Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Ajutor! - Tulburare bipolara la copil 14 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Deci copilul trebuie sa inteleaga ca tu esti stapanul lui, tu ii cumperi mancare, haine, electronice,etc. ii asiguri cazare si toate cele, si daca nu ii convine e liber sa plece. Dar cata vreme sta la tine, atunci trebuie sa se supuna regulilor tale. Iar daca il iubesti, atunci trebuie sa il bati ca lumea, ca sa nu ajunga idiot.

[ http://www.thebestpageintheuniverse.net/images/beatkid4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
T_o_r_q_u_e

T_o_r_q_u_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 13.03.2008
Bateti-va ma voi copiii, daca aveti.

Daca ati fi avut minte in cap putin peste medie ati fi constatat, in primul rand, ca baiatul sufera de ADHD ! Ma rog, probabil ca aveti carente in ceea ce priveste culura generala asa ca, poate ca ati vazut dar n-aveti habar ce inseamna, presupune si la ce alte tulburari poate conduce !

#21
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Bataia nu este o solutie, mai ales ca vorbim si de un copil bolnav. Asteapta sa inceapa scoala, nu ai ce sa ii faci. Incearca la psiholog, daca cineva te poate ajuta, acela este el.

Dumnezeu sa va ajute, multa sanatate copilului tau si celor din familie!

#22
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008

Quote

Eu cred ca un psiholog bun o sa-l aduca pe calea cea dreapta
astia-s posibil copii cu Cerinte Speciale de Educare (CES) care inainte erau in scoli separate. Ei promoveaza ca asa e legea sa nu fie lasati si ajung in societate niste elemente nu tocmai constructive. Unii au iq f slab si sunt legume, altii sunt tot cu iq mediu si sunt f agresivi cu adhd, altii sunt sau puteau fi mai normali dar sunt incadrati aici tocmai din cauza lipsei de educatie si slabiciunii parintilor. Parintele e depasit de situatie evident si satul dupa sute de discutii si interventii prin scoala, pshiholog, doctor, etc

Doamne fereste sa ai asa copil. Mai bine deloc.

#23
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View PostT_o_r_q_u_e, on 04 septembrie 2013 - 12:45, said:

Daca ati fi avut minte in cap putin peste medie ati fi constatat, in primul rand, ca baiatul sufera de ADHD !
Pe vremea mea nu exista asa ceva, nene! Sigur, erau si atunci copii tembeli, lenesi, prosti, obraznici, galagiosi,etc. dar nu era tampenia asta de acum sa se pretinda ca e o boala, sindrom,etc... Astia nu mai stiu ce sa inventeze ca sa isi vanda pastilele, cu care sa indoape copiii si sa ii transforme in zombi..
Daca un copil era neastamparat si tulbura ora, o mama de bataie in fata clasei il punea imediat la punct, sa vezi cum statea pe urma smirna!

#24
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 10.01.2012
Nu pot sa zic decat: bietul de ell ! Daca ati inceput sa pompati constiincios 'tratament' intr-un copil de 14 ani, cred ca lumea asta deja nu mai are nicio sansa.
Another one bites the dust !

#25
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
asa e gothnarescu. Aveam si eu prosti in clasa si au devenit oameni normali la casa lor nu asistati sau infractori cum devin un sfert din actualii.

Parintii nu aveau timp de ei ca lucrau in uzine si-i incredintau scolii spunand : fa OM din el, nu conteaza cum. Azi isi isi pupa-n cur progeniturile si-s in stare de orice sa nu li se calce demnitatea de progenituri. Asa le trebuie, mai au de munca si miile de pshihologi ca ar fi soft someri altfel. Noi cei normali la cap ne vom lua pistol si vom trai precum in New York unde locuitorii au pistol si pusca in proportie de 80% din cauza nesigurantei si neincrederii in semeni. Asta e calea cea mai simpla si naturala. Altfel ar insemna sa mergem spre comunism

Edited by Wazot, 04 September 2013 - 13:05.


#26
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Ba voi sunteti tampiti, femeia a scris in primul post ca vorbim de un copil de adhd aici. Stiti macar ce implica chestia asta sau va dati cu parerea aiurea din auzite ?

#27
T_o_r_q_u_e

T_o_r_q_u_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 13.03.2008
Perfect de acord cu Mandela. Gasiti un psiholog foarte bun si renuntati cat mai repede la tratamentul psihiatrului. Fara exceptie, in 100% din cazuri, pastilele psihiatrilor sunt maxim de perverse, amelioreaza pe moment, nicidecum nu vindeca si cel mai grav, au o mie si una de reactii adverse si afecteaza rau de tot foarte multe altele.

#28
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011
De ce nu incercati sa-si gaseasca o pasiune? Ce-i place lui: sa picteze sau sa practice un sport pe masura lui (dar sa vada ca e ceva serios si ca nu e datul cu piciorul in minge pe terenul de joaca si atat). In plus, isi poate mari grupul de prieteni.
Are un animal? Animalele au efecte terapeutice mai ales asupra copiilor cu ADHD. Il face mai rabdator, se reechilibreaza din punct de vedere emotional, isi reduce drastic nivelul de furie + ca invata ce e responsabilitatea. Sau le puteti imbina: pictat si animal etc.
Puteti discuta si cu psihologul pe aceasta tema pentru a putea alege impreuna animalul potrivit.
Nu e recomandata prelungirea orelor la TV si calculator, mai ales pentru el.
Avand o pasiune, poate trece mai usor peste astfel de evenimente.

Edited by DiaboliKa, 04 September 2013 - 13:20.


#29
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008

View PostNelsonMandela, on 04 septembrie 2013 - 12:59, said:

Nu pot sa zic decat: bietul de ell ! Daca ati inceput sa pompati constiincios 'tratament' intr-un copil de 14 ani, cred ca lumea asta deja nu mai are nicio sansa.
ce tratament nene? e cunva tratament fizic sau tortura?? E rezultatul sistemului si diagnosticelor.  Cum sa stea fara tratament intr-o scoala normala?? Tu stii ce pericol sunt cei cu adhd in scoli daca-i lasi fara tratament?? fac crize, sparg orice, sunt in stare sa bata pe oricine. Nu cred ca altora le convine sa sufere d epe urma a 2-3 de d-astia intr-o clasa

#30
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Cei care recomandă ca tratament bătaia suferă de ignoranță crasă și primitivism... :puke:

Carmen, îmi pare rău pt. situația dificilă prin care trece copilul tău. Tulburările emoționale și de comportament de acest gen nu sunt datorate părinților, așa cum încercau să sugereze câțiva tolomaci habarniști.

Continuă tratamentul medicamentos, și contactează un psihoterapeut. Cu siguranță găsești pe net o listă de recomandări pt. orașul tău.

#31
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Eu as cere un second opinion, are ADHD sau TAB? Sau altceva? Droguri?

#32
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008

View PostDjMx, on 04 septembrie 2013 - 13:02, said:

copil de adhd aici.
adhd e o boala artificiala. Asa cum ti-as inventa eu tie o boala numita ""netopiedrie"" adica pierdut timpul inutil pe net si izolare de lumea reala

Aia cu adhd sunt hiperactivi din cauza obezitatii ca-s infundati cu dulciuri de parintii inconstienti, lipsa sport ca au scutiri, si stat la tv si jocuri pe pc. Orice nu e normal devine boala in timp

Teoretic obezitatea inseamna coleric inseamna hipeactiv inseamna agresiv. E simplu de dedus??

Edited by Wazot, 04 September 2013 - 13:10.


#33
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Adhd-ul survine datorita deficientei de dopamina din creier, fara sa corectezi asta mai intai e inutil sa incepi cu psihoterapia.


@ Wazot si ai ajuns la concluzia asta dupa un indelung studiu al literaturii de specialitate sau dupa ce ai studiat tu personal fenomenul in laborator ?

Edited by DjMx, 04 September 2013 - 13:12.


#34
T_o_r_q_u_e

T_o_r_q_u_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 13.03.2008
Wazot, adhd au doar obezii, nu ? Bai nene, de ce nu va abtineti unii in loc sa scrieti toate tampeniile ?

#35
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 10.01.2012
Sunt foarte sigur si pot demonstra oricui este curios ca cel care  a administrat asa zisul tratament, este de fapt un idiot care habar nu are medicina si distruge creierul unui COPIL, ignorand
absolut orice principiu medical fundamental. Sunt 1001 alte aspecte de care trebuie si poti sa tii cont pana la a administra chimicale.

Edited by NelsonMandela, 04 September 2013 - 13:17.


#36
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Adica in general e perfect normal (dupa zisele mamei - joaca afara, prieteni, tv, net), dar cand vine vorba de chestia aia pe care o vrea el neaparat, hopa are ADHD copilul.
Eu aveam o saltea pe care dormisem de cand ma stiam eu, pe la 8 ani s-a pus mama cu sor'mea sa o arunce pentru ca era infecta. In momentul ala am inceput sa fac crize, sa plang, sa ma arunc de pamant. Cu toate astea, unii sunt de parere ca am crescut normal si fara sa fiu diagnosticat cu ADHD sau TAB. Doua zile si mi-a trecut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate