Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Lipom - despre gâlme și umflături ciudate

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#109
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
pai e lichid sau grasime? lipomu e tare, nu se simte ca lichidul. du-te la derma sau chirurgie.

#110
manelix

manelix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 15.11.2006
nu e tare.....e asa gelatinos

#111
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 30.01.2012
Salutare.
Resuscitez putin acest topic.
Am un lipom pe fata - la tampla - partea dreapta.
Stiu ce este pentru ca acum 6 ani am mai avut unul pe mana (de aceasi dimensiune - diametrul aproximativ 1,5 cm) pe care l-am operat (la Sp. judetean BV - dna Dr. Visa) dar mi-a ramas o cicatrice foarte urata - de aproximativ 4 cm - FFF urata.
Ideea este ca nu vreau in ruptul capului sa imi ramana un astfel de semn pe fata.
Creste .. destul de incet dar creste ... asa ca oricum nu voi scapa de interventie.
Am mai citit pe net ca ar exista si o tehnica mai putin invaziva - link aici: http://www.grosuderm...ame-lipomatoza/
Intrebarea mea: a facut cineva o astfel de interventie ? Si daca DA unde? cam cat costa si daca poate sa-mi dea orice detaliu ... v-as fi recunoscator !
Eu oriunde am intrebat (chiar la doctori foarte renumiti in domeniu) toata lumea vrea sa ma convinga ca singura solutie este chirurgia clasica.
Indiferent de cost - eu as prefera orice alta metoda cat mai putin invaziva si cu urmari vizibile mult mai mici decat in cazul chirurgiei clasice.
Daca chiar nu exista si nu exista ... in ultima instanta voi face si asta dar ... vrea sa ma mai documentez.

Va multumesc pentru orice informatii.

#112
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,008
  • Înscris: 25.06.2007

 Sclaud, on 02 noiembrie 2012 - 10:01, said:

Salutare.
Resuscitez putin acest topic.
Stiu ce este pentru ca acum 6 ani am mai avut unul pe mana (de aceasi dimensiune - diametrul aproximativ 1,5 cm) pe care l-am operat (la Sp. judetean BV - dna Dr. Visa) dar mi-a ramas o cicatrice foarte urata - de aproximativ 4 cm - FFF urata.
........
Indiferent de cost - eu as prefera orice alta metoda cat mai putin invaziva si cu urmari vizibile mult mai mici decat in cazul chirurgiei clasice.
Daca chiar nu exista si nu exista ... in ultima instanta voi face si asta dar ... vrea sa ma mai documentez.
IMHO o incizie de 4 cm pt un lipom atat de mic (1.5 cm) e exagerata. Cicatricea respectiva s-ar putea exciza, e foarte putin probabil sa se refaca tta asa de urata.
Intamplator operez destul de multe lipoame (in vest, la privat) cu rezultate foarte bune, prin metoda clasica. Liposuctia se practica si aici rar.
Sigur, daca banii nu-s o problema, se poate incerca. Dezavantajul e ca nu se elimina capsula fibroasa si deci e posibil ca lipomul sa se refaca in timp.

#113
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 30.01.2012
Aveti cumva informatii despre unde se poate face o astfel de interventie in Romania ?

#114
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,008
  • Înscris: 25.06.2007

 Sclaud, on 02 noiembrie 2012 - 11:46, said:

Aveti cumva informatii despre unde se poate face o astfel de interventie in Romania ?
Habar n-am.
In mod sigur (si) la clinica din link-ul dat...

#115
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 30.01.2012
Am fost si am facut interventia la Lasermed - foarte ok si foarte de treaba iar preturile super ok.
Mi s-a spus ca este chist sebaceu si nu lipom asa cum credeam eu initial.
Am mers la ei pentru ca au fost singurii din tara care mi-au spus ca imi fac interventia cu laser pentru a nu ramane urma prea mare (si am discutat cu cel putin inca 10 cabinete din toata tara).
Ma duc Joi sa imi scoata firul si sa vedem cum arata.

#116
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Vad ca pe topicul asta nu e cine stie ce activitate, asa ca poate imi dati mie niste sfaturi. Acum vreo 5 ani mi-a aparut o umflatura pe coapsa, in zona inghinala. Din cate tin minte, localizarea era destul de profunda, nu era o chestie gen cos, sa-l poti scoate. S-a infectat, asa ca am ajuns la chirurgie unde s-a facut o incizie si a fost eliminat puroiul, s-a pus o drena si in cateva saptamani am fost ok. Tin minte ca, chirurgul mi-a zis ca am asteptat cam mult si ca daca mai patesc asa ceva sa merg mai repede la doctor, nu cumva sa-mi pierd piciorul Posted Image; vreo 3 zile dupa operatie am avut febra 39-40, desi luam antibiotice; mi s-a zis ca probabil din cauza bacteriilor din punga de puroi, din care o parte au ajuns in restul organismului. Nu mai tin minte cum a numit chirurgul respectiva umflatura, inclin sa cred ca a folosit cuvantul chist si parca a mai zis ceva despre stafilococ sau bacterii anaerobe; nu s-a facut vreo biopsie pe continutul umflaturii.
Ei, 5 ani mai tarziu, in acelasi loc a aparut din nou o umflatura si nu mai vreau sa ma taie Posted Image . Are cineva vreo recomandare cu privire la ceea ce ar trebui sa fac? Antibiotice, foi de varza, zeama de cucuta Posted Image , ceva?
Multumesc anticipat pentru orice sfat.

#117
stigmata6

stigmata6

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2013
buna, m-am operat acum 2 saptamani...am avut un lipom destul de mare in zona axiala dreapta

#118
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 stigmata6, on 01 noiembrie 2013 - 11:17, said:

buna, m-am operat acum 2 saptamani...am avut un lipom destul de mare in zona axiala dreapta
felicitari. eu mi-am scos singur cateva alunite,dar nu am ajuns la performanta de a imi scoate singur lipoame :)

#119
stigmata6

stigmata6

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2013
Multumesc,esti doctor, sau cum ti-ai scos alunitele? Operatia mea a fost  destul de dureroasa si a durat  1h:30 min

Edited by stigmata6, 03 November 2013 - 11:05.


#120
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 stigmata6, on 03 noiembrie 2013 - 11:02, said:

Multumesc,esti doctor, sau cum ti-ai scos alunitele? Operatia mea a fost  destul de dureroasa si a durat  1h:30 min
Nu, mi le-am scos prin biorezonanta. :)
Ok, am inteles, ai fost operata de un lipom, si te-a durut cand ti-a fost scos. Si? Care e concluzia? De ce ai postat aici? Ai vreo nelamurire? Sau doar te lauzi?

#121
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013
Lipoamele pot sa doara?

#122
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
Cand stau in corp nu. Poate doar la scoatere.

#123
stigmata6

stigmata6

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2013
Doar ma  laud, este vreo problema ca am postat aici?


 Insidiouss, on 04 noiembrie 2013 - 00:38, said:

Lipoamele pot sa doara?

Lipoamele pot fi dureroase, dacă acestea cresc şi apăsă nervii din împrejurimi

#124
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
buna seara,am descoperit acum cateva zile-o saptamana,un fel de galme sub piele....m-am gandit ca sunt lipoame,insa daca apas pe ele ma dor ,nu este o durere propriu zisa..este o senzatie similara cu aceea cand in urma unei lovituri iti apare o vanataie,iar cand apesi pe acea vanataie simti un fel de jena ,durere slaba.cam asta simt eu daca aps pe acele mici galme.sunt mai concentrate in partea dreapta a corpului,sub pielea de pe coaste....am si in partea stanga insa mai putine,vreo 2 sa zic....m-am gandit prima data ca mi=au aparut din cauza faptului ca zilnic am stat timp de o perioada destul de lunga intins in pat in fata laptopului pe partea dreapta,pe coasta dreapta cum s-ar zice,flexat,stramb mai pe romaneste....si m am gandit ca poate din cauza faptului ca greutatea s a distribuit mai puternic in acea zona a coastelor....ideea este ca am o galma si pe amtebratul stang,insa nu ma doare....este la fel,mica,mai mica decat un bob de mazare...insa nu ma doare cand apas pe ea.ieri am simtit mai puternic durerea cand apasam pe ele,insa azi am constata ca nu mai simt la fel,ci a mai scazut in intensitate....insa in datorita faptului ca am tot frecat zona,o galma se simte mai  proeminenta si la fel,senzatia aceea de durere este prezenta atunci cand apas pe ea.ieri cand am depistat=o nu se simtea mai deloc,si nici nu ma durea cand apasam,dar in urma faptului ca am apasat si am frecat acea galma,astazi este mai umflata un pic doar,si simt senzatia aia de durere usoara.ce poate fi?poate avea legatura cu faptul ca am stat mult timp nemiscat pe coasta cum s-ar spune?adica intins pe partea dreapta....

#125
depdep

depdep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.05.2014
E cineva pe aici dispus sa imi dea o parere pe niste poze(doctor , rezident etc)? Am 2 umflaturi nedureroase in zona genitala, sunt barbat ...

Edited by depdep, 29 May 2014 - 06:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate