Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Android vs iOS vs Windows 8.x/10 vs Linux [Tablete]

- - - - -
  • Please log in to reply
467 replies to this topic

Poll: Care OS este cel mai bun pentru tablete? (184 member(s) have cast votes)

Care sistem de operare vi se pare cel mai util pentru tablete?

  1. iOS (39 votes [19.21%] - View)

    Percentage of vote: 19.21%

  2. Android (77 votes [37.93%] - View)

    Percentage of vote: 37.93%

  3. Windows (73 votes [35.96%] - View)

    Percentage of vote: 35.96%

  4. Linux (8 votes [3.94%] - View)

    Percentage of vote: 3.94%

  5. Altul / Altele (1 votes [0.49%] - View)

    Percentage of vote: 0.49%

  6. Nu am nicio opinie sau nu doresc sa imi exprim opinia in aceasta privinta! (5 votes [2.46%] - View)

    Percentage of vote: 2.46%

Vote Guests cannot vote

#127
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Dacă dar din păcate nu pupăm Surface 2 pe aici. Eu intenționez să iau la anul un Surface 3 Pro (sau cum s-o numi atunci) cu tastatură în pachet. Asta pt că presupun că apare Windows 9 judecând după politica de upgrade mai nouă de la Microsoft.
Vom vedea. Probabil RAM-ii vor urca la 4 iar SSD-ul minim la 128 GB.

#128
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
RAM-ul e de 4 sau 8 gb la surface pro 2. La 3 probabil va ajunge la 10. :)

Edited by sorin83, 30 March 2014 - 21:08.


#129
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,595
  • Înscris: 29.04.2008
Poți lua surface de la orice magazin Microsoft din UE. Depinde doar de limba pe care o preferi și alte promoții, dar toți fac livrări în România.

#130
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
http://forum.softped...6#entry15022720

View Postfilip.serban, on 18 aprilie 2014 - 16:53, said:

Am un Nexus pentru ca la vremea respectiva era singura tableta performanta de dimensiuni mici si pentru faptul ca aveam nevoie si de un dispozitiv cu Android pentru a-mi testa munca.
In rest prefer iOS atat in formatul de tableta cat si pentru telefon.

Mai mult, ca platforma principala pentru munca folosesc un laptop cu Windows (7, ce e drept). Nu sunt impotriva windowsului in viata de zi cu zi pe calculatorul pe care lucrez, dar imi displace foarte tare in formatul de tableta pentru ca
1. Nu beneficiaza de aplicatii dedicate sau mai bine zis optimizate pentru touch-screen. Si aici vorbesc de un soft de prelucrare RAW-uri foto, sau de manipulare de imagini.
2. Rezolutia este slaba si windows-ul nu stie sa faca inca un fon-tscaling/anti-aliasing decent
3. Interrfata, desi la prima vedere este placuta in utilizare (o folosesc pe un WP8, deci stiu ce vorbesc), are niste concepte total peste mana, cel mai bun exemplu fiind optiunea de shut-down.
(4.) Da, imi poti spune ca pot folosi o tastatra sau un maus impreuna cu aplicatia dedicata pentru desktop. Ai dreptate, dar in cazul asta prefer sa folosesc un procesor decent pe un laptop, nu sa ma chinui cu un rahatel sw Atom caruia daca ii dau un RAW de 20 megapixeli, in afara ca se incinge pana aproape de topire, consuma si bateria instant. Pur si simplu, versiunea curenta de hardware + software nu pot, in acceptiunea mea, sa ofere experienta, autonomia, performanta si dimensiunile pe care le are, sa zicem un iPad Mini.
(5.) Cat ai dat pe Asus? 1600 de lei? si eu am dat tot atat pe iPad
Ce rezolutie ai la ecran? 1366x768? Eu am 2048x1536 cu font scaling la 200% facut corect si fara probleme
Ce autonomie ai la tableta in modul navigare pe internet, vazut filme si citit o carte? Mie, dupa un drum de 8 ore cu trenul mi-a ramas cam 40% din baterie.
(6.) Cat te costa aplicatiile pentru Windows Desktop? Uite, de exemplu Lightroom costa 70E iPhoto, pentru task-uri marunte m-a costat 10$. Aplicatiile de tip Office de la Apple sunt gratis pentru modelul asta de tableta. Daca mi se defecteaza ceva, tableta este inlocuita in maxim 7 zile (atentie, nu reparata). Mai vrei avantaje? Te rog observa ca NU vorbesc de Android (care imi displace profund).

1. Windows Store este plin de astfel de aplicatii si toate aolicatiile Metro sunt optimizate pentru touchscreen. Aplicatii pentru prelucrari de imagini sunt cateva zeci (multe dintre ele free) pentru versiunea Metro, insa le poti utiliza pe cele pentru Desktop. Daca doresti sa prelucrezi imagini in conditii optime, atunci ai oricum nevoie de mouse si o tastatura, iar tableta o poti conecta la un display extern. Oricum, deoarece discutam despre tablete, iti este mai utila pentru ceea ce doresti tu o tableta cu Windows, decat un iPad sau tableta cu Android.
2. Asta este adevarat. Din acest motiv eu utilizez OS X pe un MacBook Pro de 13'' cu display Retina, iar Windows pe display mare. In ceea ce priveste tabletele, personal prefer o diagonala de 8 inch, format 16:10 si rezolute 1200x800 cu DPI Scaling de 125% pentru a vizualiza in conditii optime fonturile in interfata desktop.
3. Din punct de vedere psihologic, interfata lui Windows 8.1 este cea mai bine optimizata. La acest topic nu discutam despre Windows Phone.
(4.) Tableta nu poate deveni un substitut pentru desktop/ laptop, in schimb, o tableta cu Windows 8 iti permite ca, la nevoie, sa poti executa si aplicatii pentru desktop. Asta pe langa aplicatiile dedicate interfetei Metro care este cea mai comoda in utilizare.
Experienta, autonomia, performanta si dimensiunile pe care le au multe tablete cu Windows 8 sunt peste cele oferite de iPad Mini. Studiaza, de exemplu, caracteristicile tabletei Toshiba Encore.
(5.) Pe Asus am dat 1250 RON si are stylus digitizor activ (Wacom). Pe Toshiba Encore am dat 1100 RON.
La tableta nu am nevoie de rezolutie mare, deoarece lucrez si cu texte.
Am pus aici un raport de baterie: http://forum.softped.../#entry14336165
(6.) Microsoft Office 2013 l-am primit gratuit cu licenta pe toate tabletele cu Windows. Insa eu utilizez LibreOffice si formatul ODF. In rest utilizez exclusiv aplicatii freeware: Mozilla Thunderbird, Pidgin, VLC Media Player, Foxit Reader, Calibre, Clementine, GIMP, XnView etc. pentru interfata desktop, pe langa foarte multe aplicatii Metro.

#131
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Legat de autonomie pe baterie sunt tablete si tablete: http://forum.softped...6#entry14930731

#132
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Utilizez in prezent 3 aplicatii gratuite pentru prelucrari de imagini in interfata Metro:

Atasez captura:

Attached Files



#133
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Faci diferenta intre prelucrare foto si procesare raw?

#134
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De ce ai face? Cine face prelucrare raw pe o tableta?
Nu exista software profesionist pentru asa ceva pe tablete, desi anumite instrumente pentru prelucrari simple poti gasi in numar limitat.
Desigur, poti, asa cum am scris mai sus, sa utilizezi aplicatii pentru interfata desktop, cum ar fi Adobe Photoshop pentru asa ceva. Conectezi tableta la un display extern de calitate si cu dimensiuni mari, atasezi un mouse si te pui pe treaba. Dar trebuie sa te gandesti si la limitele procesorului, RAM-ului, ale SSD-ului (eMMC) intern s.a.m.d.

#135
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,595
  • Înscris: 29.04.2008

View Postfilip.serban, on 19 aprilie 2014 - 07:32, said:

Faci diferenta intre prelucrare foto si procesare raw?

Using RAW images with iPhoto for iOS



Learn how iPhoto for iOS handles RAW images.


When you import a RAW image to your iPad, iPhoto will display only the JPEG version of the image embedded in the RAW file. When editing a RAW image in iPhoto, the edits are derived from the embedded JPEG, and saved in JPEG format.
You cannot email RAW images from iPhoto, but you can share unedited RAW images to iTunes:
  • Tap one of the photos you want to share to iTunes.

  • Tap the share icon, and select iTunes from the options that appear.

  • Follow the prompts to select one or more images to send to iTunes.

  • In iTunes, select your device, and choose Apps.

  • Scroll down to File Sharing.

  • Select iPhoto, and then your photos. Click "Save to...".
If you made any edits to your image, iPhoto will send a JPEG version to iTunes instead.
If you import RAW+JPEG images, iPhoto will display and export the JPEG version.


Cam așa editezi tu raw cu iphoto. Frecție. Oricum, dacă tu compari lightroom cu iphoto discuțiile ulterioare sunt inutile

Attached Files


Edited by iladi, 19 April 2014 - 08:16.


#136
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Si daca eu trag doar Raw cu un eye-fi si am nevoie de prelucrare rapida, ce fac? A, da, pun mouse si tastatura...

Nu compar lightroom cu iphoto, pur si simplu am nevoie de un instrument touch friendly ce imi poate decoda formatul raw si aplica ceva corectii pentru o vizualizare rapida. Si vreau sa aiba autonomie mare, rezolutie mare, si sa fie si usor.

Ca idee, Adove a lansat Lightroom pentru ios si android cu interfata touch friendly. Vrei sa facem pariu ca pentru tablete windows nu o sa apara?

Edited by filip.serban, 19 April 2014 - 08:18.


#137
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,595
  • Înscris: 29.04.2008
Vezi mai sus, aplicație touch gratuită.

Ai tu inside info de la adobe, sau doar îți dorești foarte tare?

Pe adobe îl interesează să vândă cât mai mult nu visele tale umede.

Edited by iladi, 19 April 2014 - 08:24.


#138
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Pe 1366x768? Pai crezi ca-s masochist? Nu vorbesc de Surface, vorbesc de tabletele cu windiws ieftine.

#139
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,595
  • Înscris: 29.04.2008
Începi să semeni cu iepurașul din bancul cu iepurașul, bursucul și basca.  :D

#140
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Ok, pentru mine e mai util un ipad decat o tableta cu windows, la fel cum un laptop e mai util decat o tableta. Culmea, ambele isi fac loc in aceeasi geanta. Fiecare instrument isi are rolul lui si situatiile optime de folosire. Nu-mi plac dispozitivele 5 in 1 pentru ca nu sunt in stare sa faca nimic cum trebuie. Da, surface e sleek, dar costa cat un laptop foarte performant, iar tabletele ieftine sunt under-powered pentru un laptop si nu chiar comode pentru o tableta. Repet pentru a 1000-a oata, tehnologia nu este inca acolo, iar faptul ca voi vreti sa fiti testeri pe banii vostri ni face platforma mai buna. Chiar sper sa ajung sa car un singur dispozitiv, dar tare mi-e teama ca trebuie sa mai astept cel putin doi ani.

#141
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,595
  • Înscris: 29.04.2008
Sunt foarte curios de reacția fanilor dacă sau când apple va scoate o tabletă cu osx ;)

#142
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postiladi, on 19 aprilie 2014 - 08:49, said:

Sunt foarte curios de reacția fanilor dacă sau când apple va scoate o tabletă cu osx Posted Image

Din pacate, Apple are tendinta sa mute iOS pe Mac...
Cum cei mai multi bani ii fac din vanzarea iPad-urilor si iPhone-urilor isi imagineaza ca sistemul de operare este cel care atrage, asa ca vor investi mai mult in dezvoltarea iOS, decat a lui OS X. De aici si portarea unor aplicatii pentru iOS pe OS X, aplicatiile respective fiind considerate 'mai populare' decat cele native. Deci, 'popularitatea' va triumfa fata de 'functionalitate'.

#143
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,069
  • Înscris: 15.04.2011
Are dreptate filip.serban , tehnologia inca nu e acolo iar windows store are inca o lipsa cronica de aplicatii touch-friendly de calitate.

Edited by Papillon_, 19 April 2014 - 10:19.


#144
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postiladi, on 19 aprilie 2014 - 08:49, said:

Sunt foarte curios de reacția fanilor dacă sau când apple va scoate o tabletă cu osx ;)

Asta se va intampla cusiguranta, dar se va intampla cand tehnologia va oferi toate avantajele de care am pomenit. MS are prostul obicei de a lansa niste concepte bune si de a le implementa prost. Vezi prima incercare cu tabletele. Sunt convins ca cei de la apple stau si isi noteaza fiecare amanunt. Am observat o chestie la Apple. De fiecare data cand au venit cu ceva mai mult sau mai putin nou, au atras si cativa producatori mari de software. W8 pe tableta nu are suportul producatorilor de software. Sau nu inca. Poate la w9 si generatia de procesoare de anul viitor. Sa speram ca noul CEO nu are capul adanc infipt in partea dorsala asemeni lui Ballmer.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate