Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Viteza maxima a masinii personale

- - - - -
  • Please log in to reply
371 replies to this topic

Poll: Stiti care e viteza maxima a masinii personale? (173 member(s) have cast votes)

Stiti / va intereseaza care e viteza masinii dvs?

  1. Da (80 votes [46.24%])

    Percentage of vote: 46.24%

  2. Nu (34 votes [19.65%])

    Percentage of vote: 19.65%

  3. Nu m=a interesat niciodata (29 votes [16.76%])

    Percentage of vote: 16.76%

  4. Evident ca stiu. Fuge ca o naluca. (30 votes [17.34%])

    Percentage of vote: 17.34%

Vote Guests cannot vote

#361
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Las-o asa ca n-are rost discutia.

#362
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
Attached File  c450.jpg   129.51K   44 downloadsAttached File  c4100.jpg   132.73K   42 downloads


Pe scurt, caz concret, Citron C4, cauciucuri de iarna uzate,

Abaterea este PROCENTUALA SI CONSTANTA  ( la 100 aveam real 97, la 50 ,. 48 )


pozele sunt facute dupa ce m am stabilizat, la 150 nu am pozat.. e clar de ce.


Tsunami - nu contest ce ai spus, la mine la C4 si la Suzuki SV1000 se aplica ce am spus eu .
respecte

#363
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 N62B44, on 24 decembrie 2013 - 00:02, said:

Uiti un lucru important cand o dai inainte cu aerodinamica. Cand e greutate in masina ( pasageri + bagaje ) in 99% din cazuri (masini cu motor in fata ) se lasa spatele si se ridica botul => aerodinamica si mai proasta. Doar pe la masinile cu suspensii comandate de calculator si cu senzori de garda la sol, sta masina paralela cu solul.
Eu zic ca scade viteza maxima din 2 motive - greutate + aerodinamica mai proasta  ( rezistenta la inaintare creste cu patratul vitezei ).
ok, am cautat bine forumul asta... daca nici raspunsul primit de la nasa nu va convinge...

I'm an aero engineer here at NASA Glenn who does a lot of educational outreach.
I don't know whether a large number of passengers + luggage will make a car faster or slower .. I would need some experimental data.
Theoretically, a large additional weight .. from whatever source .. would cause the suspension springs to compress and make the car ride lower to the ground.  If you can decrease the frontal area of the car (the amount of area that you see from in front of the car) then the drag on the car goes down. (Drag = drag coefficient times one half the air density times square of the velocity times the frontal area). If the drag goes down,  the top speed would go up.  So it makes sense theoretically ...

O sa faca si teste, am facut si eu practice si pot spune ca viteza maxima e mai mare daca reusesti sa ai masina joasa, chiar daca e incarcata fata de o masina care are numai sofer.

Edited by xtremdriving, 18 September 2014 - 21:25.


#364
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
E f importanta si forma spatelui. Un notch sau un sedan (unul modern, nu unul clasic drept) sunt mai rapide decat un hatch sau un break, aparand turbulente mai putine in spate. Chestia asta se vede si la cat de murdar e spatele masinii intr-o zi ploioasa.
Un spate putin mai lasat zic eu ca ajuta.

#365
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 xtremdriving, on 20 decembrie 2013 - 18:30, said:

Am o curiozitate. Cati stiu ce viteza maxima atinge masina personala.

E vechi postul dar...nu, nu m-a interesat niciodata Vmax, dupa ce am descoperit placerea de a conduce un SUV

#366
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
... si neplacerea a-l conduce la v max, ca sa fac o gluma.
Adevarul e ca si mie mi s-a luat.

#367
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 xtremdriving, on 18 septembrie 2014 - 21:23, said:

ok, am cautat bine forumul asta... daca nici raspunsul primit de la nasa nu va convinge...

I'm an aero engineer here at NASA Glenn who does a lot of educational outreach.
I don't know whether a large number of passengers + luggage will make a car faster or slower .. I would need some experimental data.
Theoretically, a large additional weight .. from whatever source .. would cause the suspension springs to compress and make the car ride lower to the ground.  If you can decrease the frontal area of the car (the amount of area that you see from in front of the car) then the drag on the car goes down. (Drag = drag coefficient times one half the air density times square of the velocity times the frontal area). If the drag goes down,  the top speed would go up.  So it makes sense theoretically ...

O sa faca si teste, am facut si eu practice si pot spune ca viteza maxima e mai mare daca reusesti sa ai masina joasa, chiar daca e incarcata fata de o masina care are numai sofer.

masa masinii nu conteaza la viteza maxima.
inertia o sa fie mai mare si perioada in care atingi viteza maxima, mai mare.
dar, ca de la aero-engineer la aero-engineer, "coborarea" masinii influenteaza in primul rand reducerea turbulentei de sub masina
caci sectiunea vehiculului va fi aceeasi, sa zicem ca scade doar cu o portiune din roti, destul de nesemnificativa.

sunt un pic dezamagit si iar imi dau seama ca puteam incerca sa fiu seful astuia, :lol:

la masina trecuta, caci acum conduc o rental in state, viteza maxima era de 209km/h (215 pe vitezometru), si era limitata electronic
aici in state nu o sa stiu, caci n-am unde s-o iau la intrebari, iar gloantele adevarate, :lol:

 richelieu, on 19 septembrie 2014 - 20:31, said:

E vechi postul dar...nu, nu m-a interesat niciodata Vmax, dupa ce am descoperit placerea de a conduce un SUV

in ultimul timp in romania m-am dat cu un Qashqai.
nu suport SUV-urile
fac ca dracu pe curbe

#368
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
aha, si unde ai fost acu' juma de an cand ziceau unii ca am schimbat legile fizicii? - sau ca ar trebui sa le schimb ca sa fie adevarat ce spun eu - Eu le mai arunc asa cate un os cand se plictisesc si ii mai invat cate ceva; reactia lor la ceva nou pe care nu il stiau e priceless. Ori te injura, ori te fac nebun. Posted Image Dar intr-un final...cine rade la urma rade mai bine.

http://forum.softped...2#entry14317291

Edited by xtremdriving, 20 September 2014 - 06:54.


#369
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,983
  • Înscris: 06.04.2007
Asta se simte bine la cotetz (Logan) incarcata uniform cu fiare (role de sarma vreo 200 kg puse la podea) fugea la fel de tare, nu mai demara asa, dar aceeasi viteza pe drumul care il fac de multi ani, deci greutatea suplimentara e compensata de aerodinamica ceva mai buna.

#370
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 undercoverbrother, on 19 septembrie 2014 - 20:51, said:

... si neplacerea a-l conduce la v max, ca sa fac o gluma.
Adevarul e ca si mie mi s-a luat.
:)
Nu e neaparat o neplacere....ci mai mult o lipsa a placerii :).


 tsunnami, on 20 septembrie 2014 - 02:47, said:



in ultimul timp in romania m-am dat cu un Qashqai.
nu suport SUV-urile
fac ca dracu pe curbe
Nu toate. ML-ul meu, cu suspensia setata pe sport e cel putin comparabil cu orice sedan comun. Honda Accord mi-e un exemplu la indemana.
Iar X5 e chiar mai stabil.

#371
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 undercoverbrother, on 19 septembrie 2014 - 20:51, said:

... si neplacerea a-l conduce la v max, ca sa fac o gluma.
Adevarul e ca si mie mi s-a luat.

De ce ti s-a luat?

#372
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 xtremdriving, on 20 septembrie 2014 - 06:53, said:

aha, si unde ai fost acu' juma de an cand ziceau unii ca am schimbat legile fizicii? - sau ca ar trebui sa le schimb ca sa fie adevarat ce spun eu - Eu le mai arunc asa cate un os cand se plictisesc si ii mai invat cate ceva; reactia lor la ceva nou pe care nu il stiau e priceless. Ori te injura, ori te fac nebun. Posted Image Dar intr-un final...cine rade la urma rade mai bine.

http://forum.softped...2#entry14317291

is multi prosti care traiesc cu impresia ca le "simt" pe toate, dar fara o explicatie logica bazata pe legile fizicii

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate