Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Android vs iOS vs Windows 8.x/10 vs Linux [Tablete]

- - - - -
  • Please log in to reply
467 replies to this topic

Poll: Care OS este cel mai bun pentru tablete? (184 member(s) have cast votes)

Care sistem de operare vi se pare cel mai util pentru tablete?

  1. iOS (39 votes [19.21%] - View)

    Percentage of vote: 19.21%

  2. Android (77 votes [37.93%] - View)

    Percentage of vote: 37.93%

  3. Windows (73 votes [35.96%] - View)

    Percentage of vote: 35.96%

  4. Linux (8 votes [3.94%] - View)

    Percentage of vote: 3.94%

  5. Altul / Altele (1 votes [0.49%] - View)

    Percentage of vote: 0.49%

  6. Nu am nicio opinie sau nu doresc sa imi exprim opinia in aceasta privinta! (5 votes [2.46%] - View)

    Percentage of vote: 2.46%

Vote Guests cannot vote

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce sistem de operare considerati ca este cele mai potrivit pentru o tableta sau hibrid smartphone-tableta / phablet: iOS, Android, Windows 8 sau superior, Ubuntu touch, Blackberry sau altul?

In cazul in care considerati ca singurul tip dezirabil de tableta este o tableta hibrida / cu dual-boot sau triple-boot, atunci puteti opta pentru mai multe variante de raspuns.

Argumentati raspunsul/ raspunsurile!

Update:
Titlu modificat din "Android vs iOS vs Windows 8 [Tablete]" in "Android vs iOS vs Windows 8.x/10 vs Linux [Tablete]".

Edited by _-_, 10 February 2015 - 00:17.


#2
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Not another vs topic. :/

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In ordine, eu optez pentru:
1. Windows 8,
2. Linux,
3. Android,
4. iOS.
(in legatura cu ordinea ultimelor doua inca nu m-am decis definitiv).

Am prezentat aici un pic mai devreme cateva idei personale.

Iata si cateva idei exprimate de altii:

10 advantages Windows 8 tablets have over the iPad and Android

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SRCQaq_Ht4A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
"better then" asta spune tot.

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Faptul ca individul care a pus videoclipul pe youtube a scris cu "then" in loc de "than" nu este chiar grav; poate ca este doar o greseala neintentionata. Oricum este mai putin important cum scrie individul sau ce spune in videoclip. Am atasat videoclipul exclusiv pentru impactul vizual: ca sa se vada cat de comod/ placut se opereaza in interfata Metro si aplicatii Windows 8.

Pentru prezentarea unor idei am pus, inaintea videoclipului, un alt link (10 advantages Windows 8 tablets have over the competition), din care redau pe scurt cateva elemente:
1. Android tablets and the iPad are solid tablets, but Windows 8 has distinct advantages over both of the other platforms. Windows 8 is a full PC OS and that brings some important capabilities to the tablet.
2. Windows has long supported multiple user accounts on a single PC and this can be leveraged on Windows 8 tablets. Just set up each user with her own account and all files and settings belonging to each will be protected. It's like each user having his own tablet, all within one device.
3. It may sound silly to hook external monitors up to a tablet but the more powerful Windows 8 models are essentially full desktop systems in a slate form. They can easily drive a full desktop configuration and can be used as a core module in a setup with monitors, keyboard, mouse, and any other peripherals needed.
4. The Windows ecosystem of third party peripherals is huge, and that extends onto the tablet.
5. Microsoft built the ability to run and display two apps side-by-side, a feature called snap view. This is a very useful way to work with two programs together. Snap view in Windows 8 is nice enough and improvements in the upcoming Windows 8.1 make it even better.
Some Samsung Galaxy Android tablets have this capability (called multiview) but it is more limited than the Windows 8 snap view. Any two apps can be snapped together in Windows 8, even the legacy desktop, while Samsung's method only works with certain apps.
6. The Windows File Manager has long been a fixture on desktops because it is as good a file handler as that on any platform. The ability to perform any file function is a powerful feature on a tablet.
There are third party file managers for the iPad and Android tablets, but few of those are as powerful as the Windows manager. Windows 8 includes it in the box so tablet owners have it at their beck and call.
7. File encryption
8. Tablets are the perfect form for supporting handwritten input, and Windows 8 is easily the best platform for such support. Pen input has been available in Windows for over a decade, and Windows 8 leverages it fully.
9. Bing news app
10. Every browser out there will run on Windows so tablet users aren't restricted to one or two as on other platforms. All of the popular browsers (e.g. Firefox, Chrome) can be used on a Windows tablet so everyone's preference will work. Internet Explorer is pretty good in Windows 8 but it's nice to have options.

La cele 10 eu as adauga neaparat si modul simplu si natural in care se face comutarea intre mai multe aplicatii deschise, se poate vizualiza lista aplicatiilor deschise si comuta pe oricare dintre ele, se pot deschide doua aplicatii simultan pe ecran: http://windows.micro...pps?page=mouse3
Din punctul meu de vedere interfata Metro a lui Windows este cea mai bine gandita.

Edited by _-_, 12 October 2013 - 11:34.


#6
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
Faptul ca lumea nu cumpara tablete cu Windows 8 e suficient , cumparatorii taxeaza pe cei care nu fac lucruri bune sau pe masura nevoilor lor. Topicul nu-si are rostul. Cota de piata a OS-urilor spune totul. Peste 5 ani mai vorbim , piata e dinamica.[ http://www.computerworld.com/common/images/site/features/2013/03/tablet_share.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by chflorin, 12 October 2013 - 11:22.


#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cum sa nu cumpere lumea tablete cu Windows 8? "Feliuta" verde din graficul tip "placinta" pus de tine contrazice ce spui. Daca ar fi sa iau drept buna afirmatia ta, atunci inseamna ca eu nu mi-am cumparat tableta cu Windows 8, desi mi-am cumparat Posted Image
In afara de asta, te-ai gandit cat de nou este Windows 8 comparativ cu iOS si Android? Oare aceasta nu explica de ce sunt mai putini cumparatori de tablete cu Windows 8? Dar la numarul de producatori de tablete cu Windows 8 si de produse cu Windows 8 comparativ cu cei care produc tablete Android (majoritatea din China) te-ai gandit? Dar preturile tabletelor le-ai luat in calcul? Printre utilizatorii de tablete cu Android oare cati depasesc varsta de 18 ani si au tablete mai scumpe de 500 RON?
In conditiile acestea mai "spune totul" cota de piata? ;)
La cate vanzari de tablete Myria, Smailo, Eboda, Evolio, Vonino, Allview etc. cu preturi intre 200 si 300 RON se fac comparativ cu tabletele mai de "Doamne'ajuta" atunci placinta ta intr-adevar spune extrem de mult... Dar ce spune? Ia ma gandeste-te! (Mie imi vin in minte copiii de 10 ani care se roaga de parinti sa le ia o tableta ieftina ca sa joace Angry Birds... Concluzie: Android este cel mai tare! Oare ce scartaie in aceasta logica?)

Edited by _-_, 12 October 2013 - 12:02.


#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
O alternativa promitatoare pentru viitor o reprezinta Linux, mai exact Ubuntu pentru tablete.
Pentru cei care nu au vizualizat videoclipul "Ubuntu for tablets" al lui Mark Shuttleworth (fondatorul Canonical Ltd.) pun mai jos link-ul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h384z7Ph0gU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _-_, 12 October 2013 - 13:05.


#9
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
@_-_: încep să cred că ar trebui să ai un singur topic, care să se numească "I love tabletele cu Windows 8". Înțeleg că ești entuziasmat de ele dar noi nu. Este perfect ok că încerci să le promovezi dacă e o tehnologie în care crezi, dar deseori sari calul și arunci cu noroi în alte tehnologii. Așa nu o să convingi pe nimeni.

Privind articolul cu cele 10 avantaje:
1) Nu înseamnă nimic, e limbaj marketing.
2) Android suportă conturi multiple începând cu 4.2.
6) Mi-e greu să cred că file managerul din Windows nu are echivalent pe Android. Ce are atât de special?
7) Android suportă criptarea partițiilor, nu mai știu de la ce versiune.
8) La fel și pen/stylus input.
9) Cui îi pasă de Bing news app?
10) Ce browser lipsește de pe Android, în afară de Explorer și de Safari pe care Microsoft respectiv Apple nu vor să le facă disponibile?

Suportul pentru periferice, monitoare multiple și snap view sunt interesante dar depinde mult de utilizator dacă le consideră utile și le dorește.

Aș atrage atenția apropo de periferice că tendința e spre mobilitate, se încearcă să se facă totul fără conexiuni fizice, fără cabluri. Moment în care accentul se pune pe tehnologii over WiFi gen MiraCast, DLNA, USB over WiFi șamd și încet încet suportul pentru periferice devine irelevant. Peste încă ceva ani ne vom uita la vremurile în care fiecare dispozitiv în parte avea nevoie de un driver propriu ca la epoca de piatră.

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 wirespot, on 12 octombrie 2013 - 14:08, said:

@_-_: încep să cred că ar trebui să ai un singur topic, care să se numească "I love tabletele cu Windows 8". Înţeleg că eşti entuziasmat de ele dar noi nu. Este perfect ok că încerci să le promovezi dacă e o tehnologie în care crezi, dar deseori sari calul şi arunci cu noroi în alte tehnologii. Aşa nu o să convingi pe nimeni.

Privind articolul cu cele 10 avantaje:
1) Nu înseamnă nimic, e limbaj marketing.
2) Android suportă conturi multiple începând cu 4.2.
6) Mi-e greu să cred că file managerul din Windows nu are echivalent pe Android. Ce are atât de special?
7) Android suportă criptarea partiţiilor, nu mai ştiu de la ce versiune.
8) La fel şi pen/stylus input.
9) Cui îi pasă de Bing news app?
10) Ce browser lipseşte de pe Android, în afară de Explorer şi de Safari pe care Microsoft respectiv Apple nu vor să le facă disponibile?

Suportul pentru periferice, monitoare multiple şi snap view sunt interesante dar depinde mult de utilizator dacă le consideră utile şi le doreşte.

Aş atrage atenţia apropo de periferice că tendinţa e spre mobilitate, se încearcă să se facă totul fără conexiuni fizice, fără cabluri. Moment în care accentul se pune pe tehnologii over WiFi gen MiraCast, DLNA, USB over WiFi şamd şi încet încet suportul pentru periferice devine irelevant. Peste încă ceva ani ne vom uita la vremurile în care fiecare dispozitiv în parte avea nevoie de un driver propriu ca la epoca de piatră.

De unde ai tras concluzia ca "arunc cu noroi in alte tehnologii"? Poti prezenta dovezi in acest sens? Ce vrei sa spui prin "sarit calul"? Si cine sunteti voi? Dupa cum te-ai exprimat s-ar putea trage concluzia ca eu sunt singurul utilizator de aici care plaseaza pe primul loc tabletele cu Windows. Pana si voturile exprimate la acest topic demonstreaza ca voi nu sunteti chiar atat de multi pe cat iti imaginezi (deocamdata au fost exprimate mai multe voturi in favoarea Windows).
Inteleg ca tu ti-ai cumparat o tableta cu Android, probabil una scumpa si, suspectez ca acum procedezi intocmai ca vulpea din fabula lui La Fontaine care spune ca-i acru unde nu poate sa ajunga: doar nu o sa arunci tableta ta scumpa cu minunatia de Android ca sa dai alti bani si sa te "chinui" pe interfata Metro, atat de "complicata" si "greu de utilizat", mai ales ca nu ai avea nici "tonele de aplicatii nemaipomenite, extrem de stabile si fara bug-uri" ale Androidului folosit de "atat de multi" utilizatori de smartphone-uri si tablete din intreaga lume pe dispozitive care costa de 10 ori mai putin decat cele cu Windows...

1. Faptul ca Windows 8 este un sistem de operare complet, identic cu cel de pe PC-uri si 100% compatibil cu aplicatiile de pe PC-uri nu inseamna nimic? Este doar limbaj de marketing? Imposibilitatea de a rula aplicatii pentru MAC OS X in iOS, respectiv de a rula aplicatiile din oricare mare distributie Linux in Android nu inseamna nimic? Faptul ca, spre diferenta de Windows 8 (care poate rula orice aplicatie Windows de la aplicatii pe 16 biti din Windows 3.1 pana la aplicatii pe 32 biti din Windows 7), iOS/ Android nu suporta decat aplicatii modificate/ create special ca sa poata rula in iOS sau Android este lipsit de importanta?
2. Eu nu am auzit ca Android sa faca parte din randul sistemelor de operare multiuser, insa nici nu pot sa te contrazic, pentru ca nu m-am mai interesat. Eu am inca Android 4.1.2 pe Samsung Galaxy Note II si inca nu a aparut updateul la 4.2. Presupun ca 9/10 dintre utilizatorii de Android (majoritatea din Asia) au tablete/ smartphone-uri "ieftine" fabricate in China si care nu suporta Android 4.2.
6. In Android nu exista un File manager dedicat. Unii producatori instaleaza implicit un file manager care nu este mai performant decat orice file manager de pe Google Play. Oricare dintre ele este departe de File managerul din Windows 7/8, cam la fel de departe precum este Astro file manager din Android fata de Total Commander/ Multi Commander/ Q-Dir din Windows si Krusader sau Gnome commander din Linux.
7. BitLocker este integrat in Windows 8.
8. Suportul pentru touchscreen si stylus exista in Windows inca de la batranul Windows XP pentru tablete, de cand au inceput sa apara si aplicatiile dedicate.
9. Autorului articolului ii pasa de Bing news. Mie nu...
10. Anumite siteuri nu sunt suportate decat de Internet Explorer, respectiv de Apple Safari. Spre exemplu, nu poti accesa site-ul zone.msn.com si juca jocuri online cu parteneri/ oponenti umani (sa zicem Spades sau Hearts care au cei mai multi jucatori pe zone.com) sub Android.

Mie mi se pare firesc sa avem opinii diferite. Pe deasupra, in filosofie se spune ca adevarul se naste din contradictie, idee aplicabila si aici, la acest topic. Dar, in momentul in care afirmi despre interlocutor ca "sare calul" si "arunca cu noroi" deja este altceva. Din punctul meu de vedere astfel de afirmatii reprezinta tentative de a jigni. Iar in cazul meu ti-ai gresit tinta. Din cate stiu, eu ma port politicos cu toata lumea (atata vreme cat nu ma jigneste) si mai curand incerc sa aplanez conflictele decat sa le provoc.
In acest mesaj m-am adresat si eu tie in acelasi stil pe care il practici tu ca sa vezi cum este.
Eu nu te-am jignit niciodata si iti cer sa te porti la fel cum m-am purtat si eu cu tine.

#11
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,853
  • Înscris: 27.09.2008
referitor la cota de piata a win8, spui tu (@_-_) ca e nou si va urca in topuri, gresit....nu uita ca win 8 a dat chix exact ca win vista (eu personal merg pe win7 chiar daca eram entuziasmat de win8, si m-am lamurit) Crezi ca pe tablete ar avansa? m-as mira, asa a cazut si internet explorer incet incet cu toate ca tot il optimizeaza sa depaseasca alte browsere (deja l-am dezactivat).
In afara de browsing, office, etc... cate jocuri joci pe tableta gen nova, modern combat etc...? Sau ce jocuri ar fi pentru win8 pe tableta? farm frenzy? :D
Nici o sansa pentru win 8 pe tablete, parerea mea!!! Poate 1 % folosesc asa ceva

#12
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 _-_, on 12 octombrie 2013 - 17:07, said:

De unde ai tras concluzia ca "arunc cu noroi in alte tehnologii"? Poti prezenta dovezi in acest sens?

Desigur, poftim:

 _-_ said:

Tablete cu Android isi cumpara in general cine s-a atasat de jocurile pentru Android si doreste sa le joace pe un display mai mare (sau cine nu are bani suficienti pentru o tableta cu Windows si nu ii trebuie tableta decat ca sa navigheze pe web cu suport flash limitat sau inexistent, sa citeasca documente in anumite formate, sa acceseze retele de socializare si conturile de e-mail etc.). Altfel este destul de limitat, la fel ca si iOS. Exista destule topicuri/ topice dedicate Androidului sau iOS-ului.
Windows, Linux, MAC OS X sunt sisteme de operare serioase. Androidul este o copilarie...

[...]

Pentru ca toate aplicatiile de Android sunt ca niste jocuri pentru copii: optiuni extrem de reduse, posibilitati reduse, nu isi fac treaba decat pana la un punct, mai mult de forma.

[...]

Parerea mea este ca intr-un viitor nu foarte indepartat vor fi tot atatia utilizatori de Android cati sunt azi utilizatori de smartphone-uri cu Symbian.

[...]

Daca sistemul va arata asa cum este prezentat acolo, atunci cine s-ar mai limita la Android pe o tableta care va costa tot atat?

[...]

in niciun caz cu Android sau iOS care pentru mine sunt tot pe acolo, adica niste sisteme de operare copilaresti create exclusiv pentru divertisment.

Această atitudine antagonizează colegii de forum. Ai avea mult mai mult succes în promovarea tabletelor care-ţi plac dacă ai renunţa să mai arăţi cu degetul ce fac prost alte OS şi ai arăta ce face bine Windows. Măcar de le-ai critica la un mod interesant sau informativ, dar de multe ori o dai în bară.

_-_ said:

Inteleg ca tu ti-ai cumparat o tableta cu Android, probabil una scumpa si, suspectez ca acum procedezi intocmai ca vulpea din fabula lui La Fontaine care spune ca-i acru unde nu poate sa ajunga: doar nu o sa arunci tableta ta scumpa cu minunatia de Android ca sa dai alti bani si sa te "chinui" pe interfata Metro, atat de "complicata" si "greu de utilizat", mai ales ca nu ai avea nici "tonele de aplicatii nemaipomenite, extrem de stabile si fara bug-uri" ale Androidului folosit de "atat de multi" utilizatori de smartphone-uri si tablete din intreaga lume pe dispozitive care costa de 10 ori mai putin decat cele cu Windows...

Fii un pic mai atent cu ghilimelele pentru că citatele respective nu-mi aparţin.

Şi cred c-ai înţeles greşit fabula cu vulpea şi strugurii, ar fi fost adecvată dacă aveam o tabletă ieftină şi nu-mi permiteam să cumpăr una scumpă. Găseşte o fabulă despre vulpea care şi-a cumpărat o tabletă care a convins-o dpdv tehnologic şi nu vrea să cumpere tablete care n-o conving.

_-_ said:

Eu nu te-am jignit niciodata si iti cer sa te porti la fel cum m-am purtat si eu cu tine.

Da, sunt foarte prietenoase insinuările de mai sus. Posted Image

_-_ said:

Imposibilitatea de a rula aplicatii pentru MAC OS X in iOS, respectiv de a rula aplicatiile din oricare mare distributie Linux in Android nu inseamna nimic?

Exact. Tabletele şi smartphones sunt o clasă nouă de device-uri, care a inventat moduri de folosire şi interacţiune specifice. Este nevoie de aplicaţii cu interfeţe gândite pentru touch, anumite mărimi de ecran, anumite resurse. Aplicaţiile de PC în fix forma de pe PC sunt irelevante pentru aceste dispozitive.  Faptul că Microsoft se laudă cu compatibilitatea cu ele este marketing pur.

_-_ said:

2. Eu nu am auzit ca Android sa faca parte din randul sistemelor de operare multiuser, insa nici nu pot sa te contrazic, pentru ca nu m-am mai interesat.

Atunci cum poţi face asemenea afirmaţii?

Şi de ce foloseşti termeni pe care nu-i cunoşti? Android este "multiuser" de la prima versiune. Funcţia la care te referi tu nu este "multiuser" ci posibilitatea de conturi desktop multiple.

_-_ said:

6. In Android nu exista un File manager dedicat.

Şi de asta e mai bun managerul din Windows, pentru că a fost comparat cu managerul din Android care nu există?

Te-am rugat să-mi dai exemple concrete de lucrurile alea care fac managerul de Windows atât de special, să vedem dacă lipsesc pe Android.

_-_ said:

7. BitLocker este integrat in Windows 8.

Şi suportul de criptare e integrat în Android. So what?

_-_ said:

8. Suportul pentru touchscreen si stylus exista in Windows inca de la batranul Windows XP pentru tablete, de cand au inceput sa apara si aplicatiile dedicate.

Şi ce dacă? Contează ce-i acum, nu cum trăiau dinozaurii.

_-_ said:

10. Anumite siteuri nu sunt suportate decat de Internet Explorer, respectiv de Apple Safari. Spre exemplu, nu poti accesa site-ul zone.msn.com si juca jocuri online cu parteneri/ oponenti umani (sa zicem Spades sau Hearts care au cei mai multi jucatori pe zone.com) sub Android.

Asta pentru că Microsoft a făcut intenţionat ca să nu poată fi folosite de pe Android. Ce surpriză, evident că dacă se face asta n-or să meargă.

Dar n-o da la întors, în articole zicea browsere, nu site-uri.

Edited by wirespot, 12 October 2013 - 18:29.


#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 nick5roo, on 12 octombrie 2013 - 17:44, said:

referitor la cota de piata a win8, spui tu (@_-_) ca e nou si va urca in topuri, gresit....nu uita ca win 8 a dat chix exact ca win vista (eu personal merg pe win7 chiar daca eram entuziasmat de win8, si m-am lamurit) Crezi ca pe tablete ar avansa? m-as mira, asa a cazut si internet explorer incet incet cu toate ca tot il optimizeaza sa depaseasca alte browsere (deja l-am dezactivat).
In afara de browsing, office, etc... cate jocuri joci pe tableta gen nova, modern combat etc...? Sau ce jocuri ar fi pentru win8 pe tableta? farm frenzy? Posted Image
Nici o sansa pentru win 8 pe tablete, parerea mea!!! Poate 1 % folosesc asa ceva

Am observat ca exista foarte multe jocuri gratuite pentru Windows 8. Eu nu am timp de jocuri asa ca nu am instalat decat cateva pe care le-am testat maxim 5 minute pe fiecare, deci nu pot sa ma pronunt in acest sens...
Daca accesez lista de la "Your Apps" din Store observ ca jocuri am mai multe dezinstalate decat instalate, dar nu pentru ca ar fi jocuri proaste, ci pentru ca nu am timp de ele (SoulCraft, Doodle Grub, Snake Hunt, Violet Storm, 3D Boat Race au grafica buna).

Windows 8 nu a dat chix. Este Windows 7 reinventat. Vista a dat chix. Eu am trecut de la Windows XP (pe care il reinstalam lunar dupa ce se "incarca" prea mult) la Windows 7 care nu a avut nevoie de nicio reinstalare sau reparare pana cand am trecut la Win 8 si de la care nu am simtit nevoia sa revin. M-am impacat atat de bine cu meniul Start pe care mi l-am organizat frumos si cu butonul "Search" incat nu am simtit nevoia nici sa imi instalez butonul Start clasic. Mi-am pus doar Quick Launch-ul de la batranul XP si gadget-urile din Windows 7. Windows 8 booteaza mult mai repede decat Windows 7, pot sa descarc cate torrente vreau fara sa fac configuratii speciale in clientul de torrente ca sa pot si naviga pe web in timp ce descarc torrente si/sau lucrez pe dc++, aplicatiile se misca ceva mai bine in Windows 8. Deci, nu am absolut niciun motiv ca sa revin la Windows 7 pe PC. Ca browser utilizez in general Firefox si Chrome. In interfata Metro pe tableta Internet Explorer se misca cel mai bine, asa ca ramane browser implicit in cazul meu. Anumite site-uri se deschid numai cu IE sau cu IE Tab in Firefox... LibreOffice functioneaza perfect si el sub Windows 8, atat pe PC cat si pe tableta-PC.
Comutarea intre aplicatii este superioara in Windows 8 si se realizeaza in modul cel mai natural (swipe de la stanga la dreapta/ swipe spre dreapta si apoi inapoi spre stanga/ swipe cu fixarea pozitiei...). Nu ai nevoie de niciun buton fizic pe tableta.
Navigarea pe Internet se realizeaza in mod superior in browserele din Windows 8 (in mod tableta) comparativ cu browserele din Android sau iOS.

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@wirespot

 wirespot, on 12 octombrie 2013 - 18:25, said:

Ai avea mult mai mult succes [...] dacă ai renunța să mai arăți cu degetul ce fac prost alte OS și ai arăta ce face bine Windows. Măcar de le-ai critica la un mod interesant sau informativ, dar de multe ori o dai în bară.

Voi relua chiar citatele mele (reproduse de tine) pentru a-ti raspunde:

Tablete cu Android isi cumpara in general cine s-a atasat de jocurile pentru Android [fapt dovedit prin studiile de piata] si doreste sa le joace pe un display mai mare [decat pe ecranul unui smartphone] sau cine nu are bani suficienti pentru o tableta cu Windows [care, in mod normal costa muuult mai mult] si nu ii trebuie tableta decat ca sa navigheze pe web cu suport flash limitat sau inexistent, sa citeasca documente in anumite formate [pentru ca aplicatiile de Android nu ofera suport pentru toate formatele suportate de aplicatiile Windows], sa acceseze retele de socializare si conturile de e-mail etc. Altfel este destul de limitat, la fel ca si iOS.
Windows, Linux, MAC OS X sunt sisteme de operare serioase. Androidul este o copilarie...
Deci am aratat mai sus ce nu poate Android [sau "face prost"] spre diferenta de Windows [care "face bine"]. Consider ca ceea ce am scris este "informativ". In ceea ce priveste partea cu "interesant", daca tu nu gasesti interesant ce am scris, poate ca altora li se pare ceva mai mult decat "neinteresant". Prin ce am "dat-o in bara" in afirmatia de mai sus?

"Pentru ca toate aplicatiile de Android sunt ca niste jocuri pentru copii: optiuni extrem de reduse, posibilitati reduse, nu isi fac treaba decat pana la un punct, mai mult de forma."
Comparativ cu Windows, aplicatiile echivalente pentru Android ofera mult mai putine optiuni (sunt mai limitate). Eu nu vad in ele mai mult decat vad in jocurile copiilor de genul "hai sa ne jucam de-a doctorul!"

"Parerea mea este ca intr-un viitor nu foarte indepartat vor fi tot atatia utilizatori de Android cati sunt azi utilizatori de smartphone-uri cu Symbian."
Inainte de Android, Symbian era OS-ul de cel mai mare succes pentru smartphone-uri. Parea imbatabil. Apoi a aparut iOS. Apoi Android (la inceput slab). Utilizatorii indragostiti de de Symbian nu-i dadeau nicio sansa Androidului. Dupa Android, ce a mai ramas din el?
Acum Android este un OS care pare "imbatabil". Dar a aparut Windows 8. Peste 6 luni va aparea Ubuntu pentru tablete. Oare de ce istoria nu s-ar putea repeta?

"in niciun caz cu Android sau iOS care pentru mine sunt tot pe acolo, adica niste sisteme de operare copilaresti create exclusiv pentru divertisment."
Inteleg ca nu esti de acord ca pe langa "giganti" precum MAC OS X, Windows 7/8 si Ubuntu, Android si iOS par niste "pitici" (am utilizat ghilimelele nu pentru a te cita pe tine, ci pe altii de la care am luat termenii acestei comparatii). Presupun ca nu esti de acord nici cu faptul ca spre diferenta de Windows sau MAC OS 10, Android nu se adreseaza profesionistilor sau ca Android este utilizat in principal pentru divertisment (jocuri la greu, ascultat muzica, vizionat filmulete, citit texte scurte etc.).

Prin reproducerea afirmatiilor mele nu consider ca ai adus dovezile pe care ti le-am cerut.

 wirespot, on 12 octombrie 2013 - 18:25, said:

Da, sunt foarte prietenoase insinuările de mai sus.

Eu consider aceste "insinuari" (cum le spui tu) ca fiind obiective (chiar daca m-am folosit de termeni mai literari), nici prietenoase si nici dusmanoase.
Daca te referi la gluma cu vulpea si strugurii acri, ti-am scris mai sus ca m-am exprimat in acelasi stil pe care il practici tu ca sa vezi si tu cum este. In locul tau nu mi-as mai fi pierdut vremea sa raspund la acea parte ca sa continui cu partea offtopic a discutiei (greseala in care tocmai am picat si eu).

 wirespot, on 12 octombrie 2013 - 18:25, said:

Exact. Tabletele și smartphones sunt o clasă nouă de device-uri, care a inventat moduri de folosire și interacțiune specifice. Este nevoie de aplicații cu interfețe gândite pentru touch, anumite mărimi de ecran, anumite resurse. Aplicațiile de PC în fix forma de pe PC sunt irelevante pentru aceste dispozitive.  Faptul că Microsoft se laudă cu compatibilitatea cu ele este marketing pur.
Exact. iOS si Android sunt OS-uri dedicate tabletelor/ smartphone-urilor si incompatibile cu OS-urile de pe PC-uri. La fel a fost si Windows Mobile/ Windows CE etc.
In schimb Windows 8 (tine cont ca nu am spus Windows RT sau Windows Phone) este exact acelasi OS, indiferent ca ruleaza pe calculatorul de birou sau pe tableta. Cum poti sa afirmi ca este doar marketing pur?
Eu rulez pe tableta aceleasi aplicatii pe care le rulez pe Desktop, indiferent ca sunt aplicatii pentru interfata Metro sau pentru interfata Desktop.

 wirespot, on 12 octombrie 2013 - 18:25, said:

Și de ce folosești termeni pe care nu-i cunoști? Android este "multiuser" de la prima versiune. Funcția la care te referi tu nu este "multiuser" ci posibilitatea de conturi desktop multiple.
Mie la aceasta caracteristica a sistemului de operare mi se paruse ca te referi. Nu este vorba de faptul ca nu as cunoaste termenii (sunt specialist in IT - nu este vorba numai de facultate ci si de numeroase cursuri in domeniul retelelor de calculatoare - si am inceput sa adminstrez retele sub Linux de prin 1997). Deci nu are rost sa sari cu acuzatii. Parca tie nu ti se intampla niciodata sa citesti in diagonala ceva care ti se pare mai putin important si sa emiti ipoteze despre/ interpretezi in mod diferit ceea ce citesti, iar concluzia sa se abata de la realitate. (Daca nu ti se intampla, atunci inseamna ca nu citesti foarte mult).

 wirespot, on 12 octombrie 2013 - 18:25, said:

Și de asta e mai bun managerul din Windows, pentru că a fost comparat cu managerul din Android care nu există?
Te-am rugat să-mi dai exemple concrete de lucrurile alea care fac managerul de Windows atât de special, să vedem dacă lipsesc pe Android.
Chiar crezi ca este necesar sa prezint caracteristicile file managerului din Windows pentru a le compara cu cele ale aplicatiilor corespunzatoare din Android?
Sincer, nu am chef sa imi pierd vremea cu asa ceva. Dar, daca nu ai acces la o statie cu Windows ca sa poti face singur comparatia, atunci poti cauta pe Internet o poza...
O sa atasez si eu o captura de ecran cu o instanta a File Managerului din Windows 8 (daca nu l-ai vazut niciodata)...

 wirespot, on 12 octombrie 2013 - 18:25, said:

[...]
Și ce dacă? Contează ce-i acum, nu cum trăiau dinozaurii.
[...]

Ba conteaza, pentru ca aceleasi aplicatii pot inca rula si sub Windows 8 (pana cand vor aparea alte aplicatii dedicate).

Attached Files



#15
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005
Vad ca s-a intrat din nou intr-un versus fara sfarsit !

Problema e chiar in intrebarea din titlu: "Ce sistem de operare vi se pare cel mai util pentru tablete ?"

Eeeiiii !
Acum ar trebui sa detalieze fiecare ce inseamna pentru fiecare user "util" !
Daca-ti iei tableta in scop business, ca sa suplinesti un laptop in delegatii ... mai util mi se pare Windows.
Daca vrei pentru jocuri, cred ca iOS si Android stau mai bine dpdv al ofertei.
Daca estentiala este stabilitatea si functionarea fara sughitzuri, eu zic ca util e iOS.
Daca esti interesat doar de browsing merg toate.
Daca te intereseaza 'jdemii de aplicatii - iOS si Android au cu tonele !

Prin urmare, trebuie definit ce inseamna util.
Si pare-se ca pentru fiecare inseamna altceva.

Eu personal am nevoie de o tableta in scop business: editare documente, prezentari, e-mail, etc.
Din acest punct de vedere - si datorita compatibilitatii cu programele din PC - as merge pe Windows. Dar inca nu sunt 100% convins de stabilitatea sistemului.
Pe de alta parte am avut parte de experiente foarte placute cu iOS ....
In consecinta, nu m-am decis si folosesc in continuare vechiul notebook !

#16
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
Un studiu facut de cei de la Google a aratat ca :
,,Think people use tablets for work? Think again. 91% of time spent on tablets is for personal rather than work related activities – most often checking email, playing games or social networking.''

http://lonelybrand.c...between-screen/

Edited by chflorin, 13 October 2013 - 12:31.


#17
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Din punctul meu de vedere sunt doar doua optiuni Android si IOS, de ce? Pentru ca sunt mature, competitive si ai la dispozitie un magazin de aplicatii imens.

O tableta cu Windows Full consider ca e un concept tampit, nu e buna nici ca laptop pentru ca are un ecran prea mic(8 sau 10inch), limitari de porturi(functii), dar nici ca tableta pentru ca e prea grea, autonomia e redusa si nu ai aplicatii(touch) suficiente.Windows RT e de "umplutura".
Trebuiau sa mearga pe Windows Phone si pe tablete nu doar pe smartphone. Recomand articolul acesta Surface Pro 2: Less than a laptop http://arstechnica.c...-than-a-laptop/


In momentul de fata IOS si Android sunt cu 10 clase peste hibridurile astea tembele de SO pe care le are Microsoft, 99% dintre cumparatori nu dau doi bani pe programele desktop de pe tabletele cu windows, ii intreseaza aplicatiile concepute pentru touchscreen, mobilitatea, functionalitatea si pretul.
Pentru moblitate maxima mi-as lua ultrabook.

Voi ce parere aveti?

Edited by Papillon_, 10 November 2013 - 10:55.


#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Cat % din aplicatiile din acele magazine imense de aplicatii ai instalat/folosit regulat?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate