Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cum sa previi pierderea (ratacirea) copilului?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Locuiesc impreuna cu varul meu care e clasa a 5-a, pana acum a stat si ma-sa la mine, ea a plecat si acum trebuie sa ne intelegem noi doi. De dus la scoala trebuie sa il duc, e la Goethe, si cum noi stam intre Romana si Universitate, ajungem foarte repede, insa locuitul in centru are un mare dezavantaj.

Strazile deosebit de intortocheate! Eu cand m-am mutat in centru, cum ma abateam de la bulevard, cum ma rataceam, sigur, ca adult te orientezi dupa punctele cardinale si directia in care vrei sa mergi, apoi iesi intr-un bulevard mare pe care-l cunosti... Ca copil e mai greu.

Sigur, nu am de gand sa-l las de luni sa se duca singur la scoala, desi sunt 700m, dar ma gandesc ca odata si odata va iesi si el singur din casa, ca nu e legat cu lanturi, si poate se gandeste sa se plimbe pe strazi si se rataceste.

Ma gandeam sa-i cumpar un Suunto Ambit 2, un ceas de mana cu GPS, navigatie, busola, mai ales ca nu are si inca nu vrea telefon mobil. Marca nu cred ca e cunoscuta de suti, si ceasul nu exceleaza prin frumusete, fiind ceva spor. Exista variante si pt mana de copil [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N0J3M38SJcw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  http://www.ebay.com/...=item2a322a692d

Voi ce parere aveti? Ce alte solutii exista pt a ajuta un copil sa nu se rataceasca?

Eu bucurestiul l-am invatat cam pe la 10 ani plimbandu-ma singur cu tramvaiele, treptat treptat, cu harta in mana. Dar nu m-am abatut de la marile bulevarde, si era usor de orientat dupa liniile RATB.

Apropo de pierdut, Eforie Sud are strazi asa haotice, mi-am lasat masina pe o straduta o ora mi-a luat sa gasesc straduta!

Edited by Josef_Mengele, 06 October 2013 - 00:37.


#2
visdecosmar

visdecosmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.10.2013
clasa a V a si nu stie sa se duca singur la scoala !!!!!
cum naiba sunt copii din ziua de azi ca pe vremea mea in clasa a II a  bateam tot orasul in lung si lat
Concluzie : specia umana a intrata pe curba de regres.

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Eu i-as da un GPS cu care sa-l pot localiza in caz ca nu mai ajunge acasa si l-as lasa sa se descurce.

#4
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Trebuie sa aiba modul de comunicatie ca sa poata sa transmita locatia si eventual un semnal SOS. Da-mi link daca exista asa ceva, fara sa arate fizic iesit din comun

View Postvisdecosmar, on 06 octombrie 2013 - 00:41, said:

clasa a V a si nu stie sa se duca singur la scoala !!!!!
cum naiba sunt copii din ziua de azi ca pe vremea mea in clasa a II a  bateam tot orasul in lung si lat
Concluzie : specia umana a intrata pe curba de regres.
E de la tara, e prima data cand e in Bucuresti La cat a mers pana acum la scoala, presupun ca a invatat, nu asta e problema, ci stii cum sunt copiii, curiosi, s-a invartit de 2 ori la stanga, 2 la dreapta, nu mai stie pe unde sa o ia!

Edited by Josef_Mengele, 06 October 2013 - 00:46.


#5
visdecosmar

visdecosmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.10.2013

View PostJosef_Mengele, on 06 octombrie 2013 - 00:43, said:

E de la tara, e prima data cand e in Bucuresti
ii arati o data sau de doua ori drumul si atat; data viitoare sa-l trimiti in suturi singur la scoala

#6
MikeD

MikeD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 04.09.2013
Telefon mobil cu GPS sau telefon mobil şi număr de taxi( în caz că se pierde întreabă pe cineva strada şi sună un taxi ) .

#7
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
ii bagi un cip hipodermic

#8
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Vezi ca-s niște telefoane pentru seniori...

#9
visdecosmar

visdecosmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.10.2013
pustiul inca poarta pampers ? ....

#10
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Ii legi un lant foarte lung de picior, lant pe care-l tii de capat.

Daca la ora x trebuia sa fie acasa si nu e, incepi sa tragi de lant.

Cel mai probabil il vei gasi la celalalt capat al lantului.

Edited by DjMx, 06 October 2013 - 01:52.


#11
zero_barat

zero_barat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 02.12.2012
deci tu crezi ca pustiu se descurca cu un asemenea device dar pe strada e complet pierdut? Doar 700m pan la scoala?
Viitorul suna bine, specia umana trebuie microcipata daca vrea sa supravietuiasca ...

#12
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Nu exista dupa stiinta mea copil normal la cap, in clasa a 5-a (12 ani) care sa nu aiba/vrea un telefon mobil.

Pentru localizare exista niste ceasuri chinezesti, cu GPS si modul GSM, care au o cartela sim inauntru. Dai un sms pe numarul respectiv si ti se intoarce alt sms cu coordonatele GPS ale ceasului. Costa vreo 40 de dolari pe Ebay. Nu trebuie neaparat purtat la mana. Pus intr-un buzunar al ghiozdanului este suficient.

#13
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Nu e mai simplu sa-l cipezi de la nastere? Asa nu o sa ai niciodata probleme, stii tot timpul unde e....

#14
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Link cu un astfel de chip, ca sa nu vorbim degeaba.

#15
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Da-i un telefon mobil. Asa e cel mai bine.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postizometric, on 06 octombrie 2013 - 07:36, said:

Link cu un astfel de chip, ca sa nu vorbim degeaba.

Vier Pfote

#17
visdecosmar

visdecosmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.10.2013

View Postdanutz96, on 06 octombrie 2013 - 07:37, said:

Da-i un telefon mobil. Asa e cel mai bine.
Nu-i da telefon mobil ca-l pierde la promii 10 metri dupa ce iese din casa; ( cum a ajuns in clasa a V a ? .... nu pot sa-mi explic ! )

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Sau i-l fura, sau face troc,...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate