Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cum sa previi pierderea (ratacirea) copilului?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
visdecosmar

visdecosmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.10.2013

View Postmyshyk, on 06 octombrie 2013 - 08:50, said:

Sau i-l fura, sau face troc,...
Cum sa stie sa faca troc ? ... trocul necesita cunostiinte de nivel mai inalt decat mersul de la scoala si pana acasa

#20
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View PostGonthar, on 06 octombrie 2013 - 07:33, said:

Nu e mai simplu sa-l cipezi de la nastere? Asa nu o sa ai niciodata probleme, stii tot timpul unde e....
E mai bine sa puna astia cipuri si la copii tot atunci cand le pun la caini (ma refer la cerceii aia).

#21
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Mesaj moderator:

Ramaneti ontopic si mare grija la limbaj!
Pe aceasta arie nu se tolereaza limbajul necivilizat si flame-ul!

Orice tentativa de incalcare a Regulamentului se va pedepsi cu puncte de avertizare si drepturi de publicare suspendate.

#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu prea ai cum sa te ratacesti in Bucuresti decat daca esti retardat sau senil.
      In cazul unui copil de 10 ani e posibil dar improbabil. Daca stie sa vorbeasca romaneste, poate sa intrebe orice trecator in ce directie sa o apuce daca a pierdut busola.
      Daca-l duci si-l aduci de mana de la scoala in fiecare zi, e improbabil sa invete sa se descurce singur, pentru ca nu are nevoie.
     NEVOIA invata pe om. Adica, sa inveti sa-ti iei puncte de reper, sa recunosti cladiri si bulevarde chiar daca le-ai mai vazut o singura data, sa inveti sa comunici cu oamenii, sa inveti ....
     Viata nu inseamna doar scoala si atat.

#23
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Mengele,

pana la dispozitivele care costa sute de euro, poti sa incepi cu lucruri mai putin costisitoare gen numarul tau de mobil scris pe etichete/hartiute care vor fi asezate in buzunarul gecii, ghiozdan, penar.
Noi avem hartiute de acest gen in buzunarele copiilor, astfel ca daca se pierd, pot ruga pe cineva sa sune la nr nostru de contact.
Bine, incepand de pe la 2-3 ani i-am invatat numerele de telefon al meu si al lui taica-su, pt ca inca de atunci ei memoreaza foarte usor cifre.

O alta metoda la care nu m-as fi gandit, am vazut-o anul asta la nepotul meu care are 2 ani: a fost la Sibiu in vacanta cu parintii si cand s-a intors avea pe mana o bratara de argint cu o placuta pe care era nr de tel al lui cumnata-miu ( tatal copilului). Bratara aia inscriptionata costase 15 lei si a fost facuta pe loc la mesterii locali din Sibiu.

Evident ca metodele astea doua sunt viabile in momentul in care copilul se pierde si nu intalneste persoane rau-voitoare.

Pt restul cazurilor, metoda de localizare prin GPS mi se pare utila: asa il poti monitoriza tot timpul si in cazul unei rapiri, vei sti imediat ce se intampla.

Variante: 1, 2, probabil ca mai sunt si altele.
Dispozitivele se folosesc si pt persoane cu Allzheimer, alte boli psihice, nu numai pt copii.

#24
visdecosmar

visdecosmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.10.2013
cred ca ati uitat ca e clasa a V a. Copilul ar trebui urnit cumva sa-si mai poarte si singur de grija, Cum se simte acest copil intre colegi care-l vad zilnic adus de mana la scoala de catre cineva ?

#25
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Mesaj moderator:

Visdecosmar, intrebarea ta nu este legata de subiectul topicului.
Ai primit deja un avertisment pt offtopic, daca nu postezi ontopic, zilele urmatoare vei avea posibilitatea doar sa citesti.

#26
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View Postizometric, on 06 octombrie 2013 - 06:55, said:

Nu exista dupa stiinta mea copil normal la cap, in clasa a 5-a (12 ani) care sa nu aiba/vrea un telefon mobil.

Pentru localizare exista niste ceasuri chinezesti, cu GPS si modul GSM, care au o cartela sim inauntru. Dai un sms pe numarul respectiv si ti se intoarce alt sms cu coordonatele GPS ale ceasului. Costa vreo 40 de dolari pe Ebay. Nu trebuie neaparat purtat la mana. Pus intr-un buzunar al ghiozdanului este suficient.
Ca sa invete sa se descurce, el nici nu trebie sa stie ca-l are undeva prin haine.

#27
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postizometric, on 06 octombrie 2013 - 07:36, said:

Link cu un astfel de chip, ca sa nu vorbim degeaba.
intreaba la asociatiile pro-potai vagaboande
te lamuresc aia

#28
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Prietene, prieteni, cip care te poate localiza prin satelit si care sa functioneze complet autonom si sa aiba un volum minim care introdus sub piele sa nu se simta/deranjeze, nu rapandulele de care apropii un aparat de citit cipuri.

Ca nu te ajuta cu nimic sa stai ca boul cu aparatul de citit cipuri in mana pe trotuar in fata blocului cand copilul cipuit s-a pierdut.

Link din ala vroiam eu.

Edited by izometric, 06 October 2013 - 19:52.


#29
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Daca copii au fost vaccinati e posibil sa fi primit deja cipul acela...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4g4YHCt6NVI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Ideea e ca stie sa foloseasca ceasul meu care e similar cu cel cu navigator gps inclus, nu stiu de unde vehementa asta pe voi, mai devreme in celalalt topic care mai de care ca nu va lasati copilul singur afara din casa pana la majorat.

Am gasit o solutie mai ingenioasa, un ceas cu telefon, si tracking GPS http://www.ebay.com/...=item2a310a5aba

Cat de curand va dori cred si un telefon mobil, si toate androidurile au maps, si acolo chiar o sa se poate descurca singur.

Dracu, eu am intalnit mii de soferi incapabili sa conduca fara GPS dupa semnele rutiere, si de ce ar avea nevoie un copil de 10 ani intr-un oras cu strazi multe si intortocheate de GPS, initial doream dupa care sa se auto-orienteze...
Dar e mai bine fara.

Edited by -Diana-, 09 October 2013 - 20:19.
offtopic


#31
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

View Post-Diana-, on 06 octombrie 2013 - 10:19, said:

Mengele,

pana la dispozitivele care costa sute de euro,

care sute de euro? prinde un maidanez din parc să vezi că are la ureche chip RFID cu 2 cenți

#32
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Inginerule, si tie ti se pare ca un maidanez egal un copil?
Lasa maidanezii cu 5 centi, discutia e despre copii. Tu ai avea incredere in ceva care costa 5 centi?

#33
fantastykmen

fantastykmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 23.10.2007
Nu am asemenea probleme,pustiul cel mare merge singur la scoala inca de la jumatatea clasei 1 iar cel mic la 4 anisori ai lui stie adresa unde sta pe dinafara,asta e meritul celui mare care l-a instruit :)) Le-am mai facut glume proaste din cand in cand prin supermarket sa ma ascund de ei,in special de cel mic si e obisnuit,se duce de fiecare data acolo unde sunt cosurile de mana la intrare si asteapta cumintel fara sa se panicheze. Am cunostinte care au copii de 11 ani si daca au iesit din raza lui vizuala se pune pe urlat si alearga de colo colo haotic. Nu mai zic de trimis la magazin sau singur la scoala ca asta in opinia lor este de neconceput. Eu la 6 ani dupa ce am venit din colonie de la navodari am plecat singur la gara de nord cu un papuc de un fel si celalalt de alt fel sa mai vad o data trenul care m-a dus in colonie. Am ajuns inapoi tot singurel,teafar si nevatamat asa ca se poate atata timp cat iti instruiesti copilul cum trebuie sa se comporte in diferite situatii.De plecat cu straini nici o sansa:))) am incercat in parc in fel si chip si nimic,acum un an l-a luat o mamica de mana si a inceput sa tipe "atou...atou" asta fiind ajutor pe limba lui,ne-am spart de ras:)))

Edited by fantastykmen, 04 August 2014 - 15:38.


#34
a4urelian

a4urelian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2015
„Find My Kids“ este un serviciu indespensabil pentru orice părinte. Cu ajutorul aplicației, puteți orincând afla locația copilul și, dacă este necesar, puteți asculta sunetul din jurul telefonului. De asemenea, puteți găsi un număr de alte funcții folositoare pentru părinți în aplicație, puteți încerca aplicația chiar acum! http://r.findmykids....ll/i23/33780735

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate