Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Sisteme de incalzire, racire, ventilare in solarii/sere/rasadnite

- - - - -
  • Please log in to reply
1172 replies to this topic

#865
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Pentru situatii din astea ma bazez pe prietenii mei.

#866
remus112

remus112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 14.12.2014
ce folie folositi la rasadnite incalzite electric ? aia  peste nisip!

#867
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Folie neagra groasa (reciclata). Gasesti cam peste tot. Cand spun groasa, ma refer ca are aceiasi grosime ca aia transparenta sau verde, nu ca aia din sacii de gunoi.

#868
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Senzorul de la termostatul aferent unui cablu pt incalzirea unui REP unde se amplaseaza: in stratul de nisip sau la suprafata acestuia?

#869
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Ti-ar trebui doi, unul in aer si unul in nisip. Ala din nisip sa nu supraincalzeasca cablul, ala din aer ca sa decida cand se opreste rezistenta.

#870
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
A fost o intreaga discutie pe tema asta cu pareri pro si contra. Eu l-am tinut si afara,si in nisip - si a fost bine oricum. Important e sa ai acolo temperatura propusa.

#871
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
E adevarat Daniel. Pana cineva uita nisipul complet uscat sau cand nisipul nu reuseste sa transfere toata caldura. Atunci se lasa cu fum sau ras singur. E adevarat, e doar teoretic si trebuie sa fii Agiamica rau sa ajunga nisipul uscat complet. Dar daca vrei sa fii super safe, pui doi.

LE: Din constatari practice, temperatura nisipului e mai mare cu 10-11 grade in plus fata de a aerului. Dar asta nu e o regula, depinde de izolarea incintei. Daca e izolata mai prost, creste diferenta.

Edited by gap2007, 24 February 2017 - 22:12.


#872
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Daca izolezi nisipul cum trebuie intre 2 folii si il uzi bine nu cred ca are cum sa se usuce. Dar pentru siguranta poti pune si din metru in metru :)

#873
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Eu am spus ca e teoretic. Nah, defect profesional, trebuie sa ma gandesc la tot. Si tinand cont ca un senzor e 8 lei, iar liniile de cod sunt gratis, de ce nu?

Acum, in viata reala: ar trebui sa fie ok cu senzor de aer, daca tempertaruta nu se vrea mai mare de 24-26 de grade. Nisipul udat bine si izolat in folie. Musai siguranta diferentiala pe alimentare, si impamantare facuta. Chit ca "impamantarea" e doar un fir metalic bagat si el in nisip si legat de structura metalia a solarului sau de o teava/fier batut in pamant cat mai adanc si udat bine pe langa el. Electricienii 'or sa imi sara in cap ca nu e un circuit de impamantare corect, dar e la indemana oricui si e mai bun decat nimic.

Stiu ca pare complicat, dar hai sa fim "on the safe side". Cine a mai patit-o stie ca nu e prea frumos sa "dansezi" pe 220.

#874
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Inpamantare nu am. Dar o sa urmez sfatul tau cu un fir metalic bagat in nisip si legat de solar.Daca nu uit....ca am cam multe pe cap . Tre sa termin odata noua sandrama, cum oi putea.

#875
remus112

remus112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 14.12.2014

View PostAchimitom04, on 24 februarie 2017 - 22:45, said:

Inpamantare nu am. Dar o sa urmez sfatul tau cu un fir metalic bagat in nisip si legat de solar.Daca nu uit....ca am cam multe pe cap . Tre sa termin odata noua sandrama, cum oi putea.
platband zincat in nisip si teava zincata in pamant ! macar juma de metru!!!

#876
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View Postlaum, on 15 ianuarie 2017 - 22:46, said:

Noi vrem sa facem o masa la 30cm de la nivelul solului pe care vom aseza tavile cu rasaduri, ne vom folosi de laditele negre de la fructe pe post de picioare, pe sub ladite insiram geopalul si peste toate cele incropim minitunele din teava ppr Posted Image

N-a facut ce-a zis ca face ca-n poveste

Am hotarat sa facem incalzirea in solarul nou cu Pex in nisip, 3 Rep-uri adica. Desi presupune mai multa munca si costuri mai mari, pe termen lung este mai bine asa.

Attached File  DSC07697.JPG   555.58K   143 downloadsAttached File  DSC07707.JPG   546.45K   148 downloads

Edited by laum, 26 February 2017 - 21:13.


#877
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Pex in nisip e si visul meu. Si o centrala separata. Daca voi fi sanatos acest vis se va implini.....pana atunci "salivez" la rep-ul lui Laum ��

#878
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 28.07.2005
Salut,

Construiesc o sera de 6m pe 4m in curte si am citit pe aici ,am cateva intrebari,multam.
Deci sa inteleg teoretic...se pune o membrana pentru a opri alte vietati sa intre pe sub sera dar care lasa apa sa se scurga / caldura sa treaca,se aseaza un strat de nisip de 5cm,apoi tevile de plastic de 5cm ,apoi un strat de 10cm de pietre micute si rotunde si apoi un strat de 20cm de pamant fertil ?
Pot sa pun tevile intre pietris si sa nu mai pun nisip,caci nu pot merge mai mult de 30 cm in jos ?
Ajunge 20cm pentru morcovi si alte radacinoase ?

Tevile care se pun in pamant,trebuie gaurite sa lase aerul sa faca contact cu pietrisul SAU transferul se face prin peretii tevii ?

Pe amandoua laterale am sa pun doua tevi mari de 150cm care au conectie la teava sa absoarbe aerul cald de sus,din sera,tevile montate in contra-sens,capat la capt sa asigure o incalzire uniforma.
Aste doua tevi de 150cm vor avea gauri dedesubt si cu o membrana usoara va lasa ap resultata de la condens sa se scurga in pamant.
Capetele la tevile de la iesire le scot in sera si le las aproape de pamant ,bagand aerul mai rece din pamant (sau mai cald iarna)

Multam.

#879
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Cred ca te referi la un soi de incalzire "geotermala" (folosirea pamantului ca acumulator de caldura). Vezi ca bilti a facut asa ceva (topicul Vegetariu lui bilti).
Ce pot sa iti garantez e ca tevile alea se baga mult mai adanc in pamant. Rosiile de duc cu radacinile mai mult de 60cm. Si nu stiu daca toata complicatia cu membrane, straturi de nisip si pietris isi au rostul. Mult mai util e o izolatie perimetrala cu polistiren extrudat care sa blocheze transferul de caldura iarna.

Cel mai bine, vezi pe topicul indicat in link.

Edited by gap2007, 13 March 2017 - 00:28.


#880
vlad_semanatoru

vlad_semanatoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.03.2017
Salutare, am tot bantuit pe net zilele astea in cautarea unei modalitati, eficiente din toate punctele de vedere , de incalzire a unei sere/solar ptr flori. Concluzia , ori scump si sigur , ori ieftin si periculos. Astazi un amic din it mi a recomandat un sistem asemanator cu a lui laum doar ca pe mese(a vazut in olanda). Are cineva info. despre asa ceva sau foloseste careva sistemul asta?

#881
DanRMCostea

DanRMCostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.03.2017
Dă o căutare cu ''under bench heating'', o să găsești o mulțime de idei.

Attached File  story2pic-rev.jpg   115.06K   90 downloadsAttached File  Under-bench-Heating.jpg   165.84K   85 downloads

#882
vlad_semanatoru

vlad_semanatoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.03.2017
Am gasit si eu ceva pe youtube exact cum imi imaginam eu. Ca in prima poza a lui costea doar ca pe dedesupt are si polistiren. Am inteles ca este mai eficient decat caloriferul, si mai econom. Oare poate afecta plantele daca primesc o caldura mai mare la radacina? Eu ma gandeam la sistemul: masa, polistiren, tevile, nisip peste ele si ghivecele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate