Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Cat de relevante sunt testele de inteligenta?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Alea cu figurile...

#2
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
Sunt mai multe tipuri de inteligenta.
Nu ai cum sa vezi ce si cum cu un singur test.

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 26.04.2007
de acord total cu Wzzz ...eu sunt un tehnician, si daca unul care ar facultatea de arte plastice ia mai mult ca mine crezi ca este mai inteligent ? .... el este bun pe ale lui, eu sunt bun pe ale mele.
Testul se potriveste ca o nuca intr-un perete.

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Destul de relevante. Mai ales cele cu figurile. Sigur au o marja de eroare insa ilustreaza destul de bine modul in care vezi si poti alcatui relatii. La urma urmei asta e inteligenta, unesti si combini mai multe cunostiinte intru rezolvarea unei situatii problematice.

 Wzzz, on 07 octombrie 2013 - 14:01, said:

Relevanta : Imagine publicată  !
Cand ai scor 49 din 100 cred si eu ca 'e acri'.

 Repulse #, on 07 octombrie 2013 - 14:02, said:

Sunt mai multe tipuri de inteligenta.
Nu ai cum sa vezi ce si cum cu un singur test.

Da. Inventate de diversi pentru a mai lua niste bani pe interpretari. Sau sa se simta si ala care n-are inteligenta pe bune destept. Un fel de "n-are nimic ca tu ai impins desi scrie TRAGE, tu abunzi de inteligenta emotionala/sociala/muzicala/cromatica/whatever" :)).

 Mihai_3, on 07 octombrie 2013 - 14:03, said:

de acord total cu Wzzz ...eu sunt un tehnician, si daca unul care ar facultatea de arte plastice ia mai mult ca mine crezi ca este mai inteligent ? .... el este bun pe ale lui, eu sunt bun pe ale mele.
Testul se potriveste ca o nuca intr-un perete.

Da, este. Pe moment tu esti mai bun ca ai si cunostiinte de specialitate insa daca ar recupera si el si apoi v-ati masura el ar fi mai inteligent.

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 26.04.2007
si eu as putea sa fac o facultate cu profil de arte intre timp. Posted Image .....daca ne pregatim evident ca vom influenta rezultatul.

Fi atent test real: Desenati un pom.

Interpretarea raspunsului difera in functie de cum l-a desenat candidatul.
Ca daca ii pui frunze inseamna ceva, daca ii pui radacini inseamna altceva daca il faci schematic inseamna altceva.
Daca nu seamana nu nimic normal, daca este un pom complex prea bine desenat inseamna altceva.

Daca el habar nu are ce este un motor DIESEL si cum functioneaza si eu stiu asta nu ma face mai inteligent.
Opinia mea este: Testul cu patratele potrivite si spuneti cifra urmatoare, este ne-edificator pentru mine pentru ca am o minte analitica si as obtine mult peste altii.

Edited by Mihai_3, 07 October 2013 - 14:28.


#6
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
Bine potae, daca tu zici ca suntem toti facuti stas atunci nu te contrazic.

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
potae are dreptate
multi prosti se cred destepti si se simt tradati si dezamagiti cand iau scoruri mici la testele de inteligenta.
si zic: "nu are cum domne, eu sunt destept, ce pana mea"

Edited by onlyone, 07 October 2013 - 14:19.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Daca e un test numai cu figuri, e cam nerelevant parerea mea.
Un test real implica in mod normal si figuri dar si diverse alte intrebari, ptr a acoperi cat mai mult.

Poate omul e inteligent dar are strabism si nu vede bine figurile... Asta nu inseamna automat ca e prost.

#9
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 Mihai_3, on 07 octombrie 2013 - 14:14, said:

si eu as putea sa fac o facultate cu profil de arte intre timp. Posted Image .....daca ne pregatim evident ca vom influenta rezultatul.

Fi atent test real: Desenati un pom.

Interpretarea raspunsului difera in functie de cum l-a desenat candidatul.
Ca daca ii pui frunze inseamna ceva, daca ii pui radacini inseamna altceva daca il faci schematic inseamna altceva.
Daca nu seamana nu nimic normal, daca este un pom complex prea bine desenat inseamna altceva.

Asta e pseudo-psihologie ieftina nu test.

 Mihai_3, on 07 octombrie 2013 - 14:14, said:

Daca el habar nu are ce este un motor DIESEL si cum functioneaza si eu am asta nu ma face mai inteligent.
Opnia mea: Testul cu patratele potrivite si spuneti cifra urmatoare, este ne-edificator pentru mine pentru ca am minte analitica si as obtine mult peste altii fiind tehnician.

Nu tine de matematica. Bine, trebuie sa stii doar scaderi, adunari, inmultiri, impartiri. 99% din persoanele care traiesc in sec. 21 stiu asta. Totul consta doar sa intuiesti niste relatii nu sa faci calcule. Totusi, de ce nu gandesti ca poate din cauza ca esti inteligent esti tehnician? :)

 Repulse #, on 07 octombrie 2013 - 14:15, said:

Bine potae, daca tu zici ca suntem toti facuti stas atunci nu te contrazic.

Nu suntem stat. Unii sunt mai inteligenti altii nu. Imi amintesc in liceu cand ne-a aratat ceva pe un videoproiector, erau 2 in masina si discutau, insa prostu' clasei a fost singurul care a remarcat ca fundalul din spate se repeta in bucla desi se vrea ca aia sa fie in mers. Si la o alta treaba tot asa a venit cu un raspuns foarte bun fiindca a fost atent la ceva ce noi restul nu am vazut. Inteligenta nu inseamna note mari sau reusita in cariera. Sunt oameni aparent simpli, gen pompieri insa foarte inteligenti, cum si persoane care au citit biblioteci intregi si tot degeaba, n-au scos in viata lor o idee originala.

Eu personal la teste de genul scot un scor normal pt. media populatiei. IQ: in jur de 105. Altii scot 120 si n-am cum sa nu recunosc ca au mintea mai buna ca a mea. Chiar daca eu prin perseverenta si tenacitate tot le iau fata intr-un anumit domeniu, n-am cum sa neg faptul ca ei retin si inteleg lucrul respectiv mult mai repede, iar daca ar face-o pe bune m-ar intrece cu mult :).

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,335
  • Înscris: 13.01.2011
In viata reala nu cred ca sint relevante, doar in domenii de nisa si doar undeva la 5%, probabil.

De fapt sint sigur ca nu conteaza !

Poate ati vazut interviul acelui pusti, ,,incartiruit '' in MENSA, roman...

... acel baiat, lasat in jungla obisnuita, angajare/angajator roman, nu are nici o sansa, devine un homles autist, neanteles de societate.

Altii, mult sub inteligenta lui, ajutati de fizic si sarm, descurcaretii, il fac praf pe acel baiat supradotat.

Pe crezute, pe necrezute, dar pe dovedite, acel baiat se va incadra greu in societate, sau deloc.

Pe rezultate concrete, cum cere societatea, reusita materiala, succesul ca acceptare a individului in societate, prestigiu...  altii au sanse mai mari.

Inteligenta este un mix mult mai complex de factori, decat doar sa faci bine niste teste ,,de inteligenta ''.

Edited by crisstonne, 07 October 2013 - 15:02.


#11
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Nu confundati cunostintele intr-un domeniu cu inteligenta! Sunt lucruri diferite! Inteligenta este universala si nu se aplica unui anumit domeniu.

#12
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
Inteligența....

Nabucodonosor (fostul împărat al Babylonului): Eu cu puterea mea, si cu inteligenta mea, am dobandit aceste bogatii!

YHWH: află împărate, că ți s-a luat împărăția și 10 ai vei mânca iarbă ca boii, și vei sta la un loc cu fiarele pământului, până vei realiza că nu ești inteligent, ci ai fost bou deabinelea!

Și Hitler a pățit la fel, și Stalin, și Che Guevara. Și toți "intelighenții" și înțelepții veacului vor păți la fel. Fiecare la vremea lui.

Edited by the_engineer, 07 October 2013 - 17:57.


#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Care e ala cu figurile ?

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Repulse #, on 07 octombrie 2013 - 14:02, said:

Sunt mai multe tipuri de inteligenta.
Cate tipuri sunt? (sper ca nu mai iei cu gunoaie gen inteligenta emotionala...)

Edited by Quantum, 07 October 2013 - 18:48.


#15
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Si doua intrebari care pot face lumina in acest subiect:
- un individ se naste inteligent, sau devine inteligent?
- capacitatea de memorare si redare in procent de 90% a unor cunostinte din varii domenii, se numeste inteligenta?

#16
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 1orgu, on 07 octombrie 2013 - 19:05, said:

Si doua intrebari care pot face lumina in acest subiect:
- un individ se naste inteligent, sau devine inteligent?

Se naste. Intr-adevar poti simula inteligenta la fel cum poti simula si talentul la desen...

 1orgu, on 07 octombrie 2013 - 19:05, said:

- capacitatea de memorare si redare in procent de 90% a unor cunostinte din varii domenii, se numeste inteligenta?

Nu. Se numeste capacitate buna de memorare. Ca de obicei e intalnita la oamenii inteligenti o fi vreo legatura insa nu bag mana in foc.

#17
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006
si cu talentul cum ramane?talentul in ceva ma refer.

#18
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

 potae, on 07 octombrie 2013 - 19:08, said:

Se naste. Intr-adevar poti simula inteligenta la fel cum poti simula si talentul la desen...

Daca acel individ (individa) vine pe lume intr-un mediu familial necorespunzator (stii la ce ma refer) isi mai poate pune in valoare capacitatile inteleligente native?
Sau se plafoneaza, asta in cel mai fericit caz!

Nu. Se numeste capacitate buna de memorare. Ca de obicei e intalnita la oamenii inteligenti o fi vreo legatura insa nu bag mana in foc.

Sa intelegem ca numai cei care au un coeficient de inteligenta peste media (oare?) pot memora si reda informatiile primite?
Sunt sigur ca puteti sa faceti cunoscute, pana la cele mai mici amanunte, pe ore sau minute, prima zi de scoala, prima zi de liceu, cununia sau nunta, prima zi de serviciu.
Dar sunt sigur ca nu puteti sa va amintiti care a fost ultimul mijloc de transport utilizat acum trei zile, sau ce ati mancat la pranz in aceiasi perioada de timp.
Nu este un paradox?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate