece in facultate stiu ca se lucreaza destul de mult cu el. Nu prea am mult timp, deoarece invat pentru BAC, dar din cand in cand, atunci cand intru pe PC sa ma obisnuiesc cu Linuxul.
Voi face un dualboot intre Windows 7 si Linux. Ma descurc cu instalarea.

Din ce am citit pe net, m-am cam oprit la Linux Mint 16 "Petra" - MATE (64-bit) si Ubuntu, dar nu stiu ce sa aleg. Astept pareri.

Sistemul e destul de puternic ca specificatii, am 4 GB ram, asa ca nu urmaresc ceva neaparat "light", dar daca se poate, cu atat mai bine :)

#2
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Ubuntu, Fedora, Debian... sunt multe exemple.

Iti recomand DistroWatch.

#3
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
si eu sunt incepator in linux...
mie imi place Mint..imi place si Ubuntu..imi place si Manjaro (e foarte rapid)..
sunt fel si fel de distributi..multe la numar
esti interesat de terminal ?

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Nita94, on 14 ianuarie 2014 - 21:31, said:

Sunt in clasa a XII-a si doresc sa urmez o facultate bazat in principal pe informatica. As vrea sa va rog, sa-mi recomandati o distributie de linux cat mai potrivita mie. Nu am mai avut Linux, pana acum, dar am cateva cunostinte de la telefonul meu cu Android. Stiu sa schimb custom rom-uri, sa modific softuri, etc deci sunt oarecum familiarizat cu cateva elemente de baza ale linuxului ( din cate stiu eu Android-ul, la baza, e tot un Linux). Nu vreau o versiune care sa imite Windows-ul la interfata. Doresc sa ma obisnuiesc cu linux-ul, deoarece in facultate stiu ca se lucreaza destul de mult cu el. Nu prea am mult timp, deoarece invat pentru BAC, dar din cand in cand, atunci cand intru pe PC sa ma obisnuiesc cu Linuxul.
Voi face un dualboot intre Windows 7 si Linux. Ma descurc cu instalarea.

Din ce am citit pe net, m-am cam oprit la Linux Mint 16 "Petra" - MATE (64-bit) si Ubuntu, dar nu stiu ce sa aleg. Astept pareri.

Sistemul e destul de puternic ca specificatii, am 4 GB ram, asa ca nu urmaresc ceva neaparat "light", dar daca se poate, cu atat mai bine Posted Image

Dacă vrei să faci informatică la facultate, vrei să înveţi linux, iar cea mai potrivită distribuţie de învăţat e ArchLinux - pentru că nu înveţi o distribuţie anume (are decât foarte puţine lucruri specifice Arch), ci linux în general.

Ar mai exista Slackware şi Gentoo, dar ele sunt mai frustrante la setări (şi compilări locale), şi cred că oricum ai destule cunoştinţe de asimilat, nu are rost să te complici chiar cu toate compilările.

În plus, ArchLinux are majoritatea programelor compilate şi configurate foarte aproape de upstream (adică aşa cum sunt create programele de către programatorii originali).

Altfel vei privi Linuxul după ce îţi vei fi ansamblat sistemul ca pe puzzle, ca în Arch. Multe lucruri vor fi mai clare şi îţi va fi uşor să depanezi orice altă distribuţie.

În schimb, dacă înveţi Ubuntu, Mint, sau alte distribuţii pentru noobi, doar pe ălea le vei şti, nu linux la modul general.

#5
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu prea are importanţă. Debian şi Ubuntu sînt f. cunoscute, f. răspîndite, deci găseşti foarte multe informaţii despre ele... dar Linux e Linux, chestiile importante sînt la fel în orice distribuţie... doar chestiile de administrare diferă, dar a şti să instalezi pachete nu înseamnă a şti linux.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 XON-XOFF, on 14 ianuarie 2014 - 21:46, said:

Nu prea are importanţă. Debian şi Ubuntu sînt f. cunoscute, f. răspîndite, deci găseşti foarte multe informaţii despre ele... dar Linux e Linux, chestiile importante sînt la fel în orice distribuţie... doar chestiile de administrare diferă, dar a şti să instalezi pachete nu înseamnă a şti linux.
Vrăjeală. A trebuit să iau la mână o groază de scripturi shell în debian până am aflat ce trebuia să modific pentru a pune o variabilă de mediu corectă în /etc, pentru un daemon.

Noroc că am învăţat Linux cu Slackware, că altfel nu m-aş fi descurcat.

Ubuntu şi Debian doar distrag atenţia de la esenţa componentelor dintr-un sistem GNU/Linux. Valabil pentru orice altă distribuţie (mai puţin ArchLinux, Gentoo şi Slackware - dintre care ArchLinux e cel mai puţin frustrant la mentenanţă, de aceea este ideal pentru învăţat).

#7
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Debian Sid e mai aproape de Upstream, dar deja o dam in off-topic.
@initiator
Ce anume vrei sa inveti din Linux? Presupun ca partea de programare, din moment ce zici ca o sa mergi mai departe pe informatica. Daca da, invata specificatiile POSIX/SUS (nu pe de rost, bineinteles).

#8
banutito

banutito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.04.2007
Ubuntu,

Are tot ce vrei, lucrează ca lumea,
Dacă vrei şi alte distribuţii ca să înveţi instalezi VMWare şi acolo îţi mai pui un sac de alte distribuţii.


Dar Ubuntu e super ca sistem pentru desktop.

Şi dacă vrei poţi să îţi pui mai multe variante de desktop ca să experimentezi gen Kubuntu, ş.a.
Dacă vrei şi alte distribuţii le instalezi în Ubuntu prin VMVare.

Eu folosesc Ubuntu de foarte mult timp, şi îl instalez la clienţi, toţi sunt super mulţumiţi de el.
Ce nu aş spune de alte distribuţii, de regulă îmi dădeau în cap cu ele.

Edited by banutito, 14 January 2014 - 22:09.


#9
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

 banutito, on 14 ianuarie 2014 - 22:03, said:

Ubuntu,

Are tot ce vrei, lucrează ca lumea,
Dacă vrei şi alte distribuţii ca să înveţi instalezi VMWare şi acolo îţi mai pui un sac de alte distribuţii.
Toate au, gasesti aplicatii pt. fiecare distributie. Cele majore nu cred ca duc lipsa de ceva.

Dar Ubuntu e super ca sistem pentru desktop.
Ex: Si Gentoo sau Arch sunt misto ca desktop. Totul tine de gusturi.
Şi dacă vrei poţi să îţi pui mai multe variante de desktop ca să experimentezi gen Kubuntu, ş.a.
Dacă vrei şi alte distribuţii le instalezi în Ubuntu prin VMVare.
Asta o poti face pe orice distributie.
Eu folosesc Ubuntu de foarte mult timp, şi îl instalez la clienţi, toţi sunt super mulţumiţi de el.
Ce nu aş spune de alte distribuţii, de regulă îmi dădeau în cap cu ele.
Iti dau batai de cap pt. ca doar pe Ubuntu stii tu sa il manuiesti.
Personal am avut mai multe batai de cap de la Ubuntu decat de la: Arch, Sabayon, Gentoo, Debian.

@initiator
Ar fi bine sa iti alegi o distributie majora.
Daca vrei sa ai control total asupra OS-ului iti recomand Gentoo, Slackware, Sabayon sau Arch.

#10
Nita94

Nita94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.01.2014
Am sa incerc Arch si Ubuntu si o sa ma hotarasc la care raman.
Multumesc pt. raspunsuri

#11
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
Salut,

În primul rând, ce vrei să „înveți” pe el ? Să fie Desktop PC, sau Server PC (ce servicii să ruleze pe el - ftpd, sshd, telnetd, httpd, etc.)?

Din punctul meu de vedere, iei orice distribuție linux, și nu instalezi X-server. Râmăi doar cu terminalul, și gata ! Instalezi totul din consolă, înveți cum să folosești man la maxim, cum să configurezi totul din scripturi, perl, compile. Faci o instalare personalizată, pui doar ce vrei tu pe el ..

Ce trebuie de asemenea să decizi este dacă să ai o distribuție bazată pe Debian ( *.deb files), sau Red Hat - SuSE Linux etc. ( *.rpm files).

http://en.wikipedia....x_distributions

Spor !

Edited by cain2k, 15 January 2014 - 15:44.


#12
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Cred ca o sa se scarbeasca din prima secunda de Linux daca are de facut compilari, scripturi, daemoni etc. E buna si interfata grafica la ceva.

#13
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008

 Nita94, on 14 ianuarie 2014 - 21:31, said:

... Nu vreau o versiune care sa imite Windows-ul la interfata...

Doresc sa ma obisnuiesc cu linux-ul, deoarece in facultate stiu ca se lucreaza destul de mult cu el. Nu prea am mult timp, deoarece invat pentru BAC, dar din cand in cand, atunci cand intru pe PC sa ma obisnuiesc cu Linuxul ...

Dacă nu vrei să imite Windows-ul la interfață, nu instalezi X-server.

Dacă dorești doar să te obișnuiești, instalezi in VMWare o distribuție și lasă doar consola și te distrezi așa. Dacă vrei să editezi documente, să vezi filme, să asculți muzică în linux, ar fi mai ușor cu X-server, dar interfața va fi asemănătoare cu Windows ...

Trebuie să știi mai exact ce vrei să înveți pe Linux, și atunci răspunsul o să vină singur ... Dacă e doar de obișnuială (Desktop like), instalează ceva mic, Lubuntu, Crunchbang, DSL, Puppy Linux, etc.

Dacă vrei să înveți cum să instalezi și configurezi httpd, sshd, etc., atunci consola va fi prietenul tău ( just google pentru răspunsuri ).

Edited by cain2k, 15 January 2014 - 16:07.


#14
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

 Nita94, on 14 ianuarie 2014 - 21:31, said:

Doresc sa ma obisnuiesc cu linux-ul, deoarece in facultate stiu ca se lucreaza destul de mult cu el.

Conteaza de facultate....

Poti incerca: Ubuntu, Debian, Linux Mint

#15
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

Quote

ArchLinux e cel mai puţin frustrant la mentenanţă
Aiurea, de câte ori au băgat update-uri care au crăpat sistemul.

Pentru iniţiator: dacă vrei ceva stabil dar totuşi developer-friendly, poţi merge pe Fedora, OpenSuSE, chiar şi Ubuntu/Mint.
Dacă vrei ceva care să te bage în componentele linuxului, le poţi încerca pe cele mai avansate: Slackware, Arch, Gentoo. Deşi nu recomand asta din prima (le poţi virtualiza oricum).

#16
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Da ai ceva Xeon se poate virtualiza si Gentoo.
Altfel nu are rost.

#17
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010
Baga Ubuntu!!!Lubuntu am eu si e foarte fiabil,il prefer pentru ca e lightweight si cum sunt eu mai lenes pcmanfm are optiunile deschide folder ca root/deschide folder in terminal.Sunt foarte multumit de el.Ia-o usor,pe rand.Daca vrei sa inveti sa conduci nu te urci pe un camion cu remorca sa inveti sa conduci,iei Dacia intai.Foloseste Ubuntu,mint(astea mai user friendly) si dupa poti trece la Debian,arch,etc.Nu exista cea mai buna distributie Linux.Depinde de nevoile tale.Eu pana sa ma opresc la Lubuntu am incerat n'spe mii de distributii(live usb) si nu am ajuns sa le instalez pentru ca nu functionau nici pe usb.Dupa ce te obisnuiesti un pic cu terminalul iti va fi mai usor sa lucrezi in orice distributie.Tine minte!Nu-i usor,dar nici imposibil.

#18
dmas

dmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.06.2014
Ubuntu sau OpenSuSE.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate