Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 

Ardei iute in ghiveci

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
903 replies to this topic

#649
Madhellena

Madhellena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.04.2013

View Postcat1, on 10 iunie 2017 - 10:17, said:

Depinde de soi. Daca sunt Anuum se vor face.
Unele sunt Annum, m-am uitat acum pe plicul de seminte (seminte Semas de Cayenne) si unele sunt Capsicum frutescens, niste ardei colorati sub forma de tufa pe care i-am comandat de pe net de la unguri.
O sa ii pot ingriji fara probleme, am balconul mare si destul spatiu in casa sa ii pot feri de frig.

View PostSineNomine, on 10 iunie 2017 - 08:58, said:


Mi-au ramas cateva rasaduri de Fatalii care sunt tocmai bune de plantat. Daca promiti ca ai grija de ei, ti le dau.
Promit solemn sa am grija de ei si sa pun poze periodic ce demonstreaza acest lucru :)
Din pacate eu m-am mutat in acest apartament perfect pentru gradinarit abia in februarie, deci gradina mea e destul de tanara. Dar sper sa recupereze, am destul soare si ambitie.

#650
vladaudio

vladaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.01.2007
Primii boboci mai serioși. Pe primii i-am "ciupit" acum două săptămâni.

Și aici, toată echipa, cei mari, cei mici și cei urâți(deocamdată)!

Attached Files


Edited by vladaudio, 10 June 2017 - 14:26.


#651
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Am plantat si eu in martie pe balcon anul asta peperoncino, si 3 culori de habanero: rosu, portocaliu si ciocolatiu.
Au crescut, au inflorit dar florile au inceput sa cada si de frica sa nu rodeasca am plantat toti habanero la ai mei la curte. Sigur le va merge mai bine, ajutati de albine.
Voi cum polenizati eficient florile? Anul trecut a mers foarte bine cu betisorul de urechi, dar anul asta...nu prea Posted Image
Am ramas in balcon doar cu peperoncino, care nu a inflorit inca.

#652
vladaudio

vladaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.01.2007
Mulțumesc pentru sfaturi, sorinenciu.
Felicitări pentru recoltă. Așa devreme? Ce le dai, pâinea campionilor?

#653
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017

View Postcostinthebest, on 10 iunie 2017 - 14:26, said:

Am plantat si eu in martie pe balcon anul asta peperoncino, si 3 culori de habanero: rosu, portocaliu si ciocolatiu.
Au crescut, au inflorit dar florile au inceput sa cada si de frica sa nu rodeasca am plantat toti habanero la ai mei la curte. Sigur le va merge mai bine, ajutati de albine.
Voi cum polenizati eficient florile? Anul trecut a mers foarte bine cu betisorul de urechi, dar anul asta...nu prea Posted Image
Am ramas in balcon doar cu peperoncino, care nu a inflorit inca.

Eu dau cu degetul de la o floare la alta :)

#654
vladaudio

vladaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.01.2007
Am citit despre polenizarea cu beșițoare și cu pensulă de pictat fină, ba și prin scuturarea plantei.
Eu am folosit doar metoda cu degetul mic, mi se pare mai ușor de controlat forța aplicată, mai puțin invazivă.
Edit: abia am postat și deja ai răspunsul de la Hybr1d! Deci nu sunt singurul.

Edited by vladaudio, 10 June 2017 - 14:37.


#655
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.05.2009
@vladaudio, ardeii tai arata bine, asa cum imi place si mie  sa-i tund pentru indesirea ramurilor!
Ocazional i-am mai mutat si eu si nu am vazut sa le faca rau, dar cred ca-i mai bine sa-i lasi in balcon, pe cat posibil sa fie ventilat!
Ai mei au soare de pe la ora 14.30, iar cei din exterior se dezvolta si rodesc mai bine!

#656
LucianaS

LucianaS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2017
Buna,
In martie am plantat cateva seminte de Carolina Reaper si Habanero, au crescut pana acum foarte mari si frumosi, infloresc dar desi le-am polenizat cu betisoare de urechi, florile se usuca si cad. Care sa fie cauza? Unde gresesc?

#657
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.05.2009
Cauzele sunt multiple, umiditatea din sol sau aer, lipsa luminii solare sau a substantelor nutritive. Ventilatia, curentii de aer sunt necesari, intelegand ca-i cresti la interior!
Conteaza si cum ii uzi, eu am experimentat si pentru lunile de vara ud cate putin dimineata si seara, inclusiv pe frunze!

#658
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.05.2009

View Postvladaudio, on 10 iunie 2017 - 14:31, said:

Mulțumesc pentru sfaturi, sorinenciu.
Felicitări pentru recoltă. Așa devreme? Ce le dai, pâinea campionilor?
Am doua plante crescute in sistem hidroponic, mutate in ghivece de pamant la inceputul lunii aprilie, cand aveau deja ardei formati!
Mai am si cateva ghivece cu ardei ramasi de anul trecut, care au inceput sa rodeasca prin martie, aprilie, dar in mare ardeii din acest an sunt acum in stadiul de formare fruct!
In general ca ingrasamant folosesc "Chilli Focus" si "Osmocote", in dozele recomandate de producatori.

#659
alexdra

alexdra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2009
M a lovit si pe mine pasiunea ardeilor de apartament de curand si am cumparat Habanero Maya, Filius Blue, Black Olive, Cayenne purple, Cayenne rosu, Jalapeno early de pe ebay uk.

As fi vrut sa schimb cu cei interesati cu ceva seminte de peperoncino sau dintr un fel mic si productiv. La mine este frig in cea mai mare parte a anului deoarece voi locui in nord de la anul.

Daca stiti cumva care soiuri sunt mai rezistente la frig as fi foarte fericita. Am cumparat de pe internet unul japonez care ar fructifica si la 14C, ramane de vazut daca este adevarat.

#660
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
Incearca niste Pubescens! Vorbeste cu cat1 el stie mai multe despre ei.

#661
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Iti dau eu peperoncino.
Lasa-mi datele de livrare pe mesaj privat si pun un plic la posta.

#662
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View PostLucianaS, on 11 iunie 2017 - 09:01, said:

Buna,
In martie am plantat cateva seminte de Carolina Reaper si Habanero, au crescut pana acum foarte mari si frumosi, infloresc dar desi le-am polenizat cu betisoare de urechi, florile se usuca si cad. Care sa fie cauza? Unde gresesc?
Ii tii cumva langa fereastra? La fel mi s-a intamplat si mie, ar putea fi de la caldura pentru ca se incinge rau de tot geamul, dupa cateva zile de vreme innorata insa, si-au revenit si au incetat sa cada florile.

#663
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Incet incet...
Pink habanero, Bolivian Rainbow, Black Naga, Trinidad Moruga Scorpion
Partea mai trista e ca aia de la tara inca n-au dat boboci.

Attached Files


Edited by Hybr1d, 18 June 2017 - 00:08.


#664
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.05.2009
Culesi astazi, pe racoare: Habanero Hot Chocolate, Trinidad Scorpion si Habanero White!

Attached Files



#665
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
Am avut Habanero White (mersi afterdarkgl), dar erau albi, nu galbeni.

#666
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Cu plăcere. Într-adevăr nu seamănă a white habanero.

Mama ce rai arata aia ciocolatii  :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate