Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Voi cam cat cheltuiti pe mancare lunar?

- - - - -
  • Please log in to reply
301 replies to this topic

#37
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
In primul rand cred ca nu se refera la preturile din Romania, mai mult ca sigur le-a convertit.

Si ce va tot mirati cu 0,5 kg de carne pe zi? Vai ce exagerat este. Sunt 250 de grame de persoana intr-o familie.

View Postargonaut, on 08 ianuarie 2014 - 21:31, said:

Mancati bio, eco, nu fumati, nu beti si ... o sa muriti sanatosi! Posted Image
Si tristi.

#38
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

View PostBlue_Ivy, on 08 ianuarie 2014 - 21:30, said:

Eu din experienta mea, sa gatesti pt o singura persoana e un chin si e scump. Ma refer sa gatesti bine, nu omleta cu sunca, aia nu intra la gatit. Plus ca ajungi sa arunci o gramada. Cel mai rentabil iese de la 2 persoane in sus.
Da, sunt destul de frustrat de cat de naspa mananc.
Am mancat acum o luna la niste unii care nu castiga impreuna cat dau eu pe mancare, dar ei mananca MULT mai gustos decat mine.

#39
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostDau, on 08 ianuarie 2014 - 21:35, said:

In primul rand cred ca nu se refera la preturile din Romania, mai mult ca sigur le-a convertit.
Ba din Romania. Ma uitasem la preturile la o alimentara online din Bucuresti si-am facut o medie (spre jos ba chiar, ca multe mi s-au parut f scumpe si m-am gandit ca or fi exagerate).

Eu astept o estimare a lui Lucifer cu cat da el pe mancare... si ce consuma exact intr-o luna, sunt curioasa -_-.

#40
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Studiu de caz: 2 adulti, un copil. Un adult lucreaza, salar mic, 900 lei. Oare cat le ramane de mancare lunar, 3-400 lei la 3 persoane?

#41
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View PostThair, on 08 ianuarie 2014 - 21:36, said:

Da, sunt destul de frustrat de cat de naspa mananc.
Am mancat acum o luna la niste unii care nu castiga impreuna cat dau eu pe mancare, dar ei mananca MULT mai gustos decat mine.

Pai schimba macazu, gaseste undeva in oras unde poti manca mancare gatita. Sau gaseste o donsoara cu abilitati gastronomice. Problem solved Posted Image

#42
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostThair, on 08 ianuarie 2014 - 21:36, said:

Da, sunt destul de frustrat de cat de naspa mananc.
Am mancat acum o luna la niste unii care nu castiga impreuna cat dau eu pe mancare, dar ei mananca MULT mai gustos decat mine.
Asta tine si de experienta in bucatarie si de pasiune :D. Intradevar, e mai usor de gatit pt 2 dar cred ca prea multi folosesc treaba asta ca o scuza pentru lene si mananca doar (prost) in oras. Cu potentiatori de gust si-un rahat e gustos pentru cerebel.

#43
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View Postunderdesire, on 08 ianuarie 2014 - 20:01, said:

maxim 300 ron, mamanc doar bio.. Posted Image
si nici nu gatesc nimic acasa! Posted Image)
lol.
imi dau seama cat de bio manci, zilnic fast-food.

eu + nevasta aproximativ 800 roni - gatit acasa.

Edited by D3an, 08 January 2014 - 21:44.


#44
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostDev, on 08 ianuarie 2014 - 21:40, said:

Eu astept o estimare a lui Lucifer cu cat da el pe mancare... si ce consuma exact intr-o luna, sunt curioasa Posted Image.
Dev, topicul asta imi aduce amince de altul, cat castigati voi intr-o luna. Daca era sa cred tot ce aberau unii, inseamna ca romanii au salarii mai mari ca germanii. Asa ca iarta-ma daca sunt mai circumspect cand aud unele cifre, in mod evident umflate. Eu mananc cat ma tine buzunarul.
Nu ma omor dupa halit in oras, de ce naiba as da 3 lei de ex pe un mic, cand sunt 20 intr-un kilogram de 15 lei? Ok, unii prefera sa plateasca 60 lei, eu dau 15 si ii fac singur la gratar de lemne. Cine mananca mai bine, eu cu 15, sau altii cu 60?

#45
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View PostDev, on 08 ianuarie 2014 - 21:42, said:

Asta tine si de experienta in bucatarie si de pasiune Posted Image. Intradevar, e mai usor de gatit pt 2 dar cred ca prea multi folosesc treaba asta ca o scuza pentru lene si mananca doar (prost) in oras. Cu potentiatori de gust si-un rahat e gustos pentru cerebel.

Scuza?? M-am chinuit cu problema asta timp de 4 ani si iti zic eu ca in 90% din cazuri iti iese mereu o portie cat pt 2! Si cand nu mai e cineva, mereu gatesti mai prost, ca zici "lasa ma ca merge si asa" Posted Image Iar apoi cand faci cumparaturi, e putin hilar sa cumperi 1 morcov 1 ardel 2 cepe samd Posted Image

#46
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Cam 500 de dolari/luna/2 persoana = mancare gatita in casa.

#47
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postlucifer76, on 08 ianuarie 2014 - 21:48, said:

Dev, topicul asta imi aduce amince de altul, cat castigati voi intr-o luna. Daca era sa cred tot ce aberau unii, inseamna ca romanii au salarii mai mari ca germanii. Asa ca iarta-ma daca sunt mai circumspect cand aud unele cifre, in mod evident umflate. Eu mananc cat ma tine buzunarul.
Nu ma omor dupa halit in oras, de ce naiba as da 3 lei de ex pe un mic, cand sunt 20 intr-un kilogram de 15 lei? Ok, unii prefera sa plateasca 60 lei, eu dau 15 si ii fac singur la gratar de lemne. Cine mananca mai bine, eu cu 15, sau altii cu 60?
Nu stiu topicul si nici nu as participa pentru ca nu e relevant. Eu ti-am explicat de unde am luat preturile si cam cum am facut estimarea. Nu zic ca nu poti supravietui cu paste si orez, 300 RON, presupusa branza mai buna de la tarani si cate un curcan de la bunici. Dar daca tot suntem aici si ti se par exagerate numerele mele, as fi curioasa de o estimare a ce mananci tu pe luna, cat costa, cat cumperi si cat primesti/cresti singur...

View PostBlue_Ivy, on 08 ianuarie 2014 - 21:48, said:

Scuza?? M-am chinuit cu problema asta timp de 4 ani si iti zic eu ca in 90% din cazuri iti iese mereu o portie cat pt 2! Si cand nu mai e cineva, mereu gatesti mai prost, ca zici "lasa ma ca merge si asa" Posted Image Iar apoi cand faci cumparaturi, e putin hilar sa cumperi 1 morcov 1 ardel 2 cepe samd Posted Image
In cel mai rau caz, daca tot nu te prinzi in timp si iti ies portii pt 2, de cele mai multe ori poti ingheta jumate si manca peste 2-3 saptamani.

Edited by Dev, 08 January 2014 - 22:01.


#48
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostDev, on 08 ianuarie 2014 - 21:54, said:

presupusa branza mai buna de la tarani.
Presupusa zici? Crezi ca branza a fost inventata in ultimii 50 de ani, de detinatorii de supermarketuri? Mai lipseste sa imi amintesti ca si laptele super procesat este mai gustos decat cel abia muls de la vaca.

View PostDev, on 08 ianuarie 2014 - 21:54, said:

Dar daca tot suntem aici si ti se par exagerate numerele mele, as fi interesata de o estimare a ce mananci tu pe luna, cat costa, cat cumperi si cat primesti...
Acum mult timp, estimam, dar nu ma mai complic sa mananc "stiintific" cu cantarul in fata. Imi permit sa mananc orice fara sa ma intereseze pretul, dar cum nu sunt prea nazuros, nu exagerez. Ce vreau sa subliniez este ca un milion si jumatate de romani au abia salarul minim. Gandeste-te ce mananca ei. Pentru ca totusi nu mor de foame.

#49
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postlucifer76, on 08 ianuarie 2014 - 22:04, said:

Presupusa zici? Crezi ca branza a fost inventata in ultimii 50 de ani, de detinatorii de supermarketuri? Mai lipseste sa imi amintesti ca si laptele super procesat este mai gustos decat cel abia muls de la vaca.
Cred ca ti-ai gresit persoana. :D De foarte multe ori iau lapte proaspat muls (atunci pe loc) de la ferma si fac branza acasa. Da' asta nu ma impiedica sa vad - in putinele dati cand am ocazia - ca mare parte din branza vanduta de "tarani" prin piete n-are nici o treaba cu branza. Si da, te poti invarti pana gasesti ceva care pare decent, dar daca doar pare sau chiar este decent e alta intrebare.

#50
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
http://stirileprotv....e-pe-piata.html
Dev, lapte de la supermarket iar rar de tot. Branzeturi, niciodata. Prefer sa iau de la tarani, sa gust eu. Nu sa mananc prostii cu doar 4% lapte. Am 2 putini cu branza de burduf direct de la sursa, am niste rude cu o stana. Sunt cam la distanta de mine, nu imi permit sa merg la ei cat de des as vrea, dar oricum, stiu ce gust si consistenta trebuie sa aiba o branza sau un lapte, si tocmai de asta prefer sa il iau de la taranii din piata. Atentie, tarani nu bisnitari. E si mai iefrin, si mai bun.

Cu ouale la fel. 30 de bucati la 50 de lei? Hai ca e iarna si sunt mai scumpe, dar totusi... Daca nu iti plac cele de 50 de bani din supermarket, afla ca taranii le vand cu 70 de bani. Sunt mai gustoase decat cele ale gainilor hranite industrial. Dar totusi pana la 1.5 bucata, mai este.

Vezi ca am pus pe alt topic o poza cu carnati si costita afumata, productie proprie. Nu rahaturi injectate cu apa.

#51
bfv

bfv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 26.09.2013
Deviati discutia aiurea.

1persoana, in jur de 1000-1200. In mare parte gatit doar acasa.

#52
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Dupa mine cheltuielile sunt de minim 250 ron/luna, maxim cum s-a mai zis 2000 euro/luna, optim sa mananci totusi mancare buna, nu acasa si nici pe cine stie unde doar cu site-uri de reduceri 1000-1500 ron.

View PostBlue_Ivy, on 08 ianuarie 2014 - 21:30, said:

Eu din experienta mea, sa gatesti pt o singura persoana e un chin si e scump. Ma refer sa gatesti bine, nu omleta cu sunca, aia nu intra la gatit. Plus ca ajungi sa arunci o gramada. Cel mai rentabil iese de la 2 persoane in sus.
Subscriu. Si chiar si la 2 persoane depinde de program, meserie, timp liber, posibilitati.

View PostBlue_Ivy, on 08 ianuarie 2014 - 21:30, said:

Eu din experienta mea, sa gatesti pt o singura persoana e un chin si e scump. Ma refer sa gatesti bine, nu omleta cu sunca, aia nu intra la gatit. Plus ca ajungi sa arunci o gramada. Cel mai rentabil iese de la 2 persoane in sus.
Subscriu. Si chiar si la 2 persoane depinde de program, meserie, timp liber, posibilitati.

View PostBlue_Ivy, on 08 ianuarie 2014 - 21:42, said:

Pai schimba macazu, gaseste undeva in oras unde poti manca mancare gatita. Sau gaseste o donsoara cu abilitati gastronomice. Problem solved Posted Image
Cel putin daca ai pretentii la mancare si esti singur e posibil sa iesi mai ieftin cu mancarea in oras pe la autoserviri/pizerii/cantine/fast-food-uri.

P.S. Tare faza cu potentiatorii aia de aroma (monoglutamat de sodiu sau altii), eu as pune si in mancarea facuta de mine dar nu stiu daca am de unde sa ii cumpar.

Edited by LunaCrystal, 08 January 2014 - 23:50.


#53
swissstack

swissstack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.07.2013
Si eu cred ca este foarte dificil sa gatesti pentru o persoana. Cred ca e greu chiar si pentru doua. Trebuie sa faci portii mai putine. Dar asta inseamna sa ai timp sa faci des. Imi pare rau ca multi dintre noi aruncam mancare in cantitati foarte mari. E pacat,

#54
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,371
  • Înscris: 29.07.2013

View PostBlue_Ivy, on 08 ianuarie 2014 - 21:42, said:

Sau gaseste o donsoara cu abilitati gastronomice. Problem solved Posted Image

Asta nu-i un sfat prea bun!
La un moment dat se ajunge la simbioza:
Tu mananci ce gateste ea iar ea ... iti mananca zilele!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate