Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Limba romana, origine, evolutie si asemanari cu celelalti limbi europene

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6790 replies to this topic

#1153
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 ego_zenovius, on 25 noiembrie 2013 - 22:26, said:

Acelasi peste gatit diferit.


"berc" inseamna taman invers - "fara coada". L-am auzit eu pe bunicu vorbind despre un "caine berc", adica fara coada. Te puteam trimite la dex, dar stiu ca fugiti de el ca de alte alea, asa ca am facut apel la bunicu, poate e mai credibil.


Esti culmea, unde vezi matale ca am spus eu ca Valcu nu e nume romanesc? Iti dadeam doar niste exemple de nume slave asemanatoare. Ca sa fie clar iti repet: Valcu e nume romanesc de origine slava. Poti sa ma contrazici, dar nu-mi atribui afirmatii pe care nu le-am facut.
Cred că nu pricepi nici tu ce spui. Tu nu veyi că mă contrayici clar în acea postare???? Tu nun veyi că nu ai înțelegerea noțiunilor??Valcu e nume romanesc de origine slava. Asta înseamnă că slavii se numesc VULCU !!! Mă cert cu tine degeaba pt că nu înțelegi bine cuvintele.Cuvînvtul VÂLK poa să fie de origine slavă nu numele VÂLCU!!! Au facut slavii numele VÂLKU?
Dacă nu pricepi asta înseamnă că ești prea grosier.
Berc; cu coada scurta sau fara coada.Bercu;nume provenit din porecla; om mic de statura; variante Bercea, Berceanu.
Berceni; nume de localitate provenind de la nume de persoana.

#1154
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 ego_zenovius, on 25 noiembrie 2013 - 22:43, said:

Vulcana (Vâlcana) de Dambovita nu e tocmai "la draku-n praznic" - e mult mai accesibila decat Vulcanul de Hunedoara - din Bucuresti, dupa ce ai trecut de Chitila (pana acolo e mai greu) nu faci nici 2 ore, cu toate ca treci prin o groaza de sate si, deci, nu poti s-o calci.
Nu pari să înţelegi. Tu pentru tine bucureştean identitar, Vâlcan de Hunedoara nu egzistă. Pentru tine egzistă Vulcan basme fantezii. Basme, fantezii. Tu încearcă să vezi de la Curtea Domnească din Bukuresti cam cât faci... mergând pe lângă asfalt, pe lângă poduri.. cu căruţa sau perpedes sau cum altfel călătoreau cărturarii... până la Vâlcana dinDîmboviza. Cred că te-aproprii de-o zi...şi-o noapte... dar ce noapte...

Edited by leogoto, 25 November 2013 - 22:54.


#1155
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 leogoto, on 25 noiembrie 2013 - 22:26, said:

Ar trebui să explic eu de ce? N-ar trebui, dar hai să procedăm altfel. De ce oare, tot aşa când eream eu mic, auzeam vorbe la babele bătrâne "să nu zici dracu în biserică că-ţ tae popa limba". Există deci posibilitatea ca un eventual substantiv comun să fi fost nimic mai mult decât taboo de-adevăratelea. Verboten până şi la babe. Sau, mai binezis, tu ai impresia că "damnatio memoriae" cea lăsată moştenire civilizaţiei universale cu această denumire latinească  de SPQR, e doar aşa, un fel de o metodă pitorească, pur metaforică, nu??
Da, ar trebui sa-mi explici pentru ca nu inteleg nimic. Totusi, risc o interpretare a ceea ce spui tu acolo. Deci legiunile romane nu aveau altceva mai bun de facut decat sa le interzica bastinasilor cuvantul neaos "vâlc" si sa le impuna "lupus"-ul latin. Am ghicit? Asta ai vrut sa zici? Daca da, daca administratia romana a impus chestia asta si a reusit atat de bine in privinta lui "vâlc", inseamna ca a reusit si cu multe alte cuvinte, cam cu toate, ca nu s-ar fi legat ei doar de un cuvant, ci de tot vocabularul, nu? Pai, in cazul asta, inseamna ca imi dai dreptate si esti si tu de acord ca limba romaneasca e limba legionarilor si colonistilor romani. Quod erat demonstrandum, ca sa zic asa.

 criztu, on 25 noiembrie 2013 - 22:45, said:

ce ma mahneste la tine, e ca tu nu vezi ansamblul frate... dexul itzi zice "berc - cu coada scurta; fara coada".

deci trebuia tu sa retii e ca "berc" ca si ungurescul "farok" desemneaza coada, si unul din ele ajunge sa insemne "lup".
Berc desemneaza lipsa cozii sau a unei parti din ea. A spune ca berc desemneaza coada e ca si cum ai spune ca schiop desemneaza piciorul, ciung desemneaza mana, chel desemneaza parul.

Edited by ego_zenovius, 25 November 2013 - 22:59.


#1156
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 criztu, on 25 noiembrie 2013 - 22:45, said:

ce iti explic de 10 posturi incoace, e ca Lupul, era o kesyie tabu in antichitate. ceva gen Satana, caruia ii zici "necuratul, nefartatul, dracul, diavolul, sarsaila, uciga-l toaca, aghiuta, scaraotchi, tartorul, incornoratul, naiba, nichipercea, michiduta, spurcatul, napustul"

asa si lupului, ii zicea lumea probabil "lighioana, jivina, varcolac, lup, fiara, berc, bargau, balaur, zmeu, dragoi, strigoi, vulpoi, pricolici, naparca". Iar in zilele noastre se uita toate cuvintele astea, gen 'bargau', care ramane doar un toponim, sau gargaun, barzaun, care ajung sa desemneze alte vietati, care cand te mushca doare.
tu nu intelegi rotacismul. Bulgarescul 'vâlc' nu se poate rotaciza asa deodata in 'vârc' lol, ca altfel n-ai mai avea 'vâlc'...
unde era tabu? la noi,nu; la romani,nu; la greci,nu; la slavi,nu.
Păi, de ce săii spună berc? Lupu nu e berc!Adică nu are coada scurtă.
Lumea îi zicea lupului năpîrcă, strigoi, vulpoi?Posted Image Hai, las-o dreacu, că prea e de tot!Adică scoți cîte o prostie de înmărmuresc.
Păi, tocmai asta e rotacismul, deci se poate rotaciza.Teoretic nu văd de ce nu ar fi rotacizat și bulgarii.
hai, să trecem la altceva că asta te depășește clar.

Băi, fratilor, mai e vreunul pe aici care crede că lumea putea numi pe lup....VULPOI?
Mă duc să mănînc; mă doare burta de rîs.

#1157
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 leogoto, on 25 noiembrie 2013 - 22:53, said:

Nu pari să înţelegi. Tu pentru tine bucureştean identitar, Vâlcan de Hunedoara nu egzistă. Pentru tine egzistă Vulcan basme fantezii. Basme, fantezii. Tu încearcă să vezi de la Curtea Domnească din Bukuresti cam cât faci... mergând pe lângă asfalt, pe lângă poduri.. cu căruţa sau perpedes sau cum altfel călătoreau cărturarii... până la Vâlcana dinDîmboviza. Cred că te-aproprii de-o zi...şi-o noapte... dar ce noapte...
Pai, daca e s-o luam asa, inseamna ca pentru carturarii carutasi universul se impartea in doua zone absolut disproportionate ca marime - Bukuresti si "la draku-n praznic". Apropo, tu ai vost vreodata la Vâlcana? Nu? Ei, eu am fost. Dar ai idee pe unde treci cand te deplasezi de la Bucuresti spre Vâlcana? Ei bine, prin Bâldana! Hai ca poate scoti ceva si din chestia asta.

#1158
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 ego_zenovius, on 25 noiembrie 2013 - 22:58, said:

Totusi, risc o interpretare a ceea ce spui tu acolo. Deci legiunile romane nu aveau altceva mai bun de facut decat sa le interzica ...
Rişti, într-adevăr. Eu n-am zis şi n-am scris nicăieri de leghiuni. Am întrebat de babe şi de popă, de ce mă speriau babele pe mine june copchil, că mă mutilează bunul părinte. Cum le-o fi venit oare lor ideea asta... surprinzător de unanimă. Mai departe, iarăşi, basme şi fantezii d-ale tale... Rişti... şi mai şi pierzi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KQnozHl2_kA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 ego_zenovius, on 25 noiembrie 2013 - 23:11, said:

Pai, daca e s-o luam asa, inseamna ca pentru carturarii carutasi universul se impartea in doua zone absolut disproportionate ca marime - Bukuresti si "la draku-n praznic". Apropo, tu ai vost vreodata la Vâlcana? Nu? Ei, eu am fost. Dar ai idee pe unde treci cand te deplasezi de la Bucuresti spre Vâlcana? Ei bine, prin Bâldana! Hai ca poate scoti ceva si din chestia asta.
Aşa, şi dacă se împărţea în aceste două zone, care e problema?

Nu reţin să fi fost la Vîlcana dinDîmbovitza. Oi fi fost. Nu cu căruţa sau pe jos, asta e cert. Tu ai fost cu căruţa sau pe jos, pe lângă gard, pe lângă drum, cum am specificat în premisele problemei? N-aş crede.

Ce se poate scoate din chestia asta cu Bâldana şi Vâlcana ş-Aninoasa şi Pucioasa... e că dâmboviţenii au mult mult simţ al umorului. Greu de crezut că te tragi din asemenea oameni, sincer să fiu. Dar nu imposibil.

#1159
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 criztu, on 25 noiembrie 2013 - 22:45, said:

ce iti explic de 10 posturi incoace, e ca Lupul, era o kesyie tabu in antichitate. ceva gen Satana, caruia ii zici "necuratul, nefartatul, dracul, diavolul, sarsaila, uciga-l toaca, aghiuta, scaraotchi, tartorul, incornoratul, naiba, nichipercea, michiduta, spurcatul, napustul"

asa si lupului, ii zicea lumea probabil "lighioana, jivina, varcolac, lup, fiara, berc, bargau, balaur, zmeu, dragoi, strigoi, vulpoi, pricolici, naparca". Iar in zilele noastre se uita toate cuvintele astea, gen 'bargau', care ramane doar un toponim, sau gargaun, barzaun, care ajung sa desemneze alte vietati, care cand te mushca doare.
N-ai nici o dovada ca lupului i se zicea altcumva decat lup, asa ca inventezi - berc, bargau, dragoi, vulpoi, naparca,... Apropo - cum sa-i zica lupului "naparca"? Naparca e un soi de sarpe scurt si relativ gros, chiar am vazut una cand eram copil. Tot bunicu, saracu - a gasit-o prin iarba drept pentru care a taiat-o in doua cu sapa si apoi m-a chemat sa o vad si eu.

Sunt prea multe proverbe si zicatori in care apare lupul numit ca atare ca sa-ti inchipui ca acest cuvant a fost vreodata evitat pe kestie de tabu.

lupu paznic la stana
cand era lupu catel
scoate lupe ce-ai mancat
s-a bagat singur in gura lupului
flamand ca un lup
foame de lup
lupul isi schimba parul dar naravul ba
lupul are ceafa groasa ca-si gateste singur masa
oaia care nu-si poate purta blana, mai bine s-o manance lupul
lup in piele de oaie
etc

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca numele "Lupu" e destul de frecvent.

Asa ca nu m-ai convins cu lupul - tabu. Poate ai vrut sa zici "totem", ceea ce e altceva si mai stam de vorba pe tema asta.

 leogoto, on 25 noiembrie 2013 - 23:20, said:

Rişti, într-adevăr. Eu n-am zis şi n-am scris nicăieri de leghiuni. Am întrebat de babe şi de popă, de ce mă speriau babele pe mine june copchil, că mă mutilează bunul părinte. Cum le-o fi venit oare lor ideea asta... surprinzător de unanimă. Mai departe, iarăşi, basme şi fantezii d-ale tale... Rişti... şi mai şi pierzi.
Deci care e legatura intre babe, popa, mutilare si vâlc/lup?
Legoto, se pare ca eu depun mai mari eforturi de a te intelege decat depui tu de a te face inteles. Vorbeste domle clar, n-o mai tot da cu babele si cu popii. Spune ce ai de spus si pe urma vino cu analogiile.

#1160
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 ego_zenovius, on 25 noiembrie 2013 - 22:58, said:

Berc desemneaza lipsa cozii sau a unei parti din ea. A spune ca berc desemneaza coada e ca si cum ai spune ca schiop desemneaza piciorul, ciung desemneaza mana, chel desemneaza parul.
pai tocmai, ca inseamna... schiop are pe schioapa (distanta dintre degete), iar a schiopata inseamna a merge. de fapt "a merge" vine din "a se scufunda" cica... iar daca faci abstractie de deductiile mistice din latina vulgara *excloppus, si te uiti la cuvantul tzop (cica onomatopee), ar trebui sa vezi usor usor ca exista o semantica imbarligata la multe cuvinte. iar chelie inseamna si cap, ciot inseamna si brat si craca, iar crac inseamna si craca si picior.

deci semantica e foarte sugubeata, iar ce iti spuneam, si tu ai inteles din parti, e ca 'berc' e foarte posibil sa fi insemnat 'lup', si sa se ajunga treptat la berc - 'cu coada scurta'

#1161
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 leogoto, on 25 noiembrie 2013 - 23:20, said:

Ce se poate scoate din chestia asta cu Bâldana şi Vâlcana ş-Aninoasa şi Pucioasa... e că dâmboviţenii au mult mult simţ al umorului. Greu de crezut că te tragi din asemenea oameni, sincer să fiu. Dar nu imposibil.
Probabil ca eu n-am simtul umorului din moment ce nu vad ce ar tine de partea umoristica in denumiri precum Bâldana, Vâlcana, Aninoasa şi Pucioasa. In afara de Bâldana mi le explic pe toate si nu gasesc nimic umoristic.

Dar, ia spune, de Țâţa ai auzit? Daca vrei sa o cauti pe harta, fa rost de una mai veche, ca altfel n-o gasesti.

 criztu, on 25 noiembrie 2013 - 23:38, said:

pai tocmai, ca inseamna... schiop are pe schioapa (distanta dintre degete), iar a schiopata inseamna a merge.
Cum adica schiop are pe schioapa?... Hai, las-o asa cum a picat, ca e tarziu.

#1162
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

 florincroitoru, on 25 noiembrie 2013 - 23:07, said:

Băi, fratilor, mai e vreunul pe aici care crede că lumea putea numi pe lup....VULPOI?

Ich. Ulfilas, or Gothic Wulfila: little wolf also Ulphilas, putea sa derive din Vulpilă, ca doar era nascut din parinti traci anatolieni.

Si ca sa vezi ca se leaga, lup si vulpe deopotriva, vin din doi radicali PIE foarte asemanatori *ulp (vulpe) si *ulku(lup). Nu mai zic ca daca umblam rebusist la ulp(vulpe) il facem lup cat ai zice vulpe. O interschimbare de genul exista si in sanscrita, unde vulpe este lopasa iar lup este vahrka. Na sa pomenesti.

#1163
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 Balamache, on 26 noiembrie 2013 - 00:01, said:

Nu mai zic ca daca umblam rebusist la ulp(vulpe) il facem lup cat ai zice vulpe.
Pai daca e s-o ardem rebusist, dupa ce am facut din ulp - lup, mergem mai departe si din lup facem pul - ala de la table, vreau sa zic. Se pare ca tot de la sanscriti. Tablele.

#1164
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

 ego_zenovius, on 26 noiembrie 2013 - 00:07, said:

Pai daca e s-o ardem rebusist, dupa ce am facut din ulp - lup, mergem mai departe si din lup facem pul - ala de la table, vreau sa zic. Se pare ca tot de la sanscriti. Tablele.
Pai pavimentum cum a devenit pamant? Nu rebusistic? Intreb, ca nu stiu.

#1165
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 ego_zenovius, on 25 noiembrie 2013 - 21:49, said:

Pai nici nu vine din bulgarescul "valcolac", vine din bulgarescul "vârkolak", dupa cum ne spune si dexul:
VÂRCOLÁC, vârcolaci, s. m. I. 1. (în mitologia populară românească) Ființă fabuloasă fără reprezentare concretă, care mănâncă Luna și Soarele (provocând fazele Lunii, eclipse etc.) 2. Strigoi. II. Peștișor artificial de metal, folosit ca nadă la pescuitul cu undița. [Var.: vârcoláci, vârcolág, vârgolág, vârcolíc s. m.] — Din bg. vârkolak.

Sa te mai ieie dupa DEX!!!! MKa refer la pestele artificail. Eu il stiam de "naluca"

#1166
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 Ghita_Bizonu, on 26 noiembrie 2013 - 00:13, said:

Sa te mai ieie dupa DEX!!!! MKa refer la pestele artificail. Eu il stiam de "naluca"
Eu stiam de "nada".
Probabil ca e un sens recent al cuvantului varcolac. O fi un fel de contaminare, de la a se zvarcoli->zvarcolac->varcolac. Cand tragi firul, nada/naluca pare ca se zvarcoleste, nu?

#1167
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 ego_zenovius, on 25 noiembrie 2013 - 23:36, said:

Apropo - cum sa-i zica lupului "naparca"? Naparca e un soi de sarpe scurt si relativ gros
naparca inseamna vipera adica sarpe. Deci ai trei cuvinte pt aceeasi vietate.

Cu lupul animal tabu, animal taboo inseamna ca e atat de urat si temut, ca nu ii pronunti numele - gen "Necuratul" in loc de "Satan sau Diabolus sau Luciferus" sau cum i s-o fi spus initial.
Etimologia oficiala iti explica ca cuvantul latin care o fi fost pt lup, este inlocuit de acest imprumut 'lupus', dintr-o radacina al carei sens initial era "a sfasia" - 'sfasietorul' probabil, sau "primejdie" - gen primejdia rea - deja cuvantul 'primejdie' este insotita de adjectiv, aproape devine un personaj, nu mai e doar o abstractiune. La fel se intampla cu Daos/Daunus/Faunus - din *dhau - a sugruma - deci lupul e denumit ca "sugrumatorul", si treptat, pe masura ce societatile progreseaza, cuvantul initial pt 'lup' (vezi tot pe wiktionary ca iti explica ca si ursul e in aceeasi oala) este inlocuit de eufemism.

Deci, e foarte posibil ca nici in romaneste 'lup' sa nu fi desemnat animalul, de ex. ai 'a lipai' care cica e din onomatopee, desi inseamna 'a manca cu zgomot' - ceea ce nu e departe de etimologiile pt lup.
Uite de ex. 'a vedea' cica vine dintr-o radacina cu semantica 'a vedea' si 'a sti', din care evolueaza si cuvantul 'istorie' > istorisi. Deci "a povesti" si "a vedea" au origine comuna...

 ego_zenovius, on 25 noiembrie 2013 - 23:45, said:

Cum adica schiop are pe schioapa?... Hai, las-o asa cum a picat, ca e tarziu.
cum adica cum adica? deshkide dexul...

ȘCHIOP, -OÁPĂ, șchiopi, -oape, adj., s. f. 1. Adj. (Adesea substantivat) Care are un picior mai scurt decât celălalt [...] 2. S. f. Măsură populară de lungime, egală cu distanța de la vârful degetului mare până la vârful degetului arătător, [...] Din lat. *excloppus.

schiop si schioapa cica se trag amandoua dintr-un cuvant comun.

Edited by criztu, 26 November 2013 - 00:44.


#1168
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 ego_zenovius, on 25 noiembrie 2013 - 23:36, said:

N-ai nici o dovada ca lupului i se zicea altcumva decat lup, asa ca inventezi - berc, bargau, dragoi, vulpoi, naparca,... Apropo - cum sa-i zica lupului "naparca"? Naparca e un soi de sarpe scurt si relativ gros, chiar am vazut una cand eram copil. Tot bunicu, saracu - a gasit-o prin iarba drept pentru care a taiat-o in doua cu sapa si apoi m-a chemat sa o vad si eu.

Sunt prea multe proverbe si zicatori in care apare lupul numit ca atare ca sa-ti inchipui ca acest cuvant a fost vreodata evitat pe kestie de tabu.
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca numele "Lupu" e destul de frecvent.
Asa ca nu m-ai convins cu lupul - tabu. Poate ai vrut sa zici "totem", ceea ce e altceva si mai stam de vorba pe tema asta.
Uite că te întrece cineva la visat cu okii deskiși.
Auzi ce poa să dea din el; că îi zicea lupului năpîrcă, vulpoi....Înnebunesc de rîs cu voi.
Lupul...tabu; și asta e tare! Cred că el nu prea știe ce înseamnă tabu.

 criztu, on 25 noiembrie 2013 - 23:38, said:

pai tocmai, ca inseamna... schiop are pe schioapa (distanta dintre degete), iar a schiopata inseamna a merge. de fapt "a merge" vine din "a se scufunda" cica... iar daca faci abstractie de deductiile mistice din latina vulgara *excloppus, si te uiti la cuvantul tzop (cica onomatopee), ar trebui sa vezi usor usor ca exista o semantica imbarligata la multe cuvinte. iar chelie inseamna si cap, ciot inseamna si brat si craca, iar crac inseamna si craca si picior.

deci semantica e foarte sugubeata, iar ce iti spuneam, si tu ai inteles din parti, e ca 'berc' e foarte posibil sa fi insemnat 'lup', si sa se ajunga treptat la berc - 'cu coada scurta'
Schioapă e distanța dintre degete? Unde dracu ați îmnvățat voi romînește? Văd că vă exprimați rău.Crac nu înseamnă și cracă!!!Nu spune nimeni că „am tăiat un crac la pom”.Bă, de ce dracu nu învățați voi romînește mai bine??

 Balamache, on 26 noiembrie 2013 - 00:01, said:

Ich. Ulfilas, or Gothic Wulfila: little wolf also Ulphilas, putea sa derive din Vulpilă, ca doar era nascut din parinti traci anatolieni.

Si ca sa vezi ca se leaga, lup si vulpe deopotriva, vin din doi radicali PIE foarte asemanatori *ulp (vulpe) si *ulku(lup). Nu mai zic ca daca umblam rebusist la ulp(vulpe) il facem lup cat ai zice vulpe. O interschimbare de genul exista si in sanscrita, unde vulpe este lopasa iar lup este vahrka. Na sa pomenesti.
Balamake, mai bine tăceai.Asta înseamnă că oamenii spuneau VULPOI, „am prins un vulpoi”....și în capcană se afla un lup?
Am impresia că voi nu prea pricepeți bine romînește.

 Balamache, on 26 noiembrie 2013 - 00:12, said:

Pai pavimentum cum a devenit pamant? Nu rebusistic? Intreb, ca nu stiu.
Nu a devenit pavimentu, pămînt.Asta susțin unii.E o aiureală.

 Ghita_Bizonu, on 26 noiembrie 2013 - 00:13, said:

Sa te mai ieie dupa DEX!!!! MKa refer la pestele artificail. Eu il stiam de "naluca"
Poate pe undeva îi zice nălucă.Nu am auzit.În orice caz ar fi logic asta.

 ego_zenovius, on 26 noiembrie 2013 - 00:25, said:

Eu stiam de "nada".
Probabil ca e un sens recent al cuvantului varcolac. O fi un fel de contaminare, de la a se zvarcoli->zvarcolac->varcolac. Cand tragi firul, nada/naluca pare ca se zvarcoleste, nu?
Nadă e în general.Rîmele, mămăliga....pot fi nadă și desigur ceva din metal care imită ceva natural, adică un peștișor de tablă. E un sinonim pt momeală.
da, în multe cazuri e contaminare.

 criztu, on 26 noiembrie 2013 - 00:37, said:

Cu lupul animal tabu, animal taboo inseamna ca e atat de urat si temut, ca nu ii pronunti numele -
Și unde a fost asta, la noi? Visezi....la noi nu se pronunța numele lupului? Îi zicea vulpoi....năpîrcă?Posted Image Posted Image Cum ziceau, „năpîrca a mîncat o oaie”?Posted Image

 criztu, on 26 noiembrie 2013 - 00:37, said:

Deci, e foarte posibil ca nici in romaneste 'lup' sa nu fi desemnat animalul, de ex. ai 'a lipai' care cica e din onomatopee, desi inseamna 'a manca cu zgomot' - ceea ce nu e departe de etimologiile pt lup.
Ia, uite nene, ce mai cunoscători de limbă romînă: a lipăi ar însemna ....a mînca cu zgomot.Nu,băăiiiii; a lipăi înseamnă a bea apă cu limba, adică o pisică, un cîine lipăie.oamenii nu lipăie decît figurativ, adică se poate spune „ ai lipăit tot” unui copil de ex; unui copil  care a terminat o porție de orez cu lapte. Doar în anumite contexte a lipăi poate însemna a mînca cu zgomot. De obicei se spune a plescăi.

#1169
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007
Cei care au spus ca e posibil sa fi existat niste interdictii legate de lup si ca numele astea, lup, varcolac, priculici sau chiar valc ar fi legate intre ele si ar desemna fatete diferite ale aceluiasi lucru cred ca au dreptate.
Avem de exemplu cuvintele sarpe-vipera-balaur care desemneaza ceva general-ceva specific-ceva fantastic legat de cam acelasi lucru. E foarte posibil sa fi existat ceva asemanator si in cazul lupului-valcului-varcolacului.

Iar una din fatetele astea, sau din cuvintele care desemnau ceva mai special (poate ceva legat de niste credinte sa zicem) s-a incercat sa fie interzise.
Uite de ex ce zice Atlasul Entografic Roman

http://www.cimec.ro/...raficRoman.html

<<Sărbătorile dedicate creşterii animalelor şi agriculturii împart Calendarul popular în două anotimpuri de bază: iarna patronată de lup, personificare a întunericului şi frigului, vara patronată de cal, personificare a luminii şi căldurii. Între cele două divinităţi zoomorfe, Lupul şi Calul, şi aştrii care măsoară timpul oamenilor, Luna şi Soarele, sunt tainice legături: lupul este asociat cu astrul lunar căreia îi cântă noaptea, precum câinele, urlând, calul cu astrul solar pe care îl ajută, conform unor legende populare, să urce zilnic de la răsărit până la zenit. Sărbătorile şi obiceiurile calendaristice dedicate divinităţii cabaline sunt diurne, cele dedicate lupului sunt nocturne.
Cealaltă divinitate, lupul, îşi pedepseşte sau îşi ajută şi  el credincioşii. Acesta vede şi sfâşie dracii la Bobotează, sperie sau alungă bolile grave ale copiilor. În Platforma Luncani, în imediata apropiere a cetăţilor dacice din Munţii Orăştiei, primul alăptat al copilului se făcea, până acum câteva decenii, printr-un aparat în formă de cerc, confecţionat dintr-o falcă şi piele de lup, numit gură de lup. Pe arii relativ extinse, copiii grav bolnavi erau numiţi Lupu după un alt ritual decât cel creştin. Nu se spuneau rugăciunile obişnuite de alungare a Satanei, dar se efectuau diferite practici magice: introducerea copilului de trei ori pe gura iei moaşei şi scoaterea acestuia pe la poale, înhumarea terapeutică a copilului prin introducerea acestuia pe o gaură săpată în pământ şi scoaterea, printr-un mic canal, pe altă gaură şi altele. Frecvenţa în antroponomastica românească a numelor de Lupu, Ursu şi derivatele lor, confirmă importanţa acestei practici în obiceiurile de la naştere. >>

Se stie si ca dacii aveau un steag cu cap de lup si Eliade de ex vorbeste de "fratiile razboinicilor" din vechime, care aveau ritualuri in care se imbracau in piei de lup sau trebuiau sa "traiasca ca lupii" intr-o perioada. Deci nu e exclus ca incepand chiar cu romanii (aia antici) din motive de securitate si control al noii provincii, fie mai tarziu crestinismul odata cu institutionalizarea lui, fie chiar noile oranduiri sociale (tot din motive de control al societatii) sa fi incercat sa interzica unele aspecte si obiceiuri sau credinte legate de lup, asta incluzand poate si niste cuvinte specifice

#1170
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
A lipăi înseamnă a face un anumit zgomot când mergi, de obicei atunci când eşti încălţat papuci. A licăi înseamnă a linge, cel puţin aşa am auzit eu în parte asta de ţară.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate