Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Imagini

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
rolerblade

rolerblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 29.04.2005
Deschid acest topic pentru ca am citit pe acest forum destule discutii in contradictoriu nascute din orgolii mai mici sau mai mari fata de anumite imagini(sa nu le zicem nici poze, nici fotografii)

Hai sa vedem cum se gandeste o poza de catre cei consacrati de aici de pe forum si de ce ceea ce inseamana frumos pentru unii trebuie sa creeze niste tipare pentru toti.Ma interseaza sa aflam care sunt pasii premergatori creeari uni imagini, mai mult sau mai putin frumoase.Va intreb pentru ca, asa cum am mai spus in alte topicuri, sunt multe poze care apar aici, unele frumoase pentru un ochi experimentat sau nu, altele mai putin frumoase, dar care pot fi comparate ca si tehnica de lucru....si subiect.

Unele sunt desfiintate de cum apar, altele sunt acceptate

Cine ma lamureste cum trebuie sa gandim poza?

#2
masterbobs

masterbobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 16.12.2003
Parca vad ca nimeni nu o sa te ajute in demersul tau...
Ar trebui sa stii ca subiectul tau e condamnat la moarte...

#3
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
pai depinde ce fel de poza faci.
la o sesiune de PJ la un eveniment sportiv nu prea ai timp sa gandeti poza, ci e mai mult de noroc si pozitie.

la alea de arta evident trebuie sa ai o tema, sa stii ce vrei sa transmiti.

mie mi s-a intamplat aici pe SP sa mi se spuna dintr-o serie ca cel mai mult le place o poza care a fost trasa fara ca eu sa vad ce pozam ca era facuta din mersul trenului pe mod continuu (deci de acum fac poze cu ochii inchisi :) )

Edited by reclamagiu, 07 December 2005 - 17:05.


#4
rolerblade

rolerblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 29.04.2005
rog moderatorul sa inkida acest topic,

era o intrebare la care o sa-mi raspund singur, mai tarziu

Mr.Fred pls, cred ca ma poti ajuta cu asta, daca

#5
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
de ce sa-l inchida...poate totusi ne da cineva formula magica  B)

nu mai scrie cu k  :death:

#6
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
S-a discutat mult pe tema asta si nu numai aici.

Fotografia, asa cum vad eu lucrurile, reprezinta varful unei piramide la baza careia stau educatia, pregatirea, nivelul intelectual, cartile citite, preferintele muzicale, piesele de teatru la care mergi, prietenii. Totul, vorba lui Cohelio, comploteaza la o poza buna. Imaginea finala e o poezie, o metafora. E un mod de a vorbi, de a comunica.


Daca intr-o prima etapa limbajul artisitic e nesigur si necesita un timp indelungat pentru a fi materilaizat, cu timpul, odata cu experienta, vorbesti prin fotografii mai usor.

Dezideratul e ca o imaginea sa spuna 1000 de cuvinte. Duceti-va zilele acestea la institulul francez unde Andrei Pandele expune catea imagini din timpul revolutiei din decembrie. Fiecare din ele are o poveste care se adanceste cu fiecare secunda pentrecuta in fata fotografiei. Ajungi sa treaca cateva minute si sa te cutremuri cand naragiuna a ajuns la puctul culminant.

Asta e cred pana la urma scopul. Sa-i spui iubite, prietenilor, lumii intregi printr-o singura imagine ca tu iubesti, urasit, esti trist sau bucuros.

Fotografia insine e un suport cu care se transmit stari. Totul e sa rezonezi in frecventa cu autorul si sa intrii in visul lui, sa-i poti spune dupa ce i-ai privit imaginile "domnule, gandim la fel".

#7
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Postmr.fred, on Dec 7 2005, 17:49, said:

Asta e cred pana la urma scopul. Sa-i spui iubite, prietenilor, lumii intregi printr-o singura imagine ca tu iubesti, urasit, esti trist sau bucuros.

Fotografia insine e un suport cu care se transmit stari. Totul e sa rezonezi in frecventa cu autorul si sa intrii in visul lui, sa-i poti spune dupa ce i-ai privit imaginile "domnule, gandim la fel".
frumos spus...desi nu-s fan George   :notangel:

#8
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004

View Postmr.fred, on Dec 7 2005, 18:49, said:

S-a discutat mult pe tema asta si nu numai aici.

Fotografia, asa cum vad eu lucrurile, reprezinta varful unei piramide la baza careia stau educatia, pregatirea, nivelul intelectual, cartile citite, preferintele muzicale, piesele de teatru la care mergi, prietenii. Totul, vorba lui Cohelio, comploteaza la o poza buna. Imaginea finala e o poezie, o metafora. E un mod de a vorbi, de a comunica.
Fotografia insine e un suport cu care se transmit stari. Totul e sa rezonezi in frecventa cu autorul si sa intrii in visul lui, sa-i poti spune dupa ce i-ai privit imaginile "domnule, gandim la fel".

tu vorbesti aici din punct de vedere... idealist, ca sa zic asa. vorbesti despre fotografia care sa te defineasca. din pacate realitatea e cu totul alta. hai sa aruncam o privire pe siteurile romanesti de fotografie si o sa vedem o mie de motive pentru care se fac poze si poze cu "priza la public" :) care nu spun nimic. eu personal m-am decis sa o las mai moale. mi se pare de-a dreptul o lipsa de decenta sa tot pun poze, poze dupa poze... si sa vad atatea poze zilnic...
ma rog, nu stiu cat se intelege ce am vrut sa zic, dar cred ca la momentul asta e chiar mai bine sa ignori siteurile de fotografie... cred ca e bine ca fiecare sa se dea un pas in spate, sa se uite la ce a facut pana acum si sa incerce sa se gandeasca unde e pe drumul asta catre fotografia care sa il defineasca si cat mai are pana acolo. apoi drumul se parcurge incet-incet, dar in nici un caz nu exista o reteta universala pentru asta. parerea mea.
bineinteles, e doar cazul fotografiei pentru sufletul tau, nu a celei comerciale... acolo, asa cum zicea cineva, merge aproape orice :)

#9
rolerblade

rolerblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 29.04.2005
Si eu sunt de acord cu doua tipuri de fotgrafie: una comerciala si una pentru tine.De cate ori nu ati fost pe la clienti care cereau altceva decat ai fi vrut tu sa faci, stricand tot colajul de imagini pe care in gandisei? Sunt convins ca nu o data..

Putem continua discutia, in schimb, bazandu-ne pe fotografiile destinate eului nostru...ar fi mai relevant pt topicul asta si cred ca ii va ajuta pe cei in devenire sa invete sa gandeasca o poza inainte de=a o face

Edited by rolerblade, 07 December 2005 - 19:53.


#10
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005

View Postreclamagiu, on Dec 7 2005, 17:04, said:

la o sesiune de PJ la un eveniment sportiv nu prea ai timp sa gandeti poza, ci e mai mult de noroc si pozitie.
gandesti totul foarte repede. daca nu gandesti nu faci nimic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate