Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH
 

Cardul EUROLINE

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
fraieritul

fraieritul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.10.2013
Sunt multe subiecte legate de capcanele cardului Euroline, insa postez si eu o intamplare personala, spre stiinta celor ce au in intentie procurarea unui astfel de card! Am vrut sa cumpar un laptop in rate si mi s-a propus sa fac un card euroline ca este f. avantajos! Am facut cardul insa m-am razgandit sa il utilizez! M-au sunat in continuu cei de la Euroline sa il reactivez si nu eram hotarat, pana intr-o zi cand mi l-au reactivat fara consimtamantul meu, spunand ca e obligatoriu! Ulterior, cardul fiind activat, am efectuat cateva cumparaturi (care aveau termen de gratie  de plata in intervalul 8-25 ale lunii urmatoare) dar am scos si 250 lei, pe care i-am depus la loc peste trei zile!!! si am asteptat extrasul de cont, ce trebuia sa imi vina dupa data de 8, in maxim 5 zile lucratoare. Am asteptat 6 zile, nu a venit si am sunat la nr. de la euroline, telefonul fiind singura modalitate de contact pe care o au. Am asteptat 30 minute!!!! pana sa intru in contact cu operatoarea. Ulterior am solicitat ca pana cand imi vine extrasul, sa imi dicteze sumele datorate, comisioanele si dobanzile. Am aflat cu stupoare ca pentru banii scosi (250 LEI), mi se percepe: 9 LEI COMISION +2,5% DIN 250+DOBANDA DE 33,4% PE LUNA (la contract mi s-a spus ca e dobanda anuala) PT FIECARE ZI IN CARE NU I-AM DEPUS INAPOI...SI DACA AS INTARZIA LA PLATA SI DOBANZI PENALIZATOARE USTURATOARE. Un calcul scurt arata ca dobanda ar ajunge cam la 500% pe an, dar suma de restituit este mult mai mare ca dobanda creste exponential suma datorata. Am explicat operatoarei ca mi se pare japca pe fata ce fac ei si am folosit un ton mai puternic, intreband operatoarea daca "este normala"!. Raspunsul a fost: "m-ati jicnit fapt pentru care voi inchide telefonul, urmand ca dvs sa reveniti cand veti iesi din starea pe care o aveti acum", si mi-a inchis telefonul la care am asteptat 30 minute pe banii mei ca sa ii prind! A doua zi am achitat absolut tot ce trebuia sa le restitui si am facut la acelasi magazin (REAL) cerere de plata anticipata, inchidere cont si lichidare card, prezentand chitanta de la aparatul BancPost unde am efectuat incarcarea cardului! Va sfatuiesc prieteneste: Informativa de o suta de ori la orice legatura vreti sa o antamati cu bancile, mai ales cu carduri de acest gen si aplicati dupa ce stiti ABSOLUT TOT cu privire la beneficii si pierderi". Dumnezeu sa va ajute si sa va fereasca!Posted Image

#2
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

 fraieritul, on 15 octombrie 2013 - 21:31, said:

Sunt multe subiecte legate de capcanele cardului Euroline ....,

Foarte tare.... Comisioanele astea nu sunt publice? Nu ai stiut de ele cand ti-ai facut cardul ?
Am un vecin de bloc care si-a luat cu credit un scuter chinezesc din supermarket in urma cu 4 ani si l-a platit de 2.5 ori pana acum. Si tot mai are de plata:) Mai intai platesti dobanda la credit, si abia apoi urmeaza sa achiti creditul efectiv.

Eu am avut un credit de nevoi personale la Piraeus si am patit la fel. Ba mai  mult, atunci cand vroiam sa achit in avans niste rate, eram penalizat :)

#3
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 kmailand, on 15 octombrie 2013 - 21:50, said:

Eu am avut un credit de nevoi personale la Piraeus si am patit la fel. Ba mai  mult, atunci cand vroiam sa achit in avans niste rate, eram penalizat :)

Normal ca erai penalizat, se pierdea o sursa sigura de venit. Poate eu si tu am vedea posibilitatea de returnare a creditului ca un avantaj pentru banca pentru ca isi recupereaza banii, si pentru persoana creditata pentru ca scapa mai repede de credit, insa nu e asa: banca pierde comisioanele, banii si-i recupereaza fie de la tine direct fie prin forma prin care ai girat: proprietati si/bunuri.

Cunosc cazul unei persoane care dupa 3 ani de plata a constatat ca inca nu ajunsese sa returneze nimic din dobanda, inca era la faza de plata a comisioanelor si dobanzilor.

Edited by master_oz, 15 October 2013 - 22:03.


#4
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,658
  • Înscris: 16.12.2008
Atentie! Cardul Euroline este emis de RB Retail Service IFN SA,
IFN inseamna Institutie Financiara Nonbancara.
IFN-urile au o supunere limitata la reglemantarile bancare si de aceea sunt "foarte libere" la abuzuri (tepe).

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007
Eu vad ca scrie pe site-ul lor foarte clar ca la retragere de bani platesti 2.5% minim 9 lei, iar dobanda e 33.5% pe AN, doar ca platesti lunar dobanda, ma indoiesc ca e 33.5% pe luna (vrei sa zici ca ti-au luat 80 de lei dobanda pentru o luna pentru 250 de lei scosi de la bancomat?). Eu nu vad nimic deosebit aici, doar un client prost informat, care nu stie ca de pe cardul de credit nu e bine sa scoti bani cash (cu unele mici exceptii, de exemplu la Banca Transilvania nu ti se ia dobanda pe banii scosi daca ii acoperi pana in 25 a lunii urmatoare, dar tot ai comision de 1% la ridicare minim 2.5 lei).

 master_oz, on 15 octombrie 2013 - 21:45, said:

Si de toate celelalte carduri de credit...Amin!

Povesti, eu am doua carduri de credit la banci diferite, unul de prin 2006 iar altul de prin 2011 ... inca n-am platit nici un leu dobanda pe vreo unul din ele, si le folosesc intensiv (adica platesc cam 90% din cumparaturile lunare cu ele). Am cumparat si in rate cu amandoua, fara sa platesc vreun leu dobanda. Si rulez destul de multi bani lunar pe ele ... adica cateva salarii medii pe economie.

Edited by utopium, 15 October 2013 - 22:30.


#6
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Cardul de credit nu este pentru trait pe datorie, punct.

Cardul de credit este un instrument financiar extrem de puternic, fara de care esti mort in lumea civilizata cand vrei sa inchiriezi o masina sau sa stai la un hotel mai rasarit. Pentru ca permite retinere de garantii. Ma rog, fineturi.

Ideea e ca orice card de credit trebuie insotit de un standing order sa fie platit automat din cont la scandenta, 100%. In felul asta platesti dobanda zero. De-a pururi.

Pe mine ma costa cardul de credit 10 euro pe an. Mi se pare aproape gratis pentru cat de mult ma ajuta.

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007

 izometric, on 15 octombrie 2013 - 22:29, said:

Pe mine ma costa cardul de credit 10 euro pe an. Mi se pare aproape gratis pentru cat de mult ma ajuta.
Eu chiar fac bani cu ele, in sensul ca unul din ele imi asigura bilete gratuite de avion din puncte bonus (adun vreo 800 de lei anual din puncte bonus - adica 2-3 bilete dus intors Wizzair cu bagaje incluse pe Italia de exemplu), iar cu altul mai mananc gratuit ocazional (la unul din partenerii bancii) tot din puncte bonus Posted Image

Edited by utopium, 15 October 2013 - 22:35.


#8
fraieritul

fraieritul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.10.2013
izometric, cred ca ai un card care te satisface, eu m-am referit la cardul de cumparaturi Euroline, citeste pe forumuri la ce se poate ajunge cu acesta! utilizez si eu card de credit  si sunt satisfacut, dar este al unei alte banci! Cu Euroline m-am procopsit fara voia mea, mi l-au activat fortat si intr-o singura, si ultima imprejurare am fost nevoit sa il utilizez! Am scris acele randuri pt cei ce intentioneaza sa isi faca un astfel de card, sa le deschid ochii! Daca poti da un sfat bun, da-l, iar de primit nu e obligatoriu, daca nu te regasesti printre cei carora se adreseaza mesajul!

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007
Fraieritule, lamureste-ma, au respectat conditiile scrise pe site sau nu? 2.5% minim 9 lei comision de ridicare e specificat pe site, dobanda de 33.5% ANUALA e precizata si ea. Cat ti-au luat dobanda si comisioane pentru cei 250 de lei, zi-ne suma exacta ... si atunci ne lamurim daca e teapa sau nu. Eu unul nu mi-as face oricum card Euroline, dar doar vreau sa fie totul clar. Parerea mea e ca ai inteles tu gresit la telefon ca ar fi 33.5% dobanda lunara. Daca ar fi fost asa ar fi fost scandal mare pana acum din partea mult mai multora. Si oricum daca in contract e trecut ca e anuala si ei percep o dobanda de genul ala lunar, eu zic sa te bucuri, pentru ca vei castiga usor un eventual proces. Dar ma indoiesc sincer.

Edited by utopium, 15 October 2013 - 23:01.


#10
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Pe mine nu ma poate nimeni obliga sa folosesc un card fara voia mea ;)

Suck it up cum zic americanii si trece-o la experienta de viata. Data viitoare citeste contractul care insoteste un card de credit nu il mai folosi pe post de credit de nevoi personale.

#11
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,169
  • Înscris: 19.01.2008
Stiu pe cineva care are card Euroline si il foloseste doar pentru a cumpara in 6 sau 12 rate fara dobanda. A citit contractul inainte si nu a scos nici un banut de la bancomat.

#12
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 opop, on 15 octombrie 2013 - 21:55, said:

Dar ce tare ai fost cand ti-ai luat leptop tu, toti cartieru a stiut.
Foarte bine, sa te arda in continuare.

Stai linistit, nu Dumnezeu trebuie sa ne fereasca de asta.

p.s oricum esti agramat, si-au ales tinta perfecta


Nu toti suntem academicieni, si eu am fost corigent la limba romana, si spun asta pentru ca am observat ca aici pe forum, avem gramaticieni de serviciu, ei bine asta nu inseamna ca trebuie sa fim tepuiti de niste firme obscure.

#13
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,974
  • Înscris: 14.08.2006
Cardul de credit este avantajos cam peste tot daca sti cum functioneaza. Ultimul lucru care se face cu un card de credit, dar si cel mai scump este retragerea de numerar. Daca vrei sa scoti cash fara sa platesti dobanda IN PERIOADA DE GRATIE iti faci forte de la Transilvania sau ce banci mai au asa ceva..in caz ca te incadrezi.

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007
La inceputurile cardului BT Forte era 0.5% comisionul de ridicare (adica un fel de dobanda anuala 6%), boierie la ce dobanzi erau atunci in lei :) Dar si acum e bun pentru imprumuturi de urgenta. Insa, dupa cum zice si colegul, nu faceti ridicari de numerar de pe alte carduri de credit, BT Forte e printre putinele la care daca scoti cash nu platesti dobanda (parca mai este ceva card, dar oricum sunt putine). Alte locuri unde puteti evita comisioane inutile e la plata in valuta, de exemplu acelasi BT Forte nu are comision de schimb valutar, dar alte carduri au (de ex un BCR Wizzair pe care il am eu are 2% comision de schimb valutar, la fel vad ca are acest Euroline). Si, cel mai important sfat, nu depasiti data de returnare a sumei minime, ca intrati pe dobanzi si penalitati mari ... ideal e sa acoperiti tot ce ati consumat in luna precedenta ca sa nu platiti dobanda deloc. Daca vreti sa consumati in rate cu credit cardul, cautati unul care accepta plati in rate fara dobanda la cat mai multi parteneri ... sunt destule, dar de obicei poti plati doar la parteneri, asa ca in functie de ce vreti sa cumparati mai des in rate orientati-va dinainte de a face cardul. De obicei Domo, Altex, Emag accepta vreo 4-5 carduri de la banci diferite pentru plati in rate fara dobanda. Si sunt pe bune ratele fara dobanda, nu exista comisioane sau dobanzi, eu am cumparat pana acum cel putin 6 produse in rate fara dobanda (de obicei electronice, dar poti plati multe alte chestii, am platit si excursii la agentii de turism gen Eximtur). Pana la urma de ce sa platesc cash tot daca pot plati in 10-12 rate fara nici un fel de dobanda? Iar la banca oricum trebuie sa merg lunar sa acopar ce am consumat, deci nu ma incurca acea rata deloc (pe care nu o platesti separat, e inclusa in consumul de credit card, deci totul e foarte simplu). Decat sa dau 3000 de lei cash pe un TV mai bine dau 300 timp de 10 luni, intre timp restul ii pot tine intr-un depozit unde am dobanda sau ii am in caz ca am nevoie de ei pentru altceva.

Ideea e ca un card de credit folosit cu cap poate fi un instrument foarte bun. Ba multe mai au si puncte bonus. Totul e sa fii responsabil si sa nu intri pe dobanzi, pentru ca vei iesi scump. Bancile pe asta se bazeaza, pe faptul ca multi nu vor acoperi consumul complet si vor intra pe dobanzi. Si oricum ei isi iau comision de la vanzator la fiecare tranzactie, deci banca castiga din mai multe locuri.

Si inca ceva despre BT Forte, daca nu ai bani sa acoperi consumul, poti scoate cash de pe cardul de credit si sa acoperi consumul, iesi oricum mai ieftin decat daca ai intra pe dobanzi. Asta e marea smecherie cand poti scoate cash fara dobanda. Sigur ca platesti 1% comision de ridicare, dar tot e mult mai ieftin decat o dobanda de peste 25%.

#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 opop, on 16 octombrie 2013 - 08:53, said:

Doar ca noi traim in romania si romanu isi cumpara leptop, smartfon sau plasma, ca sa fie si el smecher.
Eu nu am auzit de nimeni sa fi fost in vacanta in strainatate si sa nu îi cazeze pentru ca nu au card de credit, sincer.


Nici eu nu am patit, decat la un hotel de 5 stele in Istanbul, cand daca nu aveam credit card dormeam in alta parte.

Ia incearca in schimb sa inchiriezi o masina si anunta-ma si pe mine.

#16
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Cardul Euroline este un produs extrem de pagubos, daca retragi numerar.Scopul lui este sa achiti cumparaturile din magazinele partenere, in rate fara dobanda, sau cu o anumita dobanda, in functie de caracteristicile campaniei respective/contractului dintre magazin si Euroline.

Dobanzile si comisioanele, sunt specificate si pe site si trebuie sa se regaseasca si in contract/anexa la contract.Nu conteaza ce ti-a ,,spus'' comerciantul sau consilierul de credite.Contractul se citeste si se accepta sau nu.

Totodata, procentul de dobanda este bineinteles anual, nu lunar.Pe baza formulei specificata tot in contract, ai posibilitatea sa ti-o calculezi si singur, in cazul retragerilor cash.In cazul overdraft-urilor si al cardurilor de credit, se calculeaza zilnic, la suma descoperita din ziua respectiva si se retine la sfarsitul lunii/data scadenta.

Formula de calcul, este de regula urmatoarea (verifica totusi contractul) :
- Suma descoperita * procent dobanda (anual) * 30 sau 31 zile (in functie de luna respectiva) / 360 zile.Aceeasta este dobanda pe o luna de zile, presupunand ca ai avut utilizata o suma constanta in toata luna.Pentru o suma de 250 lei, care a stat descoperita toata luna, am avea : (250 * 33.4 % * 30) / 360 - > 7 Lei, la care se adauga comisioanele.
Daca vrei sa o calculezi strict intr-o anumita zi : Suma descoperita * procent dobanda / 360 zile.De exemplu, pentru o suma descoperita de 250 Lei, la o dobanda anuala de 33.4 %, am avea o dobanda zilnica de : 250 * 33.4% / 360 - > 0.23 Lei.La aceasta dobanda, se adauga comisioanele (cel de retragere cash & alte comisioane mentionate in contract).
Cand primesti extrasul, incearca sa-l atasezi aici, alaturi de paragraful din contract in care se precizeaza modul de calcul al dobanzii si refacem calculele.

#17
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 utopium, on 15 octombrie 2013 - 22:27, said:

Povesti, eu am doua carduri de credit la banci diferite, unul de prin 2006 iar altul de prin 2011 ... inca n-am platit nici un leu dobanda pe vreo unul din ele, si le folosesc intensiv (adica platesc cam 90% din cumparaturile lunare cu ele). Am cumparat si in rate cu amandoua, fara sa platesc vreun leu dobanda. Si rulez destul de multi bani lunar pe ele ... adica cateva salarii medii pe economie.

 izometric, on 15 octombrie 2013 - 22:29, said:

Cardul de credit nu este pentru trait pe datorie, punct.

 izometric, on 15 octombrie 2013 - 22:29, said:

Cardul de credit este un instrument financiar extrem de puternic, fara de care esti mort in lumea civilizata cand vrei sa inchiriezi o masina sau sa stai la un hotel mai rasarit. Pentru ca permite retinere de garantii. Ma rog, fineturi.

Nu ma incurc cu nici un fel de credit, ma intind cat ma tine plapuma. Cui ii place il poate folosi, eu ma feresc. Dar ma feresc si de cei care imi cer imprumut, in special daca au datorii la banca, pentru ca imi returneaza banii foarte greu/tarziu/ poate chiar deloc.

#18
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Cardul de credit nu e "credit". Sau cel putin nu este intentionat a fi.

Ca bancile braconeaza prosti cu ajutorul cardului de credit, asta este alta discutie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate