Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Radiere masina vanduta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011
O cunostinta are urmatoarea problema :

Prin 2008 a vandut unei persoane un Tico insa pentru ca nu se pricepea a scos de la Finante certificat fiscal etc a facut contractul de vanzare

cumparare dar a ramas ca , Cumparatorul sa o inmatriculeze pe numele sau.... partea prosta e ca nu a mai trimis actele iar luna asta cunostinta

mea sa trezit cu 330 ron luati de pe card Posted Image  "suma proprita de Primaraia " unde are domiciliu pentru impozit si amenzi parcare....Posted Image

eu banuiesc ca masina e inca pe numele lui si cine a cumparat-o nu a inmatriculat-o pe numele lui... ce poate face ca a o radieze ? nu mai are

nici un act de la respectiva masina nici contract de vanzare cumpare nici numele/adresa respectivului etc ... doar numarul la masina de atunci...


ce se poate face concret ? unde trebuie sa mearga ?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
Nu are ce face. sa-l caute pe ala...

#3
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Din pacate legea nu stipuleaza ca masina sa fie inmatriculata pe numele noului proprietar intr-o anumita perioada de timp.Singura piedica(daca ii pot spune asa) e ca la vanzare sa scrie in talon "instrainat la data de...." si atunci ai avea o sansa.
Persoana in cauza trebuia sa scrie aia in talon la vanzare,sa faca o copie a talonului cu mentiunea aia si sa pastreze o copie a fiscalului care l-a dat.
Acum trebuie sa se duca la finante sa explice situatia si sa ceara o copie a radierii facute la masina atunci.Oricum stiu aia deja ce au de facut ca sunt invatati si ii si explica ei/lui ce are de facut mai departe....
Stiu caz cu vreo 30 si ceva de amenzi de rovinieta si el vanduse masina de vreo 2 ani!A facut la drumuri si la acte de i s-a urat!

#4
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011
deci e nasol... asta e data viitoare sa caste ochii mai bine

alte drumuri alti bani cheltuiti aiurea

#5
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Va plati inclusiv amenda de la politie ca nu a radiat masina in termen de 30 de zile de la vanzare.
Din pacate este responsabil pentru actiunile sale.

Daca nu mai gaseste masina sa o radieze (vanzari multiple, lipsa contact) se prezinta la politie si declara ca doreste sa isi radieze masina dar ca nu mai poate gasi noul proprietar.
Masina este data in urmarire si trasa pe dreapta la controalele de rutina.
Numerele si talonul ii sunt ridicate de catre echipaj, si va fi indrumat catre tine.
Odata luat legatura cu noul proprietar va prezentati amandoi la biroul radiere unde tu predai numerele, el isi face cerere de numere provizorii.

Amenda de neradiere din pacate tot o incasezi.
La fel si amenzile de circulatie.

Aceste amenzi le poti anula doar daca dai in judecata pe cel care le-a eliberat si sa dovedesti cu acte ca nu tu erai la data comiterii abaterii proprietarul.
Tot ce am scris ( inclusiv judecata) am patit-o eu cand nu am radiat un Ford Sierra care in 1an de zile s-a revandut de 3 ori.
Nu mai gaseam proprietarul masinii si mi-a venit amenda de incalcarea limitei de viteze in localitate prin posta. (80km/h in localitate)

Am contestat in instanta amenda, am dovedit la judecatorie prin act de vanzare ca nu mai eram proprietar si mi-au anulat amenda de viteza.
Dupa aceea cu hotararea judecatoreasca m-am dus la circa financiara si mi-am anulat amenda.
Dupa toate acestea mi-a venit amenda de la politie ca nu am radiat masina in 30 de zile de la vanzare.
Am platit amenda si am facut demersurile de mai sus sa gasesc masina sa o radiez.

Eu sunt multumit de cum a actionat politia in cazul meu.
Sincer toate veneau ca pe sarma. Nimic nu era abuz, totul legal, totul snur.
Insa a durat !!

Aaaaa la judecatorie nu m-am prezentat cu avocat ci m-am reprezentat singur ca nu e mare branza.
Doar inscrisuri la dosar si a fost suficient.
S-a terminat totul in 30minute

Edited by mandrku, 15 December 2013 - 10:41.


#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005

 monolite, on 14 decembrie 2013 - 23:23, said:

O cunostinta are urmatoarea problema :

Prin 2008 a vandut unei persoane un Tico insa pentru ca nu se pricepea a scos de la Finante certificat fiscal etc a facut contractul de vanzare

cumparare dar a ramas ca , Cumparatorul sa o inmatriculeze pe numele sau.... partea prosta e ca nu a mai trimis actele iar luna asta cunostinta

mea sa trezit cu 330 ron luati de pe card Posted Image  "suma proprita de Primaraia " unde are domiciliu pentru impozit si amenzi parcare....Posted Image

eu banuiesc ca masina e inca pe numele lui si cine a cumparat-o nu a inmatriculat-o pe numele lui... ce poate face ca a o radieze ? nu mai are

nici un act de la respectiva masina nici contract de vanzare cumpare nici numele/adresa respectivului etc ... doar numarul la masina de atunci...


ce se poate face concret ? unde trebuie sa mearga ?

scuze insa nu ti o radiaza automa cand scoti fiscalul  pe baza cv-ului ?
la mine asa s a intamplat..

#7
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011

 foxbat, on 15 decembrie 2013 - 10:43, said:

scuze insa nu ti o radiaza automa cand scoti fiscalul  pe baza cv-ului ?
la mine asa s a intamplat..
la asta ma gandeam si eu

problema cea mai mare e ca nu mai are nici un act de le respectivul autoturism ... nici contract de vanzare cumparare , CIV etc copie etc

ce e ciudat insa daca a vandut masina de 5 ani cum de a venit acuma impozit si amenzile alea ??

sau e posibil ca impozitul sa nu il platesti 2-3 ani si sa vina cumulat ??


am mai citit acuma pe undeva urmatoarea treaba " ca atunci cand vinzi o masina si o radiezi, chipurile de la financiar, de fapt nu o radiezi din circulatie? "

posibil sa fie aceiasi treaba si aici ?? adica vanzatorul a scos fiscalul de la primarie si radiat-o dar cumparatorul nu a trecut-o pe numele lui... dar totusi de ce vin amenzile la primaria vanzatorului..? ori Politia le trimite acolo fiind domiciliu vanzatorului ?

Edited by monolite, 15 December 2013 - 12:05.


#8
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
una este radierea unei masini de la politia rutiera si alta este scoaterea de pe rol de la directia taxe si impozite locale.

#9
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011

 AlinE, on 15 decembrie 2013 - 12:53, said:

una este radierea unei masini de la politia rutiera si alta este scoaterea de pe rol de la directia taxe si impozite locale.

pai la asta ma refer.... e posibil  ca masina respectiva sa fie scoasa de la impozite/taxe locale prin eliberarea respectivului fiscal la vanzare dar daca e asa atunci de ce a primit de platit amenda parcare de la respectiva Primarie ?? nu ar trebuii sa le apara ca masina e scoasa de respectivul de la taxe si impozite ??

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
Nici macar nu verifica nimeni.
Amenda aia e data de comunitari, ei au verificat la politie pe numele cui e masina, nu le pasa pe numele cui e la financiar.

#11
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Ce radiere tot visati voi???Ca vanzator tu ai obligatia de a o radia de la circa financiara.ATAT!!!Ca eventuala acoperire mai poti scrie pe talon mentiunea aia si sa faci o copie talonului sa ai cum dovedi!
La politie tu nu ai nici o treaba!Aici e legea tampita....Ca ala poate merge asa toata viata cu masina pe numele tau si nimeni nu are ce sa-i faca!
Se duce, o inscrie la financiar pe numele lui si cu asta basta!

#12
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
ce zici tu?
hai sa vedem ce zice legea:
OUG
Art.11.
....
(10) Proprietarul sau deţinătorul mandatat al unui vehicul este obligat să solicite autorităţii competente înscrierea în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare a oricărei modificări a datelor de identificare a vehiculului respectiv sau, după caz, ale proprietarului, în termen de 30 de zile de la data la care a intervenit modificarea.

Art.17.
(2) Radierea din evidenţă a vehiculelor înregistrate, la trecerea acestora în proprietatea altei persoane, se face de către autoritatea care a efectuat înregistrarea, la cererea proprietarului, în condiţiile legii.

REGULAMENT
Art. 19. – Autorităţile competente pentru înmatricularea şi radierea autovehiculelor şi remorcilor sunt serviciile publice comunitare regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor, sub coordonarea Direcţiei regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor.

art. 17 (2) spune clar ca eu ca fost proprietar dupa sa zicem 30 zile ma pot duce la politie si am voie sa radiez masina.


PS: lasa ATAT-ul ala ca nu e in regula. nu poti inmatricula masina daca fostul proprietar nu a dat cu batul la instrainat catre pe talon.
PS2: eu chiar ma minunez....unii dintre voi chiar sunteti soferi?

Edited by AlinE, 15 December 2013 - 16:28.


#13
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
George!!!  George!!!

La ce scrie colegul de mai sus se mai adauga urmatoarele:

Si in Obligatiile conducatorului auto scrie: http://www.legislati...catorilor auto/

Art. 102
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
1. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al carui termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat;
2. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul fara a avea montata una dintre placutele cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare ori daca placutele cu numarul de inmatriculare ori de inregistrare nu sunt fixate in locurile special destinate;
3. conducerea unui vehicul cu tractiune animala neinregistrat;
4. neefectuarea radierii vehiculelor din evidenta, in cazurile si termenele prevazute de lege;

----------------
Cat de simplu si exact se imbina legile..
Dar cine sa le citeasca ?

Legea este lege si toti se aliniaza la ea.
Ca nu este asa cum iti convine....ete... n-ai de ales decat sa faci in afara ei si sa platesti

Necunoașterea legii nu vă absolvă de vină (Puneti-o la semnatura mai citesc si altii)

#14
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
eroare softpedia!!!

PS: mandrku bine ca ai pus chestia asta ca voiam sa-I dau un sfat initiatorului. totusi grupa IV de amenzi e costisitoare, insa pe termen lung poate fi benefica. acum fiecare decide daca sa mai plateasca o amenda sau nu. eu unul m-as duce la politie si as radia masina si noul proprietar ar plati cu varf si indesat.

Edited by AlinE, 15 December 2013 - 16:44.


#15
Geli

Geli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.12.2013

 AlinE, on 15 decembrie 2013 - 16:25, said:

eroare softpedia!!!

PS: mandrku bine ca ai pus chestia asta ca voiam sa-I dau un sfat initiatorului. totusi grupa IV de amenzi e costisitoare, insa pe termen lung poate fi benefica. acum fiecare decide daca sa mai plateasca o amenda sau nu. eu unul m-as duce la politie si as radia masina si noul proprietar ar plati cu varf si indesat.

Buna ziua stimati domni,
ok! ok! am inteles......acum am inteles cand am citit ceea ce spune legea. Sincer ? Cine merge la politie si radiaza masina dupa ce o vinde si  scoate din evidentele fiscale de la DGITL ? NIMENI !!!! Ma aflu intr-o situatie asemanatoare, am vandut masina in 20 dec. 2012, am scos-o din evidente fiscale in aceeasi zi 20.dec. 2012 insa pe 20 martie 2013 primesc amenda contraventionala in suma de 250 lei de la CNADNR pt. circulatia autoturismului fara rovinieta. Am depus in 22.03.2013 (in 21.03.2013 am fost avizata) la Judecatorie plangere contraventionala unde am specificat si dovedit cu documente (adresa de la DGITL privind scoaterea din evidentele fiscale, Ctr. vanzare cumparare, copie CI pe numele noului proprietar) ca in data de de 01.02.13 (cand autoturismul a fost fotografiat in afara localitatii) nu mai eram proprietarul masinii. In aceeasi zi am mers la Directia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor din Sos. Pipera, am spus problema pe care o am cu rugamintea de a ma indruma de acum incolo ce sa fac pentru a nu mai primi amenzi de niciun fel. Dl. de la ghiseu foarte amabil a studiat documentele si a notat in calculator ca auto in cauza este instrainat, m-a asigurat ca nu trebuie sa mai fac nimic, tot ceea ce trebuia sa fac legal am facut!!!! Depunerea contestatiei impotriva CNADNR si cam atat!!!! Acum 2 zile am primit intampinare de la CNADNR prin Judecatorie in care solicita suma de amenda pe motiv ca aveam obligatia ca in termen de 30 zile sa radiez masina din evidentele Politiei !!!!! stupoare! merg din nou la Directia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor din Sos. Pipera, arat toate documentele si din nou ma asigura ca tot ceea ce trebuia sa fac am facut !!!!!!! m-a intrebat daca din data de 22.03.2013 cand am fost prima data la ei am mai primit amenzi, i-am spus ca nu, in termen de 10 zile voi primi prin posta o adeverinta din care sa reiasa ca am calitatea de fost proprietar.  Ma pregatesc sa fac raspuns la intampinare, timp, bani, nervi si pe noul proprietar nu il doare nicaieri, nu plateste absolut nimic !!!! LEGI STUPIDE SI DE NEINTELES!!!! Am copie dupa CI-ul noului proprietar de ce nu-l trage nimeni la raspundere ca nu si-a inmatriculat masina???? Circula cu o masina neinmatriculata, nu plateste impozit, nu raspunde in niciun fel pt. lipsa rovinieta, depasire viteza, etc........eu in schimb umblu ca fraiera pe la judecatorie, invat cate ceva din Codul civil sa pot sa ma reprezint singura fara sa-mi angajez un avocat pt. ca ma costa alti bani pe langa taxe platite la Trezorerie pt. diverse servicii publice (furnizare date, etc., timbre fiscale....).
Va multumesc ca intelegeti (sper), data viitoare cand voi mai vinde o masina voi anunta si Directia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor. Eu nu am facut in mod expres o cerere pt. radierea auto in cauza, am anuntat si atat!!!! In cele 2 vizite facute la ghiseu nu a precizat nimeni sa fac cerere de radiere.

Sarbatori fericite!!!!!

Edited by Geli, 16 December 2013 - 13:25.


#16
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Nu  am avut rabdarea sa citesc tot ce ai scris deoarece sunt pe telefon, dar iti raspund la prima parte.
Cine isi radiaza masina la Rutiera?
Raspuns :toti.

Numai ca unii imputernicesc firma de intermediere si in pret o face aceasta.

Inclusiv inmatricularea pe numele viitorului daca doreste.

Altfel 30de zile sa ti-o radiezi singur.
Pe viitor pastrati-va numerele de inmatriculare sa va puteti radia masina.

Edited by mandrku, 16 December 2013 - 13:33.


#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Respectivul e condamnat pe veci sa plateasca amenzi si impozite!  Aia e daca nu inveti carte!

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
Nu exista radiere de la politie, in cazul vanzarii!
In romania de multi ani functioneaza principiul inmatricularii continue.
primul o inmatriculeaza si scoate carte de identitate la masina, altii care cumpara masina fac transcrierea dreptului de proprietate, ultimul, care o distruge/scoate din circulatie o radiaza si preda cartea de identitate a masinii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate