Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Huawei HG658 pe post de switch pentru internet RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Zonny

Zonny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2006
Salutare, am un modem Huawei HG658 cu soft de Romtelecom si vreau sa stiu daca pot sa ii dau net din alt router configurat pt. RDS.
Am incercat cu un cablu in Router RDS (Lan 1) in ----> Modem Huawei (Lan 1) si am incercat ceva setari prin modem, dar nu am reusit deloc.
Routerul RDS da Ip dinamic din clasa 192.168.0.x, iar modemul are Ip din clasa 192.168.1.x
Am vreo sansa sa pun modemul Huawei in "mod" switch si sa primesc net pe celelalte porturi (Lan 2,3,4) si sa dea si pe wireless ?
Multumesc.

#2
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006
Teoretic da. La hg658 dai obligatoriu dhcp off (dupa reboot va trebui sa iti pui ip-ul la placa de retea manual din clasa modemului, altfel nu mai acces la modem),  ip-ul poti sa il pui in tot in clasa pe care o da routerul dar diferit de al acestuia si in afara intervalului acoperit de dhcp-ul routerului (te ajuta la management, ai acces rapid si pe hg658). Modelul asta de modem din cate imi amintesc stie sa gestioneze fiecare port lan in parte, sa acitivezi toate porturile, si daca stie vlan vezi sa ai toate porturile inclusiv wifi-ul in acelasi vlan.

Am folosit routere pe post de sw si pentru wifi, dar routere 'normale' cu intrare rj45 si asta era reteta.

Edited by C0pilu, 24 November 2013 - 20:08.


#3
Zonny

Zonny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2006
Multumesc, am rezolvat.
Am facut conexiunea RDS PppoE pe modemul Huawei HG658 de la Romtelecom si am transformat routerul pe care aveam net inainte de la RDS in  switch.
Stiu ca am facut taman invers, :) da' important e ca merge la ce am nevoie ;)

#4
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006

View PostZonny, on 24 noiembrie 2013 - 21:25, said:

Multumesc, am rezolvat.
Am facut conexiunea RDS PppoE pe modemul Huawei HG658 de la Romtelecom si am transformat routerul pe care aveam net inainte de la RDS in  switch.
Stiu ca am facut taman invers, Posted Image da' important e ca merge la ce am nevoie Posted Image

Posted Image

Daca tu zici ca functioneaza, te cred pe cuvant. Bine ca ai rezolvat.

#5
Zonny

Zonny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2006
Am facut un mic tutorial mai jos asa cum am procedat eu. Sper ca se intelege in mare care sunt pasii pentru cei care vor dori sa foloseasca acest modem pe infrastructura Rds-ului.
Eu am schimbat Ip-ul modemului in 192.168.0.2 si am dat DHCP de la 192.168.0.1 pana la 15, Ip-ul 192.168.0.1 fiind rezervat pt. al doilea router.

1. Prima data se conecteaza Pc-ul pe portul LAN 2 de la modemul Romtelecom Huawei HG658.
2. Cablul de internet de la Rds-rcs se conecteaza in portul LAN 1 al modemului.
3. Intram pe un browser de net (Chrome/Opera/Internet Explorer...), bagam adresa modemului si anumea 192.168.1.1 si ne logam cu userul si parola "admin"
4. Dupa ce am capatat acces la interfata modemului, introducem adresa de mai jos.

http://192.168.1.1/h...nuplinkmode.asp

si ne va aparea asta:
[ http://s23.postimg.org/gylpxtli3/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aici selectam "FTTH Mode" si apasam "Trimitere" dupa care trebuie sa asteptam sa se restarteze modemul , astfel portul LAN 1 devine port WAN
5. Intram din nou in meniul modemului, apasam butonul din stanga "De baza"  --->  "Interfata de legatura" si stergem toate conexinile din submeniurile din dreapta:
ATM, PTM, Ethernet.
6. Ne intoarcem in stanga la meniul "De baza"  ---> "WAN" si stergem toate conexinile din dreapta, pe urma creem una noua ca in imaginea de mai jos si apasati "Trimitere":
[ http://s7.postimg.org/pr5b6izgr/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

7. Acum ar trebui sa aveti internet, daca nu, inchideti si deschideti modemul.

Dovada:
[ http://s15.postimg.org/lb0z0f1y3/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Scuzati eventualele greseli de ortografie, am facut in graba acest tutorial, poate, poate foloseste cuiva...

Edited by Zonny, 24 November 2013 - 22:34.


#6
alecri

alecri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.12.2011
Frumos tutorialul dar...la ultimul pas - crearea noii conexiuni da mesaj eroare : nu sant permise legaturi multiple la aceasta conexiune!
Si ramai ca'n ceata... Ai cumva o explicatie ?

#7
Zonny

Zonny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2006
Ai urmat pasul 6 ?
Acolo trebuie sa ramai cu o singura conexiune, cea care nu se poate sterge si creezi una noua ca in poza de la pasul 6.
De obice eroarea "Nu sunt permise legaturi multiple la aceasta conexiune!" se datoreaza faptului ca una din conexiuni foloseste acelasi port (LAN1-4, SSID1-4)

#8
cgru

cgru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.08.2006
intre pasul 5 si 6 trebuie introdus un pas:

-in meniul modemului, apasam butonul din stanga "De baza"  --->  "Interfata de legatura" in submeniul din dreapta: Ethernet se creeaza un noua intrare
[ http://s11.postimg.org/ksg42xbub/F_r_titlu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cgru, 03 December 2013 - 20:43.


#9
alecri

alecri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.12.2011

View Postcgru, on 03 decembrie 2013 - 20:41, said:

intre pasul 5 si 6 trebuie introdus un pas:

-in meniul modemului, apasam butonul din stanga "De baza"  --->  "Interfata de legatura" in submeniul din dreapta: Ethernet se creeaza un noua intrare
[ http://s11.postimg.org/ksg42xbub/F_r_titlu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ASA DA  ! Multumesc. Este in regula.

#10
bz_26_zzz

bz_26_zzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.01.2007
Am urmat toti pasii de mai sus si imi apare urmatoarea eroare. De ce oare?

Attached Files



#11
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pentru ca nu ai dat disconnect inainte la conectiune si a ramas probabil agatat pe server. apel la rc sau rabdare 6-12h cu totul deconectat

#12
adelina_gio

adelina_gio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.10.2010
Buna tuturor!
Am nevoie de ajutorul vostru, va rog mult.
Dupa ce timp de 3-4 saptamani amicii mei de la Romtelecom nu mi-au furnizat internet a trebuit sa ma mut la RDS-RCS.
La Romtelecom aveam un modem Huawei hg658 pentru wi-fi, pe cand RDS mi-a venit cu un cablu pentru laptop si atat. Bineinteles ca trebuie sa astept nu stiu cat pana imi vine un router pentru internet wi-fi.
Am incercat sa transform acest modem de la "raposatii" intr-o metoda wi-fi pentru RDS , am reusit prin metoda de mai sus, dar doar pentru cateva minute, cand am inceput sa imi conectez cele 2 telefoane la wi-fi, am primit un mesaj de tip redictionare : Anunt clienti DigiNet ca nu trebuie sa dau parola si id-ul la nimeni, si nu am mai putut sa folosesc internetul deloc.
A trebuit pana la urma sa scot firul de la internet din modem-ul Romtelecom si sa-l introduc in laptop fara sa ma mai pot bucura de wifi, iar acum merge din nou dar doar laptopul conectat,si am scapat de acel mesaj de eroare.
Am tot citit pe internet despre aceasta combinatie intre produsele Romtelecom si RDS dar din pacate parerile sunt impartite si nu reusesc sa inteleg daca este posibil sau nu pana la urma. Nu ar fi scump un router de la RDS dar dureaza mult,si e pacat odata ce as avea aceasta "jucarie" , sa mai dau banii pe alta, ca oricum experienta in domeniul IT nu am, deci nu voi reusi niciodata sa instalez corect aceste lucruri de una singura...
Va multumesc frumos , anticipat pentru raspunsuri si ajutor.
Adelina

Edited by adelina_gio, 08 April 2014 - 23:51.


#13
Zonny

Zonny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2006
Routeul Huawei HG658 cu firmware de la Romtelecom merge fara nici o problema pe RDS, chiar eu folosesc momentan acest router pe internetul de RDS.
Tutorialul de mai sus este putin incomplet, dar completat de ceilati useri, am sa incerc sa fac un nou tutorial cu toti pasi... ramai prin apropiere...

#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
sau achzitionezi un banal router wireless la 70 de ron si ai rezolvat problema.

#15
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
@adelina, mai nou cei de la rds fac autentificare si pe baza mac`ului.
@carmenclara, poti cumpara o suta de mii de routere ca tot aia o sai apara
@adelina, ai 2 metode de a rezolva situatia:
1 suni la rds si le spui ca ti`ai schimbat calculatorul si ca iti apare eroarea aia, nu spui nimik de  router ca ti`o vor servi ca ei nu ofera asistenta decat pentru deviceurile lor.
2 este tot aici pe forum cum poti schimba macul routerului hg658 si pui acelasi mac cu cel al calculatorului.

#16
adelina_gio

adelina_gio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.10.2010

View Postniceguy12, on 09 aprilie 2014 - 17:20, said:

@adelina, mai nou cei de la rds fac autentificare si pe baza mac`ului.
@carmenclara, poti cumpara o suta de mii de routere ca tot aia o sai apara
@adelina, ai 2 metode de a rezolva situatia:
1 suni la rds si le spui ca ti`ai schimbat calculatorul si ca iti apare eroarea aia, nu spui nimik de  router ca ti`o vor servi ca ei nu ofera asistenta decat pentru deviceurile lor.
2 este tot aici pe forum cum poti schimba macul routerului hg658 si pui acelasi mac cu cel al calculatorului.

Iti multumesc frumos pentru raspuns, mi-am pierdut deja rabdarea si am cerut un router de la ei, pentru 100 de lei imi prind urechile in ceva ce ma depaseste din pacate...
dar va multumesc mult pentru tot! Numai bine va doresc!

#17
Zonny

Zonny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2006
Tutorialul video despre configurarea routerului pe RCS-RDS

http://forum.softped...658-pe-rcs-rds/

#18
grg19

grg19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.12.2011
salu..stie cineva daca merge sa fac si cu un modem de la romtelecom zyxel p-600?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate