Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 

limba alba si urat mirositoare

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
jackson87

jackson87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.12.2013
Salut,
dupa cum scrie in titlu, am o problema cu limba, este alba si miroase foarte urat, mai ales dimineata cand ma trezesc, e teroare, si cand mi-e foame.

Am fost la vreo 3 ORL-isti, medic de familie, si o gramada de laboratoare de analize, sincer nu stiu ce am, am cheltuit o gramada de bani. Am facut exsudate, sunt negative. Am facut analize pt helicobacter mai demult, am aflat de existenta lui dupa ce am cautat eventuale cauze pt limba alba, am luat antibiotic, analizele au iesit bine apoi, nu cred ca ar putea fi de la antibiotic, deoarece aveam limba alba dinainte.

La ORL mi-au zis sa fac gargara cu glicerina boraxata, ulei de masline sau bicarbonat de sodiu cu apa.

Am fost la 2 gastroenterelogi pt ca am ceva probleme cu digestia(scaune proaste si flatulatie) si m-am gandit ca poate sa fie si de acolo, la unul am facut ecografie dar mi-a zis ca nu as avea probleme, ci sa mananc incet si sa mestec mult(eu mananc mereu repede) si mi-a dat sa iau biotice, mezim si imodium, iar la cel de-al 2-lea am facut o endoscopie, cred ca asa se numeste(mi-a bagat camera aia pe gat, am crezut ca mor acolo), tot asa nimic grav.

am facut analize si pt Giardia, salmonella, shigella, examen coproparazitologic - negativ.

Unul dintre dintre doctorii gastro mi-au zis sa fac si un raclat lingual, pe care nu l-am mai facut.

ma puteti ajuta cu un sfat? ce sa mai fac?

Multumesc mult!

#2
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
de candidoza te-ai testat?

#3
jackson87

jackson87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.12.2013
nu, ma asteptam sa-mi zica ei ce sa fac, ca eu nu am de unde sa stiu :( le-am arata limba, le-am zis care e problema... sa fac un test pt candidoza?

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Candidoza.
Este posibil sa te chinui putin, pana scapi de ea.

#5
zero_barat

zero_barat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 02.12.2012
esti plin de toxine si corpul reactioneaza
evident poate fi si ce a spus colegii

#6
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Candida, probabil indusa de antibiotic luat fără antifungic.

#7
jackson87

jackson87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.12.2013
am inteles, o sa ma duc zilele astea sa fac analize pt candida, bine ar fi sa aflu odata exact ce este. va multumesc

#8
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Eu dimineata ma trezesc cu limba neagra, la propriu, posibil si ceva sange rosu inchis. Cred ca-i din cauza ca fumez cam 2-3 pachete pe zi. Nu ma duc la doctor ca oricum stiu ca nu prind Craciunu viitor dar de curiozitate stie careva ce ii?

#9
Whiteboy2010

Whiteboy2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 27.05.2010
@Bussiness-Style - cel mai probabil boala Addison-Biermer, faceti-va analizele de sange (hemoleucograma completa), costa cca. 20 lei, sa vedem rezultatele-celulele parietale din zona fundica a stomacului nu mai produc glicoproteina numita "factor intrinsec", si implicit cianocobalamina(vitamina B12) nu mai e fixata si transportata in zona hematogena, deficit de vitamina B12=hemoglobina scazuta, poikinetiloza, megaloblastii, posibil din cauza unei gastrite atrofice, survenita in primele 2 saptamani de viata, cu manifestare ulterioara oculta, nefiind excusa leucocitoza cu neutrofilie, sau transhaminaze TGO/TPO iesite din normal, se trateaza cu vitamina B12 injectabila de 50 gamma+pompa ionica creata de subsemnatul, o sa traiti multi ani, nu va lasati prada depresiei! Fumatul nu are nici un rol negativ, ba dimpotriva, v-a mentinut hemoglobina ridicata, altfel cadeati deja pe strada. Totusi fumati cam mult, va afecta plamanii, inima si ficatul in timp.
@jackson79, cum au spus colegii mai sus, foarte posibil candidoza, din pacate Candida Albicorum s-a fixat la nivel digestiv, exista o cauza pentru asta, "ciupercuta alba" nu e dusmanul organismului, doar avertizeaza existenta unei alte probleme grave, pe care si incearca s-o remedieze.Tot analize de sange, hemoleucograma completa, puneti-o aici, nu va fura contele Dracula "secretul sangelui"...
daca de medici va e teama, si vreti sa rezolvati pe forum, pune-ti rezultatele analizelor.

#10
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Si după ce vine rezultatul analizelor pozitiv la candidoza, sfatul meu e sa mergi să depui o plângere la Colegiul Medicilor, nu e normal ca niciunul din cei 5 care te-au văzut sa nu poată identifica o Candida, ce naiba, nu e ca si cum am vorbi despre nave speciale, o asistenta medicala cu un an experiență stie ca limba alba probabil = candida.

#11
jackson87

jackson87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.12.2013
va salut din nou,
am limba si galbena cateodata, nu doar alba. am facut acum de dimineata testul cu scuipatul in pahar, si saliva s-a dus in jos, am vazut chestia asta aseara pe net.

@whiteboy, cine a zis ca mi-e frica de medici? Posted Image intelegeti ca am facut o endoscopie pt treaba asta? dupa ce ca am crezut ca mor acolo cu furtunul ala bagat pe gat, a costa si 300 lei + o gramada de bani medicamentele, controloc si ce mai era pe acolo.

eu nu stiu ce sa mai zic, cum e posibil sa te vada atatia oameni, si nici macar unul sa sugereze asa ca idee de candidoza. sa ii pun pe lista: 3 orl-isti, 2 dermatologi, 2 gastroenterologi, medic de familie, dentistul, 3 laboratoare analize private x 2 asistente = 6 pers, 2 de la Sanepid, 2 de la Spitalul Municipal, plus o doctorita prietena cu mama. Oameni buni, sunt 20 de persoane - medici sau asistenti !!! Nici macar unul nu a zis asa in treacat de candidoza. Cred ca am cheltuit in jur de 2000 lei cu toate consulatiile si retetele prescrise de ei, si m-am resemnat de-a lungul timpului, cred ca au trecut 4 ani de cand ma chinui.

am analize de acum 2 ani si de acum 1 an, dar limba o am asa de 4 ani sau cine mai stie, deci ar trebui sa fie relevante, nu?

prima poza e de acum 2 ani, la hematologie am limfocitele marite - 46% (trebuia intre 20%-40%) si granulocite scazute - 45.3% (trebuia intre 50%-70%), in rest sunt bune, si la biochimie la fel.

urmatoarele 2 poze sunt de acum 1 an:
Hematii (RBC) crescute = 5.17  (trebuie intre 3.7 - 4.9 )
Hemoglobina(HGB) crescuta = 16.2 (trebuie intre 11.4 - 14.5)
Hematocrit(HCT) crescut = 48.3 % (trebuie intre 32% - 41%)
Volum mediu eritrocitar (MCV) crescut = 93 Fl (trebuie 70-85)
Limfocite scazute = 2.96 (trebuie 3.0-9.5)

le-am scris pe cele care nu sunt in grafic.

Va rog sa-mi spuneti voi exact ce analize sa cer, ca cine stie ce analize imi fac idiotii aia :(

Attached Files


Edited by jackson87, 19 December 2013 - 11:27.


#12
jackson87

jackson87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.12.2013
atasez analizele inca odata, sa se vada mai bine, precizez ca sunt de acum 1 an, dar starea mea e aceeasi de ~ 4 ani.

Attached Files



#13
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View Postjackson87, on 18 decembrie 2013 - 22:12, said:


Unul dintre dintre doctorii gastro mi-au zis sa fac si un raclat lingual, pe care nu l-am mai facut.

ma puteti ajuta cu un sfat? ce sa mai fac?

Multumesc mult!
Asta era analiza pentru candidoza, degeaba te bulbuci pe aici ca sunt toti prosti, etc etc. pana si pe exudat iese candida.
Fa si tu o chestie simpla: spala bine dintii dimineata, spala si limba cu periuta sa se duca toate depozitele de pe limba. Foloseste si o apa de gura puternica- de ex la mine listerine aia arde tot. fa si gargara cu apa si bicarbonat (1 lingura bicarbonat intr-o ceasca de apa) seara inainte de culcare si nu mai clati gura apoi pana dimineata. fa chestia asta zilnic si lucrurile vor fi mai ok.

Ca o curiozitate profesionala: ce treaba au asistentele de la laboratoarele private si aia de la sanepid cu datul diagnosticelor?

#14
jackson87

jackson87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.12.2013
@90210, Candida si candidoza este acelasi lucru sau nu? Ca vad ca le mentionati cu ambele denumiri.

Am facut 3 exudate care au iesit negative.

Acel raclat lingual il face doar Synevo, restul laboratoarelor nu am vazut sa-l faca aici in oras, ma gandeam ca ar trebui sa il faca toti daca e ceva comun.

Zicea cineva mai sus ca s-a fixat la nivel digestiv? Daca e asa, presupun ca nu se duce cu gargara?
O sa incerc ce mi-ati spus, cat timp ar trebui sa fac asta?

Am mentionat si asistentele ca zicea altcineva mai sus ca si o asistenta cu 1 an experienta isi da seama imediat, imi cer scuze daca m-am hazardat.



#15
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
Da, candida si candidoza e acelasi lucru.
Raclajul acela e o analiza banala, il poate face orice laborator cred. Se numeste examen micologic lingual de fapt si se face fie prin raclajul limbii cu o lama de sticla fie prin frecarea limbii cu un bat de cultura, rezultatul e acelasi. Analiza asta se face dimineata, fara sa fi spalat dintii, mancat sau baut ceva inainte.
Candida ajunge la nivelul tubului digestiv de obicei la cei cu imunitatea compromisa, la tine nu cred ca e cazul. Daca aveai candida acolo se vedea la endoscopie.

View Postjackson87, on 29 decembrie 2013 - 11:37, said:

O sa incerc ce mi-ati spus, cat timp ar trebui sa fac asta?
Gargara 10- 14 zile sau pana dispar complet problemele. spalatul pe dinti, curatatul limbii si folosirea apei de gura toata viata.

#16
jackson87

jackson87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.12.2013
Am inteles. De ce unora li se zice sa ia Nistatin, Fluconazol sau cum se numesc si eu nu?

#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Fa si analize extinse la ficat. daca e numai candidoza, zi mersi si sari in sus.

Edited by Quantum, 03 January 2014 - 20:05.


#18
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View Postjackson87, on 03 ianuarie 2014 - 17:23, said:

Am inteles. De ce unora li se zice sa ia Nistatin, Fluconazol sau cum se numesc si eu nu?
pentru ca netul e plin de cretini ce nu au auzit de rezistenta la medicamente.
multi din astia sunt mf-isti

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate