Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Ardei iute in ghiveci

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
903 replies to this topic

#577
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Nu stiu ce soi e dar e iute si productiv.

Attached Files



#578
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,873
  • Înscris: 13.07.2011
tocmai ce mi-au crescut si mie ardeii. Acum am o problema, firul este foarte subtire, iar planta foarte moale. Parca de fiecare data cade planta din ce in ce mai mult pana parca o vad ca o sa fie pe jos. Am pus un bat ca sa tina planta dreapta, dar de la ce sa fie?

#579
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
Pune niste poze!
Ar putea fi prea multa umiditate si lipsa luminii.

#580
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,873
  • Înscris: 13.07.2011

View PostSineNomine, on 10 octombrie 2016 - 12:54, said:

Pune niste poze!
Ar putea fi prea multa umiditate si lipsa luminii.

cand ajung acasa o sa fotografiez.

#581
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La umiditate ma gândesc și eu. La mine fãceau asa când era pãmântul în permanenta umed. Era prea frig și se usca foarte greu.

#582
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postbusiness11, on 10 octombrie 2016 - 12:28, said:

tocmai ce mi-au crescut si mie ardeii. Acum am o problema, firul este foarte subtire, iar planta foarte moale. Parca de fiecare data cade planta din ce in ce mai mult pana parca o vad ca o sa fie pe jos. Am pus un bat ca sa tina planta dreapta, dar de la ce sa fie?

Eu te-am avertizat ca trebuie lumina multa si e greu sa o asiguri in perioada asta:

View Postdanutz_2009, on 05 septembrie 2016 - 23:59, said:

... in curand (dupa echinoctiul de toamna) zilele
se scurteaza si intensitatea luminii solare scade ... geamul mai reduce si el din lumina naturala.

Da` era bine daca respectai si asta:

View Postdanutz_2009, on 05 septembrie 2016 - 23:59, said:

Dupa rasarire ( 4-5 zile) rasadul trebuie tinut cam o saptamana la temperaturi mai mici (eu tin la 15-18 grade)
pentru a opri cresterea in inaltime si a favoriza ingrosarea tulpinii!

Baiul mare e lipsa luminii!
Bafta!

#583
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,873
  • Înscris: 13.07.2011
[ http://i65.tinypic.com/155qnhu.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie mai degraba mi se par ofiliti ca si cum nu ar avea apa. Nu sunt deloc tari cum stiu plantele in General.

#584
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.05.2009
Am mai cules ardei iuti din ghivece si i-am pus la murat in otet!

Attached Files



#585
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,873
  • Înscris: 13.07.2011
am redus putin temperatura si din cate observ radacina s-a intarit, plantele au mai crescut si par stabile in schimb nu iese nici un ardei, si stau in ghiveci de peste 1 Luna de zile.

#586
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.05.2009
In acea jardiniera sunt prea multe fire ca sa se dezvolte si sa faca ardei. Cand au 4-5 frunze trebuie mutati in ghivece, dar asa cum ti-au spus colegii este nevoie si de lumina soarelui, care in aceasta perioada lipseste. Sau poti folosi o lampa/reflector care sa-i ajute, dar costa destul de mult.

In jardiniera pastreaza doar 2 fire.

#587
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,873
  • Înscris: 13.07.2011

View Postsorinenciu, on 25 octombrie 2016 - 13:27, said:

In acea jardiniera sunt prea multe fire ca sa se dezvolte si sa faca ardei. Cand au 4-5 frunze trebuie mutati in ghivece, dar asa cum ti-au spus colegii este nevoie si de lumina soarelui, care in aceasta perioada lipseste. Sau poti folosi o lampa/reflector care sa-i ajute, dar costa destul de mult.

In jardiniera pastreaza doar 2 fire.

multumesc mult pentru informatie, voi muta restul firelor in ghivece separate.

#588
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.05.2009
In progres o planta crescuta in sistem hidroponic, la fereastra, in solutie statica de nutrienti (GHE Flora Series):

Attached Files



#589
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postbusiness11, on 24 octombrie 2016 - 10:22, said:

.... plantele au mai crescut si par stabile in schimb nu iese nici un ardei, si stau in ghiveci de peste 1 Luna de zile.

Cei care fac rasad seamana semintele si asteapta 60-65 de zile pana obtin un rasad viguros si bun de plantat
la locul definitiv de cultura: vase, gradina, etc ... apoi mai asteapta 60-90 de zile (functie de soiul/hibridul cultivat)
pana recolteaza fructe!
Tu ai semanat direct in vasul de cultura dar timpii amintiti de mine nu difera prea mult.
Numai bine!

#590
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsorinenciu, on 27 octombrie 2016 - 18:49, said:

In progres o planta crescuta in sistem hidroponic, la fereastra, in solutie statica de nutrienti (GHE Flora Series):

Da-mi si mie niste detalii te rog privind mediul, pare sa fie keramzit (argila expandata), gresesc?
Cum faci cu apa? O schimbi vreodata sau o tii in permanenta pana la un anumit nivel al vasului?
Fertilizatorul presupun ca-i dedicat pentru hidro?
Cu PH-ul ai avut probleme? Sau nu te-a interesat? (in sensul ca daca nu l-ai bagat in seama se pare ca oricum ardeiului ii merge bine).

Edited by afterdarkgl, 27 October 2016 - 23:13.


#591
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.05.2009
Da, sunt bile de argila expandata, care au rolul de a mentine umiditatea si stabilitatea cubului de vata minerala in care am introdus clona (lastarul de ardei).
Apa o aduc la un PH in jurul valorii 6 (recomandat 5,5-6,2), folosind GH PH Down in combinatie cu pachetul de nutrienti hidro/aero din gama Ghe Flora Series (Gro, Bloom si Micro, in combinatie de 5 ml din fiecare la 4l apa).
De schimbat nu am schimbat solutia, in schimb o completez zilnic cu cativa ml, in functie de cat absoarbe planta.
Folosesc acest sistem de cca 3-4 luni, am 3 vase cu 3 ardei diferiti obtinuti din clone obtinute din tunderea ardeilor din ghivecele cu pamant. Cel din poze are rod bun de 10 fructe si alte flori, in schimb ceilalti 2 au avut cate un fruct, unul a stagnat (l-am tuns) iar celalalt are cateva flori.

#592
sorinenciu

sorinenciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.05.2009
Pe final de sezon, Habanero Lemon, Habanero Fatalii, Scotch Bonnet Orange si White Habanero in ghivece la interior.
In sistem hidroponic cred ca mai merg cu Naga Bhut Jolokia.

Attached Files



#593
dumit81

dumit81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2009
Salut!
Detin si eu cativa ardei habanero rosii, galbeni si portocalii de la care tocmai am cules ... recolta😊.
Din intamplare am aflat ca in aceasta perioada ardeii habanero ar trebui tunsi sau chiar scurtati destul de mult.
Poate cineva binevoitor sa-mi explice cam ce as avea de facut?!
Mersi fain!

#594
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,836
  • Înscris: 10.12.2006
Cand incepeti sa plantati?
Imi trimiteti si mie ceva seminte de soi mai iute? Am pus anul trecut Dracula dar nu-s multumit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate