Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Ce vă aduce aminte de copilărie?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4227 replies to this topic

#3169
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006

View Postdjl, on 12 iunie 2019 - 12:31, said:

La ţară, în Prahova, am mâncat într-o vară hribi. Nişte ciuperci cu multe proteine. Sunt iuţi, dar dacă le laşi mai mult timp la murat nu mai sunt aşa de iuţi. Mmm, ce bune erau, că nu erau grase.
Ciuperci grase? Numai daca le gatesti in tigaie intr-un kil de ulei :ciocan: La dreq, aveam pretentii la tine, Stefane. Nu credeam ca te iei dupa toate siteurile astea cu diete...

PS Faceti bine si nu mai beti sprit, e o porcatie care denatureaza gustul vinului. Mai bine beti apa separata.

Si pentru o senzatie tare garantata, mancati o mancare cu gust de usturopi (sau mai bine 1-2 ,lingurite de musdei) si apoi beti o gura de apa minerala sau sifon :naughty: Chiar si berea poate avea un efect ciudat daca o beti imediat dupa ce-ati mancat usturoi...

#3170
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Colegule, ce zic eu şi ce înţelegi tu   :)    Eu mă referam la faptul că faţă de carne, ciupercile nu au grăsime   :)
Tărie cu 'Cola' sau 'Pepsi' nu am putut bea niciodată. În vacanţa din 1992 din Delta Dunării a venit şi o familie de Olandezi. Ăla nu, că cum să bea el aşa ceva? Tatăl meu şi cu un prieten i-au dat să bea aşa ceva fără să-i spună ce e... după 2 zile nenea Olandezu': "Da' 'Pepsi' special mai aveţi?   :naughty:   :lol:

#3171
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Grasimea in sine nu e rea, trebuie doar moderata cantitatea :P

Cat despre bautura, si eu beam sprit mai demult, dar m-am convins ca mai bine beau apa/sucul separat (desi nu prea beau sucuri acidulate, mai bine iau un suc sau nectar "plat") decat sa le amestec in pahar. E parerea mea si nu oblig pe nimeni s-o ia de buina, dar macar incearca si-mi spui dup-aia.

#3172
Mariam_

Mariam_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.06.2019
Ufff, inclusiv forumurile îmi aduc aminte de copilărie.
Cu ce să încep?
- muzica anilor 2000, de pe atomic, atât de penibilă în versuri și exprimând atâta vulgaritate ... și totuși am crescut cu ea și o iubim mai tare decât o făceam atunci.
- ciocolata cu Rom, singura neschimbată...Africana s-a modificat, Poiana la fel...
- mirosul din casa părintească, neschimbat de douăzeci și ceva de ani
- sifonul, încă îi sunt loială
- concursurile televizate cu care am crescut, sunând în zadar pentru a ghici soluția
- jocul Sims 1, pe care din păcate nu-l mai găsesc niciunde... mă ținea și câte 10 ore în fața PC-ului... și n-aveam net
- interfața forumului...parcă și când aveam 12 ani și eram novice...la fel arăta .

#3173
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Mariam_ , dar ce nick ai avut pe vremuri aici pe forum?   :huh:

#3174
Mariam_

Mariam_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.06.2019

View Postdjl, on 13 iunie 2019 - 00:48, said:

Mariam_ , dar ce nick ai avut pe vremuri aici pe forum?   Posted Image

Mă crezi că oricât aș vrea să știu... nu mai știu? Cred că era ceva cu Tokio Hotel sau cu Nightwish, anyway.

#3175
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008

View Postpufonel, on 12 iunie 2019 - 22:29, said:

Ciuperci grase? Numai daca le gatesti in tigaie intr-un kil de ulei Posted Image La dreq, aveam pretentii la tine, Stefane. Nu credeam ca te iei dupa toate siteurile astea cu diete...

PS Faceti bine si nu mai beti sprit, e o porcatie care denatureaza gustul vinului. Mai bine beti apa separata.

Si pentru o senzatie tare garantata, mancati o mancare cu gust de usturopi (sau mai bine 1-2 ,lingurite de musdei) si apoi beti o gura de apa minerala sau sifon Posted Image Chiar si berea poate avea un efect ciudat daca o beti imediat dupa ce-ati mancat usturoi...
Am facut greseala cu Coca Cola dupa usturoi, ustura ca naiba, dar asta vine pentru ca eu dupa o masa copioasa, grasa, sau dupa alcool, simt nevoia de dulce.

Vin rosu cu Cola mi se pare cea mai mare idiotenie, dar este o combinatie adorata de maica-mea.

Spritul si vinul alb nu-mi plac, doar rosu. Tariile sunt bune pentru pofta de mancare. Si sunt bune iarna pe ger.

Totusi cele mai bune ciuperci ieseau tot in tigaie la Spineni, maica-mea le face doar pe gratar sau uscate ca sa limiteze weight gain-ul meu. Posted Image

#3176
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
La Proviţa încă mai fac grătare... eu nu nu am fost pe acolo.

View PostMariam_, on 13 iunie 2019 - 00:54, said:


Mă crezi că oricât aș vrea să știu... nu mai știu? Cred că era ceva cu Tokio Hotel sau cu Nightwish, anyway.

Caută aici: https://forum.softpedia.com/members/

#3177
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@djl, vezi daca albumurile de aici >>https://www.muzichii...2000-1773.post#<< iti amintesc de copilarie  Posted Image
Attached File  Antologie muzică românească 1999-2000.png   147.33K   8 downloads

#3178
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am făcut 18 ani în Dec. 2000, aşa că nu eram tocmai copil pe atunci. Şi nu prea sunt piese Româneşti de atunci care să-mi placă aşa de mult... nu mai pot asculta 3 Sud Est (afară de 2 piese) sau Cristiana Răduţă. Atunci îmi plăceau unele piese, acum nu le mai sufăr. Zoofil X şi Accident... ăăă, Ackent nu mi-au plăcut niciodată.

#3179
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Akcent cam siroposi dar merge.

Animal X mi-au placut din start pentru ca erau pe electronica de club.

Am facut 18 ani in iulie 2003. In perioada in care aparuse Fizz pe piatza, Apasa Pedala, cat poti de tare, lasa muzica sa urle, in difuzoare. Posted Image

#3180
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postdjl, on 12 iunie 2019 - 12:31, said:

La ţară, în Prahova, am mâncat într-o vară hribi. Nişte ciuperci cu multe proteine. Sunt iuţi, dar dacă le laşi mai mult timp la murat nu mai sunt aşa de iuţi. [...]

Esti in eroare. Mare.
Hribii sau minatarcile sint una, palarie cafenie-maro, picior gros..
Nu sint iuti.

Ce spui tu sint IUTARI, BURETI LAPTOSI (in Vilcea, in citeva zone). Proaspeti se maninca fripti pe plita, gratar.. sau "rasol": curatati, opariti si date 1-2 clocote, taiati bucatele si facuti salata cu ceapa verde si otet.
Ramin inca iuti si dupa frigere sau fierbere.
Pentru iarna, cu otet si usturoi.
Este posibila aparitia unei coloratii verde-albastrui..nepericuloasa.

Mai exista unii buresti asemanatori ca forma cu iutarii dar cu lapte dulce-satringent si cafenii. Se maninca cruzi. In zona mea le spune ZBIRCACI. Te faci maro pe buze, dinti..

#3181
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
In anii '90 erau multe cazuri de otravire cu ciuperci si chiar decese.

#3182
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Si acum. Numai ca n-am crezut nici o clipa aia cu "modificarea genetica" si "imperecherea sporilor".
Totul din necunoastere.
Cum naiba pina in '89 mincam vara de vara bureti si nu crapam, brusc din '90 ne gasiram mari culegatori si vinzatori de bureti si gata, muream pe capete?
Foarte multe ciuperci seamana bine una cu alta desi una e OK alta e fatala. O eroare din asta..omoara o familie.

#3183
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,582
  • Înscris: 30.10.2003
Amintiri din copilarie:
[ https://s12emagst.akamaized.net/products/3246/3245432/images/res_8a485bfd5a4c67eccc134b1012662b03_full.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s12emagst.akamaized.net/products/13771/13770532/images/res_8d32f92806171d79f319d83e14a6cda7_full.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.leonardo.com.ro/14615-large_default/slapi-albastri-din-spuma-pentru-barbati.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3184
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
gumarii de guma ordinara din care scoteai picioarele negre si injuraturile bunicului.

#3185
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Adica ai luat cafteala cu "driholtzul", cu cureaua si cu papucul? Posted Image

View PostBursul, on 14 iunie 2019 - 11:02, said:



#3186
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Când e furtună și se ia electricitatea și se oprește centrala termică sau când văd o coadă de oameni îmi aduc aminte instant de copilărie. Când intru într-un supermarket cu rafturile pline și îmi umplu coșul cu ce-mi poftește inima, când fac plinul de GPL iar îmi aduc ami te de ce n-am avut în copilărie. Când văd bananele că încep să se altereze pe masă(incer să evit risipă totuși) fără să fi tentat pe nimeni din familie sa le mănânce iar îmi aduc aminte de copilărie.
LE
Noroc că atunci nu conștientizam.

Edited by PostacheNegrutzi, 14 June 2019 - 11:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate