Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

(Strumfita) Casuta de vacanta. La munte

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#127
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Si mie imi place mai mult varianta asta decat prima.

#128
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View PostStrumfita, on 22 octombrie 2013 - 19:28, said:

Ce e cert, e ca imi place mult mai mult acum turnul decat in varianta initiala.

e mai inalt acum? mi se pare ca s-au cam schimbat niste proportii... dar nu in bine. si evazarea aia accentuata pica un pic off...dar daca tie iti place....

#129
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Azi a fost sotul si s-a interesat de ardezie.
Ce a gasit momentan e Indiana si cam "pastelata" pentru gustul meu, dar mai cautam.

La un depozit inchis pe seara a facut poze la tigla Creaton.

El e dezamagit de stratul infim de smalt si culoare aplicat pe tigla.
Zice ca nu pare foarte rezistent.

Attached File  photo 1.JPG   106.09K   36 downloads Attached File  photo 2.JPG   66.32K   37 downloads

Culoarea inchisa de la ce-a de a doua poza, cred ca "merge", dar trebuie sa verifice ochiul meu acest aspect cromatic.



[ http://todayilearned.co.uk/wp-content/uploads/2011/04/how-women-and-men-see-colors.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#130
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005

View Postmolbro, on 22 octombrie 2013 - 19:41, said:


e mai inalt acum? mi se pare ca s-au cam schimbat niste proportii... dar nu in bine. si evazarea aia accentuata pica un pic off...dar daca tie iti place....
Da, e mai inalt. Mie imi place cea de a doua randare. Ultima ma zgarie putin pe retina. Mi se pare exagerat unghiul de la acoperisul turnului.

#131
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Inca cateva randari - coloristica exterioara si acoperis.

Attached File  1.jpg   176.62K   67 downloads Attached File  2.jpg   197.59K   75 downloads Attached File  3.jpg   167.62K   86 downloads Attached File  4.jpg   188.52K   90 downloads

http://istone.ro/pag...ie-neagra-2.php

Asta imi place.

[ http://istone.ro/media/Portofoliu/Acoperis_piatra/DSC01414.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si inca o chestie pe care am gasit-o acum, ca sursa de inspiratie pentru forma turnului (acoperis si crenel).

Attached Files



#132
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Masinile alea 2 le aveti sau sunt asa, de decor?

#133
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Sunt sa vaza ochiul meu cat loc e in curte :)
Eu conduc un Logan si sotul un ARO Posted Image

#134
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
La pachet cu fundalul, de la arhitect. Bine ca nu ramin fixe ca fundalul. :P

#135
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,160
  • Înscris: 22.05.2003
Fyi, pentru a randa o astfel de imagine, dureaza cca o ora pe un computer cu i5 in 3d max...

#136
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Uf! Era o gluma. O incercare de gluma. Tinarule, puternicule si sensibilule.
Eu n-am reusit nici macar sa dau jos sketch-up.... Stiu cum e.
Fyi-am facut primul proiect de stat (nu-i asa ca dai pe google sa vezi ce-i aia?) pe PC din istoria facultatii, in 1988, pe BASIC(SFDX). Ca sa trag o linie mai groasa trebuia sa desenez 4 linii paralele care sa se contopeasca, sa dea impresia de o singura linie. Trebuia intii desenat pe hirtie milimetrica..... Ca sa desenez doua bare articulate intr-un sistem de coordonate, cu puncte de capat si cu nume la puncte A(x1,y1) etc imi trebuia juma' de zi. Era asa de nou incit profii din comisie n-au inteles nimic, se uitau unii la altii ca timpitii.
Deci, stiu ce inseamna. Scuze....
Totusi, ma minca limba limba mai devreme - cred ca n-ar fi rau, Strumfi, sa mai dai o bere si sa mai faca un fundal. Linia acoperisului si in special turla turnului dau foarte bine cu acest fundal, in special cu pata aia de lumina dintre copaci care evidentiaza profilul. E posibil sa apara cu totul si cu totul altfel..... Una la mina. A doua la mina ar fi sa ceri si o vedere de jos, de la nivelul unui privitor. Iarasi, ar putea sa apara diferente majore de vedere, care e posibil sa-ti dea serios de gindit.
................
Ca sa nu mor prost de tot - ce e aia un computer cu i5 si 3d max......... Initial am crezut ca vorbesti de ARO x5 din imagine...:D

Edited by viotl, 23 October 2013 - 19:12.


#137
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postviotl, on 23 octombrie 2013 - 19:06, said:

Strumfi, sa mai dai o bere si sa mai faca un fundal. Linia acoperisului si in special turla turnului dau foarte bine cu acest fundal, in special cu pata aia de lumina dintre copaci care evidentiaza profilul. E posibil sa apara cu totul si cu totul altfel..... Una la mina. A doua la mina ar fi sa ceri si o vedere de jos, de la nivelul unui privitor. Iarasi, ar putea sa apara diferente majore de vedere, care e posibil sa-ti dea serios de gindit.


good point! bravo!
desi perspectiva de la nivelul soselei e cea mai valoroasa. adica nu conteaza prea mult cum se vede de la cota zero, de la 3 metri in fata casei, cat conteaza imaginea de intampinare, aia din shosha.
altfel, de accord cu tine... toate efectele alea cu flare si vigneta e posibil sa induca in eroare.

#138
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu stiu de ce, impresia mea, si o spun cu cat se poate de multa obiectivitate, este ca turnuletul n-are nicio treaba cu restul casei. Restul casei e placut ochiului ca si arhitectura, chiar deosebit, insa turnuletul nu place la mine, e parca din alt film, bagat acolo cu forta. Poate n-ar fi rau sa incerce domnu' artihect, niste randari fara el, doar asa sa vedeti cum da fara. Dupa parerea mea, un aspect mai unitar si mai original. Posted Image

#139
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ingineros..... incearca sa iti imaginezi pe Strumfi cu asa ceva: http://amfostacolo.ro/user.php?uid=8149 , poze 13-14. Bine, e fortat, dar de genul. Eu asta astept. Si nu merge fara turnul ala. Nu crezi ca ar merge balansat cu niste placari pe la ferestre, intre, sau pe colturi, o banda verticala de 1 metru, ceva....  Cred ca Astrul e spec la astea, sa vedem ce o zice. Si tot vorba lui....ar fi o casa normala fara turn. Draguta, dar normala.... parerea mea de profan.
...............
Gata, ultimul post extra, nu va ma i deranjez.
Succes, Strumfi. Nu ne dezamagi!

#140
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
viotl - cred ca link-ul e gresit, nu vad nimic, decat profilul unui utilizator.

Aceleasi randari, dar pe acoperis ardezie ~ neagra.

Attached File  23oct_7.jpg   152.05K   78 downloads Attached File  23oct_8.jpg   136.4K   74 downloads

#141
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
O sa incerc sa-mi spun si eu parerea mea umila. Nu ma pricep la stiluri arhitecturale si nici la termeni tehnici, insa consider ca au disparut elemente care mi se pareau importante in primele schite.
      S-a modificat turnul printesei, cum ii zice astrul, care inainte avea un acoperis genial. Un acoperis deosebit, cum rar vezi in alte parti, care dadea imaginii un aer din povesti.  Acum acoperisul este cel al unei clopotnite, nu mi se pare nimic deosebit la el, chiar si bordura aceea argintie ii scade valoarea si mai mult. Casuta pare acum ca un cadou pregatit de Craciun, cu brizbrizuri, sclipici si stelute. Au aparut , in schimb, o sumedenie de ferastruici, care incarca ochiul prea mult si ii dezvolta tendinta sa numere gemuletele acelea si apoi sa isi mute privirea. Nu se poate realaxa privindu-le. Culoarea initiala a turnului iar mi se parea foarte bine aleasa, se armoniza cu stalpii din lemn prezenti la terasele de la etaj. Schimbandu-se culoarea in noile imagini, a scazut contrastul, iar turnul isi pierde din grandoare si iz medieval.
      Geamurile care nu sunt pe turn au primit si ele sclipici. Usile la fel. Mie nu-mi place, dar e chestie de gust . Cel mai important lucru este sa-i placa strumfitei, pana la urma.
      Terasa acoperita de la etaj mi se pare mirifica.

#142
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Primul design era prea modern pentru gustul nostru, iar acoperisul turnului crede-ma ca ar fi aratat foarte urat in realitate, daca nu il inalti.
Placarea cu klinker ar fi fost musca de pe coliva.

Ferestrele actuale sunt in spiritul "gaurilor de pusca", adica lungi, fara a fi foarte inguste.

Mai avem putin pana dam forma finala (sper) si mai avem ceva de lucru la aspectul exterior (coloristica).

#143
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Probabil am nevoie de mai mult timp sa ma acomodez cu noul look. Dar tocmai asta e si impresia mea: dureaza foarte mult pana sa accept noutatile, pe cand la primele imagini nu am avut nevoie de acomodare a ochiului. Nu am nimic cu forma ferestrelor, atat ca turnuletul acela mi se pare prea incarcat. Iar accentuarea aceea cu galben a ferestrelor si usilor nu mi se pare ca s-ar potrivi, nu se poate altceva , sau simti ca aia e, ca aia trebuie sa fie si atat? Ai incercat si alte variante?
           Sa nu iei comentariile mele ca pe ceva obligatoriu, nu au decat rolul de a te asigura pe tine ca rezultatul final este ceea ce iti doresti. Ca daca simti asta, sa te opresti. Nimic nu e mai important decat sa iasa asa cum iti place tie, nu mie, nu altora. Eu casuta mea mi-am "nenorocit-o", nu vreau sa am acelasi efect si la altii, decat in sensul bun al cuvantului. Tocmai ptr ca si eu am trecut prin ceea ce treci tu si opiniile contra de care m-am izbit n-au facut decat sa-mi inspire siguranta ca asa cum simt eu ca trebuie facut e cel mai bine ptr mine. Asta inseamna ca niciunul dintre argumentele aduse n-a fost indeajuns de bun sa-mi zguduie credinta. Insa trebuie sa recunosc ca mi-ar fi placut sa am avantajul tau, acela de a putea cere cat mai multe opinii de pe un forum. Cand am facut proiectul casutei noastre am fost doar eu si arhitecta, eu, care nici creionul nu-l stiu tine bine in mana atunci cand e sa desenez ceva. Dar poate la partea de finisaje vor fi si sfaturi de care sa tin cont, asa cum am primit pana acum, de cand am inceput a citi acest forum.
       Cu toate "minusurile  descrise de mine mai sus (care ptr altii reprezinta plusuri), oricum casuta ta e cu mult deasupra altor proiecte arhitecturale. Si imi place ca te zbati ptr a-i da o forma definitiva. Cei mai multi nu fac asta. Sa ai noroc de casuta ta! Posted Image

#144
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Lenny, accentuarea aia cu galbuiul ala la geamuri nu-mi place absolut deloc. Voi face ceva la unele geamuri, dar ceva mai discret, pe o nuanta asemanatoare pietrei de pe turn, piatra care eu o vreau mai deschisa decat in randari.
Voi mai face n-spe randari pana sa ajung la ce am eu in cap :)

Mie asa ceva imi place pt turn;[ http://www.antiquestone.ro/media/images/MOZAICURI/AMENAJARI_INTERIOARE_BUCATARII_DORMITOR_POZE_BUCURESTI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Problema e ca sotul are in cap cu totul altceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate