Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Invertoare energie verde pareri, idei

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
4539 replies to this topic

#3547
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
@anothertwo

Intrebai de solutie trifazica ongrid-hibrid cu baterie Pylontech.

Vezi postarea asta
https://m.facebook.c...28125467543961/

Omul are 2 x MPPSolar MPI 5K Plus in paralel si e prosumator!! Adica a obtinut agrementul pentru injectie cu MPPSolar.
Iar din gama aia este si varianta trifazic 10kw.

Edited by radurus, 07 June 2022 - 07:45.


#3548
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010
Salutare! Va rog sã mi rãspundeți la o întrebare! Vreau sa fac un contract de prosumator pt 3kw. Firma aduce un invertor trifazic Huawei și 3kw panouri. Eu am deja un sistem de 5kw panouri cu un invertor off grid Mpp solar de 5,6kw monofazic cu baterii Pylontech. Întrebarea: pot folosi simultan cele douã sisteme? Adicã invertorul off grid sa fie legat la rețea și sã ducã toți consumatorii din casa, iar în cazul în care nu are suficient curent de la panouri și bateria scade sub nivelul setat sa ia diferența din rețea? Instalatorul zice cã trebuie împãrțiți consumatorii.o parte la invertorul off grid și  o parte la cel on grid. In mod normal adicã fãrã invertor cu injecție în rețea, invertorul off grid funcționeazã fãrã probleme legat la rețea. Dar ar putea fi proble daca este și un invertor on grid? Va mulțumesc anticipat.

#3549
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Daca iti functioneaza cel offgrid foarte bine si comuta pe retea rar deoarece iti ajunge productia si bateria, cel ongrid doar va injecta in retea.


Intr-o configuratie simpla, efectiv nu vei avea nevoie de el (de cel ongrid)

MPPSolarul comuta oricum pe retea daca scade bateria sub nivelul stabilit.
Dar asta se intampla noaptea sau in zile noroase cand cel ongrid oricum nu produce nimic.

O solutie economica ar fi sa vorbesti cu instalatorul sa iti comute un string de panouri (pe care il ai deja montat pe casa) pe invertorul ongrid si sa iti lase un comutator 1-0-2 ca sa il poti muta pe MPPSolar cand ai nevoie.
Acum vara bateria se incarca repede si ramane energie nefructificata din PV iar comutarea pe ongrid ar pune stringul la treaba.

Comutarea stringului s-ar putea automatiza la nevoie ca sa fie actionata pe invertorul ongrid dupa ce bateria a trecut de 95% si sa revina pe invertorul offgrid cand bateria a scazut sub 80% (de exemplu).

Depinde de ce intentionezi sa obtii cu sistemul ongrid.
Am propus solutia cu comutarea PV pentru ca e deja cablat si montat pe casa si sta degeaba dupa ora 11-12.
Instalarea sistemului ongrid te va costa mai putin (fara PV, structura, cablare PV, protectii PV)

Daca sistemul ongrid va fi  instalat cu subventie AFM, atunci ceri instalatorului sa monteze un invertor de 5kw si panouri 3kwp (doar un string) iar ulterior vei conecta comutatorul cu unul dintre stringurile tale la el (cerand si spor de putere productie 3kw > 5kw ca sa fii in legalitate)

Edited by radurus, 07 June 2022 - 10:39.


#3550
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 radurus, on 06 iunie 2022 - 20:37, said:

Ce ar fi sa spuneti si ca le-au luat 5 ani ca sa conceapa un device AllInOne, pentru care sa nu ai nevoie de scheme alambicate la conectarea in sistem.
Acum mi-am adus aminte de discutia aceea.
Asa cum am mai spus, device AllInOne au avut de multa vreme.
La momentul acela, noutatea nu era ca era "device AllInOne" (de-astea au tot avut) ci ca era invertor de inalta frecventa (HF), fara transformator, la un pret semnificativ mai mic decat cele LF cu transformator si greutate semnificativ mai mica decat un invertor LF de aceeasi putere.

Sa fim sinceri, EasySolar II 48V / 5 kVA cu charger PV de 5.8 kW cantareste 39 Kg.

 radurus, on 07 iunie 2022 - 10:29, said:

comutator 1-0-2 ca sa il poti muta pe MPPSolar cand ai nevoie.
...
Comutarea stringului s-ar putea automatiza
Sa comute cu ce anume?
Nu sunt ironic, chiar as vrea sa vad si eu dispozitive de comutare, atat manuale cat si automate, care sa reziste la regimul de tensiuni si curenti PV.

 radurus, on 07 iunie 2022 - 10:29, said:

Acum vara bateria se incarca repede si ramane energie nefructificata din PV iar comutarea pe ongrid ar pune stringul la treaba.
V-am mai spus si eu ca on-grid valorifici la maxim panourile.

Si atunci, daca n-ai probleme cu calitatea energiei de la retea (tensiune in limite normale), cea mai buna solutie este on-grid cu stocare.
Poate sa fie invertor on-grid hibrid cu baterie HV (ex. Huawei SUN2000 + baterie Luna) sau poate sa fie invertor on-grid simplu, impreuna cu un invertor Victron Multiplus in configuratie ESS (Energy Storage System).

#3551
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Oricum solutiile cu stocare sunt scumpe (fie ele si offgrid).

Astea 2 recomandate te usca de bani si mai si.
No offence.

Daca imi pun problema amortizarii dpdv strict financiar (am deja trecut peste asta), costurile cu sistemul meu (construit in regie proprie, invertor de buget, acumulatori LV P&P pret mediu) le acopar in 12 ani doar prin faptul ca nu consum din retea (considerand si o crestere anuala de 5%)
Deci am un sistem care m-a costat relativ putin si tot e greu de amortizat.

Alegerea unei solutii cu echipamente simtitor mai scumpe arunca spre peste 15 ani perioada de amortizare (pe care eu ma straduiesc sa o ignor si sa gasesc alte avantaje :) :) )
Iar costurile aferente pentru a deveni prosumator (chiar cu un sistem facut in regie proprie) se adauga, stim ca nu iti da nimeni hartiile PIF, proiect si ce mai trebuie pe costul unei mese la restaurant. Decartezi sigur 1000-1500lei pentru operatia asta.

Problema este ca solutiile de pe piata on-grid cu stocare, comutare rapida in regim UPS sunt putine si nu ieftine.
... si de-aia cautam solutii diy pentru ca suntem romani si hobbisti si ne orientam dupa posibilitati financiare si prioritati.

Referitor la comutarea stringului de pe un invertor pe altul, nu-i chiar asa de grav.
Exista contactoare pentru 500V.
Se pot face solutii cu intrerupere
cu tranzistor MOS (soft stop cu PWM) inainte de comutare si apoi Soft start dupa comutare.

csi1 avea un string conectat la 2 invertoare si nu a luat foc nimic.
L-a decuplat pentru ca se incurcau MPPTurile unul pe altul

Edited by radurus, 07 June 2022 - 13:51.


#3552
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Eu am facut deja un pas enorm cheltuind 8500eur pe sistem.(sotia nici nu vrea sa mai auda de alte "jucarii")
Mi-as pune imediat un Multiplus II daca mi-l da cineva impreuna cu MPPTuri si cu sistemul minune VX dar nu sunt dispus sa il cumpar la preturile actuale.

Nu mai spun ca am bagat recent si 2400eur in 3 AC-uri Mitsubishi si acum sunt in proces de achizie a unui Ferroli F 200 2C pentru ACM care de la 1900lei acum 1 an si ceva a ajuns la 2700.

Cand incep sa ii povestesc despre PDC, ma opreste si imi zice ca nici vorba.

Daca mai e ceva care mi-e permis sa cumpar pe domeniul acesta, este o masina electrica ieftina (Spring), sotiei ii place.

Sumele mentionate nu sunt pentru lauda. Sunt bani munciti si adunati.
Poate pentru unii 10keur sunt bani de o excursie insa pentru altii reprezinta un credit pe mai multi ani.

Edited by radurus, 07 June 2022 - 14:06.


#3553
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 radurus, on 07 iunie 2022 - 13:39, said:

costurile aferente pentru a deveni prosumator (chiar cu un sistem facut in regie proprie) se adauga, stim ca nu iti da nimeni hartiile PIF, proiect si ce mai trebuie pe costul unei mese la restaurant. Decartezi sigur 1000-1500lei pentru operatia asta.
Da, dar cu compensarea "creativa" vei avea o reducere a facturilor la iarna si poate primesti si ceva bani peste 24 de luni sau la schimbarea furnizorului.

 radurus, on 07 iunie 2022 - 13:39, said:

solutiile de pe piata on-grid cu stocare, comutare rapida in regim UPS sunt putine si nu ieftine.
Daca vorbim de echipamente Victron, la minim te costa in jur de 8000 lei + baterie 48V (DIY sau Pylontech 48V).
Rezulta un Energy Storage System hibrid on-grid:
  • daca detecteaza export in retea, stocheaza surplusul in baterie (diverter spre baterie)
  • daca detecteaza import din retea, descarca din baterie ca sa compenseze
  • UPS cu comutare in max. 10 ms.
  • parametrii de functionare sunt usor accesibili prin Modbus TCP sau MQTT si se pot construi automatizari tip "diverter" spre alte forme de stocare

 radurus, on 07 iunie 2022 - 13:39, said:

Exista contactoare pentru 500V.
Da-mi te rog un exemplu concret.

 radurus, on 07 iunie 2022 - 13:39, said:

Se pot face solutii cu intrerupere cu tranzistor MOS (soft stop cu PWM) inainte de comutare si apoi Soft start dupa comutare.
Da-mi te rog un exemplu concret.

#3554
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 kolfleading, on 07 iunie 2022 - 14:17, said:

Rezulta un Energy Storage System hibrid on-grid
Am uitat sa mentionez cateva chestii si nu mai pot edita mai sus.

1. In varianta cu ESS hibrid on-grid, nu esti limitat cu consumatorii la puterea invertorului hibrid (esti limitat doar pe ramura de consumatori esentiali cu backup).
In modul on-grid, consumatorii esentiali + ne-esentiali pot sa depasi puterea invertorului hibrid ca nu se intampla nimic. Diferenta vine de la invertorul on-grid Fronius sau din retea. Scapi de stresul de a nu baga prea multe chestii simultan in priza.

2. Daca esti in zonele operate de e-Distributie (Banat, Muntenia, Dobrogea) si ai bransament trifazat, cu un singur invertor hibrid ESS se pot compensa consumatorii de pe toate 3 fazele.

3. Nu trebuie sa-ti refaci toata cablarea instalatiei electrice ca sa treci TOTI consumatorii prin invertor. Treci prin invertor doar consumatorii esentiali pentru care vrei sa asiguri backup tip UPS. Restul consumatorilor pot sa fie oriunde.

Attached Files



#3555
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Alege de aici ce tranzistor MOS N  vrei.
E filtrat de la 350V in sus si de la 15A in sus.

https://www.tme.eu/r...441513,1441514;

Contactoare
IMO UL508
CU1215/04

Acum o sa ma intrebi de unde le comand?

Eu zic ca exista solutii.
Iar un contactor e mai ieftin decat un string de panouri sau decat alt invertor.
Fiecare considera cum e mai bine pentru el, ce solutie sa aplice.

Daca se face deconectarea cu MOS, se poate folosi un ATS de 150lei cu 2 poli pentru comutare.

Edited by radurus, 07 June 2022 - 15:32.


#3556
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am suficienta experienta practica cu electronica sa-mi dau seama ca, la modul realist, SSR PWM pentru regimuri PV nu este accesibil in regim hobby / DIY.

 radurus, on 07 iunie 2022 - 15:18, said:

IMO UL508
Este comutator manual, iar intrebarea "de unde comanzi" este cat se poate de justificata.

Am cautat si eu comutator manual PV si am gasit o singura sursa, un vanzator care raspunde foarte greu la mesaje, vinde doar la persoane juridice, cantitati mari, plata in avans, termen de livrare foarte mare.

 radurus, on 07 iunie 2022 - 15:18, said:

CU1215/04
Si in acest caz intrebarea "de unde cumparam" este 100% justificata.

#3557
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 11.01.2009

 radurus, on 07 iunie 2022 - 07:41, said:

https://m.facebook.c...28125467543961/
Omul are 2 x MPPSolar MPI 5K Plus in paralel si e prosumator!! Adica a obtinut agrementul pentru injectie cu MPPSolar.

S-au mai auzit cazuri de oameni care au devenit prosumatori cu invertoare care nu sunt pe lista Transelectrica, dar cred ca procedura este mai lunga si mai riscanta.
Risti sa-ti instalezi ceva si sa nu ti se aprobe sau sa iti mai ceara piese suplimentare, gen releu anti-insularizare.

Edited by sparkyson, 07 June 2022 - 17:40.


#3558
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Eu mi-am pus "releul ala" voluntar la Growattul meu.

E un contactor cu 2 poli de 25-32A alimentat de retea prin intermediul unui releu de timp schneider ON-delay setat 5 secunde.

Din discutii cu alti instalatori, pentru o schema conforma, se pun 2 contactoare in serie pentru siguranta deconectarii in caz ca unuia i se sudeaza contactele.
Primul e alimentat de retea, contactele lui il alimenteaza pe al doilea si iesirea acestuia se conecteaza la invertorul "fantoma" ongrid.

#3559
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Un contactor NU este conform cu normele in vigoare pentru protectie anti-insularizare. Nici macar 2 contactoare in serie nu sunt conforme.

Normele de protectie anti-insularizare specifica niste nivele de tensiune min/max, frecventa min/max, rata de variatie a frecventei min/max.
Daca este depasit oricare parametru, trebuie facuta deconectarea.
Reconectarea trebuie facuta cu intarziere 900 secunde (15 minute).

Tensiunea minima sub care un releu anti-insularizare trebuie sa deconecteze este 195.5 V.

Un contactor obisnuit ramane totusi cuplat la aceasta tensiune. Chiar si 2 cu contactele inseriate.

Edited by kolfleading, 07 June 2022 - 19:12.


#3560
Kazucata

Kazucata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.09.2007
Salut,
Am si eu nevoie de un sfat :

Am 2 invertoare 5000VA Mpp solar legate in serie cu un banc de 6 baterii de 6 Kw (usable, ele fiind mai mari ) . La invertorul 1 am 18 Panouri(2x9serie) de 320W  , la invertorul 2 - 8 Panouri de 540w , sa nu depasesc voltajul maxim recomandat pe intrarea PV din panouri. Intre timp, am mai cumparat un invertor de 20Kva ongrid de la sungrow cu tot tacamul(smart meter, lan , etc..) pe care am instalat 2 string-uri de 11 panouri 540W .
Am finalizat actele pentru a deveni prosumator si voiam sa intreb :
in momentul de fata cele 2 invertoare MPPsolar(ele fiind offgrid) imi tin casa + garajul unde am un consum constant de 4 KW 24/24.
Credeti ca ar fi ok sa trec consumatorii din casa pe panouri+ bateriile din Garaj? si sa las strict acel invertor Sungrow doar sa exporte ? din ce am vazut, bateriile se incarca relativ repede in 1h dimineata ca cele doua invertoare sa treaca pe panouri + incarcare in baterii . Consumul in casa nu depaseste 700w - in timpul zilei ..asigurand in acelasi timp si redundanta in cazul unei pene de curent.
Sau sa trec toate panourile de pe cele doua invertoarte in injectie retea sa consum noaptea ce introduc ziua ? si sa vand bateriile litiu impreuna cu invertoarele?
sau sa trec stringul de 8 panouri ( mai compelez in weekend cu inca 4  vor fi 12 in total pe sungrow ca am 4 intrari MPPT)  doar injectie si restul consum intern?

Am atasat o schema facuta pe viteza Posted Image


Scuze daca am mai gresit la typing Posted Image

Attached Files


Edited by Kazucata, 07 June 2022 - 20:05.


#3561
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006
Lista asta:

http://www.transelec...6d-11ba5a142bdb

nu mai e valabila.
Din discutiile cu un angajat E-Distributie care e foarte riguros si cunoaste meserie.
Mai nou, se verifica daca sunt efectiv implementate setarile in invertor conform ORD ANRE 132.
Nu doar ce scrie pe hartie.
Unii OD o fac, altii nu.
Fiindca s-au intalnit situatii cu doi prosumatori unul langa altul, invertoarele aveau setat HVRT la valori diferite si cel cu setarea de valoare mai mica intra in protectie.
Antiinsularizarea separata se cere pentru sisteme cu puteri mai mari de 30 kVA vezi ORD ANRE 132. anexa 2.
Adica releu monitorizare U max, U min, F max, F min, desincronizare faze, asimetrie faze, lipsa nul, etc.
Acest releu care comanda contactoarele de antinsularizare e vreo 1.000 lei.Plus ca tot ceea ce e prevazut in schema, ajunge la un cost tablou protectii de vreo 3.000 lei.
Din cauza asta eu lucrez cu un anumit pret si unii clienti imi reproseaza ca "dincolo era mai ieftin".

Edited by rinaldoparaipan, 07 June 2022 - 23:01.


#3562
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 16.02.2008

 kolfleading, on 06 iunie 2022 - 20:05, said:

In cutia de tabla a lui EasySolar-II este un invertor MultiPlus-II care NU ARE AUTODETECTION si care poate functiona doar cu baterii de o anumita tensiune nominala, pe care o alegi cand cumperi aparatul.


Precis asta urmeaza sa faca.
Un producator cu un portofoliu 100% invertoare on-grid / on-grid hibrid cu baterii HV only, urmeaza sa scoata un invertor LV, probabil chiar LF, precis o sa mearga si cu baterii DIY...

E ca si cum ai spune ca ai vrea sa-ti iei un Porsche, dar astepti sa scoata un pick-up truck...


Dar totusi acolo unde este nevoie de siguranta maxima in functionare (fabrici, spitale, turnuri de telecomunicatii, etc) nu se folosesc echipamente MPP Solar ci Victron.

Era vorba de Multiplus 24/5000/120, da, ai dreptate, deci nu Easy Solar.
Vine din fabrica setat pe 24 si cu charger de 120A.

Asta cu Porsche mi-a placut...:)

Victron nu are echipamente pe backup industrial de energie electrica din ce stiu. Cel putin in Romania unde stiu piata de profil de cel putin 15 ani, nu am vazut pe nicaieri. Sunt cu totul alte branduri de profil industrial.

 kolfleading, on 07 iunie 2022 - 06:36, said:

PS: Am avut si chinezarii. Chiar sunt capabile pentru cat costa. Dar la chinezarii, multe chestii iti dau impresia ca sunt facute fuserit, facute doar sa fie acolo si asta poate fi frustrant.

Nu blama China caci acolo sunt facute 90% din electronicele care vin in UE si mai este ceva pe la Taiwan, Coreea dar putin.  Si chinezii stiu sa faca echipamente cu MTBF > 100K ore cu intretinere adecvata !

Este adevarat ca tot ce vine pe retail in Romania de acolo sunt cu MTBF pana la 20-30k ore daca vorbim de echipamente cu functionare non-stop, dar si pretul e pe masura. Romanii vor ieftin, le dai ieftin.

#3563
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 gry2000, on 08 iunie 2022 - 17:40, said:

Era vorba de Multiplus 24/5000/120, da, ai dreptate, deci nu Easy Solar.
Vine din fabrica setat pe 24 si cu charger de 120A.
1. NU vine SETAT pe 24.
Vine CONSTRUIT pe 24V.
E o mare diferenta.

2. MultiPlus NU contine charger PV.
MultiPlus poate face incarcare doar din retea, fiind un aparat bidirectional (poate functiona ca inverter sau ca charger de retea, partea de conversie AC-DC din el este reversibila).

 gry2000, on 08 iunie 2022 - 17:40, said:

Victron nu are echipamente pe backup industrial de energie electrica din ce stiu. Cel putin in Romania unde stiu piata de profil de cel putin 15 ani, nu am vazut pe nicaieri. Sunt cu totul alte branduri de profil industrial.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lj2L8hcCKfs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3564
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 16.02.2008
Stiu ca Multiplus nu are MPPT, dar aici e smecheria caci poti sa iti iei ce MPPT vrei, in functie de ce panouri fotovoltaice/acumulatori ai. Sistemul cu componente separate este foarte bun caci daca eu am nevoie de un charger MPPT LV de 120A/24V si ei pun HV pe 48, deja isi pierd clientul.

Userii care trec la Mercedes vor sa nu schimbe si tabla de pe casa daca tot dau o caruta de bani pe Mertan....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate