Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Revolutia Siriana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#19
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View PostKhassim, on 04 octombrie 2013 - 17:29, said:



Eu am luat apararea valorii casatoriei religioase.

Aha , si care a fost valoarea care a avut-o casatoria aceasta religuioasa pt Jeni Marica ? Cum a ferit-o aceasta casatorie religioasa de abuzul sotului care era poligam si care i-a sechestrat copilul ?

#20
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostKhassim, on 04 octombrie 2013 - 17:37, said:

Prostii. Nu toti sunni vad djihadul ca razboi impotriva kufaar, numai extremistii.
desigur. dar nu vad nicio fundatie straina (ca cea de care apartii, de exemplu) care sa-si asume riscul de a explica asta local, in siria.

sau macelul care are loc acolo e mai putin important pentru fundatia ta decat chestiunea casatoriei religioase din romania?
judecand dupa pasivitatea voastra si dupa vehementa pe care o cheltuiti criticand laicitatea romaniei s-ar zice ca restabilirea definitiei originale a jihadului nu e printre obiectivele siite locale.
desi pana acum a facut 100 000 de victime, doar in siria.

Edited by nazdaq, 04 October 2013 - 18:07.


#21
Khassim

Khassim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 17.09.2013

View PostDKN1, on 04 octombrie 2013 - 17:06, said:

Extremistii care opereaza acolo isi au propria agenda si propriile interese, nu se poate pune baza in ce spun, scopul e sa ucida, sa terorizeze si sa mentina o atmosfera instabila.
Un om cu bun simt si inteligent. Un om pe placul meu. Sa fiti binecuvantat si fie ca Allah sa aduca pe lume mai multi oameni ca dumneavoastra. :)

View Postmihaela5, on 04 octombrie 2013 - 17:41, said:

Aha , si care a fost valoarea care a avut-o casatoria aceasta religuioasa pt Jeni Marica ? Cum a ferit-o aceasta casatorie religioasa de abuzul sotului care era poligam si care i-a sechestrat copilul ?
M-am uitat astazi mai atent peste cazul doamnei si m-a intristat ce i se intampla.
Pentru asta si sunt de acord cu pedeapsa penala pentru Centrul Islamic din Grozavesti. A fost oficiata o casatorie fara prezenta femeii, ceea ce face contractul INVALID. Este obligatorie prezenta ambilor viitori soti. Si Imamul nu a incercat sa cunoasca pe om. Viitorul sot este de regula scrutinizat, sa stim ca avem de a face cu om de onoare, cinstit, respectos si asa mai departe. Este rusinos ce s-a intamplat. Imamul a facut treaba de mantuiala. Ma intreb daca isi merita pozitia de Imam.

#22
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostKhassim, on 04 octombrie 2013 - 17:53, said:

Este obligatorie prezenta ambilor viitori soti.
si certificatul de casatorie legal eliberat de oficiul de stare civila roman.
cu amendamentul acesta as putea afirma ca experimentam inceputul unei frumoase prietenii.
on probation, deocamdata.

#23
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View PostKhassim, on 04 octombrie 2013 - 17:53, said:

Un om cu bun simt si inteligent. Un om pe placul meu. Sa fiti binecuvantat si fie ca Allah sa aduca pe lume mai multi oameni ca dumneavoastra. Posted Image

M-am uitat astazi mai atent peste cazul doamnei si m-a intristat ce i se intampla.
Pentru asta si sunt de acord cu pedeapsa penala pentru Centrul Islamic din Grozavesti. A fost oficiata o casatorie fara prezenta femeii, ceea ce face contractul INVALID. Este obligatorie prezenta ambilor viitori soti. Si Imamul nu a incercat sa cunoasca pe om. Viitorul sot este de regula scrutinizat, sa stim ca avem de a face cu om de onoare, cinstit, respectos si asa mai departe. Este rusinos ce s-a intamplat. Imamul a facut treaba de mantuiala. Ma intreb daca isi merita pozitia de Imam.
Bun si daca contractul era valid cum o ferea acest contract (facut doar pe baze religioase si nu juridice) de abuzul sotului poligamie si rapirea de copil ? Ce legi islamice o fereau pe aceasta femeie de aceste abuzuri ?

#24
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
In primul rand Islamul permite 4 neveste, sotiile trebuie sa fie de religie iudaica, crestina sau islamica, permite divortul si nu permite concubinajul. Daca sotia are alta religie copiii raman la tata pentru a nu fi scosi din islam. Responsabilitatea pentru incident ii apartine, necunoasterea acestor reguli nu o scutea de aplicarea lor, poligamia este permisa (cu acordul primei sotii) si nu cred ca sirianul a mintit-o ca ar fi crestin.

#25
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View PostDKN1, on 05 octombrie 2013 - 00:23, said:

In primul rand Islamul permite 4 neveste, sotiile trebuie sa fie de religie iudaica, crestina sau islamica, permite divortul si nu permite concubinajul. Daca sotia are alta religie copiii raman la tata pentru a nu fi scosi din islam. Responsabilitatea pentru incident ii apartine, necunoasterea acestor reguli nu o scutea de aplicarea lor, poligamia este permisa (cu acordul primei sotii) si nu cred ca sirianul a mintit-o ca ar fi crestin.


Ah deci asa cum ziceam , contractul ala de casatorie nu a ferit-o de abuzuri , mai mult chiar i-a garantat abuzul ea fiind crestina islamul interzice incredintarea copilului mamei crestine in cazul unui divort . Acuma domnule draga vreau sa imi aratati macar un rand unde se informeaza pe un site islamic ca in cazul unui divort copiii raman la tata atunci cand mama este crestina.Sau in contractul de casatorie de ce nu s-a specificat aceasta clauza , daca tot e contract si nu e certificat ?

Edited by mihaela5, 05 October 2013 - 08:48.


#26
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostDKN1, on 05 octombrie 2013 - 00:23, said:

In primul rand Islamul permite 4 neveste, sotiile trebuie sa fie de religie iudaica, crestina sau islamica, permite divortul si nu permite concubinajul. Daca sotia are alta religie copiii raman la tata pentru a nu fi scosi din islam. Responsabilitatea pentru incident ii apartine, necunoasterea acestor reguli nu o scutea de aplicarea lor, poligamia este permisa (cu acordul primei sotii) si nu cred ca sirianul a mintit-o ca ar fi crestin.

iata cum justifica un musulman roman abuzul comis.
doar femeia e vinovata, ca-i crestina, femeie si mama. si pentru ca a fost dezinformata si s-a gandit ca e frumos ca si bunicii din partea tatalui sa-si cunoasca nepotul era normal sa fie pedepsita si sa i se ia copilul, nu? mama ei de kaafira trufasa...cum indrazneste ea?
cand am zis ca islamismul anesteziaza empatia nu m-am inselat.

Edited by nazdaq, 05 October 2013 - 09:16.


#27
Khassim

Khassim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 17.09.2013

View PostDKN1, on 05 octombrie 2013 - 00:23, said:

In primul rand Islamul permite 4 neveste, sotiile trebuie sa fie de religie iudaica, crestina sau islamica, permite divortul si nu permite concubinajul. Daca sotia are alta religie copiii raman la tata pentru a nu fi scosi din islam. Responsabilitatea pentru incident ii apartine, necunoasterea acestor reguli nu o scutea de aplicarea lor, poligamia este permisa (cu acordul primei sotii) si nu cred ca sirianul a mintit-o ca ar fi crestin.
anaa muwaafiq dar uniunea dintre cei doi miri nu este valida pentru ca femeia nu a fost prezenta la ceremonie si nici cand a fost semnat nikaah.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate