Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Huawei HG658 pe post de switch pentru internet RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
MariusMihai92

MariusMihai92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.11.2012
Mersi,merge dar trebuie gandit putin...Am incercat cu tot felul de cabluri pana am facut asa:
Va zic cum am bagat cablurile nu setarile:
1:Cablul de la RDS il lasati in modemul alb |(cel care vine din digiTEL,aparatul negru)
2:in modemul alb bagati cablu galben(cel vechi de la romtelecom) exact in a2-a gaura langa el sa fie firul de la rds (cel din modemul negru)
3:dupa ce ati bagat cel galben in modemul alb de la rds il duceti in modemul de la romtelecom LAN1 din LAN2 sa plece in PC vechiul cablu
Si restul pasilor il faceti ca in tutorial
CEVA FOARTE IMPORTANT PAROLA SI USERNAME LE BAGATI PE CELE DE LA RDS NU PE CELE VECHI DE LA ROMTELECOM.!!!!!!!

Scuze pentru greseli si multumesc celui care a creat tutorialul,astept un modem de la rds de 2 luni :))

#20
skipigo

skipigo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.02.2015
am urmat si eu toti pasii si nu se conecteaza...,la nume si parola ce trebuie pus ?mentionez ca nu pun de la rds ...!!!  deci...iau net de la un vecin [romtelecom],bineinteles cu acordul lui,am un net gear3100rp si la el vreu sa pun hg 658 pt pc ,bluray,tableta....!?am facut toate setarile de mai sus si conexiunea la modem ramine pe conectare,cuolare,decuplare ......! un sfat !!??? multumesc anticipat !!

Edited by skipigo, 05 February 2015 - 14:52.


#21
skipigo

skipigo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.02.2015

 bz_26_zzz, on 22 decembrie 2013 - 14:27, said:

Am urmat toti pasii de mai sus si imi apare urmatoarea eroare. De ce oare?

 Zonny, on 24 noiembrie 2013 - 22:33, said:

Am facut un mic tutorial mai jos asa cum am procedat eu. Sper ca se intelege in mare care sunt pasii pentru cei care vor dori sa foloseasca acest modem pe infrastructura Rds-ului.
Eu am schimbat Ip-ul modemului in 192.168.0.2 si am dat DHCP de la 192.168.0.1 pana la 15, Ip-ul 192.168.0.1 fiind rezervat pt. al doilea router.

1. Prima data se conecteaza Pc-ul pe portul LAN 2 de la modemul Romtelecom Huawei HG658.
2. Cablul de internet de la Rds-rcs se conecteaza in portul LAN 1 al modemului.
3. Intram pe un browser de net (Chrome/Opera/Internet Explorer...), bagam adresa modemului si anumea 192.168.1.1 si ne logam cu userul si parola "admin"
4. Dupa ce am capatat acces la interfata modemului, introducem adresa de mai jos.

http://192.168.1.1/h...nuplinkmode.asp

si ne va aparea asta:
[ http://s23.postimg.org/gylpxtli3/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aici selectam "FTTH Mode" si apasam "Trimitere" dupa care trebuie sa asteptam sa se restarteze modemul , astfel portul LAN 1 devine port WAN
5. Intram din nou in meniul modemului, apasam butonul din stanga "De baza"  --->  "Interfata de legatura" si stergem toate conexinile din submeniurile din dreapta:
ATM, PTM, Ethernet.
6. Ne intoarcem in stanga la meniul "De baza"  ---> "WAN" si stergem toate conexinile din dreapta, pe urma creem una noua ca in imaginea de mai jos si apasati "Trimitere":
[ http://s7.postimg.org/pr5b6izgr/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

7. Acum ar trebui sa aveti internet, daca nu, inchideti si deschideti modemul.

Dovada:
[ http://s15.postimg.org/lb0z0f1y3/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Scuzati eventualele greseli de ortografie, am facut in graba acest tutorial, poate, poate foloseste cuiva...

 Zonny, on 24 noiembrie 2013 - 22:33, said:

Am facut un mic tutorial mai jos asa cum am procedat eu. Sper ca se intelege in mare care sunt pasii pentru cei care vor dori sa foloseasca acest modem pe infrastructura Rds-ului.
Eu am schimbat Ip-ul modemului in 192.168.0.2 si am dat DHCP de la 192.168.0.1 pana la 15, Ip-ul 192.168.0.1 fiind rezervat pt. al doilea router.

1. Prima data se conecteaza Pc-ul pe portul LAN 2 de la modemul Romtelecom Huawei HG658.
2. Cablul de internet de la Rds-rcs se conecteaza in portul LAN 1 al modemului.
3. Intram pe un browser de net (Chrome/Opera/Internet Explorer...), bagam adresa modemului si anumea 192.168.1.1 si ne logam cu userul si parola "admin"
4. Dupa ce am capatat acces la interfata modemului, introducem adresa de mai jos.

http://192.168.1.1/h...nuplinkmode.asp

si ne va aparea asta:
[ http://s23.postimg.org/gylpxtli3/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aici selectam "FTTH Mode" si apasam "Trimitere" dupa care trebuie sa asteptam sa se restarteze modemul , astfel portul LAN 1 devine port WAN
5. Intram din nou in meniul modemului, apasam butonul din stanga "De baza"  --->  "Interfata de legatura" si stergem toate conexinile din submeniurile din dreapta:
ATM, PTM, Ethernet.
6. Ne intoarcem in stanga la meniul "De baza"  ---> "WAN" si stergem toate conexinile din dreapta, pe urma creem una noua ca in imaginea de mai jos si apasati "Trimitere":
[ http://s7.postimg.org/pr5b6izgr/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

7. Acum ar trebui sa aveti internet, daca nu, inchideti si deschideti modemul.

Dovada:
[ http://s15.postimg.org/lb0z0f1y3/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Scuzati eventualele greseli de ortografie, am facut in graba acest tutorial, poate, poate foloseste cuiva...


am urmat si eu toti pasii si nu se conecteaza...,la nume si parola ce trebuie pus ?mentionez ca nu pun de la rds ...!!!  deci...iau net de la un vecin [romtelecom],bineinteles cu acordul lui,am un net gear3100rp si la el vreu sa pun hg 658 pt pc ,bluray,tableta....!?am facut toate setarile de mai sus si conexiunea la modem ramine pe conectare,cuolare,decuplare ......! un sfat !!??? multumesc anticipat !!

#22
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
atentie la ipuri.  probabil vecinul foloseste deja 192.168.0.1/192.168.1.1. te adaptezi si tu...

#23
mihaig57

mihaig57

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.11.2015

 Zonny, on 24 noiembrie 2013 - 18:46, said:

Salutare, am un modem Huawei HG658 cu soft de Romtelecom si vreau sa stiu daca pot sa ii dau net din alt router configurat pt. RDS.
Am incercat cu un cablu in Router RDS (Lan 1) in ----> Modem Huawei (Lan 1) si am incercat ceva setari prin modem, dar nu am reusit deloc.
Routerul RDS da Ip dinamic din clasa 192.168.0.x, iar modemul are Ip din clasa 192.168.1.x
Am vreo sansa sa pun modemul Huawei in "mod" switch si sa primesc net pe celelalte porturi (Lan 2,3,4) si sa dea si pe wireless ?
Multumesc.
Desi am urmat toti pasii (am vazut si filmul de pe youtube) nu reusesc sa-l fac sa scrie "conectat".
Am resetat routerul si am reluat procedura pentru switch si acelasi rezultat.
Vreo idee?

#24
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
avand in vedere lipsa detaliilor nu prea avem cum sa te ajutam.
posteaza si tu print screen -uri cu setarile de pe routere si calculatoare

#25
seggiiu1

seggiiu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 20.09.2015
salutare am urmat toti pasii pentru a configura routeru de la romtelekom Huawei HG658 doar ca acuma imi scrie decuplare si nu stiu din ce cauza . Pana azi a mers si dintr-o data nu am mai avut net , acuma stau cu cablu direct in laptop . Dupa ce fac setarile bag parola si toate cele imi scrie conectare si dupa decuplare . Ce as putea face si de ce imi scrie asa ? Pana acuma nu am mai patit asa ceva

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate