Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Despre fumat si masturbare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
460 replies to this topic

#253
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 30 octombrie 2018 - 10:53, said:

Dude, dar cum ramane cu vedenia lui Petru cu fata de masa in care erau tot felul de animale necurate si chiar taratoare, din care Dumnezeu i-a spus sa taie si sa manance, pentru ca El a facut toate animalele curate. Crezi ca porcul lipsea din fata aceea de masa?
ma gandesc ca nu lipsea, insa interpretarea acelei viziuni primite de Petru, este descoperita tot lui Petru.

Noi citim astazi aceeasi viziune primita de Petru, si-i dam talmacirea pe care am fi vrut noi sa o dea Petru. Posted Image

In schimb, ce avem noi aici, ca talmacire a vedeniei?
"dar Dumnezeu mi-a aratat sa nu numesc pe niciun om spurcat sau necurat. (Fapt.10:28)"
Caci ""Ce a curatat Dumnezeu, sa nu numesti spurcat.""

Deci, concluzia viziunii pe care a avut-o Petru, si pe care o trage tot Petru in urma descoperirii Duhului, NU e cum am vrea noi astazi, si anume ca porku e un aliment "curat"[aka comestibil], ci ca ""In adevar, vad ca Dumnezeu nu este partinitor,ci ca, in orice neam, cine se teme de El si lucreaza neprihanire este primit de El.


Deci, NU porku este facut curat, ci neamurile considerate odinioara ca straine de Dumnezeu, necurate, sunt primite de Dumnezeul Cel Nepartinitor si Impartial.
Asta-i concluzia vedeniei lu Petru, si o exlplica el insusi, spre deosebire de predicatorii idioti moronici de astazi care-i dau tot soiu de explicatii dupa bunu lor plac. Posted Image cum ca porku a fost facut "curat[aka comestibil]. Posted Image

 SILIKA, on 30 octombrie 2018 - 08:48, said:

Posted Image   Posted Image   Posted Image

Stai putin sa inteleg.

Tu vrei sa spui ca fratele Dude fura painea de la gura copiilor ca s-o risipeasca pe fumuri? Si ca o si argumenteaza cu Scriptura? Posted Image

ce jalnic ai ajuns, SILIKA...Posted Image sa ceri informari-clarificari de la cea care odinioara ne îndesa cu spor pe ţavă la Komenduire...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 31 October 2018 - 08:14.


#254
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Dude_2nd, on 31 octombrie 2018 - 08:13, said:


ce jalnic ai ajuns, SILIKA...Posted Image sa ceri informari-clarificari de la cea care odinioara ne Ă®ndesa cu spor pe ţavă la Komenduire...Posted Image

Scuze, dar dupa o asa descriere ce ti-o facut Dark-ul, n-am putut sa ma abtin... recunosc ca m-am amuzat copios. :)

In alta ordine de idei, it is true, frate Dude? :|

#255
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 SILIKA, on 31 octombrie 2018 - 10:45, said:

Scuze, dar dupa o asa descriere ce ti-o facut Dark-ul, n-am putut sa ma abtin... recunosc ca m-am amuzat copios. Posted Image

In alta ordine de idei, it is true, frate Dude? Posted Image
si eu m-am amuzat, dar fii pe pace, SILIKA. Posted Image

neatza. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 31 October 2018 - 10:54.


#256
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,751
  • Înscris: 16.03.2004

 Dude_2nd, on 23 iulie 2015 - 19:27, said:

daca ucide, desigur ca asa e.
totusi, fumatul in cantitati normale, nu doar ca nu ucide, ci este benefic sanatatii.
a manca pork insa, e un pacat. scrie negru pe alb.

Vai de cei ce numesc raul bine, si binele, rau, care spun ca intunericul este lumina, si lumina, intuneric, care dau amaraciunea in loc de dulceata, si dulceata in loc de amaraciune! (Isa.5:20)

#257
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 31 octombrie 2018 - 11:00, said:

Vai de cei ce numesc raul bine, si binele, rau, care spun ca intunericul este lumina, si lumina, intuneric, care dau amaraciunea in loc de dulceata, si dulceata in loc de amaraciune! (Isa.5:20)
scoate-ti porku...pardon: barna din ochi, si apoi vei vedea deslusit sa scoti tigara...pardon: paiu din ochiu fratelui tau. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 31 October 2018 - 11:05.


#258
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,751
  • Înscris: 16.03.2004
Tu ai scris cu mâna ta, că fumatul, adică viciul tău, este ...chiar benefic sănătății !
:facepalm: :huh:

Și-l mai înveți și pe copilul acesta, Silică, la prostii ! Posted Image

#259
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 31 octombrie 2018 - 11:09, said:

Tu ai scris cu mâna ta, că fumatul, adică viciul tău, este ...chiar benefic sănătății !
Posted Image Posted Image

Și-l mai înveți și pe copilul acesta, Silică, la prostii ! Posted Image
am zis ca uneori.
exact ca si tine cand zici ca uneori porku iti potoleste pofta(cea neinfranata). Posted Image

Edited by Dude_2nd, 31 October 2018 - 11:23.


#260
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,751
  • Înscris: 16.03.2004
Uneori...ce? Ori este păcat, ori nu! Mă refer la fumat!

#261
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 31 octombrie 2018 - 12:43, said:

Uneori...ce? Ori este păcat, ori nu! Mă refer la fumat!
pacat NU este, in cel mai limpede mod spus. :)
dar cas face rau in anumite conditii, da, e adevarat.

Mancatu porchiulului insa, este pacat. Pe de-asupra, face rau la sanatate cel putin cat fumatu. :)

#262
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,751
  • Înscris: 16.03.2004
Dude, dacă vrei să scapi de acest urât viciu, fumatul, te poți adresa cu încredere la această adresă: strada Ploiești nr. 51. Posted Image

#263
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 31 octombrie 2018 - 08:13, said:

ma gandesc ca nu lipsea, insa interpretarea acelei viziuni primite de Petru, este descoperita tot lui Petru.

Noi citim astazi aceeasi viziune primita de Petru, si-i dam talmacirea pe care am fi vrut noi sa o dea Petru. Posted Image

In schimb, ce avem noi aici, ca talmacire a vedeniei?
"dar Dumnezeu mi-a aratat sa nu numesc pe niciun om spurcat sau necurat. (Fapt.10:28)"
Caci ""Ce a curatat Dumnezeu, sa nu numesti spurcat.""

Deci, concluzia viziunii pe care a avut-o Petru, si pe care o trage tot Petru in urma descoperirii Duhului, NU e cum am vrea noi astazi, si anume ca porku e un aliment "curat"[aka comestibil], ci ca ""In adevar, vad ca Dumnezeu nu este partinitor,ci ca, in orice neam, cine se teme de El si lucreaza neprihanire este primit de El.


Deci, NU porku este facut curat, ci neamurile considerate odinioara ca straine de Dumnezeu, necurate, sunt primite de Dumnezeul Cel Nepartinitor si Impartial.
Asta-i concluzia vedeniei lu Petru, si o exlplica el insusi, spre deosebire de predicatorii idioti moronici de astazi care-i dau tot soiu de explicatii dupa bunu lor plac. Posted Image cum ca porku a fost facut "curat[aka comestibil]. Posted Image



Interesant ce spui. Dar cu versetele urmatoare cum ramane?

1 Corinteni 10:25 Să mâncaţi din tot ce se vinde pe piaţă, fără să cercetaţi ceva din pricina cugetului.

Luca 10:7 Să rămâneţi în casa aceea şi să mâncaţi şi să beţi ce vi se va da, căci vrednic este lucrătorul de plata sa. Să nu umblaţi din casă în casă.

Luca 10:8 În oricare cetate veţi intra şi unde vă vor primi oamenii, să mâncaţi ce vi se va pune înainte,

#264
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 31 octombrie 2018 - 14:36, said:

Dude, dacă vrei să scapi de acest urât viciu, fumatul, te poți adresa cu încredere la această adresă: strada Ploiești nr. 51. Posted Image
din ce urbe? Posted Image

 Dorel666, on 31 octombrie 2018 - 15:10, said:

Interesant ce spui. Dar cu versetele urmatoare cum ramane?

1 Corinteni 10:25 Să mâncaţi din tot ce se vinde pe piaţă, fără să cercetaţi ceva din pricina cugetului.

Luca 10:7 Să rămâneţi în casa aceea şi să mâncaţi şi să beţi ce vi se va da, căci vrednic este lucrătorul de plata sa. Să nu umblaţi din casă în casă.

Luca 10:8 În oricare cetate veţi intra şi unde vă vor primi oamenii, să mâncaţi ce vi se va pune înainte,
toate alea sunt in contextu Legii lui Dumnezeu, care Dumnezeu a interzis utilizarea porkului ca mancare. Posted Image

ps: daca omu din cetate iti pune inainte o buca de om, sau o anvelopa superbalon de tractor, desigur ca versul nu mai are aplicabilitate. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 31 October 2018 - 19:32.


#265
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 31 octombrie 2018 - 19:32, said:

  


toate alea sunt in contextu Legii lui Dumnezeu, care Dumnezeu a interzis utilizarea porkului ca mancare. Posted Image

ps: daca omu din cetate iti pune inainte o buca de om, sau o anvelopa superbalon de tractor, desigur ca versul nu mai are aplicabilitate. Posted Image

Carnea de om nu se vinde pe piata!

#266
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 31 octombrie 2018 - 22:10, said:

Carnea de om nu se vinde pe piata!
ai auzit de razboiu din Iugoslavia? Cum mii de prizonieri sarbi erau eviscerati si vandute organele instant pe piata organelor pentru transplant? :)

#267
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,751
  • Înscris: 16.03.2004

 Dude_2nd, on 31 octombrie 2018 - 19:32, said:

din ce urbe? Posted Image

Păi te trimit eu nu știu unde? Posted Image Iei un maxi taxi, mergi până la Cluj-Napoca, că tot ai tu ceva treabă acolo săptămânal, de obicei joia, și te duci și la adresa indicată. Acolo sunt niște profesioniști care te vor scăpa de viciul fumatului!

#268
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 01 noiembrie 2018 - 09:17, said:

Păi te trimit eu nu știu unde? Posted Image Iei un maxi taxi, mergi până la Cluj-Napoca, că tot ai tu ceva treabă acolo săptămânal, de obicei joia, și te duci și la adresa indicată. Acolo sunt niște profesioniști care te vor scăpa de viciul fumatului!
se poate intoarce(a se citi: da la intors) acolo pe strada....a, ...Ploiesti? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 01 November 2018 - 09:23.


#269
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,751
  • Înscris: 16.03.2004
Da, este și loc de parcare.

#270
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 01 noiembrie 2018 - 07:14, said:

ai auzit de razboiu din Iugoslavia? Cum mii de prizonieri sarbi erau eviscerati si vandute organele instant pe piata organelor pentru transplant? Posted Image

Vad ca domnia ta zici ca se vindeau pentru transplant, nu pentru mancat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate