Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 

Cardul EUROLINE

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Ok, deci sa ma lamuresc si eu cum e cardurile de credit.

* Daca platesti rata (debitul) pana la finalul perioadei de gratie atunci ar trebui sa ai dobanda zero sau nu foarte mare. Asa e? Practic ar fi de plata numai comisioanele de administrare aferente cardului ? Dobanda mare apare atunci cand depasesti perioada de gratie ?

* Daca retragi bani de pe cardul de credit CAND NU AI BANI IN CONT, ai comisioane foarte mari ? Daca ai bani in cont si retragi numerar de la ATM, atunci ti se aplica comisioanele "normale" de 0.5% ?

Eu am doar carduri de debit fara descoperit de cont.

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,284
  • Înscris: 14.08.2007
Sunt doua notiuni distincte ... exista o suma minima care trebuie acoperita ca sa nu ai penalitati, dar daca vrei sa nu ti se aplice dobanzi trebuie sa acoperi toti banii pe care i-ai consumat in luna precedenta (in cazul tranzactiilor in rate acoperi doar rata). Deci daca eu am cheltuit luna trecuta cu cardul 3000 de lei si am mai luat in 10 rate un TV de 2000 de lei, atunci acopar acei 3000 de lei + 200 de lei rata la TV, deci 3200 de lei. Insa suma minima care trebuie platita ca sa nu fii restantier e mult mai mica, de genul 100-300 de lei (depinde de banca, poate fi si 3%, dar si 10%), la care adaugi rata aia de 200 de lei. Daca acoperi doar acei 100-300 de lei, atunci ti se vor aplica dobanzi la suma cheltuita si neacoperita. Daca acoperi toti cei 3200 de lei atunci nu ti se aplica nici o dobanda. Avantajul e ca eu daca cumpar in perioada 1-31 octombrie cu cardul ceva, ii pot acoperi in 25 noiembrie (la BT, unde ai pana la 55 de zile perioada de gratie). Deci, cumva, cheltui in avans bani pe care nu ii ai. Daca ii acoperi complet, nu platesti dobanzi, daca alegi sa-i restitui in rate, platesti dobanzi. Exista doua notiuni distincte, rata de la cardul de credit si ratele fara dobanda pe care le acorda unele magazine. La una platesti dobanda, la alta nu.

Ca sa retragi bani de pe cardul de credit, trebuie sa mai ai bani pe el, deci nu poti retrage bani care nu exista acolo. Daca ii retragi in perioada 1-31 octombrie de pe un card gen BT Forte ti se ia comision 1% si in luna urmatoare apar ca debit (ca si orice cheltuiala) pe care il poti acoperi complet sau nu, ca si orice cheltuiala facuta. Daca retragi bani de la ATM de pe alte carduri de credit (majoritatea nu au perioada de gratie pentru retragerea de cash), ti se aplica comision de retragere PLUS dobanzi pentru banii ridicati fara sa ai perioada de gratie.

Edited by utopium, 17 October 2013 - 08:58.


#21
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
1) La cardurile la care ai perioada de gratie, daca depui suma utilizata in intregime pana la scadenta, nu achiti dobanda.Suma utilizata, poate fi compusa din plati la comercianti sau, in cazul unor carduri de credit, si de retragerile cash de la bancomat (ex : banca transilvania, acorda perioada de gratie si la retragerile cash la cardul mastercard forte).
Exemplu : Ai un card cu o limita de 3000 Lei.Ai efectuat o plata in luna respectiva, in valoare de 300 Lei.Aceasta suma, se va regasi pe extrasul tau de cont ce va fi emis in perioada urmatoare (extrasele de cont se emit la o data fixa).Acum, tu ai urmatoarele optiuni pana la data scadenta mentionata in extras (aceasta reprezinta practic perioada ta de gratie - de la momentul emiterii extrasului si pana la data scadenta inscrisa pe extras) :
a ) depui intreaga suma utilizata (cei 300 Lei), caz in care te-ai incadrat in perioada de gratie si nu platesti nicio dobanda.
b )depui minimul de plata (fiecare banca, impune pentru cardul de credit, efectuarea unui rulaj minim, in caz contrar, suma utilizata va fi considerata restanta la scadenta.De regula, acest rulaj minim este de 5-10 % din suma utilizata.Daca nu ai cei 300 Lei in intregime, depui minim 30 Lei (noua limita de credit la scadenta urmand sa fie 2730 Lei), insa ti se va percepe dobanda standard, intrucat nu ai acoperit in perioada de gratie (pana la scadenta) intreaga suma utilizata.Presupunem ca ai avut descoperiti toata luna cei 300 Lei, astfel, ,la o dobanda de 25 %, ti se vor retine : 300 Lei * 25 % * 30 zile / 360 zile - > 6.25 Lei.
c ) depui o suma oarecare X (mai mare decat acel rulaj minim), caz in care banca iti va retine dobanda standard doar pentru diferenta de suma, ramasa neacoperita din limita de credit (depinde bineinteles si cand depui acea suma X, pentru ca dobanda se calculeaza zilnic, la cardurile de credit, la suma descoperita din fiecare zi si se retine la scadenta).

2) Perioada de gratie nu are legatura cu achizitia in rate fara dobanda.La achizitiile in rate, atata timp cat depui lunar rata corecta, de asemenea nu achiti dobanda sau achiti dobanda stabilita prin contract, in functie de campania pe care o desfasoara banca pentru comerciantul respectiv.
Exemplu : Cumperi un produs de 3000 Lei, de la Altex, platind cu un card de credit al unei banci partenere, care accepta plata in 6 rate fara dobanda.Altex isi va retrage pretul produsului de pe card (trebuie astfel sa detii o limita de credit de 3000 Lei pe card), insa, atata timp cat vei depune lunar la banca 500 Lei, nu ti se va percepe nicio dobanda.In luna a 7a, vei avea din nou disponibila pe card suma de 3000 Lei, pe care o vei putea reutiliza cum doresti.

Concluzionand, ti se va percepe dobanda la un card de credit pentru orice suma utilizata astfel :
* Suma care nu a fost depusa in intregime in perioada de gratie, astfel incat sa se reintregeasca limita de credit.
* Suma retrasa cash, de pe un card de credit al unei banci care nu ofera perioada de gratie nicio zi la retragerile cash
De asemenea, in oricare din situatii, trebuie luate in calcul si comisioanele suplimentare (administrare, retragere de la ATM, etc).

#22
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 14.08.2006

 kmailand, on 16 octombrie 2013 - 18:14, said:

Ok, deci sa ma lamuresc si eu cum e cardurile de credit.

* Daca platesti rata (debitul) pana la finalul perioadei de gratie atunci ar trebui sa ai dobanda zero sau nu foarte mare. Asa e? Practic ar fi de plata numai comisioanele de administrare aferente cardului ? Dobanda mare apare atunci cand depasesti perioada de gratie ?

* Daca retragi bani de pe cardul de credit CAND NU AI BANI IN CONT, ai comisioane foarte mari ? Daca ai bani in cont si retragi numerar de la ATM, atunci ti se aplica comisioanele "normale" de 0.5% ?

Eu am doar carduri de debit fara descoperit de cont.

Cardul de credit este considerat instrument de plata si este un produs din categoria celor de creditare; tot timpul are o perioada de gratie.

Descoperitul de cont este un serviciu atasat cardului de debit/contului curent si nu are perioada de gratie. Nu este considerat produs de creditare, practic bancile pot sa dea cu usurinta descoperit de cont pe conturile de salarii decat sa faca carduri de credit. Descoperitul de cont se face in baza unei conventii dintre angajatorul tau si banca. Daca pleci de la respectivul loc de munca te cauta de la banca sa inapoiezi banii datorati cat mai rapid, in cateva zile, pe cand la cardul de credit nu te bate nimeni la cap daca platesti minim suma minima de plata, chiar daca nu mai esti angajat.

#23
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
@meanman: multumesc mult pentru raspuns.

Recunosc ca nu inteleg mare lucru --- eu nu lucrez in domeniul bancar si nici n-am avut carduri de credit --- dar o sa ma interesez mai departe si la ING-ul meu.

Eu am un card de debit, nu am salariul pe card asa incat firma care m-a angajat n-are nicio treaba in afacerea asta. Descoperitul de cont ar trebui sa mi-il gestionez singur si este setat la zero in acest moment.

Daca as vrea sa fac cumparaturi pe credit, probabil ca ar fi mai avantajos sa am un card de credit, nicidecum unul de debit cu descoperit de cont.

#24
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
kmailand, topicul asta e plin de informatie utila despre ce e si cum se foloseste un card de credit si tu ii dai inainte ca nu intelegi mare lucru?

Imi imaginez cum te uiti la topicul asta ca pisica din avatarul tau si e amuzant.

Deci daca nu intelegi mare lucru, stai foarte departe de cardurile de credit. Pe tine mizeaza bancile ca sa isi rotunjeasca veniturile cu ajutorul cardurilor de credit. Tu esti victima perfecta.

#25
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 16.10.2007

 kmailand, on 20 octombrie 2013 - 15:57, said:

Recunosc ca nu inteleg mare lucru --- eu nu lucrez in domeniul bancar si nici n-am avut carduri de credit
Banii se castiga greu si se risipesc usor. Cand e vorba de dat bani, citeste bine, si iar citeste, mai intreaba si pe altii inainte sa ii dai.
Daca ai o inteligenta medie intelegi usor ce scrie acolo.
Termenii nu sunt cei mai uzuali, dar e timpul sa te inveti cu ei, asta e mersul societatii.
Sa nu crezi ca cei din sistemul bancar sunt superzei.
Cand eram si eu mai tanar, la ASE intrau numai prostii, cei care nu intelegeau matematica si fizica. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar vreau sa spun ca domeniul nu e chiar asa de nepatruns.

Daca iti faci cont la orice banca, cei de acolo iti dau o sumedenie de foi cu fel de fel de termeni pe care trebuie sa ii cunosti ca utilizator de produse bancare.

Daca dupa ce le-ai citit de 2-3 ori tot "nu intelegi mare lucru" atunci roaga pe cineva apropiat mai "evoluat" un pic sa opereze in locul tau cand vine vorba de carduri, banca, etc.

#26
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

 izometric, on 20 octombrie 2013 - 16:49, said:

kmailand, topicul asta e plin de informatie utila despre ce e si cum se foloseste un card de credit si tu ii dai inainte ca nu intelegi mare lucru?

Imi imaginez cum te uiti la topicul asta ca pisica din avatarul tau si e amuzant.

Deci daca nu intelegi mare lucru, stai foarte departe de cardurile de credit. Pe tine mizeaza bancile ca sa isi rotunjeasca veniturile cu ajutorul cardurilor de credit. Tu esti victima perfecta.

Stau foarte departe de ele, merci.
Mai ma uit si eu pe ici, pe colo - poate se mai lipeste ceva de mine Posted Image

Edited by kmailand, 21 October 2013 - 20:28.


#27
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 23.06.2004
Am card Euroline de peste 5-6 ani de-acum. Intotdeauna folosit doar pentru cumparaturi in rate fara dobanda (de la aragaz, televizor, SSD la piscina, polistiren, usi). Niciodata nu am platit in plus mai mult de comisionul de administrare de 3 lei pe luna. Foarte util, dpmdv, daca stii cu ce se mananca. O mare capcana pentru cei care refuza sa se informeze inainte sau imediat dupa ce pun mana pe el.

#28
misake

misake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 14.12.2008
Vă salut, știe cineva unde trebuie să mă duc ca să închid mizeria asta de card(euroline). La telefon nu reușesc de 3 zile să-i prind pe nemernici. Mulțumesc anticipat.

#29
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
zau ca esti nebun:) Userii TheWarrior, Isometric si Misake tocmai ne-au expus avantajele majore si tu vrei sa renunti la cardul de credit? Nu se poate...

Edited by kmailand, 12 December 2013 - 18:44.


#30
pifa

pifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 08.01.2007
Pot folosi cardul Eroline AmericanExpress in strainate . ( de exemplu utilizarea platilor combustibilului in tari membre UE cum ar fi Bulgaria si Grecia ) ? Daca da, in ce conditii ? Multumesc !

#31
ana_anamaria

ana_anamaria

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.12.2015
Este strigator la cer ce se intampla, ma chinui de o luna jumatate sa inchid acest card. Am achitat in intregime suma datorata si de fiecare data cand am sunat, in afara de faptul ca am fost pusa in asteptare cate 30 - 40 minute cel putin, mi s-a dat legatura de la un operator la altul, care au incercat sa imi stalmaceasca vorbele si sa ma convinga sa nu inchid acest card. Le-am explicat foarte clar ca urmeaza sa plec din tara definitiv si ca nu mai doresc acest card, sa il inchida. A incercat sa imi explice ca pot pastra cardul si daca voi avea nevoie vreodata de un imprumut sa il refolosesc, dupa ce eu ii explicasem in toate felurile ca doresc sa inchei orice relatia cu ei. I-am rugat sa imi trimita in cel mai scurt timp o adresa din care sa rezulte ca nu mai am nicio datorie la ei si sa ma stearga din Biroul de Credite si bineinteles ca mi-au spus ca termenul de emitere a adresei este de pana la 60 de zile.
In concluzie, nu faceti prostia sa va faceti card Euroline, pt ca veti scapa foarte greu de el. Cand e vorba sa iti faci cardul, nu dureaza decat cateva zile, dar cand vrei sa-l inchizi............e alta poveste

Edited by ana_anamaria, 18 December 2015 - 11:54.


#32
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am un astfel de card. Tinand cont ca (inca) nu se iau comisioane sau alte taxe daca nu il folosesti, am zis ca e ok ca sa il tin acolo. Acum cateva luni am avut nevoie de niste banuti. Si i-am scos de pe card. Apoi au inceput comisioanele, luna de luna, dobanda de mi s-a ridicat parul din cap. Asa ca am facut tot posibilul si am strans ceva banuti sa acopar datoria. Bun. Sun ieri la euroline si le spun frumos: doamna vreau sa va achit datoria totala, si vreau sa stiu cat mai am de plata. Pe extrasul de cont primit de la dvs. exista o rubrica unde scrie datorie totala de plata. Vreau sa stiu daca aceasta e tot ce trebuie sa va dau, ca sa achit total datoria.
Raspuns: nu, nu e aceasta. Trebuie sa va calculam noi.
eu: ok doamna, atunci va rog sa imi calculati si sa imi comunicati cat am de plata.
Raspuns: nu, nu pot face eu ca nu am acces la baza de date. Din pacate persoanele care pot face acest lucru sunt foarte ocupate acum. Imi lasati un nr. de telefon si va sunam noi.
Asta se intampla ieri la ora 14. Ii las numarul de telefon. Pana la ora 19 nu ma suna nimeni. Sun eu din nou. Imi raspunde un angajat, ii spun ce si cum. Scenariul se repeta, nu imi spune nimic, si la fel ma va suna cineva pana la ora 20 sau daca nu, maine dimineata (adica azi). Sa mai spun ca pana la ora asta 15-37 nu m-a sunat nimeni?
Uf, cum naiba fac sa scap de ei si sa imi spuna cat am de plata?
LE acum 1 munut am sunat din nou. Acelasi scenariu, repeta aceleasi cuvinte ca un robot. Sa le las numarul ca ma suna ei. Uf, uf uf!

Edited by roland_s, 10 March 2016 - 15:44.


#33
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Oare citeste cineva de la Euroline forumul asta? Acum doua minute - minune - am fost sunat. Si mi s-a comunicat suma. Ca sa scap de datorie trebuie sa platesc acea datorie totala de plata din extrasul de cont + dobanda pana in ziua in care platesc. I-am comunicat si ziua, mi-a spus suma ... si maine scap de datorie si comisioane. Bingooo
Si totusi, oare o fi coincidenta, sau cineva de la euroline o fi citit aici?

Edited by roland_s, 10 March 2016 - 16:42.


#34
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,028
  • Înscris: 17.10.2004
Nu le place sa-i vorbesti de rau, sunt firma serioasa, au sediu la telefon si angajati model care-ti citesc extrasul si atat, la 30 secunde intreaba daca te mai pot ajuta cu ceva, de fapt cred ca au un singur angajat la Call center...Ivan parca-l cheama...care raspunde cam la 20 minute dupa ce ai umblat prin meniul robotului, meniu in care, culmea, e mai simplu de ajuns la un "consultant" decat la Telekom...am incercat sa-mi dau seama cum calculeaza ei sumele lunare de plata dar nu am reusit...am facut greseala sa sun si dl. ivan a citit cu atentie extrasul fara sa ma lamureasca. incercati sa sunati cand nu e Ivan de serviciu poate dati de cineva mai destupat.

#35
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

 aladdin2k, on 22 octombrie 2013 - 07:18, said:

Am card Euroline de peste 5-6 ani de-acum. Intotdeauna folosit doar pentru cumparaturi in rate fara dobanda (de la aragaz, televizor, SSD la piscina, polistiren, usi). Niciodata nu am platit in plus mai mult de comisionul de administrare de 3 lei pe luna. Foarte util, dpmdv, daca stii cu ce se mananca. O mare capcana pentru cei care refuza sa se informeze inainte sau imediat dupa ce pun mana pe el.
Nimic mai adevarat.
Am acest card de mai bine de 15 ani; doar cumparaturi; dobanda mare la eliberare numerar.

#36
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,028
  • Înscris: 17.10.2004

 iancuMIC, on 15 martie 2016 - 22:37, said:

Nimic mai adevarat.
Am acest card de mai bine de 15 ani; doar cumparaturi; dobanda mare la eliberare numerar.
Ceva-mi zice ca, acum 15 ani, nu exista cardul asta...sper sa ma-nsel.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate