Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 

Android vs iOS vs Windows 8.x/10 vs Linux [Tablete]

- - - - -
  • Please log in to reply
467 replies to this topic

Poll: Care OS este cel mai bun pentru tablete? (184 member(s) have cast votes)

Care sistem de operare vi se pare cel mai util pentru tablete?

  1. iOS (39 votes [19.21%] - View)

    Percentage of vote: 19.21%

  2. Android (77 votes [37.93%] - View)

    Percentage of vote: 37.93%

  3. Windows (73 votes [35.96%] - View)

    Percentage of vote: 35.96%

  4. Linux (8 votes [3.94%] - View)

    Percentage of vote: 3.94%

  5. Altul / Altele (1 votes [0.49%] - View)

    Percentage of vote: 0.49%

  6. Nu am nicio opinie sau nu doresc sa imi exprim opinia in aceasta privinta! (5 votes [2.46%] - View)

    Percentage of vote: 2.46%

Vote Guests cannot vote

#91
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Sunt tablete și tablete :D

Attached Files



#92
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Pai acum ia un ultrabook si vezi in cât timp reușești sa faci aceiași prezentare. ( poți folosi desktop-ul si sa presupui ca este un ultrabook )

Edited by ad-bloc, 26 December 2013 - 16:10.


#93
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Pot folosi tabeta și să zic că e ultrabook :D

În afară de ecranul mai mare ce avantaj îmi aduce un ultrabook față de o surface pro2?

După cum ziceam, tablete și tablete ;)

#94
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Ori este tableta ori este hibrid cu tastatura ? Daca as alege m-as duce cu ochii inchisi cate un ultrabook cu diagonala de 13 sau un laptop mai bun.

Acum mi-am amintit - 900 de grame fata de 1080 de grame un ultrabook. Grea ...


Ce vanzari au ?

Edited by ad-bloc, 26 December 2013 - 16:40.


#95
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Acum mi-am amintit - unii aleg în funcție de vânzări.

One more thing: acum mi-am amintit cu cine dialoghez :D

#96
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Au succes , mi se pare important acest lucru, cand apare un lucru bun fie el si un hibrid se vând ca pâinea calda.  Ce este mai bun un ultrabook de 1000 de USD sau hibridul de 900 de USD.

Pana una alta nu stiu daca este ultrabook sau o tableta de 900 de grame cu tastatura, la 900 de grame ...........

N.B.: Toti fac tablete din ce in ce mai usoare, ultrabook-uri cu autonomia de 12 ore, nu-i cam mult 900 de grame ?

Edited by ad-bloc, 26 December 2013 - 17:11.


#97
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Nu

#98
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Cum spui tu , sincer surface pro 2 mi se pare mai mult un ultrabook , un hibrid, pare un laptop intors. Am testat doar un Asus cu W7 , un hibrid nereusit dupa mine.

Banuiesc ca nu ghicesti ce este acesta:

Attached Files


Edited by ad-bloc, 26 December 2013 - 18:03.


#99
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postad-bloc, on 26 decembrie 2013 - 17:52, said:

Banuiesc ca nu ghicesti ce este acesta:

Probabil ca este Lenovo Yoga.

Adica un Ultrabook convertibil in tableta (tastatura ramane atasata).

#100
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
....

Edited by carmenclara1, 27 December 2013 - 08:45.


#101
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postad-bloc, on 26 decembrie 2013 - 17:52, said:

sincer surface pro 2 mi se pare mai mult un ultrabook , un hibrid, pare un laptop intors.
Banuiesc ca nu ghicesti ce este acesta

View Post_-_, on 26 decembrie 2013 - 20:54, said:

Probabil ca este Lenovo Yoga.

Adica un Ultrabook convertibil in tableta (tastatura ramane atasata).

Am uitat sa adaug ca Microsoft Surface nu este ultrabook, ci tableta, deoarece tastatura este detasabila (poti sa nu o utilizezi niciodata). - Uitasem sa precizez aceasta...

In alta ordine de idei, tocmai am observat ca a fost modificat titlul topicului. Este mai bine asa, deoarece utilizatorii trebuiau sa deschida chestionarul si primul mesaj de la topic ca sa se lamureasca ca este vorba de tablete si nu de telefoane la acest topic. Oricum, corelatia smartphone - tablet - phablet ramane valida...

#102
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este interesant ca pe topicul "versus" despre telefoane Windows Phone a depasit iOS in sondaj.

#103
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
De o saptamana mi-am luat o tableta low spec cu Android 1.6 dual core rk 3066, 1 gb RAM 4.1 Jelly Bean).
Pana acum mi se pare inferior modul de operare comparat cu Windows RT unde totul se face mai simplu si mai intuitiv.
Deocamdata nu ma leg de performanta si lag pentru ca probabil n-am invatat sa o configurez pentru performanta. O sa revin peste ceva timp cu mai multe impresii.

#104
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
http://forum.softped...4#entry14615257

#105
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Bine, funcțional vorbind, tabletele cu Win 8.1 (nu RT) bat la cur orice. Urmează să vedem ce fac ăștia cu RT-ul. Tot se vehiculează unirea RT cu WP.

#106
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Tabletele cu Windows RT nu prea au avut succes. Pot sa si dispara - nimeni nu va suferi din aceasta cauza.
Portarea aplicatiilor din interfata Desktop (scrise pentru procesoare din familia x86) pe Windows RT care ruleaza in mod normal pe procesoare ARM este prea dificila pentru a vedea vreodata aceleasi aplicatii functionand atat pe o familie de tablete cat si pe cealalta.
Majoritatea persoanelor care isi cumpara tablete cu Windows doresc sa poata utiliza pe tablete si anumite aplicatii pentru interfata Desktop pentru care si-au creat anumite obisnuinte, nu doar aplicatii Metro pentru web browsing, e-mail, accesarea retelelor de socializare, chat si ce se mai gaseste prin Windows Store.
Microsoft se apropie cu pasi mici de momentul idealului sau de unificare a PC-ului, consolei, tabletei si smartphone-ului.
Urmatorul pas important care va fi facut in curand de catre Microsoft este unificarea magazinului Windows Store cu Windows Phone Store, insa tare ma tem ca va fi facut ca si Apple in sensul ca vei putea descarca direct din AppStore pe Mac aplicatii si carti concepute pentru iOS, dar care in OS X raman inaccesibile din punct de vedere functional.

#107
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Post_-_, on 19 februarie 2014 - 08:39, said:

Portarea aplicatiilor din interfata Desktop (scrise pentru procesoare din familia x86) pe Windows RT care ruleaza in mod normal pe procesoare ARM este prea dificila pentru a vedea vreodata aceleasi aplicatii functionand atat pe o familie de tablete cat si pe cealalta.

Vedem. Apple au recurs la rahatul ăla de artificiu în cae o tabletă e practic un telefon supradimensionat. Se poate așa și pe RT. :D La o adică interpătrunderea cu WP (platformă ARM) nu cu versiunea pe arhitectura x84/x64. Va mai dura până să se unifice toate (ARM cu non-ARM).

#108
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu nu prea mai vad rostul procesoarelor ARM pe tablete, in afara de faptul ca sunt, in mod normal, mai ieftine. Noile procesoare Intel Atom sunt aproximativ la fel de eficiente din punct de vedere energetic ca si procesoarele ARM. Si chiar anumite procesoare Intel Core (pe care le gasim astazi pe unele Notebook-uri si tablete) sunt mult optimizate din acest punct de vedere.

In mesajul anterior am facut o eroare: cartile respective pot fi citiite in aplicatia iBooks pentru Mac OS X. Doar aplicatiile iOS pe care le poti descarca via AppStore nu pot fi executate in nicio aplicatie (de emulare sau virtualizare) integrata in OS X Mavericks (ultima versiune de OS X).

In sens invers, nu cred ca o sa vad prea curand aplicatii scrise pentru tablete cu Windows RT ruland pe Windows Phone. Sa zicem ca iti vor aparea in Store, in sensul ca le poti vedea sau chiar descarca! Degeaba insa daca nu vor fi functionale...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate