Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 

Problema lui "Einstein" (psihologie clasa a X-a)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
gugua1

gugua1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.03.2008
Am de raspun pentru marti la aceasta problema, am rezolvat-o partial, am ajuns intr-un punct unde practic imi dau seama ce urmeaza, dar nu pot sa explic. As fi recunoscator daca m-ar ajuta cineva, explicandu-mi pas cu pas cum a ajuns la rezultat (folosindu-se de ce afirmatii etc, (nr la afirmatii) )

Problema este asa :
"1)Pe un rand sunt 5 case....
2)Profesorul de mate sta in casa rosie.
3)In casa din mijloc se bea lapte.
4)In casa verde se bea cafea.
5)Casa alba este in dreapta casei verzi.
6)Vecinul celui ce mananca mere are o vulpe.
7)Profesorul de fizica are un caine.
8)Profesorul de chimie bea ceai.
9)Veciunul celui ce mananca struguri are un cal.
10)Cel ce mananca visine bea suc de portocale.
11)Vecinul profesorului de mate mananca mere.
12)Profesorul de romana sta in prima casa.
13)Cel ce mananca piersici creste melci.
14)Profesorul de biologie mananca cirese.
15)Vecinul profesorului de romana sta in casa albastra.
16)In casa galbena se mananca struguri.

I.Ce profesor bea apa?
II.Ce profesor creste zebre?"

Am cred ca 2 ore de cand ma chinuii sa-i dau de cap si nu reusesc. Multumesc frumos pentru cel ce isi bate capul spre a ma ajuta.
(am cautat si pe google insa am gasit doar pe un forum rezolvarea si pe alte site-uri diferite versiuni asemanatoare dar cu raspunsuri si metode de aflare a raspunsului diferite)

Edited by gugua1, 09 November 2013 - 15:08.


#2
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Fă tabel și o să o rezolvi imediat.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,418
  • Înscris: 15.12.2009
E o rezolvare universala. Adapteaz-o.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nDt4-XCi15k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
si eu stau si am facut tabel. am
vreo 15 minute deja...am identificat cateva...dar pare ca lipseste ceva..

#5
Charlex

Charlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2013
Profesorul de romana bea apa.
Profesorul de biologie creste zebre.

#6
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

 Charlex, on 09 noiembrie 2013 - 15:51, said:

Profesorul de romana bea apa.
Profesorul de biologie creste zebre.
si cum ai ajuns la concluzia asta ?

#7
Charlex

Charlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2013

 D3an, on 09 noiembrie 2013 - 15:57, said:

si cum ai ajuns la concluzia asta ?

Pai, in opinia mea, solutia corecta a problemei este, practic, o schema care sa raspunda tuturor enunturilor.
Just, nu!?
In acest sens, faci matale, frumos, un tabel cu cinci casute orizontale si cinci verticale si te apuci intai sa treci ceea ce ti se precizeaza in enunturi. Restul il deduci prin metoda eliminarii.
Este simplu. Bafta!

#8
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Eu am rezolvat problema asta de cand eram in generala, cu o metoda unica, originala pe care nu am mai gasit-o nicaieri! Nu stiu unde as putea sa o patentez sau ce sa fac sa castig bani din ea, ptr. ca nu s-a mai gandit nimeni la asa ceva...

#9
Charlex

Charlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2013

 Gonthar, on 09 noiembrie 2013 - 16:09, said:

Eu am rezolvat problema asta de cand eram in generala, cu o metoda unica, originala pe care nu am mai gasit-o nicaieri! Nu stiu unde as putea sa o patentez sau ce sa fac sa castig bani din ea, ptr. ca nu s-a mai gandit nimeni la asa ceva...

Moaaaamaa, cu hartie de turnesol, sau cum ai facut?

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
A gasit solutiile pe o pagina de la sfarsitul cartii, ce te astepti de la el?

#11
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 Charlex, on 09 noiembrie 2013 - 16:15, said:


Moaaaamaa, cu hartie de turnesol, sau cum ai facut?

 slai, on 09 noiembrie 2013 - 16:18, said:

A gasit solutiile pe o pagina de la sfarsitul cartii, ce te astepti de la el?

Daca va zic cum, o sa ramaneti prosti ca nu ati fost suficient de isteti sa va ganditi la asa ceva....Puteti sa va dati cu presupusul insa, iar dupa ce o sa va zic cum am facut, va garantez ca o sa ramaneti masca!

#12
Charlex

Charlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2013
O simpla observatie vizavi de ceea ce ai scris... ca sa ramai prost presupune ca deja esti si, cel putin in ceea ce ma priveste, nu cred ca este cazul. Oricum, uimeste-ne cu metoda dumitale de senzatie!...

Problema, in sine, este una nu prea complexa iar rezolvarea cea mai facila este o schema si ...metoda babeasca. Daca a mers asa, ce rost are sa mai caut alte abordari... stiintifice?

#13
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Problema(o versiune asemanatoare) ne-a fost data si in generala de profesoara de mate, care a promis nota 10 celor care o rezolva. Eu eram pasionat pe atunci de asa ceva, pe langa faptul ca mergeam la olimpiade, aveam si acasa carti cu probleme de matematica, faceam puzzle-uri, probleme de perspicacitate,etc... Profesoara ne-a spus ca trebuie sa facem un tabel, dar mai multe detalii nu ne-a dat. Cand am ajuns acasa ,am facut tabelul, am incercat diferite variante, dar nu prea mergea, mai mult ma incurcam... Ochii mi-au picat din intamplare pe un puzzle din bucati ce trebuiau imbinate pe care il aveam in camera, si atunci, mi s-a aprins imediat beculetul si am avut o strafulgerare de geniu. Am decupat rapid niste bucati de carton de diferite dimensiuni care se incadrau perfect ca marime in tabelul de pe hartie si am notat pe ele datele problemei...M-am jucat cu ele pur si simplu la intamplare pe hartie pana cand s-au potrivit, nu cred ca a luat mai mult de 20 de secunde - a fost exact ca atunci cand faci un puzzle din ala cu imagini si incerci pana iti iese.
A doua zi la scoala doar eu si inca un elev am ridicat mana ca am facut problema. A iesit ala la tabla, a explicat vreo 10 minute tot rationamentul, a luat fiecare propozitie in parte, toata clasa incepuse sa caste de plictiseala la explicatiile elaborate....
Cand mi-a venit randul, eu am scos frumos bucatile de carton, am explicat ce am facut, m-am jucat cu ele pe hartie si pac! Problema a fost rezolvata! Deci..... efectiv au ramas toti masca!!!! Inclusiv profesoara ramasese cu gura cascata si nu ii venea sa creada ce solutie ingenioasa si simpla gasisem.....Aia a fost atunci momentul meu de glorie in matematica!
Pe urma in liceu s-au imputit lucrurile -matematica devenise prea grea, nu mai faceam pur si simplu fata si mi-am pierdut pe urma interesul pentru ea....

#14
Charlex

Charlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2013
Da, metoda este foarte ingenioasa si eficienta si tin sa te felicit pentru ea. Raman, totusi, la parerea ca nu este chiar asa de dificila problema ca sa necesite astfel de abordari complicate. Sa nu vanam muste cu barosul!

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
deci in concluzie ai ramas prost ca nu ai rezolvat tu problema, ci intamplarea.

#16
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Nu mi se pare că e extraordinar de ingenios să faci permutări până obții rezultatul corect.

#17
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

 Charlex, on 09 noiembrie 2013 - 16:02, said:

Pai, in opinia mea, solutia corecta a problemei este, practic, o schema care sa raspunda tuturor enunturilor.
Just, nu!?
In acest sens, faci matale, frumos, un tabel cu cinci casute orizontale si cinci verticale si te apuci intai sa treci ceea ce ti se precizeaza in enunturi. Restul il deduci prin metoda eliminarii.
Este simplu. Bafta!
da zimi si mie de ce ai tu doua randuri de case ?
si vertical si orizontal ?

si io am avut la interviul de angajare un psihologic si printre altele a fost o problema putin asemanatoare dar cu 4 necunoscute. binenteles i-am dat de cap...dar asta pur si simplu nu o diclesc.
si am facut si io schema.
charlex, fiindca esti asa destept posteaza schema cum ai rezolvat`o.
nu o spun ironic.

gonthar, si eu am facut asemanator ca tine.
doar ca nu le-am decupat. le-am marcat cu un patrat si casa din mijloc nr 3 se bea lapte...casa 1 profu de romana, casa 2 ala cu calu...profu de romana manca struguri ...etc ...
dar ca nu am ajuns la final ...
in fiecare patrat desenat am scris toate datele care le am despre acea casa... prof, culoare, ce manca, ce animal are etc..
dar tot nu am ajuns la capat

 Charlex, on 09 noiembrie 2013 - 15:51, said:

Profesorul de romana bea apa.
Profesorul de biologie creste zebre.
nu te pot contrazice dar pana nu imi areti hartiile...nu te pot crede.

#18
Charlex

Charlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2013
Ok. Voi face o succinta introducere, ca ma dor mainile sa va povestesc toata rezolvarea...
Facem un tabel cu 25 de casute, cinci orizontale, respectiv cinci verticale.
In tabelul respectiv, pe orizontal, vom numerota casele, de la stanga (1) la dreapta (5).
Pe vertical vom avea tot cinci rubrici : culoarea casutei, proprietarul (profesorul), ce bea fiecare, ce mananca fiecare si, in cele din urma, animalul de companie.
Apoi stabilim ordinea culorilor casutelor, care este : 1 - galbena, 2 - albastra, 3 - rosie, 4 - verde si 5 - alba. Ordinea culorilor este simplu de obtinut, din rationamentul : profu de romana sta in casa 1 iar vecinul lui sta in casa albastra (casa 2) => casa 1 nu poate fi alba sau verde, deoarece ni s-a spus ca in dreapta casei verzi se afla casa alba. Corect, nu? Casa verde nu poate sa fie nici in mijloc, deoarece ni se spune ca in casa verde se bea cafea iar in casa din mijloc stim deja ca se bea lapte. Atunci nu poate sa fie decat casa verde la nr. 4 si cea alba, in  dreapta, la numarul 5. Din propozitia : profu de mate sta in casa rosie deducem imprejurarea ca, obligatoriu casa rosie trebuie sa se afle in mijloc, fiindca cunoastem si ca in prima casa locuieste profu de romana. Corect pana aici?
Si in continuare, folosindu-ne de ceea ce cunoastem deja, aflam ocupantii si meniul fiecaruia. Apoi si animalul preferat.
Cam asta este, in linii mari...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate