Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Logica - Camera motoarelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Ati vrea sa fim computere?
   Sa lasam interpretarea religiei si a sentimentelor la latitudinea acestei intrebari.

Sunt curios care parte a existentei strict umane reprezinta pentru voi canalul de salvare. Vreau sa intelegeti ca logica ne este data de-a gata expunand incapacitatea noastra de a ne ridica la o noua dimensiune. Suntem rigid ridicati la un nivel deasupra animalelor de unde nici Dumnezeu nu poate sa ne doboare, la propriu vorbind. Suntem proprii nostrii guvernatori pana aflam ca suntem sclavii selectiei naturale. Pe ce se bazeaza selectia naturala in prezent? Pe o incapacitate a conducatorilor de a conduce, incapacitate care se datoreaza madriei si lacomiei, pacate capitale. Deci este oarecum limitata puterea selectiei naturale, cu toate acestea ocolind liberul nostru arbitru.
Ne place sa ne manifestam pe deplin acestei logici, care nu vedem ca nu are rost cateodata.
Logica ne insala, o luam de-a gata ca sa o aplicam tuturor nivelelor noastre de existenta, dar eu cred ca e mai bine sa o lasam la nivelul unei unelte rudimentare fara de care nu am reusi sa ne exprimam. De ce am vrea sa interpretam logic ceea ce ne place, astfel incat o sa dauneze aceasta interpretare intelesului nostru asupra lumii pe care-l facem sa nu mai conteze atata timp cat suntem sclavi puterii egoiste? V-ati gandit vreodata la asta?
Trebuie sa intelegeti ca aici nu mai are rost cine e ateu si cine e credincios. S-ar putea ca ambele variante sa fie niste filtre care interpreteaza ineficient intelesul lumii. S-ar putea sa fie prea tarziu cand o sa intelegem ca logica nu mai are sens in dobandirea unei pozitii in rasa umana, care se caracterizeaza prin perfeciunea de a simti, dar totusi atat de imperfecta, ramanand la nivelul de 5% din capacitatea activa a creierului, care inca se bazeaza pe logica.

#2
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

 andrei_210, on 23 noiembrie 2013 - 00:19, said:

, ramanand la nivelul de 5% din capacitatea activa a creierului, care inca se bazeaza pe logica.
Aici este pe langa.

Pe de alta parte logica este extrem de folositoare,pt ca altfel orice drogat pe psihedelice spune adevaruri eterne.

Ce e topicul asta?inca o incercare de a spune ca putem abera fara stres si trebuie sa luam drept adevar  orice halucinatie?

#3
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

 andrei_210, on 23 noiembrie 2013 - 00:19, said:

Ati vrea sa fim computere?

Ecosistemul Terrei e un computer viu in cazul in care n-ai sesizat. Pe ansamblu Universul e un computer mort, daca viata e doar pe pamant. (eu cred ca e doar pe pamant).

Acum spune-mi, cum poti coda senzatiile (durere, placere), sentimentele (frica, bucurie, teroare) si constiinta de sine?

Cand se va reusi codarea viului în neviu, atunci un computer (si implicit un robot) va deveni viu ca sa zic asa.

Asta se va intampla la pastele cailor.

Edited by the_engineer, 23 November 2013 - 03:11.


#4
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 30.09.2013
- Daca ma apuc sa te contrazic pe textul ala ar trebui sa scriu vreo 2 pagini si nu le-ar citi nimeni. Ai putea te rog sa comprimi tot textul in 2-3 enunturi esentiale? Deoarece exprimarea ta nu este foarte concisa, deci as putea face interpretari irelevante fata de ceea ce te intereseaza de fapt pe tine.
- Cum adica daca am vrea sa fim computere? Pai momentan suntem superiori computerelor. Noi le-am creat dupa modelul nostru deci de ce am vrea sa decadem? Eu as vrea sa pot face calcule foarte complexe cu o viteza nemai intalnita, dar as vrea sa fiu si om cu sentimente, altfel identitatea mea ca om nu ar mai avea sens.
- Canalul de salvare cred ca e un complex de insusiri si capacitati din toate simturile si domeniile unite, nu cred ca e ceva singular care doar el poate debloca problema.

Edited by -incoerent-, 23 November 2013 - 13:41.


#5
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

 -incoerent-, on 23 noiembrie 2013 - 13:40, said:

- Daca ma apuc sa te contrazic pe textul ala ar trebui sa scriu vreo 2 pagini si nu le-ar citi nimeni. Ai putea te rog sa comprimi tot textul in 2-3 enunturi esentiale? Deoarece exprimarea ta nu este foarte concisa, deci as putea face interpretari irelevante fata de ceea ce te intereseaza de fapt pe tine.
- Cum adica daca am vrea sa fim computere? Pai momentan suntem superiori computerelor. Noi le-am creat dupa modelul nostru deci de ce am vrea sa decadem? Eu as vrea sa pot face calcule foarte complexe cu o viteza nemai intalnita, dar as vrea sa fiu si om cu sentimente, altfel identitatea mea ca om nu ar mai avea sens.
- Canalul de salvare cred ca e un complex de insusiri si capacitati din toate simturile si domeniile unite, nu cred ca e ceva singular care doar el poate debloca problema.

Nu ai expus nici macar o idee cu care sa ma contrazici. Daca era pana acolo, o faceai pe zece pagini, nu pe doua.

#6
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 andrei_210, on 23 noiembrie 2013 - 00:19, said:


Daca sari in fata tramvaiului, cat de logic e sa nu te omoare sau cel putin sa te accidenteze grav?

Edited by altnume, 26 November 2013 - 04:54.


#7
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
@altnume Tipic. Crede-ma, stiu ca conteaza logica. (oricat m-as invarti nu pot sa evit cacofonia)

#8
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 andrei_210, on 27 noiembrie 2013 - 20:21, said:

@altnume Tipic. Crede-ma, stiu ca conteaza logica. (oricat m-as invarti nu pot sa evit cacofonia)

nu te mai invarti, pune virgula.


 andrei_210, on 23 noiembrie 2013 - 00:19, said:

Vreau sa intelegeti ca logica ne este data de-a gata expunand incapacitatea noastra de a ne ridica la o noua dimensiune. Suntem rigid ridicati la un nivel deasupra animalelor de unde nici Dumnezeu nu poate sa ne doboare, la propriu vorbind. Suntem proprii nostrii guvernatori pana aflam ca suntem sclavii selectiei naturale. Pe ce se bazeaza selectia naturala in prezent? Pe o incapacitate a conducatorilor de a conduce, incapacitate care se datoreaza madriei si lacomiei, pacate capitale. Deci este oarecum limitata puterea selectiei naturale, cu toate acestea ocolind liberul nostru arbitru.



si eu am impresia ca logica te-a inselat rau aici. Selectia naturala se bazeaza pe liberul arbitru. Avand liber arbitru iti poti fi propriul guvernator. Partea cu incapacitatea datorata mandriei si lacomiei este si mai confuza decat restul. Selectia naturala poate fi alterata de alte sentimente si nicidecum de mandrie si lacomie, poate de mila, slabiciune, atasament, sensibilitate, de ex, dar oricum, interventia la nivelul speciei este destul de insignifianta chiar daca la nivel personal poate fi impresionanta.


 andrei_210, on 23 noiembrie 2013 - 00:19, said:

Trebuie sa intelegeti ca aici nu mai are rost cine e ateu si cine e credincios. S-ar putea ca ambele variante sa fie niste filtre care interpreteaza ineficient intelesul lumii. S-ar putea sa fie prea tarziu cand o sa intelegem ca logica nu mai are sens in dobandirea unei pozitii in rasa umana, care se caracterizeaza prin perfeciunea de a simti, dar totusi atat de imperfecta, ramanand la nivelul de 5% din capacitatea activa a creierului, care inca se bazeaza pe logica.


nu inteleg de unde ai scos 5%... E cazul sa te compatimesc? :habarnam:

Sa fie oare o incapacitate de a intelege complexitatea societatii pe care rasa umana si-a creat-o?

#9
jadnycky

jadnycky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 27.11.2010
Foarte probabil nu suntem computere(numerice), altfel n-ar exista persoane ilogice. Eu am o incredere nelimitata in stiinta, cred
ca multe produse de tehnice sunt superioare oamenilor. Deci cum ar veni realizarea prin mine insumi, fara un ajutor exerior vine din stiinta.
Selectia este un proces foarte real, insa cea mai importanta idee care poate sa incolteasca in mintea oricarui locuitor al planetei, este
ca prin artificial, prin transformare numai asa evitam legile obiective ale naturii si cele subiective impuse de stiintele sociale.
Cam toate schimbarile de societatea s-au petrecut unor asemenea creatii ale mintii. Bineinteles, unii umanisti au asteptat o schimbare
printr-o initiere prin intermediul unei fiinte superioare, insa si de aici a venit o mutatie. Oamenii au inteles ca doar culegand din exterior
vor face o schimbare, altfel am fi taiat firul in patru fara rost.

#10
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 andrei_210, on 27 noiembrie 2013 - 20:21, said:

@altnume Tipic. Crede-ma, stiu ca conteaza logica. (oricat m-as invarti nu pot sa evit cacofonia)
Stiu, conteaza logica!

#11
jadnycky

jadnycky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 27.11.2010

 nuda, on 03 ianuarie 2014 - 13:08, said:

Stiu, conteaza logica!

Conteaza, foarte bine spus, dar pentru cine? Pentru cine o foloseste(matematica si informatica) si pentru cine o produce(filosofia).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate