Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Iadul e celălalt! (Jean Paul-Sartre)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#19
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

 the_engineer, on 23 septembrie 2013 - 11:39, said:

Pentru ca e pomenita de aproape toti profetii, Isaiah, Daniel, Maleahi, Ioan, Isus in final.

in final nu este Mohammmed ?!

 the_engineer, on 23 septembrie 2013 - 12:57, said:

Stau si ma intreb, cei care iubesc asa mult tehnologia, vor refuza in final, binecuvantarea ei otravita?
deocamdata credinciosii,fac transplanturi de rinichi,ficat,inima...cu ajutorul tehnologiei si vad ca nu renunta nici unul

#20
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011

 cirus6, on 23 septembrie 2013 - 14:22, said:

per total imi place postul, mai putin partea cu apocalipsa si profetii, in rest observatii foarte corecte.
fara apocalipsa si profetii topicul e nimic
nu mai bea cu miere

#21
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
S-ar putea ca in final, USA toata sa fie acea cetate care s-a slavit pe sine inrobindu-i pe toti, chiar pe ei insisi. Simbolul mărului mușcat al firmei Apple mi se pare o sfidare

http://www.incont.ro...-trei-zile.html
(dupa modelul american al fericirii, s-a luat toata lumea, nu mai poate fii nimeni fericit daca nu-si aduce cu sine chiar in biserica, un Apple iphone cat mai nou, ori Pavel zicea, mancati-va acasa mancarea, nu veniti cu ea in adunare ca s-o mancati inaintea celor ce n-au ce manca, dar lui Pavel i se deschisesera ochii, ca doar nu-l facuse Dumnezeu apostol ca sa se faca de rusine prin el)

germanii incep sa saraceasca, ori cand saracesc germanii, cad capete (cum a cazut si Roma sub mâna lor)

http://adevarul.ro/e...5bfd/index.html

Probabil ca emigrarea va deveni un vis tot mai iluzoriu. Corporatiile prefera sa vina ele la angajator, nu invers. Plus ca nu se mai stie nationalitatea lor nici a celor ce le conduc, se tot recombina intre ele (Nokia a devenit brand Microsoft), pe moment pare ceva benefic, dar in final, va fi o ingramadeala din care nu se va mai intelege nimic (Babilon), decat branduri si nume de oameni cu succese temporare, si toti vor incerca sa-i copieze si sa traiasca prin succesele a tot mai putini oameni si mai ascunsi (vrajtorii din Oz, de aici si rezultantele proiective, delirurile conspirative, ca x e dracu, ba nu, y e dracu, samd)

In Isaiah cap. 13, e descris cred Babilonul final, si nu Babilonul distrus de Cirus, desi tot Isaiah descrie si vechiul babilon si da numele cuceritorului lui (Cir) cu vreo 80 de ani mai devreme. Insa ce scrie in Isaiah 13, nu s-a petrecut inca (in Isaiah 14 este descris Anticristul).

De atunci si pana acum, migrarile nu au incetat. Dar in Isaiah 13:14 scrie ceva ciudat:

14 Atunci, ca o căprioară speriată, ca o turmă fără păstor, fiecare se va întoarce la poporul său, fiecare va fugi în ţara lui. (ca sa se intample asta, e nevoie ca ceva foarte rau sa aiba loc in lume)

Maica Rusie, a fost si va rămânea ceea ce era, cred. Germania a renuntat la orice plan de a mai face pe teritoriul ei centrale nucleare (cum a facut Franta), si sunt iar prieteni cu Rusia, pentru gaz (in Germania nu vor politicienii sa scoata gaze de șist, poate ca nu au dar si daca ar avea, nu le-ar scoate). Centralele nucleare sunt puncte vitale fatale, tara care are asa ceva pe teritoriul ei nu poate face razboi. Nimeni nu stie unde se depoziteaza apa grea radioactiva folosita la racirea controlata a reactoarelor (ecologistii legati cu lanti pe calea ferata in calea trenurilor care o transportau am vazut)

Visul lui Herman Goering s-a implinit sau se va implini: cine nu poate munci, sa fie impuscat pe loc, si cine poate munci, sa munceasca si el pana moare! Cine a lucrat intr-o fabrica germana, stie ce e acolo! Si unii care s-au dus in Germania in ultimii ani pentru munca necalificata, au patit ce au patit unii prin Grecia (au ajuns pe mana unor stapani de sclavi care nu au avut nici un fel de scrupul, le schimbau orarele cum voiau, si pentru o zi de boala ii dadeau afara, ca doar erau altii in loc).

Criza instalata subtil in lume, in 2008, s-ar putea sa nu se mai termine, si sa fie acel platou denivelat (bumpy plato) descris de Ruppert in Colllapse 2009.

O criza ireversibila de resurse, are simpotme clare, preturile vor creste peste nivelul de suportabilitate al clasei mijlocii ("si va fi stramtorare printre neamuri, care nu vor sti ce sa faca la auzul valurilor marii" - doua profetii intr-o fraza), in acest caz, nu va fi vorba de scumpirea produsa prin inflatie (coruptie). Plus ce mai spunea Ruppert, ca vor aparea intreruperi in lantul de aprovizionare cu produse, 3 zile va fi lapte, dar in a 4-a zi nu si tot asa. Si tot acolo se va ajunge, cum era pe vremea comunista. Doar ca in loc sa realizeze ca lumea si pofta ei sunt pe cale de a  trece (cum e scris) o sa dam vina unii pe altii, pentru ca existam ineficient, the fittest deserve to survive - Nietzsche (Iadul e celalalt - Sartre), fiara era, n-a mai fost si va reveni (care alta decat nazismul insa oarecum justificat si de apostoli, cine nu munceste, nici sa nu manance, pomul care n-aduce roada, va fi taiat si aruncat in foc).

Sunt foarte dezamagit ca am luat si iau parte la asa ceva. Si deloc de pe cele mai onorabile pozitii.

Edited by the_engineer, 23 September 2013 - 19:27.


#22
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

 cirus6, on 23 septembrie 2013 - 14:22, said:

per total imi place postul, mai putin partea cu apocalipsa si profetii, in rest observatii foarte corecte.

De atata vreme si topicul nu a mai trezit vreun interes. Acum realizez de ce. Duhul lumii (cel care da somn bun si "sanatos" tuturor, adica somnul de veci in Iad), e cam in toti.

Semnul fiarei (666), ce cred eu ca e. E un micro card, posibil RFID. Probabil ca prin tehnologia "cloud" vor fi accesate toate datele unui om aflate in "icoana fiarei". El va adera la piele prin niște țepi dermici (tehnologie japoneză, de încredere ca de obicei). Va fi pus pe frunte, mai ales, ca să fie văzut! Cine nu va avea acest semn pe frunte, va fi vândut / tradat de cei mai buni prieteni si de catre cei din familie. Atunci va fi ucis de autoritati, asa cum a poruncit Anticristul prin Icoana Fiarei. Nu orisicine va obtine semnul 666, ci numai acela ce se va lepada oficial de mantuirea prin moartea lui Isus Hristos pe cruce si de alti "zei" si il va accepta pe Anticrist si Fiara lui ca zei care pot face totul pentru omenire. Cred ca acea cartela nazisto-comunistă, va fi introdusa in momentul in care colapsul capitalismului va fi evident, capitalismul pe buza prapastiei daca nu chiar la vale. Va fi un moment de psihoza mondiala. Toti cei care tin la viata, vor primi semntul 666 (nu vor stii ce e). Insa cine cauta viata, o va pierde. Atunci credinta ortodocsilor + catolicilor farisei va fi testata si nu se va gasi, pentru ca ei sunt deja sub stapanirea Anticristului (fiara care se ridica din pamant, cu doua coarne, ca de miel, este teritoriul stapanit de cele doua biserici, dpdv spiritual)

Buba rea de la semnu fiarei, poate indica ca e vorba de functionarea continua a acestuia la frecventa mare pentru RFID (radio identificare a identitatii). Cloudul intradevar e cam lent, necesita frecventa mai ridicata.

Previziuni militare - elicoptere si tancuri, in Apocalipsa 9.
Lăcustele cu păr de femeie și calul roșu (războiul civil). Niște lăcuste cu par de femeie si doua cozi cu țepi (rampele laterale pentru ancorare rachete), vor iesi din Adanc si vor lua pacea de pe pamant (Apocalipsa 9,1-11).
Mie imi pare ca se face aluzie la Apache Longbow fabricat in USA, care detine cam 729 aparate in prezent, restul tarilor detinand un numar derizoriu. S-ar putea oare ca acel cal rosu care ia pacea de pe pamant, sa fie un razboi civil in USA dus cu aceste elicoptere Apache? Vom vedea daca ce s-a intamplat in Irak americanii vor practica pe ei insisi, pentru ca e scandalos ce afaceri au loc in USA (GasLand 2010 - gazele de șist, asigurarea taranului mort si alte furturi la scara mare).

Tancurile desfasurate pe campia armaghedonului sunt prezentate cred eu, in Apocalipsa 9-17, ca niste  cai si calareti cu platose de pucioasa (au rachete sol-sol) de hiacint (mitraliere) si fum (tunul mare si tunuri auxiliare).

Stramtorarea de bunuri si resurse, apare in Apocalipsa 6,6: "O măsură de grâu la un ban si 3 masuri de orz la 3 bani. Dar sa nu vatami untdelemnul si vinul".

Care inseamna ca mancarea pentru oameni va fi de trei ori mai scumpa ca mancarea pentru animale (domestice) dar petrolul si apa vor fi de nepretuit.

Criza de resurse, cand va deveni ireversibila, si va ameninta cu foamete si moarte zgarie norii din marile orase, va declansa masuri pe masura, ale Fiarei revolutiei industriale capitaliste (Balaurul i-a dat scaunul si puterea lui, Fiarei, si toata lumea se mira dupa Fiara si zicea, cine se poate masura si lupta cu ea? - se pare ca revolutia industriala este opera ingerilor cazuti, Abadon, Apolion, Satan si multi altii).

Nanotehnologia la care aspiram toti, se va pracita real in mileniul lui Hristos (cu puterea lui Dumnezeu), de catre toti cei care vor alege moartea in locul semnului 666. Era Michio Kaku merge in Iad. Au distrus pământul!

Era o fraza enigmatica in filmul Prometheus 2012, spusa de android lui Weyland, miliardarul neputincios dar tiran prin banii lui: Have a good journey mister Weyland! (spre Iad, pentru ca nu primise dragostea adevarului ca sa fie mantuit, ci balaurii SF)

Si probabil ca eu, inginerul, sunt un prometheu tradator al demonilor spatiali care le-am dat oamenilor tot planul "inginerilor" tradus. Cu siguranta voi plati pentru asta, exact ca ăla care s-a otrăvit și dezintegrat in film, dar, "Cine crede in Mine, il are pe Tatăl, și Eu îl voi invia in ziua de apoi!" (e vorba de acel tată bun pe care toți il cautau in filmul Prometheus, dar ca sa ajunga la el, au trebuit sa moara).

Si uite asa, cu mare bagare de seama si analogii, se poate decripta orisice rand din Apocalipsa, cu ajutorul Harului de fapt.

Edited by the_engineer, 29 September 2013 - 11:51.


#23
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013
„Decriptarile” tale sunt lovite de har, zici tu... Ele sunt la liber, sunt cunoscute, decat ca sunt un pic altfel pe alocuri, ramane sa alegem fiecare sa credem cat si ce vrem.
Am citit pana la jumatate, pe urma am sarit. Am rezistat asa mult nu pentru ca nu ai spune lucruri plauzibile, ci din cauza altor posturi mai vechi, in care scriai o propozitie, doua aparent ok, pentru a pregati o a treia in care trânteai chestii proprii subiective legate de amicii tai, încat citiul devenea un calcat stramb, alternand uscatul cu mocirla. Si acum generalizezi si exagerezi legat de ortodocsi față de care ai o traumă personală, ceva, nu știu. Pentru ca nu ai tu cum sa stii cum vor reactiona atunci oamenii fiecare in parte, ortodocsi sau altfel. Sunt sigur ca multi dintre ei vor alege sa moara decat sa accepte semnul acela.
Cred ca tabloul ar putea fi așa cum ai sugerat, detaliile poate nu mai conteaza prea mult, nu putem localiza in timp, dar putem percepe ca e aproape. De-a gânditului ar fi faptul ca acea tehnologie malefică e pusa la punct, e functională. Pare departe din lipsa unui șoc, insă un eventual „deranj” ce pare ca e cautat insistent, poate aduce langa noi acele timpuri. Atunci va fi rău. Dumnezeu sa ne ierte!

Edited by Jo_Malbun, 29 September 2013 - 12:32.


#24
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

 the_engineer, on 23 septembrie 2013 - 18:58, said:

Simbolul mărului mușcat al firmei Apple mi se pare o sfidare
(dupa modelul american al fericirii, s-a luat toata lumea, nu mai poate fii nimeni fericit daca nu-si aduce cu sine chiar in biserica, un Apple iphone cat mai nou, ori Pavel zicea, mancati-va acasa mancarea, nu veniti cu ea in adunare

 the_engineer, on 29 septembrie 2013 - 11:41, said:

Niște lăcuste cu par de femeie si doua cozi cu țepi (rampele laterale pentru ancorare rachete), vor iesi din Adanc si vor lua pacea de pe pamant (Apocalipsa 9,1-11).
Mie imi pare ca se face aluzie la Apache Longbow fabricat in USA,

Mie mi se pare ca faci misto de noi Posted Image

Edited by popascu, 29 September 2013 - 12:34.


#25
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

 Jo_Malbun, on 29 septembrie 2013 - 12:29, said:

1. „Decriptarile” tale sunt lovite de har zici tu...
2.Ele sunt la liber
3. Dumnezeu sa ne ierte!

2. Nu la liber, ci se gasesc intr-o carte a lui Patrick Herod care e vreo 9 euro (eu le-am dat gratis, de aceea sunt "lovite de har")
3. Iarta dar nu cu semnul pus pe frunte (aia care au iphone cu semnul marului muscat cred ca vor avea si semnul fiarei pe frunte)

Edited by the_engineer, 29 September 2013 - 14:02.


#26
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

 the_engineer, on 29 septembrie 2013 - 13:49, said:

1. Comparativ cu alte discutii de pe aria asta da
2. Nu, ci se gasesc in cartea lui Patrick Herod care e vreo 9 euro (eu le-am dat gratis, de aceea sunt "lovite de har")
3. Iarta dar nu cu semnul pus pe frunte (aia care au iphone cu semnul marului muscat cred ca vor avea si semnul fiarei pe frunte)
-...
-...
3 Poate da, poate nu (legat de semn determinat de iphone), un om nu poate cuprinde cu mintea lui toate variabilele posibile, factori, motivatii. In situatii limita omul isi schimba comportamentul. Cu obiecte insemnate umblam toti, chiar tu spuneai despre o alegere voluntara si clara, o optiune asumata, pentru ca altfel putem fi influentati peste voia noastra, umblandu-ne in constiinta si nu cred ca se pune asta la socoteala. Nu obiectele folosite ne vor determina alegerea, ci forul nostru interior, sufletul nostru. Sistemele in care traim sunt demonice toate, iar cele cu asa-zise democratii par a fi cele mai perfide. Cred ca va conta omul cu individualitatea lui in fata unei alegeri, poate ca va avea un iphone in buzunar, dar il va calca in picioare si va alege sa moara pentru Adevar, pentru Hristos. Pana la acel scenariu, cred ca multi vor incheia socoteleile rapusi de alte nenorociri premergatoare. Sa speram ca sunt departe incă aceste lucruri.

Edited by Jo_Malbun, 29 September 2013 - 14:14.


#27
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

 the_engineer, on 29 septembrie 2013 - 13:49, said:

3. Iarta dar nu cu semnul pus pe frunte (aia care au iphone cu semnul marului muscat cred ca vor avea si semnul fiarei pe frunte)
chiar daca Samsungul se lauda cu al lor Galaxy cu 2  giga de RAM si proc de 1,9 Ghz,iphone-ul are aplicatiile integrate in procesor si din aceasta cauza ele ruleaza perfect,asa ca il prefer. Pe frunte am niste cosuri dar cred ca odata cu varsta vor disparea.

#28
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

 Jo_Malbun, on 29 septembrie 2013 - 12:29, said:

Si acum generalizezi si exagerezi legat de ortodocsi față de care ai o traumă personală, ceva, nu știu.


Pentru cine n-a sesizat din titlu, e vorba despre ipocrizie, iadul e celalalt dar in fond sunt eu, suntem noi, si anume care dintre noi?

Legat de ortodoxie

Cat la suta dintre orotodocsi au recurs la varsta maturitatii la o pocăință activă și la o alegere activă? Mai nici unul, toate sunt pasive, botezul la 6 luni (sau la cat se face) pocaința e las ca sunt botezat din nastere, alegerea las c-au facut-o parintii si preotii in numele meu si ce avem?

1. Preotii au transformat biserica (reprezentata de oameni suflete) intr-o simpla cladire de slava personala (acum simetrica cu Casa Poporului, inalta de 150 de metri cu bani numai de la buget de la orfani si vaduve, cum spune biblia, donatiile pacatosilor sunt infime)
2. Doctrina ortodoxa a introdus schizofrenia icoanelor, ca păcătoșii să iubească icoanele (persoane moarte din trecut) si sa nu se iubeasca intre ei, care sunt vii.
3. Preotii ortodocsi fac negoț necinstit si stau cu spatele la noi la păcătoși, mormăind cântece fără noimă. Patriarhia are in proprietate terenuri cu viță de vie, produce vin si obliga preotii sa cumpere vinul de Paști cu bani de la buget evident, adica banul văduvei și orfanului se acumulează la capii bisericii ortodoxe.

In concluzie, credincioșii ortodocși li se aseamana, nici n-ar avea cum, pentru ca ei provin din randul nostru.

Legat de catolicism
1. Au impus si ei cultul fecioarei Maria, care e moarta, intre jertfa lui Isus și Dumnezeu, numai jertfa aia e mântuitoare, nu botezul bebelușilor, nu virginitatea fecioarei Maria (care a fost și nu mai e), nu celibatul preoților
2. Au impus celibatul preoților ca să se creeze prilejul de a fi ispitiți mai ușor, așa ca prin mediatizarea unor cazuri de pedofilie si homosexualutate, catolicismul sa fie compromis

Nu exista mantuire că ești ortodox sau catolic sau baptist sau penticostal, sau iehovist. Cred ca asta doream sa subliniez cu acest topic, toti si-au facut o doctrina prin care spun ca ei se mantuiesc prin doctrina si ritualurile lor (astfel isi scot in fata puterea lor personala a celor care au creat acele ritualuri si nu puterea jertfei de pe cruce a lui Isus - avem și tupeul sa ne ascundem fațarnicia tot printr-o fațarnicie, punand doi de i la numele lui Isus - lingușire)

Lingușirea, manipularea sentimentala (a lui Dumnezeu cu maica Domnului), lipsa unei pocaințe reale, voite, lipsa interesului pentru a vedea semnele vremurilor și pentru a tălmăci Apocalipsa (care e povestita ca un vis al lui Nebucadnețar), duce la apariția acelui duh de amețeala proorocit de Isaiah, ca il vor manifesta cei ce se vor duce la Armaghedon (dar si cei ce vor primi semnul)

Isaiah 29, 8-9

8. După cum cel flămând visează că mănâncă, şi se trezeşte cu stomacul gol, şi, după cum cel însetat visează că bea, şi se trezeşte stors de puteri şi cu setea nestâmpărată: tot aşa va fi şi cu mulţimea neamurilor care vor veni să lupte împotriva muntelui Sionului.
9. „Rămâneţi încremeniţi şi uimiţi! Închideţi ochii şi fiţi orbi!” „Ei sunt beţi; dar nu de vin; se clatină, dar nu din pricina băuturilor tari.
10. Ci pentru că Domnul a turnat peste voi un duh de adormire; v-a închis ochii, proorocilor, şi v-a acoperit capetele, văzătorilor. (lunga perioada de pace si bunastare a occidentului este duhul de amețire, dupa care o noua nenorocire va veni si nu va fi cale de scapare)
11. De aceea toată descoperirea dumnezeiască a ajuns pentru voi ca vorbele unei cărţi pecetluite. Dacă o dai cuiva care ştie să citească, şi-i zici; ,Ia citeşte!’ El răspunde: ,Nu pot, căci este pecetluită!’
12. Sau dacă dai cartea unuia care nu ştie să citească şi-i zici: ,Ia citeşte!’ El răspunde: ,Nu ştiu să citesc.”
13. Domnul zice: „Când se apropie de Mine poporul acesta, Mă cinsteşte cu gura şi cu buzele, dar inima lui este departe de Mine, şi frica pe care o are de Mine, nu este decât o învăţătură de datină omenească.

Educarea în epocrizie a unui copil de către părinți ipocriți e fatală. Harul mântuirii se poate pierde in momente de incercare. Cei care vor trai pe vremea Anticristului au sansa de a se rascumpara alegand moartea, dar cei de acum? Mor ei in Domnul?

 popascu, on 29 septembrie 2013 - 21:16, said:

chiar daca Samsungul se lauda cu al lor Galaxy cu 2  giga de RAM si proc de 1,9 Ghz,iphone-ul are aplicatiile integrate in procesor si din aceasta cauza ele ruleaza perfect,asa ca il prefer. Pe frunte am niste cosuri dar cred ca odata cu varsta vor disparea.

Have a good journey mister Weyland! Rămâi cu "prietenii" tăi, și eu cu ai mei!

Edited by the_engineer, 30 September 2013 - 00:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate