Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Android vs iOS vs Windows 8.x/10 vs Linux [Tablete]

- - - - -
  • Please log in to reply
467 replies to this topic

Poll: Care OS este cel mai bun pentru tablete? (184 member(s) have cast votes)

Care sistem de operare vi se pare cel mai util pentru tablete?

  1. iOS (39 votes [19.21%] - View)

    Percentage of vote: 19.21%

  2. Android (77 votes [37.93%] - View)

    Percentage of vote: 37.93%

  3. Windows (73 votes [35.96%] - View)

    Percentage of vote: 35.96%

  4. Linux (8 votes [3.94%] - View)

    Percentage of vote: 3.94%

  5. Altul / Altele (1 votes [0.49%] - View)

    Percentage of vote: 0.49%

  6. Nu am nicio opinie sau nu doresc sa imi exprim opinia in aceasta privinta! (5 votes [2.46%] - View)

    Percentage of vote: 2.46%

Vote Guests cannot vote

#73
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostHansolo, on 17 decembrie 2013 - 13:05, said:

Nu ma insel deloc, am mentionat cateva criterii mai sus plus informatii directe nu din auzite. Mentionam de mac-uri, nu de IPAD-uri care in lumea corporate de afara sunt doar un gadget nu un instrument de productivitate. Iar Mac-urile reprezinta o anomalie/abatere de la regula, in gama respectiva orice corporate stie de ofertele business ale Dell/HP.

Sa le spui si pilotilor de avion asau medicilor ca iPAD-urile sunt doar jucarii ;). Sau ala nu e mediu "corporate"?

#74
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Ori glumesti ori nu cunosti ce inseamna mediul de business/productivity. Probabil  ca daca pilotul ala se da pe feisbuc pe Ipad e corporate/productivity, nu? Sau medicul care vede mail-ul, pozele personale la fel, e productivity? Sau n-am inteles eu bine si de fapt misiunile de zbor sunt controlate de Ipad-uri iar un RMN la fel... cam ca in filmul Iron Sky.
Mai citeam si prin presa de afara exemple demne de urmat, cum nu stiu ce primarie din SUA a redus costurile la hartie achizitionand IPad-uri la toti angajatii. Cascadorii rasului, nu alta.
Pana una alta Apple nu are absolut nici un avantaj in zona corporate in fata Dell/Lenovo/HP, ca vorbim de PC-uri sau de tablete.

#75
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Uite niste exemple:
http://goo.gl/VJzYgJ
http://goo.gl/wQ0Tf
http://goo.gl/AX4s4
si chiar de pe site-ul Apple:
http://goo.gl/5FAOC

Planurile si manualele de zbor digitale (Digital Flight Bag) sunt un succes enorm printre piloti. Nus'ce linie aeriana a anuntat ca va folosi MS Surface pentru asta, in loc de iPad-uri si s-a lovit de proteste puternice din partea pilotilor.

Edited by filip.serban, 17 December 2013 - 14:52.


#76
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Asta nu prea inseamna productivitate. :)
Lucrurile astea le puteau face foarte usor si pe tablete chinezesti cu android de 50$.

#77
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postsorin83, on 17 decembrie 2013 - 14:58, said:

Asta nu prea inseamna productivitate. Posted Image
Lucrurile astea le puteau face foarte usor si pe tablete chinezesti cu android de 50$.

Desigur..

#78
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
si dc ipad si nu o alta tableta concurenta in ACELASI PRET?  sa nu cumparam mentalitatea dar si bani americanilor care stau 1 saptamana in fata unui magazin pentru o tableta,sau un telefon  !

#79
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAl3csutzul, on 17 decembrie 2013 - 15:08, said:

si dc ipad si nu o alta tableta concurenta in ACELASI PRET?  sa nu cumparam mentalitatea dar si bani americanilor care stau 1 saptamana in fata unui magazin pentru o tableta,sau un telefon  !
Da, niste prosti  americanii. Mai bine ca noi rupti in cur, da' inteligenti foc.

#80
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View Postfilip.serban, on 17 decembrie 2013 - 14:50, said:

Uite niste exemple:
http://goo.gl/VJzYgJ
http://goo.gl/wQ0Tf
http://goo.gl/AX4s4
si chiar de pe site-ul Apple:
http://goo.gl/5FAOC

Planurile si manualele de zbor digitale (Digital Flight Bag) sunt un succes enorm printre piloti. Nus'ce linie aeriana a anuntat ca va folosi MS Surface pentru asta, in loc de iPad-uri si s-a lovit de proteste puternice din partea pilotilor.
PR bullshit. Nu ma refer la chinezarii de 50USD, dar ce avantaj are un Ipad fata de o tableta rugged? Nici unul, poate o idee pretul.
Ca sa nu mai spunem de aplicatia de cartografie geniala de la Apple...
Exemple la fel de ciudate sunt si la Microsoft: http://www.microsoft...-30deltapr.aspx

Edited by Hansolo, 17 December 2013 - 16:33.


#81
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostHansolo, on 17 decembrie 2013 - 16:32, said:

PR bullshit. Nu ma refer la chinezarii de 50USD, dar ce avantaj are un Ipad fata de o tableta rugged? Nici unul, poate o idee pretul.
Ca sa nu mai spunem de aplicatia de cartografie geniala de la Apple...
Exemple la fel de ciudate sunt si la Microsoft: http://www.microsoft...-30deltapr.aspx

1) Autonomia, dimensiunile, greutatea, rezolutia, suportul tehnic.
2) Aplicatia de cartografie nu are nicio legatura cu utilizarea pentru aviatie.
3) Iti spun si tie ce am mai spus si altui coleg: nu confunda aplicatiile si suportul consumer cu suportul si aplicatiile business de la Apple. Ia si citeste putin: http://goo.gl/W0H3fH

Edited by filip.serban, 17 December 2013 - 16:57.


#82
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postfilip.serban, on 17 decembrie 2013 - 11:18, said:

Aici te inseli, Apple are prezenta masiva in lumea "corporate". E drept, nu la noi, dar in "afara" este.
aia nu e lume corporate, e lumea directorasilor care-si cumpara iphone si ipad ca atata stiu si si-au fortat departamentele IT sa le integreze mailul si calendarul de pe telefon cu serverul de Exchange al firmei.

de aici si pana la a crea aplicatii native de business pentru iOS (adica nu din alea usurele, cu atingeri catifelate de norisori de storage) este o cale lunga.

acelasi lucru e valabil si pentru Android, si deocamdata si pentru Windows-ul de tablete.

lumea corporate este aia in care companiile cumpara tablete pentru ca ruleaza nativ ERP-ul propriu, CRM-ul propriu, intranetul propriu etc (si aici nu ma refer la clienti web usurei sau palarii de BI cu rapoarte frumos colorate, ci la clientii cu care workerii baga date, manipuleaza hipercuburi de date etc) ... adica inca nu.

Edited by glumetu, 17 December 2013 - 21:41.


#83
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postglumetu, on 17 decembrie 2013 - 21:38, said:

aia nu e lume corporate, e lumea directorasilor care-si cumpara iphone si ipad ca atata stiu si si-au fortat departamentele IT sa le integreze mailul si calendarul de pe telefon cu serverul de Exchange al firmei.

de aici si pana la a crea aplicatii native de business pentru iOS (adica nu din alea usurele, cu atingeri catifelate de norisori de storage) este o cale lunga.

acelasi lucru e valabil si pentru Android, si deocamdata si pentru Windows-ul de tablete.

lumea corporate este aia in care companiile cumpara tablete pentru ca ruleaza nativ ERP-ul propriu, CRM-ul propriu, intranetul propriu etc (si aici nu ma refer la clienti web usurei sau palarii de BI cu rapoarte frumos colorate, ci la clientii cu care workerii baga date, manipuleaza hipercuburi de date etc) ... adica inca nu.

Pai din ce-am vazut, se folosesc iPad-uri si pe la GE si pe la Airbus (nu sunt sigur 100%) si chiar pentru ce spui tu.

#84
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
da, dar ca sa spui ca adoptia "corporate" e masiva pe baza acestor cazuri (manualele de zbor puse pe iPad/Nexus/Surface) este o usoara iluzie...

Edited by glumetu, 18 December 2013 - 08:36.


#85
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postglumetu, on 18 decembrie 2013 - 08:36, said:

da, dar ca sa spui ca adoptia "corporate" e masiva pe baza acestor cazuri (manualele de zbor puse pe iPad/Nexus/Surface) este o usoara iluzie...

Uita-te pe link-ul catre apple, ca nu e vorba de harti si Digital Flightbag.

#86
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Sorry, praf in ochi Apple-style... Tu te-ai uitat pe aplicatiile de business pe care le linkeaza ei? Majoritatea sunt niste website-uri glorificate.

Eu vreau sa vad aplicatii prin care se creeaza informatie, nu doar manipularea si consumul lor.

iarasi, eu sunt circumspect in ceea ce priveste potentialul de business al form factorului tableta, nu in ceea ce priveste ios vs android vs w.

Edited by glumetu, 18 December 2013 - 13:16.


#87
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
dintre cele trei eu favorizez puternic androidul, dar nu neg faptul ca si restul platformelor au atuuri binevenite.

de ce android -> pentru simplul fapt ca puterea iti este pusa la dispozitie si poti face ce vrei tu.

de ce struto-camila win8  -> pentru taskurile work related.

de ce ios -> pentru hardwareul folosit si pentru stabilitatea aplicatiilor folosite in mod uzual/intensiv.

#88
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postcarmenclara1, on 25 decembrie 2013 - 05:54, said:

dintre cele trei eu favorizez puternic androidul, dar nu neg faptul ca si restul platformelor au atuuri binevenite.

de ce android -> pentru simplul fapt ca puterea iti este pusa la dispozitie si poti face ce vrei tu.

de ce struto-camila win8  -> pentru taskurile work related. pentru simplul fapt ca puterea iti este pusa la dispozitie si poti face ce vrei tu.

de ce ios -> pentru hardwareul folosit si pentru stabilitatea aplicatiilor folosite in mod uzual/intensiv.


#89
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Voi uitați sau nu va documentați cum folosesc oamenii ( aia 90 % care contează pentru vânzători ), browsing, socializare, jocuri, lectura, se mai încearcă in tarile civilizate sa fie folosite in educație ( e.g. Singapore cu un scor uriaș la PISA ).

Este suficient sa te uiti in itunes la filme , muzica, programe tv , aplicații sa-ti faci o idee cum se folosesc tabletele, dacă nu ai încredere in itunes sunt suficiente studii de piață  la care au acces firmele mari, de parca azi au apărut tabletele. ( aveți si raspunsul de ce primele tablete nu au avut succes )

In rest nu s-a schimbat nimic de la lansarea ipad-ului 2 pana acum, cine a ales ipad 2 s-a bucurat pana azi de actualizări, optimizare, browsing decent, cine a ales asus transformers, motorola xoom s-a ales cu lag, aplicatii neoptimizate, actualizari dupa 12 luni de la aparitie.

Productivitatea la tablete se referă la aplicații și programe destinate unui număr mic de persoane , nu poți înlocui ultrabook-ul cu SSD, i5 sau i7 cu o tableta. ( încercați sa faceți o prezentare exhaustiva despre ursul panda pe o tableta , apoi încercați pe un ultrabook- 1000 de grame cu i7 )

Attached Files



#90
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pe mine ca si pe marea majoritate a detinatorilor de tablete nu ma "doare" de ce face restul lumii cu tableta. Ceea ce ma intereseaza este ce pot EU sa fac cu ea.
De asemenea nu ma intereseaza daca toata populatia Chinei si toti minorii din Romania au tablete cu Android in timp ce toata America de Nord are iPad-uri.
Nu ma intereseaza nici cine da sau cine nu da bani pe aplicatii.
Prima intrebare pe care trebuie sa ne-o punem este: "ce doresc eu sa obtin de la o tableta?".
Iar legat de update-uri, asta depinde de producatori: nu te poti astepta ca Asus sa iti ofere update-uri la fel de repede sau des ca Samsung. Nici nu te poti astepta ca pentru Android sa gasesti aplicatii optimizate in aceeasi masura in care exista pe dispozitivele Apple. Iar in ceea ce priveste celebrul lag de sub Android, sa ne gandim ca majoritatea utilizatorilor detin tablete ieftine (chinezarii) cu Android ceea explica prezenta lag-ului!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate