Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Reactie adversa pastile

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
morphin3

morphin3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.04.2013
Salut

Va scriu in cele ce urmeaza o problema destul de delicata la care sper sa primesc niste sfaturi competente.

Mama mea este pensionata de mai mult timp pe caz de boala din cauza unei depresii pe care a suferit-o la locul de munca.S-a intamplat ca recent sa nu mai doreasca sa-si ia 2 tipuri pe pastile (antidepresive si antipsihotice - asa citisem eu din curiozitate pe prospect) pentru a face o pauza.In consecinta, s-a gandit sa nu arunce pur si simplu pastilele la gunoi si le-a pus intr-un recipient sa se dizolve.

Eu am fost prost inspirat sa "fur" o pastila (antidepresiv, Ivryx 75 mg) dar fara sa realizez ca celelalte au inceput sa se dizolve putin.Am iesit in oras si am baut 2 guri de martini.

Am lesinat, am fost la urgente, mi-au bagat niste glucoza sau ce-o fi fost aia si am crezut ca mi-am revenit.Mi-au dat drumul in oras am lesinat iar si m-am intors la spital.Problema era ca ma lua cu ameteli cand stateam in picioare, in pat eram in regula nu aveam nimic.Am fost dus in alta localitate la urgenta, mi-au facut niste analize si mi-au mai bagat niste glucoza si calciu(5 sau 6 in total) si mi-au dat drumul.Din ce intelesesem daca era ceva rau in analizele la sange m-ar fi oprit pana dimineata.

Oamenii nu prea ma credeau ca am luat doar o pastila, m-ar fi suspectat de tentativa de suicid ceea ce este total neadevarat, problema a fost ca nu am spus adevarul complet si anume ca au fost mai multe pastile puse la dizolvat din care eu am furat una fiindca am vrut s-o protejez pe mama.

Eu am si un tremor al mainilor iar doctorul de la urgente mi-a sugerat sa merg la neurolog sau psihiatru dar nu prea as vrea sa fac asta pentru ca nu imi doresc sa ma indoape cu pastile .

Problema mea e ca acum, la 2 saptamani de la intamplare nu simt ca mi-am revenit 100%. Uneori am o stare de greata (acum mai rar le simt) si ma simt usor ametit.Ameteala mai mult mai deranjeaza.

Mi-am facut transaminazele, au iesit bune.Mi-am facut si alte analize si au iesit la fel de bune doar Sideremia e la limita superioara 195 ug/dl.

Acum nu stiu ce sa fac, medicul meu de familie e cam inapt (sa ma scuze).M-a lasat in plop, mi-a zis sa iau multivitamine.
Mai astept cateva zile poate imi trece definitiv...
Ce-ar trebui sa fac ? Daca nu-mi trece in cateva zile sa-mi fac un RMN la cap ?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

PS: nu ma consider ipohondru, in caz sa apar teorii de genul.

#2
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013
de ce naiba ai fura pastile antipsihotice? pentru mine care sunt bolnav de schizo am efecte adevrse grave

#3
alucin

alucin

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2013

 morphin3, on 06 septembrie 2013 - 11:29, said:

Salut

Va scriu in cele ce urmeaza o problema destul de delicata la care sper sa primesc niste sfaturi competente.

Mama mea este pensionata de mai mult timp pe caz de boala din cauza unei depresii pe care a suferit-o la locul de munca.S-a intamplat ca recent sa nu mai doreasca sa-si ia 2 tipuri pe pastile (antidepresive si antipsihotice - asa citisem eu din curiozitate pe prospect) pentru a face o pauza.In consecinta, s-a gandit sa nu arunce pur si simplu pastilele la gunoi si le-a pus intr-un recipient sa se dizolve.

Eu am fost prost inspirat sa "fur" o pastila (antidepresiv, Ivryx 75 mg) dar fara sa realizez ca celelalte au inceput sa se dizolve putin.Am iesit in oras si am baut 2 guri de martini.

Am lesinat, am fost la urgente, mi-au bagat niste glucoza sau ce-o fi fost aia si am crezut ca mi-am revenit.Mi-au dat drumul in oras am lesinat iar si m-am intors la spital.Problema era ca ma lua cu ameteli cand stateam in picioare, in pat eram in regula nu aveam nimic.Am fost dus in alta localitate la urgenta, mi-au facut niste analize si mi-au mai bagat niste glucoza si calciu(5 sau 6 in total) si mi-au dat drumul.Din ce intelesesem daca era ceva rau in analizele la sange m-ar fi oprit pana dimineata.

Oamenii nu prea ma credeau ca am luat doar o pastila, m-ar fi suspectat de tentativa de suicid ceea ce este total neadevarat, problema a fost ca nu am spus adevarul complet si anume ca au fost mai multe pastile puse la dizolvat din care eu am furat una fiindca am vrut s-o protejez pe mama.

Eu am si un tremor al mainilor iar doctorul de la urgente mi-a sugerat sa merg la neurolog sau psihiatru dar nu prea as vrea sa fac asta pentru ca nu imi doresc sa ma indoape cu pastile .

Problema mea e ca acum, la 2 saptamani de la intamplare nu simt ca mi-am revenit 100%. Uneori am o stare de greata (acum mai rar le simt) si ma simt usor ametit.Ameteala mai mult mai deranjeaza.

Mi-am facut transaminazele, au iesit bune.Mi-am facut si alte analize si au iesit la fel de bune doar Sideremia e la limita superioara 195 ug/dl.

Acum nu stiu ce sa fac, medicul meu de familie e cam inapt (sa ma scuze).M-a lasat in plop, mi-a zis sa iau multivitamine.
Mai astept cateva zile poate imi trece definitiv...
Ce-ar trebui sa fac ? Daca nu-mi trece in cateva zile sa-mi fac un RMN la cap ?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

PS: nu ma consider ipohondru, in caz sa apar teorii de genul.

Sa te duci la munte, ca e septembrie, undeva intre deal si munte.
Si la mare este excelent daca stai mai mult de 10 zile.
Si nu mai lua pastile degeaba.

#4
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
citeste-o carte, sa-ti creasca nivelul cerebral, si poate data viitoare nu mai faci tampenii. Numai cartea te ajuta sa gandesti.

#5
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
Tu ai furat o pastila ca sa o protejezi pe mama ta

Quote

...din care eu am furat una fiindca am vrut s-o protejez pe mama.
si te-ai gandit ca daca tot ai furat-o, mai bine ai inghiti-o, buna idee... inteligenta la cote maxime.

#6
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 morphin3, on 06 septembrie 2013 - 11:29, said:

Salut
......
Acum nu stiu ce sa fac, medicul meu de familie e cam inapt (sa ma scuze). M-a lasat in plop, mi-a zis sa iau multivitamine.
Multumesc pentru eventualele raspunsuri. PS: nu ma consider ipohondru, in caz sa apar teorii de genul.
Daca sustii ca nu esti ipohondru si indiferent cum il consideri pe doctor, asculta de medicul de familie, deoarece ti-a dat un sfat bun.

Edited by poadol, 06 September 2013 - 12:53.


#7
morphin3

morphin3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.04.2013
Doamne, ce oameni.
Pastila am luat-o ca am vrut-o, doar celor de la urgente nu le-am spus contextul in care am luat-o, atata tot.
#Un_Nimeni_Celebru mai citesc si carti uneori, nu prea des ce ii drept. Nu-i nevoie sa tragi concluzii pripite.
Fiti pe pace oameni buni, am cautat un sfat la voi nu ironii.Daca aveti ceva constructiv de spus dati-i drumul, va rog frumos altfel lasati rautatile acasa.

#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Nu inteleg de ce mama ta nu a aruncat pastilele si le-a pus la dizolvat.
Jur ca nu am auzit metoda asta pana acum.

Si am dubii ca de la o singura pastilă iti e rau de atata timp.

Sigur ne zici tot?

#9
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 10.01.2012
Intr-adevar, este de admirat curiozitatea si spiritul de aventura de care ai dat dovada. Dupa pastile luate fara rost, ai mai servit si un cognac, doar asa ca sa fie treaba buna :)

In orice caz, sunt multi ghinionisti care iau ani intregi otravuri din astea, si dupa ce au renuntat la ele erau doar partial invalidati. Presupun ca dupa doar o zi de 'tratament' combinat cu alcool nu trebuie sa
mergi neaparat la RMN, este deajuns sa incerci sa traiesti sanatos.

#10
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
efectul unei astfel de substante nu poate dura mai mult de 24-48(daca zici ca ai luat doar una) chiar si cu ajutorul unui martinii.
este ceva in neregula cu tine sau nu ai spus chiar totul.

#11
morphin3

morphin3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.04.2013
Sigur am luat doar una, cred ca acea combinatie dintre ele prin dizolvare a fost cea care mi-a facut sa-mi fie asa rau.Nu le putea arunca pur si simplu la gunoi ca mai sunt oameni, animale care mananca de prin gunoaie si nu e ok.
Nu am incercat sa-mi fac un rau, dimpotriva, un bine.
Starea mi s-a imbunatatit oricum treptat insa nu-mi dispare ameteala.Poate m-o fi lovit cand oi fi lesinat, nu stiu.Cand simt ameteala incerc sa ma autosugestionez pozitiv si sa nu o bag in seama.
De asemenea m-am lasat si de fumat si incerc sa adopt un stil de viata mult mai sanatos pentru ca m-a cam speriat ce am patit.Sper sa-mi treaca totusi.

#12
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
ei,daca zici ca te lasa,e bine.
baga niste teste de logica,vezi cum reactionezi.

Edited by lacusta75, 06 September 2013 - 14:45.


#13
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Data viitoare cand vreti sa mai aruncati pe undeva pastile, aruncati-le in wc.
Asa cu siguranta nu se mai apuca careva sa faca vreun cocktail din ele.

Dupa cum vezi, intentia ta de a-ti face singur bine, a dat error.
Data viitoare, mergi la medic cand mai ai nevoie de pastile, nu te mai trata dupa ureche, ca vezi ca iese buba la final.

Daca ai bani de RMN, du-te, cu toate ca nu se face RMN ori de cate ori amestecam pastilele cu Martini, nu stiu de ce tind sa cred ca nu esti ”curat”.

Sfatul meu nr 1 e sa nu mai iei toate idioteniile, daca acum ai scapat, poate data viitoare nu mai ai noroc.
Vezi ca in rai nu ai Wi-FI.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate