Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 

Radiere masina vanduta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Vezi aici: http://forum.softped...nzarea-masinii/

Si eu sunt in aceeasi situatie.

#20
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
O amenda de circulatie poate fi anulata doar printr-o hotarare judecatoreasca.
Daca te duci la primarie sau la rutiera cu un act de vanzare/cumparare acesta nu valoreaza nimic.
Pe baza actului poti cel mult sa dovedesti in instanta ca nu esti tu proprietarul acelei masini si amenda sa fie directionata in alta directie.
Insa amenda de neradiere in 30 de zile o primesti si nu mai ai ce contesta. (peste 1 an peste 10 nu conteaza)

Daca masina s-a revandut de 5x.
In primul rand tu prin sentinta favorabila nu faci altceva decat sa iti poti anula amenda si sa o pasezi la urmatorul proprietar.
Urmatorul proprietar daca nu mai are nici el masinia poate sa 1. Plateasca(si sa scape de alergat) sau sa dea in judecata si cu actul de vanz/cump sa paseze amenda la al 2-lea prorietar

Si asa se continua pana cineva plateste amenda. (REPET AMENDA DE CIRCULARIE nu de radiere)

Aia de radiere o sa o platiti toti cei 4 proprietari care nu ati radiat masina in 30 de zile.
Eu dupa radiere am fost la primarie si am mutat impozitul datora ( conform sentintei judecatoriesti favorabile mie) urmatorului proprietar.
Vre-o 2 ani de impozit cu tot cu penalitati ( pe vremea aceea nu se faceau executari silete asa usor, de vre-un an tot vad executari pe la fisc imediate)

Deci cineva plateste masa...(ca la poker)
Unii prefera sa plateasca amenda sa nu alerge..Eu nu am vrut asta deoarece stiu ca o sentinta judecatoreasca ma salveaza de multa alergatura.
Cine vine cu vre-o amenda..PAC i-am pus in fata sentinta.. si anuleaza amenda

O sa o caut prin casa sa o pun aici sa vedeti cum arata..

View Postslai, on 16 decembrie 2013 - 13:34, said:

In romania de multi ani functioneaza principiul inmatricularii continue.

Slai asculta-i pe astia patiti ca stim ce zicem
Principiul ala se numeste intermediere vazari auto. Si semnezi o procura prin care imputernicesti firma de intermediere sa faca ei totul.
Insa tu trebuie sa ai parte de certificat de radiere la sfartitul celor 30 de zile.
Altfel platesti !!!si apoi radiezi masina.
Nu scapi de radiere

#21
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
(3) Înmatricularea vehiculelor este continua, de la admiterea în circulatie pâna la scoaterea definitiva din circulatie a unui vehicul din categoria celor supuse acestei conditii, potrivit prevederilor prezentei ordonante de urgenta, si presupune operatiunea de:
a) înscriere în evidentele autoritatilor competente, potrivit legii, a dobândirii dreptului de proprietate asupra unui vehicul de catre primul proprietar;
B) transcriere în evidentele autoritatilor competente, potrivit legii, a tuturor transmiterilor ulterioare ale dreptului de proprietate asupra unui vehicul.
Art.17. - (1) Radierea din evidenta a vehiculelor se face de catre autoritatea care a efectuat înmatricularea sau înregistrarea doar în cazul scoaterii definitive din circulatie a acestora, la cererea proprietarului, în urmatoarele cazuri:
a) proprietarul doreste retragerea definitiva din circulatie a vehiculului si face dovada depozitarii acestuia într-un spatiu adecvat, detinut în conditiile legii;
B) proprietarul face dovada dezmembrarii, casarii sau predarii vehiculului la unitati specializate în vederea dezmembrarii;
c) la scoaterea definitiva din România a vehiculului respectiv;
d) în cazul furtului vehiculului.


e din codul rutier. sunt vreo 7 ani de cand nu se mai radiaza masi nile la schimbare proprietar.
politia nu are ce face, singura masura de siguranta pe care o poate lua vanzatorul e sa faca mentiunea "instrainat catre..." in certificat. asta e legea, buna, rea, cu ea defilam.

#22
Geli

Geli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.12.2013

View Postslai, on 16 decembrie 2013 - 14:04, said:

(3) Înmatricularea vehiculelor este continua, de la admiterea în circulatie pâna la scoaterea definitiva din circulatie a unui vehicul din categoria celor supuse acestei conditii, potrivit prevederilor prezentei ordonante de urgenta, si presupune operatiunea de:
a) înscriere în evidentele autoritatilor competente, potrivit legii, a dobândirii dreptului de proprietate asupra unui vehicul de catre primul proprietar;
Posted Image transcriere în evidentele autoritatilor competente, potrivit legii, a tuturor transmiterilor ulterioare ale dreptului de proprietate asupra unui vehicul.
Art.17. - (1) Radierea din evidenta a vehiculelor se face de catre autoritatea care a efectuat înmatricularea sau înregistrarea doar în cazul scoaterii definitive din circulatie a acestora, la cererea proprietarului, în urmatoarele cazuri:
a) proprietarul doreste retragerea definitiva din circulatie a vehiculului si face dovada depozitarii acestuia într-un spatiu adecvat, detinut în conditiile legii;
Posted Image proprietarul face dovada dezmembrarii, casarii sau predarii vehiculului la unitati specializate în vederea dezmembrarii;
c) la scoaterea definitiva din România a vehiculului respectiv;
d) în cazul furtului vehiculului.


e din codul rutier. sunt vreo 7 ani de cand nu se mai radiaza masi nile la schimbare proprietar.
politia nu are ce face, singura masura de siguranta pe care o poate lua vanzatorul e sa faca mentiunea "instrainat catre..." in certificat. asta e legea, buna, rea, cu ea defilam.

Exact acest lucru am vrut sa spun si eu,  nu am fost inteleasa. De la Directia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (cei in drept sa spuna ceva in acest sens) nu mi-au spus nimic de radierea masinii la instrainare !!!! sau de amenda pentru neradierea auto in termen de 30 zile de la instrainare, acesta se radiaza automat la transcrierea dreptului de proprietate.
Multumesc pt. opinii.

Edited by Geli, 16 December 2013 - 14:35.


#23
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Aceasta  ordonanta de urgenta aduce completari Codului Rutier.

Tu iti poti pastra numerele de inmatriculare daca doresti si sa le pui pe viitoarea masina.

"Înmatricularea vehiculelor este continua, de la admiterea în circulatie pâna la scoaterea definitiva din circulatie a unui vehicul"
Asta inseamna ca nu poate exista perioada cand masina sa circule fara a fii inmatriculata in perioada ei de viata.
Aceasta poate fii cu numere proprii, sau temporare .

- Cine detine numerele de imnatriculare pe perioada de leasing ale masinii tale ?
R: Compania de unde ai cumparat masina.
- Ce face compania dupa ce iti termini leasingul?
R: Iti ia numerele de imnatriculare ?
- Ce faci tu dupa aceasta sa poti circula cu masina?
R:  Iti iei propriile numere de inmatriculare.


I: A fost masina inregistrata in toata aceasta perioada?
R: Da!  cu numere temporare si proprietate personala.

I Cine este responsabil ca a permis sa circule cu nr. tale de inmatriculare peste cele 30 de zile?
R; Tu ! Deoarece aveai obligatia sa iti pastrezi numerele sau sa le predai la politie in caz ca renuntai la ele.

Esti proprietar pe numerele de imnatriculare si nu le poti instraina decat daca le treci la rutiera pe numele noului proprietar.

Edited by mandrku, 16 December 2013 - 14:38.


#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
vezi ca unii te-or crede.
daca vrei sa pastrezi numerele platesti o taxa de 30 de lei, cumparatorul cand se duce sa treaca masina pe numele tau prezinta si acea chitanta, si iti da numerele tie inapoi
oricum, nu inteleg ce treaba are asta cu subiectul topicului.

#25
Geli

Geli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.12.2013

View Postmandrku, on 16 decembrie 2013 - 14:37, said:

Aceasta  ordonanta de urgenta aduce completari Codului Rutier.

Tu iti poti pastra numerele de inmatriculare daca doresti si sa le pui pe viitoarea masina.

"Înmatricularea vehiculelor este continua, de la admiterea în circulatie pâna la scoaterea definitiva din circulatie a unui vehicul"
Asta inseamna ca nu poate exista perioada cand masina sa circule fara a fii inmatriculata in perioada ei de viata.
Aceasta poate fii cu numere proprii, sau temporare .

- Cine detine numerele de imnatriculare pe perioada de leasing ale masinii tale ?
R: Compania de unde ai cumparat masina.
- Ce face compania dupa ce iti termini leasingul?
R: Iti ia numerele de imnatriculare ?
- Ce faci tu dupa aceasta sa poti circula cu masina?
R:  Iti iei propriile numere de inmatriculare.


I: A fost masina inregistrata in toata aceasta perioada?
R: Da!  cu numere temporare si proprietate personala.

I Cine este responsabil ca a permis sa circule cu nr. tale de inmatriculare peste cele 30 de zile?
R; Tu ! Deoarece aveai obligatia sa iti pastrezi numerele sau sa le predai la politie in caz ca renuntai la ele.

Esti proprietar pe numerele de imnatriculare si nu le poti instraina decat daca le treci la rutiera pe numele noului proprietar.

Nu am timp si nici rabdare sa ma contrazic dar, cu tot respectul intreb: pe unde trec toti vanzatorii de masini la vanzarea masinii?
Pe la taxe locale sa scoata masina din evidentele fiscale! Daca eu sunt singura posesoare a calitatii de fost proprietar ce nu am trecut pe la alte institutii ale statului puteti va rog sa precizati exact institutia pe unde trebuie sa treaca mai exact vanzatorii de masini (asa ca sa nu mai pateasca si altii)??? pe la ....."rutiera" nu imi spune nimic.

Pana una alta ma poate ajuta cineva cu o lege (punctual alin. etc) prin care sa combat actiunea celor de la CNADNR? Altfel sunt buna de plata unei contraventii de care nu ma fac vinovata ! MORAL vorbind.

Multumesc anticipat

Edited by Geli, 16 December 2013 - 15:18.


#26
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View PostGeli, on 16 decembrie 2013 - 15:08, said:

Nu am timp si nici rabdare sa ma contrazic dar, cu tot respectul intreb: pe unde trec toti vanzatorii de masini la vanzarea masinii?
Pe la taxe locale sa scoata masina din evidentele fiscale! Daca eu sunt singura posesoare a calitatii de fost proprietar ce nu am trecut pe la alte institutii ale statului puteti va rog sa precizati exact institutia pe unde trebuie sa treaca mai exact vanzatorii de masini (asa ca sa nu mai pateasca si altii)??? pe la ....."rutiera" nu imi spune nimic.
multumesc

Rutiera nu da consultanta. Ea se asigura de punerea in aplicare a legii.
Exista 2 compentente.
Administrativ financiare si Juridica.
Dupa cumpararea unei masini te prezinti la Administratia Financiara pentru luarea acesteia in evidenta.
Pentru a circula cu masina pe drumurile publice aceasta trebuie inmatriculata (Juridic) la Rutiera
Sunt 2 lucruri diferite.

Circa financiara nu trebuie sa iti scoata masina din evidenta fara dovada actului de vanzare si a certificatului de radiere.

@Sli ai zis
"daca vrei sa pastrezi numerele platesti o taxa de 30 de lei, cumparatorul cand se duce sa treaca masina pe numele tau prezinta si acea chitanta, si iti da numerele tie inapoi
oricum, nu inteleg ce treaba are asta cu subiectul topicului."

Aceasta taxa se plateste doar daca doresti ca numerele de imnatriculare sa fie rezervata pana le vei folosi dinnou dupa o perioada pe alta masina bineinteles
Este o taxa pe an.
Daca bifezi pe certificatul de radiere ca nu doresti sa pastrezi numerele, le predai la ghiseu si ei le pot aloca si a 2-a zi altui cetatean ce le solicita si sunt disponibile.

Vreau totusi sa stiu SLI , ai radiat vre-odata o masina ?
Eu m-am judecat cu  Politia, de aceea imi sustin aceasta parere.
Sunt direct implicat si am patit-o.
Este dificil sa ma convingi pe mine dupa ce am stat prin tribunal sa anulez amenzi si sa radiez masina la ~3ani de la vanzarea ei.
Am facut cerere la IJP sa ma ajute in identificarea masinii in trafic sa imi pot recupera numerele de inmatriculare.
Asa masina a fost indentificata in Cluj eu fiind din jud. Constanta.

#27
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postslai, on 16 decembrie 2013 - 14:04, said:

(3) Înmatricularea vehiculelor este continua, de la admiterea în circulatie pâna la scoaterea definitiva din circulatie a unui vehicul din categoria celor supuse acestei conditii, potrivit prevederilor prezentei ordonante de urgenta, si presupune operatiunea de:
a) înscriere în evidentele autoritatilor competente, potrivit legii, a dobândirii dreptului de proprietate asupra unui vehicul de catre primul proprietar;
Posted Image transcriere în evidentele autoritatilor competente, potrivit legii, a tuturor transmiterilor ulterioare ale dreptului de proprietate asupra unui vehicul.
Art.17. - (1) Radierea din evidenta a vehiculelor se face de catre autoritatea care a efectuat înmatricularea sau înregistrarea doar în cazul scoaterii definitive din circulatie a acestora, la cererea proprietarului, în urmatoarele cazuri:
a) proprietarul doreste retragerea definitiva din circulatie a vehiculului si face dovada depozitarii acestuia într-un spatiu adecvat, detinut în conditiile legii;
Posted Image proprietarul face dovada dezmembrarii, casarii sau predarii vehiculului la unitati specializate în vederea dezmembrarii;
c) la scoaterea definitiva din România a vehiculului respectiv;
d) în cazul furtului vehiculului.


e din codul rutier. sunt vreo 7 ani de cand nu se mai radiaza masi nile la schimbare proprietar.
politia nu are ce face, singura masura de siguranta pe care o poate lua vanzatorul e sa faca mentiunea "instrainat catre..." in certificat. asta e legea, buna, rea, cu ea defilam.

vezi ce scrie art 17. punctul 2. - se poate radia masina in cazul vanzarii.
si ca sa intelegi la politie tu figurezi ca proprietar, in cazul vanzarii si neinmatricularii de catre noul proprietar in termen de 30 zile poti sa radiezi masina. tu ca fost proprietar trebuie sa aduci la cunostinta politiei ca nu mai esti posesorul masinii.

Edited by AlinE, 16 December 2013 - 19:48.


#28
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
daca imi amintesc bine, punctul ala se refera la vehicule inregistrate, nu prea am timp acum sa verific.
e o diferenta intre vehiculele inmatriculate, alea's la politie care are o baza de date nationala, si inregistrate, alea's la primarii, si se pot radia neexistand o baza de date nationala.
vezi in lege ca explica sigur diferenta dintre inmatriculat si inregistrat, daca nu ai inteles.

Edited by slai, 16 December 2013 - 20:25.


#29
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,714
  • Înscris: 22.11.2007
Am dat eu mail la dpriciv acum 1-2 ani si intr-adevar au dat-o ca punctul ala se refera la masinile inregistrate. Va pot da print screenul daca e nevoie.

In momentul de fata nu exista radiere de la politie. AlinE ai vandut tu vreo masina in ultimii ani si ai radiat-o de la politie? Nu exista asa ceva.

g) NU SE RADIAZA UN VEHICUL LA INSTRAINAREA (VANZAREA) ACESTUIA. Aceasta operatiune este de fapt o TRANSCRIERE, procedura fiind prezentata in pagina acestui site : TRANSCRIEREA UNUI VEHICUL
http://www.prefectur...culelor_131.php

Edited by bossake, 16 December 2013 - 22:16.


#30
Geli

Geli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.12.2013
Multumesc tuturor pentru opinii, am reusit sa-mi fac o baza pentru raspunsul la intampinare in litigiul cu CNADNR, de mare ajutor print screen-ul.
Aseara am sunat la departamentul radieri din cadrul Directiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor-Pipera si am intrebat:
-  am vandut un autoturism, l-am scos din evidentele fiscale ce trebuie sa fac pentru a radia autoturismul de la dvs?
Raspunsul a fost urmatorul:
-  nu il radiati dvs., se radiaza automat in 30 zile la inmatriculare de catre noul proprietar.
-  si daca noul proprietar nu il inmatriculeaza?
-  in acest caz dvs. apareti in baza de date ca si proprietar, in caz de amenzi se poate dovedi cu inscrisuri la judecatorie ca nu mai aveti in proprietate acel autoturism.
Mi-a cerut nr. de inmatriculare si in baza acestuia mi-a spus ceea ce vede in baza de date: eu apar ca si proprietar cu mentiunea ca a fost instrainat catre....mi-a spus numele persoanei careia i-am vandut masina (acest lucru fiind posibil numai pt. ca am anuntat schimbarea proprietarului, din pacate pt. mine am facut acest lucru dupa ce acel individ a mers cu masina fara rovineta).
Concluzie: daca vinzi o masina in termen de 30 zile anunti (nu RADIEZI!!!) la inmatriculari ca ai instrainat masina, prezinti doc. de la taxe locale + ctr. vanzare - cumparare, asta daca nu esti sigur ca noul proprietar si-a inmatriculat masina.
Legi permisive ce mai, autoritatile au in mana datele noului proprietar, adresa, CNP, etc. si nu fac absolut nimic, el circula ca un nesimtit (scuze dar asta este) cu o masina neinmatriculata si il doare la "bascheti", in vara a avut accident soldat cu victime si a scapat, cum? Au nevoie de bani la buget de la oamenii cinstiti. Il luam cu lopata, ii dadeam o amenda sa-l usture 10 ani de acum incolo si ii retineam talonul + numerele, de nu se vedea.......dar ce mai....asta este.
Sa ne bucuram sanatosi ca vin sarbatorile.
Cu toata stima,
SARBATORI FERICITE!

#31
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,714
  • Înscris: 22.11.2007
Interesant ce spui cu "marcarea" in baza de date a lor ca masina e vanduta. Deci acum daca masina respectiva ia alta amenda gen camera de rovinieta ii va veni amenda celui care a cumparat-o, chiar daca el inca nu a trecut-o pe numele lui?
Deci pur si simplu te-ai dus la pipera si cu documentele care atesta vanzarea si aia au trecut lucrul asta in baza de date? Intreb pt ca e foarte desteapta procedura, dar in acelasi timp nu e reglementata prin nicio lege. Dar e un lucru bun

#32
Geli

Geli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.12.2013
Da, este interesant de stiut in primul rand si foarte util pentru pers. care vand autoturisme si nu sunt sigure de inmatricularea auto pe numele noului proprietar. Tot de la inmatriculari mi-au spus ca in cateva luni (sa speram cat mai repede) DGITL si Dir. inmatriculari vor avea baza de date comuna si vor putea vizualiza in timp real schimbarea proprietarului.
De cand am anuntat ca nr. de inmatriculare pe care l-am avut (pt. ei acest lucru conteaza) nu-mi mai apartine si au notat in baza de date nu mi-a mai sosit nimic pe numele meu ca si contraventie privind auto vandut.

#33
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Ma rog ..acum nu o mai numesc radiere din cate vad ci scoatere din evidenta.
Un fel de schimbare de nomenclatura.

Schimbare, schimbare dar macar sa fie benefica . Ideea este sa nu mai dea amenzi ca stai cu lunile prin tribunale pe banii tai.
Din cate vad tot ajungi la politie sa fii sigur ca este "scoatere din evidenta" altfel daca cumparatorul' nu si-a pus-o pe numele lui tot iti vin amenzi
Adica este acelasi lucru ca si la radiere tot la ghiseu te duceai si cereai sa ti-o scoata din evidenta, eventual predai numerele.
Acum nu le mai predai le donezi noului proprietar.

Intrebare !!
Daca noul proprietar nu doreste numerele tale. El avand numere rezervate deja dintr-o inregistrare ulterioara a unui auto, TU nu trebuie sa iti iei numerele sa te prezinti la Rutiera sa le predai ?
Atunci se face si scoaterea din evindenta a ta.

Daca nu o faci in 30 de zile (desi cumparatorul isi inregistraza masina cumparata de la tine cu numerele lui) ce se intampla ?

O sa urmaresc in continuare topicul ca sunt curios cum se va termina la tribunal.

#34
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
le preda el. cand depune dosarul de inmatriculare, daca cere alte numere, trebuie sa le dea pe cele vechi.

#35
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011
revin asupra problemei Posted Image

respectivul a mers la Politie a explicat situatia dar momentan nu au gasit o solutie de iesire Posted Image

insa cineva de acolo a sugerat urmatoarea manevra : proprietar fiind inca in acte sa declare PIERDUTE actele masinii si sa ceara DUPLICAT .... si cu ele sa faca radierea ....Posted Image

acuma intrebarea e : este LEGAL ?? sau poate intra la BULAU ??

#36
lucix77

lucix77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.12.2003

View Postgeorge_eu25, on 14 decembrie 2013 - 23:59, said:

Din pacate legea nu stipuleaza ca masina sa fie inmatriculata pe numele noului proprietar intr-o anumita perioada de timp.Singura piedica(daca ii pot spune asa) e ca la vanzare sa scrie in talon "instrainat la data de...." si atunci ai avea o sansa.
Persoana in cauza trebuia sa scrie aia in talon la vanzare,sa faca o copie a talonului cu mentiunea aia si sa pastreze o copie a fiscalului care l-a dat.
Acum trebuie sa se duca la finante sa explice situatia si sa ceara o copie a radierii facute la masina atunci.Oricum stiu aia deja ce au de facut ca sunt invatati si ii si explica ei/lui ce are de facut mai departe....
Stiu caz cu vreo 30 si ceva de amenzi de rovinieta si el vanduse masina de vreo 2 ani!A facut la drumuri si la acte de i s-a urat!

Incerc sa inteleg toata tarasenia asta care are loc la vanzarea si cumpararea unei masini, si imi este greu sa inteleg atunci cand nimeni nu specifica clar o anume indicatie, pentru postu tau  ar fi:
"la vanzare sa scrie in talon "instrainat la data de...." si atunci ai avea o sansa."

Te-as ruga din inima sa explici pentru cine nu a vandut inca o masina, din aceasta imatriculata deja in romania, unui alt roman, sa scrie 1. cine, 2. unde, 3. cand, 4. de cine poate sa conditioneze treaba asta sau de ce

De ex: eu cu draga inima as scrie cu pixul in talonul inca al meu in momentul vanzarii, treaba asta care ai zis-o tu "instrainat la data de...." si semnez dar sunt convis ca nu asta ai vrut sa zici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate