Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Limba romana, origine, evolutie si asemanari cu celelalti limbi europene

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6790 replies to this topic

#1495
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Folosește termeni consacrați romînești nu englezești.„Hatieni” nu există la noi.
5-20% sînge germanic în Ardeal și în Moldova? Nici nu există sînge germanic! Asta este o exprimare aiuristică , poetică.
Nu ai arătat nimic lingvistic ca să spui că au fost goți sau gepizi acolo. Termenul GALBEN nu dovedește că au fost acolo germani.
De ce rîndurile tale sînt așa de distanțate? Folosești  Linux?

#1496
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013

View Postflorincroitoru, on 30 noiembrie 2013 - 19:41, said:

Folosește termeni consacrați romînești nu englezești.„Hatieni” nu există la noi.
5-20% sînge germanic în Ardeal și în Moldova? Nici nu există sînge germanic! Asta este o exprimare aiuristică , poetică.
Nu ai arătat nimic lingvistic ca să spui că au fost goți sau gepizi acolo. Termenul GALBEN nu dovedește că au fost acolo germani.
De ce rîndurile tale sînt așa de distanțate? Folosești  Linux?

... Windows.

Englezeste este HATTUSASH sau ceva de genul asta, este vorba despre o civilizatie pre-hitita si nu stiu cum s-o numesc altfel, totusi eu intuiesc ca ar fi fost turci preistorici, dar asa te fac sa te gandesti la turcii de astazi sau cel mult pana la huni si avari, ori astia erau pe la anul 400, iar hatienii pe la anul -3ooo.

3. Genetica nu e poezie chiar deloc (v. Eupedia Genetics).

#1497
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Păi, la mine de ce nu arată rîndurile așa?
HATIENI nu există în istoriografia romînească.dacă transformi termeni englezești o să pricepi doar tu ce spui.
mersi că m-ai informat, dar eu nu am spus că genetica ar fi poezie .

#1498
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013

View Postflorincroitoru, on 30 noiembrie 2013 - 19:59, said:

Păi, la mine de ce nu arată rîndurile așa?
HATIENI nu există în istoriografia romînească.dacă transformi termeni englezești o să pricepi doar tu ce spui.
mersi că m-ai informat, dar eu nu am spus că genetica ar fi poezie .

La mine toate randurile de la toti forumistii arata la fel, nu vad diferente de font s.a.m.d decat atunci cand folosesc ocazional asa ceva eu sau altii.

Despite the use of Hatti for their core territory, the Hittites should be distinguished from the Hattians, an earlier people who inhabited the same region (until the beginning of the 2nd millennium BC) and spoke a language possibly in the Northwest Caucasian languages group known as Hattic.http://en.wikipedia.org/wiki/Hittites

http://en.wikipedia.org/wiki/Hattians
The Hattians spoke Hattic, a non-Indo-European language of uncertain affiliation. Hattic is now believed by some scholars to be related to the Northwest Caucasian language group.

#1499
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Tie nu iti apar spatii libere intre rinduri? Asa ca in poza asta...

Attached Files



#1500
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013

View Postflorincroitoru, on 30 noiembrie 2013 - 22:25, said:

Tie nu iti apar spatii libere intre rinduri? Asa ca in poza asta...

Acum am inteles la ce te referi, ba da si mie imi apar la fel da eu nu le observ, de obicei dau enter sa aerisesc aliniatele ca sa apara mai evident sirul rationamentelor si ideile principale, de fapt de obicei nici nu ma incumet sa citesc o jumatate de pagina scrisa compact fara un rand liber intercalat sau cateva aliniate clare, pur si simplu imi pare extrem de obositor, desi cu ani in urma cand citeam multe carti imi parea chiar invers.

#1501
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
La multi ani Romanie!

#1502
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
La multi ani rom^ni!

#1503
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
CASTEL = ShATO (fr.)

From Proto-Indo-European *kes- (“to cut, cut off, separate”) (Watkins, 1969). An older etymology (1899) derived castrum from Latin casa, and proposed an ultimate etymon from a Sanskrit root (sic) *skad-, "to cover"

French: château (fr) m, château-fort (fr) m
Old French: chastel m, castel

Asadar de unde pana unde ShATO ca derivat?!

ShATO pare a fi o forma independenta fie o prescurtare de la (CA-) -S-TEL ->ShT'L, nici vorba despre transformarea lui K->Ch /Sh!!!

#1504
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View PostandromedaX, on 01 decembrie 2013 - 15:20, said:

CASTEL = ShATO (fr.)

From Proto-Indo-European *kes- (“to cut, cut off, separate”) (Watkins, 1969). An older etymology (1899) derived castrum from Latin casa, and proposed an ultimate etymon from a Sanskrit root (sic) *skad-, "to cover"

French: château (fr) m, château-fort (fr) m
Old French: chastel m, castel

Asadar de unde pana unde ShATO ca derivat?!

ShATO pare a fi o forma independenta fie o prescurtare de la (CA-) -S-TEL ->ShT'L, nici vorba despre transformarea lui K->Ch /Sh!!!

Ai lipsit de la orele de franceza? Castelului ii se zice "Chateau".

In spatele literelor : "â" "ê" se ascunde "s"-ul venind din franceza arhaica, imprumutat in aceste cuvinte din latina.

Transformarile astea se petrec in serie:

Fenêtre--->Fenestre--->Fenestra (latina)
Château--->Chastel--->Castellum

Edited by marcuzzzo, 01 December 2013 - 18:48.


#1505
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
Ch=Sh .

#1506
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostDaDanuca, on 29 noiembrie 2013 - 13:03, said:

Posted Image

Astea sunt baliverne dacopate. Studiile genetice au aratat ca suntem un amestec teribil de haplogrupuri. Adica sub raport genetic avem cei mai diversi stramosi, de la haplogrupuri aduse de slavi (18-20%) pana la haplogrupuri din vestul Europei, celtice sau greco-anatoliene (ce pot fi puse pe seama colonizarii romane). Fondul autohton, traco-dacic, nu le depaseste pe astea. Adica suntem un ghiveci.

Mai mult, conform studiilor genetice, s-ar parea ca mai multe gene tracice se gasesc la albanezi, greci si italieni, decat la noi si la bulgari.

Daca esti cuminte iti caut si sursele.

De fapt era de ajuns sa fii putin perspicace si sa observi moacele romanilor de rand, sunt de o varietate foarte mare, de la cele care tradeaza corciri cu tiganii (predominante in sud), pana la moacele rusesti ale unor moldoveni, care le tradeaza originea est-slava (alaturi de pasiunea pentu alcool). Tot in zona Moldovei, adica "a dacilor liberi" e plin de nume rutene, cam tot ce se termina in "iuc" (Mateciuc, Hrebenciuc, Vasiliuc, etc.).

Daci, geti si carpi, auzi la el Posted Image

Pe aici s-au petrecut si se petrec si azi transformari etnice majore.

SI Suedezii sunt inruditi cu slavii? Stii pasiunea ptr alcoola suedezilor e ... ceva .. de se sperie si rusii!!!

#1507
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Dialogul surzilor: ce scrie Dadanuca şi ce răspunde Ghiţă Bizonu!

Pe 29 noe Balamache a scris:" Nasulia cea mai nasoala, e  ca noi (in afara de tine) suntem, conform ultimilor studii, mostenitorii genetici ai acelor Daci, Geti si Carpi." Îi răspunde sigur pe el şi cam de sus, aşa cum răspunzi unui copil, Dadanuca.Răspunsul se poate vedea mai sus reprodus de Ghiţă Bizonu.Cică astea sînt baliverne dacopate. Am spus eu: orice s-ar spune şi orice s-ar face  amărîţii ăştia de latinomani vor să îi scoată pe daco traci străini de noi,morţi, dispăruţi, îngropaţi şi pe noi să ne scoată vajnici urmaşi de romani ca şi cum romanii ăştia nu ar fi fost formaţi şi din traci.Nu spun  ei latinomanii că tracii s-au romaniyat? Şi daciii-.....Păi, atunci au rămas genetic!!! Pic de logică nu au ăştia şi se contrazic penibil.
Cică se petrec şi azi transformări etnice majore. Care or fi acelea ?

#1508
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

View Postflorincroitoru, on 02 decembrie 2013 - 10:44, said:

ca şi cum romanii ăştia nu ar fi fost formaţi şi din traci.

Pai asta spun si eu: si din traci, dar nu doar din traci.

View Postflorincroitoru, on 02 decembrie 2013 - 10:44, said:

Nu spun  ei latinomanii că tracii s-au romaniyat? Şi daciii-.....Păi, atunci au rămas genetic!

Aia cati au ramas, cati au scapat vii dupa razboaiele cu Traian, cati nu au fost vanduti ca sclavi sau imprastiati prin imperiu. Deci aia romanizati cati au ramas, au contribuit la formarea noastra, alaturi de alte populatii venite aici cu ocazia romanizarii si cu alte ocazii.

Au contribuit si ei la formarea bazinului genetic divers al poporului roman, cum iti spun si studiile alea genetice pe care le tot invocati fara sa le fi citit vreodata.

View Postflorincroitoru, on 02 decembrie 2013 - 10:44, said:

Cică se petrec şi azi transformări etnice majore. Care or fi acelea ?

Tiganizarea. Rom^nii si tiganii sunt azi in situatia "vlahilor si slavilor" din evul mediu.

Asa cum erau nedespartiti de slavi pe la anul 1000 (in sensul ca unde vorbeai de romani, vorbeai si de slavi, pana ce s-au contopit uniform), azi rom^nii sunt nedespartiti de tigani. De exemplu cei mai multi vorbitori de limba rom^na din Ungaria sunt... tiganii.

Comunitati intregi de tigani rom^ni sau romano-tigani au impanzit Balcanii plecand din Romania iar multi dintre ei nici nu stiu ce sa creada despre ei insisi, isi spun ba tigani, ba vlahi, ba romani, si incet incet aceste notiuni devin tot mai interschimbabile.

Asta e un fenomen pe viu de transformari etnice.

Edited by DaDanuca, 02 December 2013 - 20:03.


#1509
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Zau? Rominii se tiganizeaza?
Tragi alarme false. In rest....mai dai o copita tracilor, le mai scazi numarul ca sa te scoti latin.Cunoastem.

#1510
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013

View PostDaDanuca, on 02 decembrie 2013 - 20:02, said:

Pai asta spun si eu: si din traci, dar nu doar din traci.
Aia cati au ramas, cati au scapat vii dupa razboaiele cu Traian, cati nu au fost vanduti ca sclavi sau imprastiati prin imperiu. Deci aia romanizati cati au ramas, au contribuit la formarea noastra, alaturi de alte populatii venite aici cu ocazia romanizarii si cu alte ocazii.

1.) Au contribuit si ei la formarea bazinului genetic divers al poporului roman, cum iti spun si studiile alea genetice pe care le tot invocati fara sa le fi citit vreodata.

2.) Tiganizarea. Rom^nii si tiganii sunt azi in situatia "vlahilor si slavilor" din evul mediu.

Asa cum erau nedespartiti de slavi pe la anul 1000 (in sensul ca unde vorbeai de romani, vorbeai si de slavi, pana ce s-au contopit uniform), azi rom^nii sunt nedespartiti de tigani. De exemplu cei mai multi vorbitori de limba rom^na din Ungaria sunt... tiganii.
Comunitati intregi de tigani rom^ni sau romano-tigani au impanzit Balcanii plecand din Romania iar multi dintre ei nici nu stiu ce sa creada despre ei insisi, isi spun ba tigani, ba vlahi, ba romani, si incet incet aceste notiuni devin tot mai interschimbabile.
Asta e un fenomen pe viu de transformari etnice.

1.) Cred ca gresesti enorm, practic tu habar nu ai de acele date genetice, nici macar nu poti discuta despre ele, eu chiar insist sa arati unde se arata ca suntem genetic asa cum spui tu?! si de ce?! adu argumente.

Uite eu chiar am studiat acest aspect, iar rezultatele sunt catastrofice pentru I. Roman inclusiv in Italia, iar la noi este ... 5%--->25% !!!

2.) Tiganii rom^ni nu au impanzit balcanii, de fapt in afara arealului fostei Rom^nii Mari nici macar nu exista un numar consistent de rom^ni, practic sunt cateva mii cu totii in Ungaria, Iugoslavia si Bulgaria si cateva zeci de mii spre 100.ooo in Grecia.

Mai exact in afara Rom^niei nu prea mai exista vorbitori de rom^na decat in zone de emigratie moderna (Paris, Milano, Torino, Madrid, Barcelona, Montreal, New York).

#1511
tiganusmaierus

tiganusmaierus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.12.2013
am observat remarca unor dacomani referitoare la "latinomania" unora pe aici.
Ei vin cu argumentul "sintaxa latina e imposibil de inteles de un vorbitor de limba romaneasca".

In primul e vorba de o mare confuzie (ca sa nu-i spun nestiinta ori "needucatie" ori "proasta scolarizare").
In evul mediu limba vorbita de cancelariile occidentale era latina. Numai ca aceasta latina
nu era totuna cu latina clasica. Era o latina invatata din carti, pronuntata precum ii venea vorbitorului mai bine,
cu o sintaxa care seamana foarte mult cu limbile neo-romanice.

Mai jos, un exemplu dintr-o scriere venetiana din sec XIV, care este foarte inteligibila
pentru un vorbitor de limba romaneasca, atat ca sintaxa cat si ca vocabular:

"quilibet Albanensis vel alia gens qui non sint nostri subditi, qui cum equis volent venire et venient ad habitandum"
"oricare albanez si alte neamuri ce nu sunt subiectii nostri, care vor sa vina si vin sa locuiasca"

#1512
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Posttiganusmaierus, on 03 decembrie 2013 - 00:40, said:

am observat remarca unor dacomani referitoare la "latinomania" unora pe aici.
Ei vin cu argumentul "sintaxa latina e imposibil de inteles de un vorbitor de limba romaneasca".

Corect.

View Posttiganusmaierus, on 03 decembrie 2013 - 00:40, said:

In primul e vorba de o mare confuzie (ca sa nu-i spun nestiinta ori "needucatie" ori "proasta scolarizare").

Mai poti s-o zici odata. Esti nedus la scoala rau, da' rau de tot.

View Posttiganusmaierus, on 03 decembrie 2013 - 00:40, said:

In evul mediu limba vorbita de cancelariile occidentale era latina. Numai ca aceasta latina
nu era totuna cu latina clasica.
Ahaaa, deci latina antica avea altfel de sintaxa decat hibrizii inventati la 1300 toamna.

View Posttiganusmaierus, on 03 decembrie 2013 - 00:40, said:

Mai jos, un exemplu dintr-o scriere venetiana din sec XIV, care este foarte inteligibila
pentru un vorbitor de limba romaneasca, atat ca sintaxa cat si ca vocabular:

Pai normal, este vorba de o latina adaptata unui dialect italian, schimbata din mers de scribi. La ce te-ai fi asteptat?

View Posttiganusmaierus, on 03 decembrie 2013 - 00:40, said:

Era o latina invatata din carti, pronuntata precum ii venea vorbitorului mai bine,
cu o sintaxa care seamana foarte mult cu limbile neo-romanice.


Si cum iti povesteam, stai rau cu logica, stai rau cu gandirea, stai rau cu scoala. N-ai reusit sa ne arati cum latina antica semana la sintaxa cu romaneasca lui Badea Cartan dar de certat, iti arde sa te certi cu peretii.

Edited by Balamache, 03 December 2013 - 01:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate