Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Limba romana, origine, evolutie si asemanari cu celelalti limbi europene

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6790 replies to this topic

#1189
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 17:06, said:

urs, parsh, ras, bursuc, zgripturoi trimit toate la radacini PIE *hrtkos (distrugator). In felul asta cuvintele 'hartza, harztui, artzagos' nu mai sunt simple imprumuturi din maghiara, 'hartani, harsai, harsti, zgreptzana' nu mai sunt et.nec. sau onomatopee!

Cum adica in felul asta nu mai sunt? Pe baza carui fapt, ca iti suna tie similar o ingramadire de consoana, gata, pac etimologia? Pai tu crezi ca asta inseamna lingvistica, urecheala?

Pe modelul asta poti sa sustii orice, asta nu inseamna ca ai si dreptate. Folosind aceeasi logica deficitara, pot gasi paralelisme intre how din engleza si hau (prapastie din romana), intre was din engleza sau germana si vas de sticla din romana si exemplele pot continua. Dar asta nu e lingvistica, asta e logoree...

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 17:06, said:

ci vorbim de un substrat IE comun maghiarei si romanei.

Iar la cati de "Ciu" sunt in China si de "ciuciu" in Romania, o sa vorbesti in curand si de un substrat comun chinezei cu romana. Posted Image

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 17:06, said:

esti un naparstoc... arata-mi unde-am pretins ca vin din daca, baga linku, sau du-te invartindu-te...

M-am saturat sa-ti tot arat una si alta pentru ca mai apoi sa repeti aceleasi greseli...

#1190
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDaDanuca, on 26 noiembrie 2013 - 17:31, said:

Cum adica in felul asta nu mai sunt? Pe baza carui fapt, ca iti suna tie similar o ingramadire de consoana, gata, pac etimologia? Pai tu crezi ca asta inseamna lingvistica, urecheala?
Dandanache... pe baza carui fapt se scoate etimologia lu 'hartza' din maghiara? te-ai intrebat asta? ti-a demonstrat tie careva cum l-au inventat ungurii, si dup-aia hop l-am imprumutat si noi, sau doar crezi cu constiinciozitate ce se scrie in dex?

pai dexu e mirific mah Tihomitza... 'a muri' ti-l da din latina, dar 'a omori' ti-l da din slava. dupa ureche bibicule. marii nostri lingvisti isi dadeau si ei cu parerea, lingvistii actuali au creat ditamai imbarligarea de reguli, bazate pe ce? Bazate pe atestari in slava de la 1000ad in puii mei la naiba. Ei au ditamai negura de mii de ani si gramezi de limbi (iazigi, roxolani, daci, buri, heruli, goti, alani, si cate neamuri nu s-au perindat prin arealul IE, dar ei au ei certitudinea ca nu se-nseala ca 'zmeu' e din proto-slavica, fara sa aiba vreun text in protoslavica.

deci lingvistica face fix lucrul care te turbeaza pe tine de faci spume ca cum domle pretinzi ca e din daca, cand n-ai nici un text in daca? Pai nici in proto-slava n-ai texte, mah zabaucule! tu cu ce tupeu pretinzi ca 'zmeu' ar fi din proto-slava, cand n-ai nici un text in proto-slava?

si sa va intre bine-n cap, arealul in care se nasc slavii, se suprapune peste arealul dacilor si dacilor liberi.

Edited by criztu, 26 November 2013 - 17:48.


#1191
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

View PostBalamache, on 26 noiembrie 2013 - 17:24, said:

Din ce stim palpabil este ca

Daca te iei dupa ce stim "palpabil", am zice ca nu avem nicio legatura cu dacii. Asa ca uneori trebuie sa mergi si dupa indicii, nu doar dupa dovezi palpabile.

View PostBalamache, on 26 noiembrie 2013 - 17:24, said:

"zmeu" exista doar in slavele sudice si in rusa

Adica in slavele sudice si slavele estice (ca ucraineana si bielorusa sunt variatii ale limbii ruse). Iar daca o sa cauti o sa vezi ca exista si in poloneze. Deci in toate cele 3 familii de limbi slave. Deci exista doar in limbile slave si limba romana, asa e corecta formularea.

View PostBalamache, on 26 noiembrie 2013 - 17:24, said:

preluat la ei, prin bazmele din slavona in evul mediu

Basmele sunt apanajul prostimii, nu al unei elite literate in slavona culta. Sau poate ai vrut sa spui bazmale si am inteles eu gresit.

View PostBalamache, on 26 noiembrie 2013 - 17:24, said:

Un singur lingvist s-a ocupat mai acatarii de subiect ( Vasmer) si a dat cea mai urechista solutie ever, din "zemljia"= pamant.

Iar altii, si mai urechisti, vor sa il lege de daci, nu conteaza ca nu au niciun argument, asa vor ei. Si tu ai vrea dar esti prudent pentru ca vrei sa-mi demonstrezi ca esti o persoana rationala si te abtii pe cat posibil sa nu iti dai in petec. Posted Image

De fapt "zmeu" se stie de unde vine, de la cuvantul slav pentru vipera, "zmeya".

View PostBalamache, on 26 noiembrie 2013 - 17:24, said:

si aduce argumentul albanez "dzemijie".

Care limba albaneza e plina si ea de slavisme, ca si limba romana de altfel.

Stii vreun nume de zmeu? In  mitologia slava exista zmei cu nume si adresa, ceea ce inseamna ca ei au un folclor mai dezvoltat pe tema asta, adica zmeii sunt mai bine ancorati in mitologia slava decat in oricare alta. Cred ca ai prins ideea...

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 17:40, said:

Pai nici in proto-slava n-ai texte, mah zabaucule!

Nici in PIE n-ai texte, dar o aduci in discutie in favoarea argumentatiei tale. Asta cum e? PIE ca si proto-slava sunt limbi reconstruite pe baza unor observatii: ai aceleasi cuvinte in mai multe limbi indo-europene, deduci o forma care ar fi putut fi in PIE. Ai forme similare in mai multe limbi slave, deduci forma din proto-slava. Vezi dupa 2 posturi sa ma intrebi din nou....

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 17:40, said:

tu cu ce tupeu pretinzi ca 'zmeu' ar fi din proto-slava

Nici macar nu am spus asa ceva, am spus ca e din slava si atat, daca din slava o fi din proto-slava sau din vreo limba uitata din stepa, mi se pare irelevant. Cat despre proto-slava si PIE, ti-am raspuns mai sus.

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 17:40, said:

si sa va intre bine-n cap, arealul in care se nasc slavii, se suprapune peste arealul dacilor si dacilor liberi.

Nu se suprapune, slavii au venit din Polonia+Belarusul de azi, grosso modo vorbind.

Edited by DaDanuca, 26 November 2013 - 18:08.


#1192
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDaDanuca, on 26 noiembrie 2013 - 18:10, said:

Nici in PIE n-ai texte, dar o aduci in discutie in favoarea argumentatiei tale
ba din contra. iti arat ca cuvinte romanesti cu et.nec. sunt comparabile cu radacinile PIE, ceea ce e grav. iti arata ca toata zbaterea acestei discipline a lingvisticii, e ca si cum ai incerca sa faci sa mearga o masina careia ii lipsesc 2 roti, shasiul, carburatorul, firele de contact, si rezervoru de benzina are o gaura de 3 cm2.

View PostDaDanuca, on 26 noiembrie 2013 - 18:10, said:

Nici macar nu am spus asa ceva, am spus ca e din slava si atat
bun, n-ai tu fineturi cu ce e proto-slava ce e slava, ok. demonstreaza ca e din slava. ai o demonstratie cum ca e din slava, in afara de urechismul "pai toti slavii ii zic zmeia" ?
in cazu asta, toti slavii zic "oco" la "ochi", tot din slava e si cuvantul romanesc 'ochi' ?

View PostDaDanuca, on 26 noiembrie 2013 - 18:10, said:

Nu se suprapune, slavii au venit din Polonia+Belarusul de azi, grosso modo vorbind.
si pe ce te bazezi? Izvoarele istorice constata doar ca din Romania, s-au bulucit niste unii in Bizant, care istoria moderna le-a pus eticheta "slavi". Stie careva ce limba vorbeau slavii la 500ad? Canci. Nu stie nimeni, n-ai nici un izvor.

#1193
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 17:40, said:

pai dexu e mirific mah Tihomitza... 'a muri' ti-l da din latina, dar 'a omori' ti-l da din slava.
Nu inteleg ce ti se pare ciudat in faptul ca a muri si a omori au origini diferite?

#1194
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Aoleu! Nici atît nu pricepi?

#1195
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postego_zenovius, on 26 noiembrie 2013 - 18:58, said:

Nu inteleg ce ti se pare ciudat in faptul ca a muri si a omori au origini diferite?
Nu e ciudat, e arbitrar. E arbitrar pt ca ei n-au surse in proto-slava pt 'umoriti'. Cine-mi garanteaza mie ca nu a existat un cuvant din care au iesit 'omori' si 'umoriti' ? Cand pana la 900ad nu ai nici o atestare? Pai teoria limbii romane zice ca in cateva sute de ani s-a forjat o limba noua din fuziunea daco si romanilor. Pai de ce nu s-ar forja o limba noua si din fuziunea daco si slavilor? In negura de la 100-600ad, cand dau baietii navala in bizant, ai tot timpu sa se intample chestii mirifice.

Edited by criztu, 26 November 2013 - 19:28.


#1196
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postego_zenovius, on 26 noiembrie 2013 - 18:58, said:

Nu inteleg ce ti se pare ciudat in faptul ca a muri si a omori au origini diferite?
Eu nu inteleg ce ti se pare ciudat ca i se pare ciudat. Ce ti se pare ciudat ca i se pare ciudat?

#1197
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 18:39, said:

ba din contra. iti arat ca cuvinte romanesti cu et.nec. sunt comparabile cu radacinile PIE, ceea ce e grav.

De ce sa fie grav? Romana nu e limba indo-europeana? Eu altceva te-am intrebat, de ce accepti cuvintele din PIE dar le respingi pe cele din proto-slava de exemplu? Ambele limbi nu sunt atestate in scris, sunt doar reconstruite dupa aceleasi metode. De ce una e buna, iar alta nu?

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 18:39, said:

in cazu asta, toti slavii zic "oco" la "ochi", tot din slava e si cuvantul romanesc 'ochi' ?

Ti-am spus ca lingvistica nu e dupa ureche, are niste legi. Conform acestor legi oco nu putea da in romaneste ochi, acesta din urma vine de la oclus.

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 18:39, said:

si pe ce te bazezi? Izvoarele istorice constata doar ca din Romania, s-au bulucit niste unii in Bizant, care istoria moderna le-a pus eticheta "slavi". Stie careva ce limba vorbeau slavii la 500ad? Canci. Nu stie nimeni, n-ai nici un izvor.

Nici nu trebuie, ai si azi slovaci si sloveni, adica slavi. Du-te si vezi ce limba vorbesc. :) Adica dupa ce vin aia la 600 A.D. (600, nu 500) ai aparitia unor noi limbi, care pana atunci nu erau pe aici. Deci e banal de simplu. Iti recomand principiul KISS: Keep It Simple Stupid!

Istoria trebuie sa fie logica si armonioasa, adica sa se lege. La voi dacomanii nu se leaga, ati facut-o varza, barza si branza, sa zic asa...

#1198
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Numai dacomani ai în cap. Criztu nu e dacoman.

#1199
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 19:15, said:

Nu e ciudat, e arbitrar. E arbitrar pt ca ei n-au surse in proto-slava pt 'umoriti'.

Nici tu n-ai surse pentru radacini PIE *hrtkos (distrugator). Cum se cheama asta? Aud?

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 19:15, said:

trimit toate la radacini PIE *hrtkos (distrugator).

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 19:15, said:

Pai de ce nu s-ar forja o limba noua si din fuziunea daco si slavilor?

In primul rand ca limbile nu se formeaza prin fuziuni, in alta ordine de idei, de cand fuziunea dintre o limba slava si altceva, da o limba romanica? In al treilea rand de ce la nord de Dunare ar fi format o limba atat de diferita de cea de la sud de Dunare, si asta din aceleasi ingrediente? Ti-am spus ca istoria trebuie sa fie armonioasa, sa se lege, tu insa te incapatanezi sa te scarpini cu mana stanga la urechea dreapta.

View Postcstrife, on 26 noiembrie 2013 - 19:39, said:

Numai dacomani ai în cap. Criztu nu e dacoman.

Ba da dar e in faza de negare. Posted Image Daca faci un sondaj prin balamuc, 90% iti vor spune ca ei sunt sanatosi....

#1200
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostDaDanuca, on 26 noiembrie 2013 - 19:48, said:

In al treilea rand de ce la nord de Dunare ar fi format o limba atat de diferita de cea de la sud de Dunare, si asta din aceleasi ingrediente?
Asta e o intrebare excelenta! Oare Criztu, nea F, legoto, etc ii vor intelege sensul?

#1201
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013
Domnilor, daca limba romana a pastrat cuvinte precum "lup" si "valc" - pentru aceeasi realitate - in egala masura din limbi antice, cred eu ca aceste limbi erau diferite. Pe de-o parte limba care ni l-a dat pe "lup" si pe de alta limba care ni l-a dat pe "valc". Cred eu ca o limba fuctionala nu poate opera cu ambiguitati de tipul lup - ulp - vulpe - v'lk; e ori ca-ca, ori ca-ca.

Observatia de mai sus merge in sprijinul afirmatiei ca limba dacilor/tracilor n-a disparut pur-si-simplu ci ca mostenitoarele ei e azi ar putea fi limbile slave.

Sunt de acord ca influentele slave din limba romana ar trebui reevaluate in sensul ca multe dintre ele ar putea sa constitue influente de substrat si nu de adstrat, asa cum se considera de obicei.

Edited by Boshaft_Sylvester, 26 November 2013 - 19:56.


#1202
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostBoshaft_Sylvester, on 26 noiembrie 2013 - 19:55, said:

Observatia de mai sus merge in sprijinul afirmatiei ca limba dacilor/tracilor n-a disparut pur-si-simplu ci ca mostenitoarele ei e azi ar putea fi limbile slave.
Nu te astepta ca oastea dacista sa o ia pe calea asta.

#1203
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDaDanuca, on 26 noiembrie 2013 - 19:35, said:

de ce accepti cuvintele din PIE dar le respingi pe cele din proto-slava de exemplu?
nu accept bai dandanache nimik. tu esti din beton armat, trebuie sa vorbesc cu tine cu pickhammeru.

eu iti arat ca dupa rationamentu lingvisticii, ajungi la cuvinte PIE care is ca alea romanesti cu et.nec. dar imi povestesc ei mie ca limba romana e neolatina cu influente slave. Pai cum pana me de la shepcutza e limba romana neolatina, daca ai ditamai carnatu de cuvinte romanesti cu et.nec. care arata ca radacinile PIE?


View PostDaDanuca, on 26 noiembrie 2013 - 19:35, said:

Ti-am spus ca lingvistica nu e dupa ureche, are niste legi. Conform acestor legi oco nu putea da in romaneste ochi, acesta din urma vine de la oclus.
bre tihomitza... lingvistica e ca o masina fara carburator, servodirectie, baterie, si o gaura in rezervor. Ei "presupun" o gramada de cuvinte intr-o neatestata latina vulgara, ca sa li se potriveasca piesele. Iti dai seama ca pt schiop au presupus un "latin tarziu" *excloppus? N-ai nici o atestare, dar lor ca sa le iasa, il reconstituie pe excloppus. Dracu vorbea cu excloppus, ca ti se si-ncurca plimba'n gura cand zici cuvantu asta...

View PostDaDanuca, on 26 noiembrie 2013 - 19:52, said:

In primul rand ca limbile nu se formeaza prin fuziuni
tu esti carliontzat wai tihomitza. tu ar trebui sa te angajezi ca inchizitor, sa slobozesti turpitudini, trantit ciocanu, si dup-aia zbierat "urmatoru acuzat!"

View PostDaDanuca, on 26 noiembrie 2013 - 19:35, said:

Keep It Simple Stupid!
bine mah frumosule. carliontzatule.

Edited by criztu, 26 November 2013 - 20:29.


#1204
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 20:00, said:

eu iti arat ca dupa rationamentu lingvisticii, ajungi la cuvinte PIE care is ca alea romanesti cu et.nec. dar imi povestesc ei mie ca limba romana e neolatina cu influente slave.

Din pacate nu te opresti aici, ci mergi mult mai departe.

#1205
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postego_zenovius, on 26 noiembrie 2013 - 19:53, said:

Asta e o intrebare excelenta! Oare Criztu, nea F, legoto, etc ii vor intelege sensul?
e un rahat pe batz. In Romania de acu 100 de ani aveai germana, maghiara, evreiasca, tiganeasca, albaneza, bulgareasca, greaca, romaneasca, turca. deci lasa-le de ingrediente, ca o termini de biata limba romaneasca. studiaza uniunea lingvistica balcanica, sa te dumiresti cu ingredientele...

Iar uniunea balkanica iti arata ca de fapt bulgareasca si romaneasca si albaneza au structuri masive comune, mai comune decat ce traznai aveti voi intre latina clasica si romaneasca. Inveti bulgareasca uzuala rapid, pt ca e pur si simplu identica sintaxa cu romaneasca. Abia cand intri la declinari si conjugari la timpuri neuzuale, abia acolo o iei in barba rau, ca e alta structura. Dar la fel de rau o iei in barba de la spaniola la aceleasi conjugari.

na de-aici conjugari in spaniola, traduce-le in romaneste daca poti...  de ex. cand zici "ziseram", iti iese in spaniola "hubimos dicho". pana mea neolatina...

View PostBoshaft_Sylvester, on 26 noiembrie 2013 - 20:06, said:

Din pacate nu te opresti aici, ci mergi mult mai departe.
si daca merg mult mai departe ce se intampla, explodeaza internetul? iti cad tie chilotii made in china si ti se vede boshaftu, ceea ce constituie tradare a neamului, ca ar fi trebuit sa fie facuti din fibra nationala incoruptibila, si aia ar fi rezistat la apocalipsa dacomana cu mai mult succes?

Edited by criztu, 26 November 2013 - 20:32.


#1206
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 20:12, said:

si daca merg mult mai departe ce se intampla, explodeaza internetul? iti cad tie chilotii made in china si ti se vede boshaftu, ceea ce constituie tradare a neamului, ca ar fi trebuit sa fie facuti din fibra nationala incoruptibila, si aia ar fi rezistat la apocalipsa dacomana cu mai mult succes?

Nici vorba! Doar ca esti incoerent si nici macar nu realizezi.

"Lup" si "valc" nu pot fi ambele din acelasi substrat! Capisci?

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 20:12, said:

Iar uniunea balkanica iti arata ca de fapt bulgareasca si romaneasca si albaneza au structuri masive comune, mai comune decat ce traznai aveti voi intre latina clasica si romaneasca. Inveti bulgareasca uzuala rapid, pt ca e pur si simplu identica sintaxa cu romaneasca.

Prostii de bulgaroman.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate