Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Lenovo G500 instalare windows

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
dananutz

dananutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.09.2012
Si eu mi-am cumparat in prima vineri de Black Friday acelasi model de Lenovo (G500 , 4GB ram , 1TB hard , 2GB video dedicat ) .
Am instalat Windows 7 Ultimate pe 64 fara nici o problema.
Intrebarea mea este urmatoarea : De ce nu imi merge placa video dedicata atunci cand o dezactivez pe cea integrata ? Ca intru in jocuri si imi zice ca nu am placa video . Trebuie sa setez placa video sau ceva ? Nu ma pricep de aceea am apelat la voi .

#38
florinutzu2

florinutzu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 04.07.2009
Eu stiu ca trebuie instalate amandoua  si laptopul alege in functie de enceisitati care plava video o foloseste..
Am acelasi laptop si le-am instalat pe amndoua.Am dat disable doar la bluetooth pentru ca nu imi foloseste.
Numai bine!

#39
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Am cumparat un laptop lenovo g500;2,10 GHz;i7-3612QM CPU;6 GB RAM;64 bit;W8;250 GB.Sunt un utilizator normal...mail-uri,poze,video,navigare pe net....chestii usoare.Nu-mi place W7,W8,etc nici daca ma bateti, motiv pentru care as vrea sa instalez un xp .Banuiesc ca vor fi colegi care vor spune ca nu este o idee tocmai buna ,ca nu vor mai fi actualizari din 2014,etc.etc.Am doua variante sa instalez un xp home edition ,sp2 cu licenta pentru care am si disc sau un xp profesional ,cu disc dar fara licenta (am discul dar nu am cheia) pe care as vrea sa o cumpar.Intrebarea mea este daca se poate instala si daca se gasesc drivere pentu aceasta modificare.As dori pareri avizate.Va multumesc!

#40
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 maraskinos, on 31 decembrie 2013 - 11:38, said:

Nu-mi place W7,W8,etc nici daca ma bateti, motiv pentru care as vrea sa instalez un xp .Banuiesc ca vor fi colegi care vor spune ca nu este o idee tocmai buna ,ca nu vor mai fi actualizari din 2014,etc.etc.

Nu banui! Fii sigur! Eu sunt unul dintre acei colegi!
Motivul nu este faptul ca actualizarile vor inceta in anul care vine, ci dificultatea (as tinde sa spun imposibilitatea) de a gasi drivere pentru XP.
Dar, explica-ne si noua ce nu iti place la Win7. Intr-adevar, fata de XP are un meniu mai stufos, dar functionalitatea este aceeasi, ca sa nu mai vorbim de interfata aproape identica.

Win8 nu imi place nici mie, dar daca voi fi obligat, voi trece si la acesta.

#41
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Tocmai acest meniu stufos nu-mi place.Xp mie mi se pare mult mai simplu ....asta ,poate si pentr ca lucrez cu el de 7 ani....W8 mi se pare ciudat rau de tot ....cind lucrez cu el merg pe o bijbiiala totala....si ma enervez de-mi vine sa arunc calculatoru de perete...Nu inteleg ce le-a venit sa schimbe  xp-ul cu porcaria asta.....Caut sa dau comenzi pe la colturi....dracu' a mai pomenit....Posted Image

Edited by maraskinos, 01 January 2014 - 03:53.


#42
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Win7 (cel putin versiunea Pro x64 SPP1) nu e deloc o porcarie, ca sa nu mai vorbim de Enterprise sau Ultimate.
Multe din aplicatii (spre ex editare video s.a. - aici ma refer la soft-uri mai profi, gen Adobe, nu orice editor simplu) nici nu merg macar instalate pe XP, daramite sa le mai si folosesti. Pe Win7 merg unse. Nu mai pomenesc aici si de celelalte posibilitati de operare pe care le ofera 7, la care XP-ul doar viseaza. Nu am sa stau sa fac lista aici, o poti consulta in orice discutie cu amicii care folosesc 7.
Si eu am trecut de la XP la 7, la inceput mi s-a parut ciudat, dar m-am obisnuit repede. Nu imi pare rau.

Probabil ca tie iti place XP-ul mai mult, pentru ca nu ai nevoie de mai mult, sau poate ca nu ai avut rabdare sa "sapi" mai in profunzime sa vezi ce si cum.
Din cele 7 sisteme pe care le folosim in familie (nu... nu sunt toate la mine acasa), pe 3 dintre ele am pus Win7, 2 le-am upgradat cu niste RAM, HDD si placi video mai bune, primind in cele din urma si acestea Win7, iar celelalte 2, fiind sisteme mai limitate (un upgrade nu ar merita) au ramas la XP, ca nu am avut de ales.
A meritat sa pun aceste SO-uri noi, diferenta de viteza s-a cunoscut imediat.
Mai rumega problema si mai reflecteaza. Ai un laptop foarte bun si e pacat sa il chinui cu vechituri si mai apoi sa te chinui si tu.
La Multi Ani in 2014.

Edited by bonygy, 01 January 2014 - 18:32.


#43
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

 maraskinos, on 01 ianuarie 2014 - 03:51, said:

Tocmai acest meniu stufos nu-mi place.Xp mie mi se pare mult mai simplu ....asta ,poate si pentr ca lucrez cu el de 7 ani....
Nu inteleg ce le-a venit sa schimbe  xp-ul cu porcaria asta.....Caut sa dau comenzi pe la colturi....dracu' a mai pomenit....Posted Image

La Windows 7 nu dai comenzi in colturi+ ca poti face meniul classic ca la xp.

Poti incerca orice xp macar vezi si tu cat te chinui in cautarea driverelor, posibil sa le gasesti aproape pe toate....
+ca peste 4 luni adio support la XP :)

#44
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Multumesc bonygy pentru raspuns.Acum intreb: pot instala w7 pe laptopul meu cu licenta pe care o am de la w8?

#45
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Niciodata...

#46
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Da-mi o idee ...ce fac sa scap de w8 ....ce pun in loc?

#47
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Pai ce e de facut...
Cumperi pachetul cu licenta Win7 x64 (recomand versiunea Pro, desi Home e mai ieftina), si instalezi sistemul... asa cum ai instalat si XP-ul. La instalare sunt diferente de interfata, in rest nimic deosebit.

#48
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Cit costa pachetul ai idee?

Edited by maraskinos, 01 January 2014 - 20:52.


#49
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Iti trimit PM.

#50
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Multumesc mult pt ajutorul ,,informational''

#51
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
La w7 ai o partitie de 100MB  pentru sistem.Aceasta partitie o face so automat?Cind formatez pot sa o sterg?

Edited by maraskinos, 22 January 2014 - 17:05.


#52
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Da, o face automat. Poti sa o stergi la o noua instalare, dar o va crea din nou si tot asa... Dar nu iti recomand sa o stergi. Acolo se inmagazineaza cate ceva util in caz de eventuale erori, folositor si la System Restore, probabil ca si niste drivere... am auzit cam ce este acolo, dar nu am retinut..
Deci, mai bine nu umbla la aia. Formateaza-ti C:-ul si instaleaza Win fresh, dar nu te atinge de aia, chiar daca este acolo.

Edited by bonygy, 23 January 2014 - 08:37.


#53
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
va merge camera web ?

#54
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
In win7 - 64bit ..verificat cu skype, functioneaza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate