Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

opel corsa 1.2 sau 1.4?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Dermans

Dermans

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.02.2017

 wolfmanro, on 16 septembrie 2019 - 09:16, said:

La 69 de cai e extrem de lenesa. Despre fiabilitate nu pot sa-mi dau cu parerea, eu am de 1.4, alta marie cu alta palarie.
De cand aveti acest Opel de 1,4? ce parere aveti despre masina, merita? este fiabila.... vreau sa cumpar una de 1,4 90 cp,  twinsport. M agandesc daca este grea caroseria sper ca este si buna, ma refer la calitate tablei, bordul etc.....am si  un reno Clio care desi motorul mai duce mult si bine caroseria este varza.
Rog proprietarii sa mi spuna mai multe despre acest model de opel corsa 1,4 benzina 90 cp

multumim

#20
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

View PostDermans, on 06 octombrie 2019 - 08:11, said:


De cand aveti acest Opel de 1,4? ce parere aveti despre masina, merita? este fiabila.... vreau sa cumpar una de 1,4 90 cp,  twinsport. M agandesc daca este grea caroseria sper ca este si buna, ma refer la calitate tablei, bordul etc.....am si  un reno Clio care desi motorul mai duce mult si bine caroseria este varza.
Rog proprietarii sa mi spuna mai multe despre acest model de opel corsa 1,4 benzina 90 cp

multumim

Masina e din 2011, eu o am din Mai 2019. Caroseria nu prezinta probleme cu rugina (nici macar zgarietura mareata facuta de mine pe usa din dreapta acu' 2 luni n-a prins rugina), electronica e in stare buna, bordul nu e crapat sau alte balarii.  Motorul mi se pare bun, iar cei 100 de cai (am motorul de 74kW) se inteleg bine cu greutatea masinii. In genere mi se pare o masinuta reusita.
La cei 140.000 de km pe care-i are, in afara de reviziile obisnuite, s-au mai schimbat asa:

Fostul proprietar: discuri de frana fata si ceva potentiometru sau motoras la panoul de comanda AC.

Eu, dar eu sunt maniac: flanse amortizoare fata, bielete antiruliu fata, reconditionat caseta de directie, bielete directie si capete de bara (astea pentru ca nu e ok sa umbli la caseta si sa nu le schimbi), kit amortizoare spate, saboti spate (astia erau bine-mersi, dar am vrut eu sa am Brembo), un simering la comanda cutiei de viteze (boala de Corsa) si stergatoarele, dar alea-s consumabile.
Dupa cum vezi, nimic la motor, care este cat se poate de in mintile lui. Singura chestie pe care am facut-o la powertrain a fost sa trec motorul si cutia pe ulei Motul si sa renunt la apa de ploaie numita "ulei" GM.


TLDR: sunt multumit de piticanie. Nu stiu cum e motorul de 90 cai, dar nu-mi imaginez ca e vreo diferenta intre asta si al meu, cei 10 cai sunt cel mai probabil obtinuti din computer.

Daca merita sau nu, depinde de stare, km si pret. Eu stiu ca am luat-o cu km reali pentru ca masina e cumparata de noua din Romania si am putut verifica istoricul de km in aplicatia ARR.

De asemenea, depinde si ce vrei sa faci cu ea. Daca o vrei ca masina de familie, poate nu e cea mai indicata. Versiunea in 5 usi mi se pare inghesuita. Eu am in 3 usi si, pe probate, are mai mult spatiu in spate decat cea in 5, cu un portbagaj teoretic identic.

Edited by wolfmanro, 07 October 2019 - 10:32.


#21
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,717
  • Înscris: 30.04.2006
a mea corsa D 1.4L 90PS din 2007 merge binișor. fiabilă este, poate peste medie, fiind o mașină gândită să fie abuzată.
ce mă enervează cel mai tare: ținuta de drum. e cam enervantă la gropi sau denivelări. mie unul îmi cam papă 0.5L/1000km ulei și asta mă disperă. mai am o problemă cu rugina chiar sub capotă, dar o voi rezolva când voi vinde mașina. e vreo 120€ o capotă pe eBay. un alt minus mai e motorul care îți lasă impresia că e turat tare deși ești la 2000RPM. la 3000RPM e chiar enervant, dar e chestie de gust, nu problemă. reparații la mașină am avut până acum în 23.000km doar radiatorul climei, dar asta de la vreo pietricică, nu pt. că s-a defectat.
pentru oraș e perfectă, e incredibil de manevrabilă și asta o face foarte ușor de parcat în spații în care nu-ți imaginezi că ar putea să încapă. consumul e măricel, cam 7.2L/100km nu e o cifră de lăudat. geamul lunetei se încălzește foarte rapid și foarte tare. practic iarna pe ger îți poți încălzi mâinile pe el. pentru mine e etalonul unei lunete în ceea ce privește încălzirea. interiorul arată și el foarte bine.
pentru distanțe ceva mai lungi nu e tocmai indicată. o să ajungi rapid să te gândești la o variantă înlocuitoare.

eu unul recomand motorul mai mare. când mașina va fi încărcată cu pasageri se va simți rapid nevoia unui motor mai puternic.

LE: mai bine încearcă să cauți o Mazda 2 sau Honda Jazz sau Ford Fiesta

Edited by mannes, 25 October 2019 - 13:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate