Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Munca in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#1
razvan949

razvan949

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.10.2009
Salutare, am 34 de ani sunt din Constanta, sunt casatorit si asteptam un copil. Am primit o oferta de munca pentru un post de inginer de la o firma de shipping din Hamburg,
Salariul brut pe care il ofera este de 4100 Euro, insa este destul de complicat sa calculez salariul net cu exactitate, tinand cont de clasele de impozitare, dar si de faptul ca deocamdata am numai scriosoarea cu oferta, nu si contractul.
Tin sa precizez ca firma este serioasa, avand birouri in toate porturile mari din lume.
In tara lucrez la o firma de acelasi profil, concurenta ca sa fiu mai exact, si castig 1500 de euro net.
Pasul de a pleca din tara nu il fac din cauza banilor care sunt mult peste medie in comparatie cu nivelul nostru de trai, l-as face ca sa scap de multitudinea de mizerii pe care le suport zilnic(chiar nu as vrea sa dau detalii dar si alti angajati au decis sa plece afara, la salarii nu f mari, din cauza acestor probleme desi erau din Cta si ii avantaja un loc de munca bine platit la ei acasa).
As dori un sfat daca se merita sa fac pasul, chiar daca diferenta de bani ca si salariu net nu cred ca va fi f mare (tinand cont ca si chiriile sunt mari, dar totusi e Germania si ma gandesc ca viitorul ar suna mult mai bine.

Multumesc!

#2
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Oriunde este mai bine ca in Romania. Salariul este cam mic (~2500 euro net), dar te vei descurca, mai ales ca inca nu ai copilul ce necesita o atentie mai sporita in perioada de dupa nastere, plus ca si sotia ar putea munci.

Edited by Yukoto, 02 November 2013 - 15:46.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Faptul că eşti respectat ca om muncitor nu are preţ, indiferent dacă dai cu târnăcopul sau stai pe scaun şi gândeşti. Societatea e mai civilizată. Eu n-aş ezita să mă mut, dacă n-aş fi deja "mutat".

Dincolo de bani, când ai o problemă, să zicem de sănătate, te duci frumos la spital şi doctorii au grijă de tine, căci doar eşti plătitor de taxe - totul igienic, aparatură, civilizaţie. Fără şpăgi şi alte porcării din societatea românească.

#4
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
pai in germania impozitul o fi mai mic decat la noi deci cu 3600 euro tot ramai

#5
alex_bro

alex_bro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 29.07.2011
Eu in locul tau nici nu as sta pe ganduri. As pleca imediat.

#6
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

View Postadelina16, on 02 noiembrie 2013 - 15:50, said:

pai in germania impozitul o fi mai mic decat la noi deci cu 3600 euro tot ramai

Pe langa impozit, mai este asigurarea de sanatate, contributia la pensie, o sa ramana cu minim 2500 euro, poate chiar si mai mult.

#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Pleaca si nu te uita inapoi! Daca ai posibilitatea, fa astfel incat sa nasca acolo...va avea parte de tratament profesional, nu de "asistenta" de genul "cand l-ai facut tipai de placere, acum tipa de durere". Lasand la o parte umilintele (pe care romancele inca le inghit, ca deh, nasterea nu e cel mai potrivit moment sa-i pui la punct pe toti taranii), daca Doamne fereste apar complicatii, sau chiar si chestii minore, gen clubfoot, macar stii ca pruncul e pe maini bune. Valabil si penru sotie...

#8
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Gandeste-te bine inainte sa pleci din tara!
"Afara" ai sa fi vazut intotdeauna ca un strain.....iti va fi dor de tara si de prieteni....
Vei suferi mult "afara"!
Asa ca, sfatul meu este sa ramai in romanica.....

#9
Kkatalin

Kkatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.11.2013
Germania is a better choice!
De ce?Cu toate ca nu esti vazut cu aceeasi ochi in germaia,tu nu da curs altor oamenilor.In "romanica" poate fi si mai rau,tu doar iiti vezi de treaba ta,nu?Oricum,decizia iti apartine.

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007

View PostBodCasa, on 02 noiembrie 2013 - 16:03, said:

"Afara" ai sa fi vazut intotdeauna ca un strain.....

Asa, si? Aici esti tare bine vazut ca roman...

#11
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Pleaca, mai ales daca zici ca ai copil pe drum.

Pentru el o sa fie infinit mai bine acolo decat aici.

#12
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Daca ai sansa sa pleci intr-o tara civilizata, iar tu esti un om civilizat, acolo este locul tau. Vei avea o viata mai linistita si de calitate.

#13
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View Postdani.user, on 02 noiembrie 2013 - 16:19, said:

Asa, si? Aici esti tare bine vazut ca roman...
Aici esti jecmanit mai rau ,si esti ca un strain in tara ta.

Sfatul meu,nu te mai uita inapoi.Daca ai un job asigurat,nu ezita. Inceputul va fi greu,ca orice inceput,dar cu timpul vei culege laurii victoriei.Mai bine intre straini, decat strain si batjocorit la tine in tara. Si eu voi ajunge acolo foarte curand.Tot ce este in tara asta pute rau de tot.Pestele s-a imputit de la cap de multa vreme,dar in ultimul timp si coloana vertebrala a inceput sa se dezintegreze..Deci,concluzia...fa-ti o viata "ca afara" si eu cred ca nu vei regreta.Bafta multa!

#14
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

View Postrazvan949, on 02 noiembrie 2013 - 15:40, said:

Salutare,
Cacofonia m-a determinat arunc un ochi pe acest topic Posted Image
Daca tot am intrat, sfatul meu este sa te gandesti bine si, daca decizi sa faci pasul asta, sa lasi totusi un loc unde te poti intoarce. Nu face greseala pe care multi au facut-o: au vandut tot in tara, au plecat, din n motive nu au reusit sa se adapteze si, fie ratacesc pe unde sunt, incercand totusi sa faca ceva, neavand la ce se mai intoarce in tara, fie se intorc si stau cu chirie sau la neamuri, straduindu-se sa isi refaca o parte din ce au avut aici.

In definitiv, poti incerca si vei vedea acolo daca va adaptati, daca va place (cunosc persoane care au avut mari probleme de adaptare in Germania, datorita limbii, dar si oameni care s-au integrat), pe urma puteti lua decizia daca ramaneti sau nu acolo.

Bafta!

Edited by ginaro, 02 November 2013 - 16:50.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBodCasa, on 02 noiembrie 2013 - 16:03, said:

Vei suferi mult "afara"!
Doar daca e copil ori labil psihic.

#16
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Adica??
Ce vrei sa zici NEAGULE???

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Un om zdravan la cap nu se va suferi asa cum zici tu.

#18
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
De ce zici asta?
"Traiesti" asa ceva???

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate